Książki i ich ekranizacje - co o nich sądzimy

Dyskusje o zainteresowaniach, hobby, rozmaite gry i zabawy. Wszystko to, co nas kręci ;)

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Czarownica
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Książki i ich ekranizacje - co o nich sądzimy

Post autor: Czarownica »

DuÂ?o piszemy tu o ewentualnych ekranizacjach Mercy, przy okazji wspominajÂ?c inne ekranizacje ksiÂ?Â?ek.
I musz?? przyzna??, Â?e ja nie mam ostatnio wyrobionego zdania na temat ekranizacji. Pewnie to zaleÂ?y od ekranizacji kt??ra akurat oglÂ?dam. Bo trafiajÂ? si?? dobre, Â?rednie i zÂ?e. Do tych ostatnich zaliczyÂ?abym chociaÂ?by ekranizacj?? cyklu o WiedÂ?minie Sapkowskiego. KsiÂ?Â?k?? uwielbiam, na ekranizacj?? czekaÂ?am z niecierpliwoÂ?ciÂ? i juÂ? pierwszy odcinek przyni??sÂ? mi ogromne rozczarowanie. Wiem, Â?e to serial nie na podstawie powieÂ?ci tylko na jej motywach, ale spodziewaÂ?am si?? czegoÂ? lepszego.
Z kolei ekranizacja np. "WÂ?adcy pierÂ?cieni" - odwrotnie. TeÂ? nie jest wierna, ale obejrzaÂ?am jÂ? z przyjemnoÂ?ciÂ?, bo wg mnie zachowaÂ?a klimat tolkienowski.
A ekranizacji jest przecieÂ? wiele. Cz??sto, jak tylko jakaÂ? ksiÂ?Â?ka zdob??dzie popularnoÂ??? - kino si?? o niÂ? upomina. I dotyczy to ksiÂ?Â?ek z r??Â?nych gatunk??w literatury. Mamy sfilmowane "Quo vadis" i "DiabeÂ? ubiera si?? u Prady", "Psy wojny" i baÂ?nie braci Grimm.
Wi??c jestem ciekawa, jakie macie zdanie o ekranizacjach, jakie sÂ? wasze ulubione i najbardziej znienawidzone i czy chcielibyÂ?cie Â?eby jakieÂ? ksiÂ?Â?ki zekranizowano?
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 15:58 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

[center]Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie![/center]

Awatar użytkownika
Selene

Post autor: Selene »

JeÂ?eli chodzi o ekranizacje to za bardzo nie przepadam za nimi. Szczeg??lnie, gdy przeczytam ksiÂ?Â?k??, spodoba mi si??, a ekranizacja jest totalnie do niczego. Jak doda?? do tego wielki szaÂ? (taak mam na myÂ?li Zmierzch xD) to juÂ? w og??le. Ostatnio, jak przeglÂ?daÂ?am stron?? Kotek.pl (czasami mi si?? zdarza :p) to przeczytaÂ?am bardzo niepokojÂ?cÂ? i jakÂ?e dla mnie szokujÂ?cÂ? informacj?? o ewentualnej ekranizacji "Wake" Lisy McMann u nas wydanej jako "Sen" a w roli gÂ???wnej cudowna i przez wszystkie nastolatki kochana...Miley Cyrus! Prosz?? dobijcie mnie. Jak to zobaczyÂ?am to si?? zaÂ?amaÂ?am. Nie wyobraÂ?am jej sobie w takim filmie. MoÂ?e gdyby graÂ?a jakÂ?Â? posta?? drugoplanowÂ?, ale Janie? Mam nadziej??, Â?e to nie dojdzie do skutku. JeÂ?eli chodzi o inne ekranizacje, te kt??re mamy to jak Czarownica juÂ? wymieniÂ?a na pewno lubi?? "Quo vadis" i Trylogi?? Sienkiewicza. "DiabeÂ? ubiera si?? u Prady" teÂ? bardzo lubi??. ByÂ? czas, Â?e przynajmniej raz w tygodniu musiaÂ?am sobie obejrze?? ten film :) "WÂ?adca PierÂ?cienia" teÂ? nawet, nawet. Z tych mniej lubianych to np. nie przepadam za "Eragonem".

