Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Military fantasy
Autor Wiadomość
Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2011-03-16, 20:22   

CzytaÂ?am "PodniebnÂ? krucjat??". JeÂ?li "Alternatywa Eskalibura" jest w tym stylu, to teÂ? ch??tnie ja przeczytam. moÂ?e tylko poczekam, aÂ? pojawi si?? u mnie w bibliotece ;-)
MoÂ?na si?? byÂ?o spodziewa?? kosmicznej bitwy - Weber je lubi (i ja teÂ?).

Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie!

Majster 
Starszy Asystent Balsamisty

Wysłany: 2011-05-26, 07:53   

WÂ?aÂ?nie sko??czyÂ?em czyta?? ZaginionÂ? Flot?? Jacka Campbella, a dokÂ?adnie 6 tom Zwyci??ski. C??Â?, caÂ?a seria trzyma sw??j poziom, i jak nadmieniaÂ?em wczeÂ?niej jej gÂ???wnym tematem sÂ? kosmiczne bitwy i starcia flot. Czyli temat kt??ry mnie jak najbardziej interesuje. Nasz "Black Jack" Geary oczywiÂ?cie dalej leje wszystkich z nuÂ?Â?cÂ? wr??cz powtarzalnoÂ?ciÂ?. Owa nuÂ?Â?ca powtarzalnoÂ???, obok krysztaÂ?owej postawy bohatera i pewnej rozciÂ?gÂ?oÂ?ci/rozlazÂ?oÂ?ci serii to jej gÂ???wne wady. Ale na caÂ?e szcz??Â?cie autor zdecydowaÂ? si?? jÂ? zako??czy??, co pozwala mi zachowa?? po niej dobre wraÂ?enie i sadysfakcj?? z zakupu. CaÂ?oÂ??? moÂ?e nie jest zbyt ambitna, ale chociaÂ?by z racji bliskiej mojemu gustowi tematyki pozostanie pewnie obok StarFire, Honor Harrington i oczywiÂ?cie marynistycznego Horiato Hornblowera jednÂ? z moich ulubionych serii :-)

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2011-05-26, 16:07   

Musz?? si?? wreszcie wziÂ??? za t?? ksiÂ?Â?k??, chociaÂ? jakoÂ? ci??Â?ko idzie mi si?? za to zabra??. Natomiast przeczytaÂ?am Alternatyw?? Ekskalibura i podobaÂ?a mi si?? - moÂ?e dlatego, Â?e to lekka ksiÂ?Â?ka, a teraz w upaÂ?y nie mam siÂ?y wysila?? m??zgu :-) . Natomiast z duÂ?Â? przyjemnoÂ?ciÂ? odÂ?wieÂ?yÂ?a sobie znajomoÂ??? z "Zapomnij o Ziemi" - autor C.C. Mc App.
KsiÂ?Â?ka nie jest doskonaÂ?a, miejscami wr??cz niedorobiona, ale og??lne wraÂ?enie mam dobre.
a o czym jest - oczywiÂ?cie , era kosmiczna, Â?yje tylko kilku Ziemian-m??Â?czyzn (kosmicznych Â?oÂ?nierzy) bo caÂ?a pozostaÂ?a populacja ludzi zostaÂ?a zniszczona. Nie ma kobiet.
I tu rozpoczyna si?? akcja. Bo moÂ?e kobiety takÂ?e przeÂ?yÂ?y? Kto przeczyta to si?? dowie.

Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka

Majster 

Wysłany: 2011-05-28, 12:21   

Czarownica napisał/a:
Natomiast z duÂ?Â? przyjemnoÂ?ciÂ? odÂ?wieÂ?yÂ?a sobie znajomoÂ??? z "Zapomnij o Ziemi" - autor C.C. Mc App.
KsiÂ?Â?ka nie jest doskonaÂ?a, miejscami wr??cz niedorobiona, ale og??lne wraÂ?enie mam dobre.
a o czym jest - oczywiÂ?cie , era kosmiczna, Â?yje tylko kilku Ziemian-m??Â?czyzn (kosmicznych Â?oÂ?nierzy) bo caÂ?a pozostaÂ?a populacja ludzi zostaÂ?a zniszczona. Nie ma kobiet.
I tu rozpoczyna si?? akcja. Bo moÂ?e kobiety takÂ?e przeÂ?yÂ?y? Kto przeczyta to si?? dowie.