Awatar użytkownika
Czarownica

A co powiesz o ekranizacjach dla mÂ?odzieÂ?y i dzieci czyli np. o Narnii, Perseuszu Jacksonie i oczywiÂ?cie o Harrym Potterze. Przyznam, Â?e o tym ostatnim wolaÂ?abym si?? nie wypowiada??. Mam mieszane uczucia. Natomiast ekranizacja Narnii (oglÂ?daÂ?am tylko jeden film) doÂ??? mi si?? podobaÂ?a. I na dodatek przywr??ciÂ?a do Â?ask zapomnianÂ? juÂ? prawie ksiÂ?Â?k?? - a nie jest to zÂ?a ksiÂ?Â?ka. Tak samo myÂ?l?? o Perseuszu. UwaÂ?am Â?e cykl jest fajny a i skÂ?ania troch?? do nauki mitologii. I teÂ?, bez filmu ksiÂ?Â?ka - naprawd?? dobra ksiÂ?Â?ka- przeszÂ?aby (przynajmniej u nas) bez echa.

Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka

Awatar użytkownika
hlukaszuk
Nadworny Smok

Post autor: hlukaszuk »

Nie za bardzo lubię oglądać ekranizacje. Zawsze coś mi się w nich nie podoba tj. zawsze coś znajdę. Nawet we Władcy Pierścieni. Pomijając, duży skrót, Sam nie otrzymał od Pani Garadieli szkatułki, więc połowy ostatniego tomu zabrakło w filmie. Ale tak już jest. Z kolei nie mogłam przeboleć, że w ekranizacji zrobili z Faramira zły charakter. Jak mogli. Jego wątek został spłycony do jednego ujęcia i przeinaczony. Właśnie takie rzeczy bolą mnie w ekranizacjach. Jeśli chodzi o Narnię. Obejrzałam 2 części. Dziwne ale bardzo mi się podobały. Pewnie dlatego, że odkąd czytałam książki minęło wiele lat. Harry Potter. Zaczytywałam się tą serią. Posiadam wszystkie części. Wyrzuciłabym tylko epilog. Film to już nie to. Najbardziej podobała mi się w ekranizacji odtwórczyni profesor Maggonagal. Wypisz wymaluj. Hary, Ron i Hermiona jeszcze na początku tak. Jak zaczęli dorastać przestali mi się podobać. Obejrzałam tylko 4 części i ostatnią I. Kiedy ją oglądałam myślałam, że miejscami oglądam jakiś pastiż dialogów z Harrego, jak Hoot Szot czy Strzelając śmiechem. Nie mam zamiaru pójść na II część ostatniej ekranizacji. Czytałam trzy części o Perseuszu. Fajne ale nie będę ich kupować. Oglądałam też ekranizację. Nie zachwyca. Windą na Olimp.
A co do Quo Vadis Bajor Neronem. Ohyda. A główna para bohaterów. Okropne. Jedynie Trela mi się podobał. A scena z bykiem. Poniżej krytyki. Bardziej już podobają mi się stare ekranizacje książek. Przedwojenne Rodziewiczówny. Powojenne Nad Niemnem kręcone 5 kilosów ode mnie. No i Akademia Pana Kleksa. Jak na tamte czasy i technikę świetna. Dziś już przestarzała.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2011, 20:45 przez hlukaszuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto wie, może Śmierć sypia z pluszowym misiem? Nigdy w życiu.

Gobur

Post autor: Gobur »

Ekranizacje nie muszÂ? by?? wierne by by?? udane. Najlepszym przykÂ?adem jest Bladerunner. Cho?? z ksiÂ?Â?kÂ? ma maÂ?o wsp??lnego, wÂ?aÂ?ciwie tylko gÂ???wny pomysÂ?, to jest jednym z najbardziej kultowych film??w jaki nakr??cono.

Awatar użytkownika
Panthera
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Panthera »

Nie jestem wielkÂ? fankÂ? ekranizacji ksiÂ?Â?ek, jako Â?e te rzadko miewajÂ? dobry scenariusz. Poza tym wizja autora i wizja reÂ?ysera si?? gdzieÂ? tam rozmija lub teÂ? po prostu rozbija o iloÂ??? element??w kt??re moÂ?na umieÂ?ci?? w jednak nie za dÂ?ugim filmie. Postacie si?? upraszcza, ucina si?? waÂ?ne wyszarzenia i przez to film staje si?? pÂ?aski i nijaki.
Chyba bardziej lubi?? ekranizacje opowiada??. Taki "Johnny Mnemonic" rzÂ?dzi ;) i chyba bardziej podoba mi si?? niÂ? orginalne opowiadanie. ZresztÂ? opowiadania dajÂ? wieksze pole manewru dla scenarzysty by je rozwinÂ???, ubarwi?? czy dopracowa??.

No i Blade Runner, uwielbiam, scenariusz genialny i bardzo inny od oryginaÂ?u ksiÂ?Â?kkowego. Ale dla mnie chyba lepszy, ciekawszy na pewno i poruszajÂ?cy jednak troch?? inne sprawy w troch?? inny spos??b. Musze przyzna??, Â?e ksiÂ?Â?k?? czytaÂ?am duÂ?o p??Â?niej niÂ? film i byÂ?am doÂ??? zszokowana r??Â?nicami. Poza tym filmowi dzi??kujemy za niesamowitÂ? posta?? Roya w wykonaniu Hauera.
“There is always some madness in love. But there is also always some reason in madness.”

Gobur

Post autor: Gobur »

I've seen things you people wouldn't believe.
Attack ships on fire off the shoulder of Orion.
I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate.
All those moments will be lost in time, like tears in rain.
Time to die.

Faktycznie Hauer genialny, ale Ford wcale mu nie ust??powaÂ?. I Â?wietna wizja przyszÂ?oÂ?ci, miasto zakryte smogiem, nachalne reklamy, budki z tlenem i wszechmocne korporacje. Wizja godna Gibsona, cyberpunk na caÂ?ego. Johny Mnemonik faktycznie nie byÂ? zÂ?y, cho?? ja wolaÂ?em ksiÂ?Â?k??, moÂ?e dlatego Â?e dla mnie to opowiadanie jest prologiem Neuromancera i reszty trylogii CiÂ?gu i moÂ?e dlatego Â?e ksiÂ?Â?kowa wizja Molly Milion bardziej mi si?? podobaÂ?a. ZresztÂ? jestem wielkim fanem Gibsona i Â?aÂ?uj?? Â?e tylko dwa jego opowiadania zostaÂ?y sfilmowane (Mnemonic i hotel Rose). MaÂ?y mi si?? Neuromancer w wersji filmowej (a jeszcze bardziej 2 tom - Graf Zero i moja ulubiona posta?? z cyklu - Specjalista od ekstrakcji :-P, chociaÂ? Ninja lady Jane teÂ? byÂ? ok :-))

Awatar użytkownika
Majster
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Majster »

Co do ekranizacji powieÂ?ci to moim zdaniem nie ma reguÂ?y, kt??ra by gwarantowaÂ?a powodzenie. Wszytko zaleÂ?y od reÂ?ysera, adaptacji, aktor??w itd. MoÂ?na znaleÂ??? takie przykÂ?ady gdzie wiernoÂ??? ksiÂ?Â?ce pogrÂ?Â?yÂ?a film, jak r??wnieÂ? wprost przeciwne. Czasami powieÂ??? zawiera treÂ?ci kt??rych wydawaÂ?oby si??, Â?e nie moÂ?na opowiedzie?? j??zykiem filmu, a kt??re jednak tw??rcy filmowi w brawurowy spos??b ekranizujÂ? (Wojna polsko-ruska).
Generalnie uwaÂ?am, Â?e duÂ?o genialnych film??w jest ekranizacjami, jak wspomniany wyÂ?ej Blade Runner, moim zdaniem najlepszy film fantastyczny.

atlanta

Post autor: atlanta »

To ja troch?? z innej beczki.
KsiÂ?Â?ki Denisa Lehane'a Rzeka Tajemnic i Wyspa Skaza??c??w. Rzeka Tajemnic wyreÂ?yserowana przez C.Eastwooda z doborowÂ? obsadÂ?. Wszyscy Â?wietnie odegrali swoje role. Tim Robbins jako Dave byÂ? strzaÂ?em w dziesiÂ?tk??. ZagraÂ? poprostu genialnie kogoÂ? kto w dzieci??stwie przeÂ?yÂ? koszmar. Sean Penn w roli Jimmy'ego teÂ? byÂ? Â?wietny.
DÂ?ugo czekaÂ?am na ekranizacj?? drugiej ksiÂ?Â?ki. ZastanawiaÂ?am si?? jak wplotÂ? w fabuÂ??? filmu halucynacje Teddy'ego Danielsa. Ale Scorsese zrobiÂ? naprawd?? kawaÂ? dobrej roboty reÂ?yserujÂ?c Shutter Island.

KsiÂ?Â?ki D.Koontz'a jak np. Jedyna Ocalona, SÂ?udzy CiemnoÂ?ci czy Opiekunowie teÂ? miaÂ?y niczego sobie ekranizacj??.

Jest jeszcze jedna ksiÂ?Â?ka Jacka Ketchuma Dziewczyna z SÂ?siedztwa. PomysÂ? na jej ekranizacj?? uwaÂ?am za naprawd?? zÂ?y pomysÂ?. Po przeczytaniu ksiÂ?Â?ki dÂ?ugo nie mogÂ?am si?? otrzÂ?snÂ???. W gÂ?owie nadal siedzÂ? mi przeraÂ?ajÂ?ce sceny. Nie wiem kto wpadÂ? na taki szalony pomysÂ? Â?eby to jeszcze pokaza?? szerszej publicznoÂ?ci na ekranie. Takie filmy powinny by?? zakazane. JuÂ? i tak mamy na Â?wiecie wystarczajÂ?cÂ? iloÂ??? czubk??w, po co im jeszcze podsuwa?? pomysÂ?y.

Neria

Post autor: Neria »

MoÂ?e zaczn?? od poczÂ?tku. Jestem zdruzgotana waszÂ? opiniÂ? o ekranizacji OpowieÂ?ci z narni. To jedna z moich ulubionych powieÂ?ci, byÂ?am na pierwszych dw??ch, ale trzeciÂ? sobie odpuÂ?ciÂ?am (moja ulubiona). Pierwsza cz??Â??? byÂ?a jeszcze w miar?? zgodna z ksiÂ?Â?kÂ?. Ale druga, to jakiÂ? Â?miech na sali.
Z Harrym Potterem jest podobnie. KsiÂ?Â?ki i filmy do pewnego momentu (drugiej cz??Â?ci) sÂ? w miare zgodne. Ale dalej, to si?? robi film o tej samej nazwie co ksiÂ?Â?ka i nic wi??cej, pr??cz nazw ich nie Â?Â?czy.
WÂ?adca pierÂ?cieni jest w miar?? ok. Ale teÂ? nie ma jakiejÂ? rewelacji.
Og??Â?em nie ubi?? ekranizacji. Moim zdaniem ksiÂ?Â?ka powinna pozosta?? ksiÂ?Â?kÂ?, a film powinien pozosta?? filmem, pomysÂ?em oryginalnym, a nie Â?ciÂ?gni??tym z ksiÂ?Â?ki.

Awatar użytkownika
Ronni
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Post autor: Ronni »

Z reguÂ?y teÂ? nie lubi?? ekranizacji ksiÂ?Â?ek, poniewaÂ? zawsze coÂ? mi nie pasuje, albo dob??r aktor??w albo zgodnoÂ??? z ksiÂ?Â?kÂ?. Musz?? jednak przyzna??, Â?e cho?? ich nie lubi?? to zawsze id?? na ekranizacj?? ksiÂ?Â?ki kt??rÂ? przeczytaÂ?am :-). WedÂ?ug mnie najlepsze ekranizacj?? ksiÂ?Â?ek to: "P.S. Kocham Ci??" Ceceli Ahern i "Pami??tnik" Nicholas Sparks. Jak dla mnie byÂ?y po prostu Â?wietne. :mrgreen:
W niebie jest dobry klimat, ale w piekle lepsze towarzystwo...

Awatar użytkownika
Czarownica

Neria - ale ja oglÂ?daÂ?am tylko pierwszÂ? cz??Â??? Narnii- a o innych nic nie pisaÂ?am, bo nie znam tematu.
Zawsze czekam z niecierpliwoÂ?ciÂ? na ekranizacje ksiÂ?Â?ki kt??ra mi sie podoba i niestety, zazwyczaj przeÂ?ywam zaw??d. bo postacie z ksiÂ?Â?ki kaÂ?dy sobie sam wizualizuje, a na filmie mamy takie, jak je widzi reÂ?yser. Najlepszy przykÂ?ad to Ogniem i mieczem - posta?? Heleny. W ksiÂ?Â?ce to byÂ?a postawna kruczowÂ?osa dziewoja. A w filmie zrobili z niej lnianowÂ?osÂ? miss.

Neria

Post autor: Neria »

Czarownica - spokojnie, pierwsza cz??Â??? byÂ?a akurat najlepsza z film??w ;)

Najwi??kszÂ? poraÂ?kÂ? ekranizacji byÂ? bez dw??ch zda?? Eragon.

Anthien

Post autor: Anthien »

Ekranizacje film??w sÂ? zr??Â?nicowane. ZresztÂ? reÂ?yserzy nakr??cajÂ?c film na podstawie ksiÂ?Â?ki stajÂ? przed ogromnym wyzwaniem, poniewaÂ? fani zawsze znajdÂ? nieÂ?cisÂ?oÂ?ci i inne niezgodnoÂ?ci z fabuÂ?Â?. MyÂ?l??, Â?e bardzo trudno jest przeÂ?oÂ?y?? 500 stron fabuÂ?y na duÂ?y ekran nie spÂ?ycajÂ?c ani pomijajÂ?c niekt??rych wÂ?tk??w. No i oczywiÂ?cie waÂ?ny jest dob??r aktor??w. PrzecieÂ? jak si?? nie lubi jakiegoÂ? aktora to traci si?? ochot?? do obejrzenia filmu, kt??ry moÂ?e okaza?? si?? bardzo ciekawy i dobrze zrealizowany.
Z ekranizacji podoba mi si?? Trylogia Sienkiewicza, KrzyÂ?acy, WÂ?adca PierÂ?cieni czy DiabeÂ? ubiera si?? u Prady. Natomiast z film??w Harrego Pottera podobajÂ? mi si?? te pierwsze, bo ostatnich 2 to jeszcze nie widziaÂ?am, moÂ?e to przez dorosÂ?ych bohater??w odgrywajÂ?cych nastolatk??w...
Jestem ciekawa jak przedstawiÂ? Hobbita Tolkiena, bo podobno ma si?? pojawi?? na wielkim ekranie.

Awatar użytkownika
TrudeDie

Post autor: TrudeDie »

Ja bardzo czekam na ekranizacj?? ksiÂ?Â?ki "Inni" Ewy Dragi. SÂ?yszaÂ?am, Â?e majÂ? takowÂ? wyprodukowa??, ale to chyba tylko pogÂ?oski. Jednak boj?? si??, Â?e - jeÂ?li to prawda - ktoÂ? (za przeproszeniem) spaprze spraw?? i ze Â?wietnej ksiÂ?Â?ki powstanie beznadziejny film. Do czego nasi polscy artyÂ?ci sÂ? caÂ?kiem zdolni.
Og??Â?em w tym temacie mam niewiele do powiedzenia, bo widziaÂ?am tylko ekranizacje Quo Vadis(do poÂ?owy), Mostu do Therabithi(polecam ksiÂ?Â?k?? i film), WÂ?adcy PierÂ?cieni, Narnii, DiabeÂ? ubiera si?? u Prady. No i pseudo-kultowy Zmierzch.
Te, kt??re sÂ? wytÂ?uszczone podobaÂ?y mi si?? najbardziej.

I macie racj??, Â?e reÂ?yserowie stajÂ? przed trudnym zadaniem przy ekranizacjach, ale nie powinni bra?? si?? za coÂ? czego nie potrafiÂ?, bo potem wychodzÂ?, Â?e si?? tak brzydko wyraÂ???, zwykÂ?e g??wna.
"Musz? odebra?. Jestem lekarzem, a kiedy kto? dzwoni do mnie trzy razy, to znaczy co? w stylu: 'Odbierz ten cholerny telefon, zanim kto? umrze'." - Dr Gregory House

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”