T?? powieÂ??? czytaÂ?em ze 20 lat temu, byÂ?a wtedy drukowana w odcinkach w Fantastyce. TakÂ?e wspominam jÂ? z pewnym rozrzewnieniem :-) . KsiÂ?Â?ka rzeczywiÂ?cie bardzo wciÂ?gajÂ?ca.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2011-06-14, 21:16   

A czy ktoÂ? a Was czytaÂ? moÂ?e ostatni jaki znalazÂ?am w internacie tom o honor - Mission of Honor?
Nie kojarz?? tej ksiÂ?Â?ki, chyba nie zostaÂ?a wydana po polsku. MoÂ?e w niej jest wreszcie zako??czenie wojny mi??dzy Kr??lestwem a RepublikÂ?? JeÂ?li coÂ? wiecie to dajcie zna??.
I moÂ?e ktoÂ? sÂ?yszaÂ?, czy nie majÂ? sie przypadkiem ukaza?? ksiÂ?Â?ki z cyklu "Belizariusz" i "Wojny Vatt??w". KupiÂ?am, poczÂ?tki, przeczytaÂ?am, a teraz cierpi??, bo nic nie sÂ?ycha?? o dalszych cz??Â?ciach, a ja na nie tak czekam.
I czeka, teÂ? na ksiÂ?Â?k?? - moÂ?e nie z cyklu "military", ale wydawanÂ? przez IS?? " "Zielony jeÂ?dziec". PrzeczytaÂ?am w Katedrze, Â?e maja wyda?? drugi tom, a tu ani widu ani sÂ?ychu. Czy ktoÂ? z Was coÂ? moÂ?e wie?
Tak samo jest z cyklem o Serrano - wyszedÂ? pierwszy tom, a potem nic.
Nast??pny przykÂ?ad - "PÂ?acz nienarodzonych"- jeden tom i potem koniec. I po co ja to kupowaÂ?am - Â?eby nie wiedzie?? jak si?? sko??czy?

Wolf 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Wysłany: 2011-06-15, 08:19   

Niedawno powiedziałbym, że ISA przestała wydawać książki, ale ostatni wydali coś Webera więc jest światełko w tunelu, choć jak znam życie to najeżdża pociąg :). Tak na poważnie to po tym jak z wydawnictwa odszedł G. Szulc książki praktycznie przestały się ukazywać. Tak samo nie można uzyskać żadnej sensownej odpowiedzi od ISY. Na forum ISY od czasu ktoś wrzuca info ze mu odpisali że kolejna książka z serii np. Warcrafta jest już w tłumaczeniu itp. oczywiście mija kolejny rok a ksiązki nikt nie widział?. Dlatego patrząc realnie nie wierzę żeby ISA miała coś kontynuować i zostaje nam nauka angielskiego. Istnieje też szansa że jak Isie wygasną prawa do rozpoczętych serii to jakieś inne wydawnictwo zdecyduje się na ponownie wydanie.

Wolf 

Wysłany: 2011-08-24, 13:09   

Czarownica napisał/a:
A czy ktoś a Was czytał może ostatni jaki znalazłam w internacie tom o honor - Mission of Honor?
Nie kojarzę tej książki, chyba nie została wydana po polsku.

"Misja Honor" ukazał sie w tym miesiącu, a w tej chwili jest dostępna w Merlinie za 28 zł.
Tak swaoja droga to merlin ma teraz promocje chyba na wszystkie książki z rebisu (przynajmniej te które sprawdziłem)Można zaoszczędzić średnio 10 zł na książce.
Tak swoją drogą polecam cykl "Imperium" Raymonda E. Feista i Janny Wurts, które Rebis zaczął wznawiać. Ukazał się pierwszy tom "Córka Imperium". Jako zachętę mogę napisać że cykl o Imperium przez wielu uważany jest za najlepszy w dorobku Feista

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2011-10-24, 19:49   

Osobiście bardzo mi się podobał. Ale jeśli ktoś czyta Imperium powinien też zapoznać się z Sagą o wojnie światów. To sporo wyjaśnia w sprawie polityki i magii. W obu cyklach przewijają się niektórzy wspólni bohaterowie.
A kogo to zainteresuje może przeczytać i inne cykle. Większość akcji dzieje się jednak w Midkemii.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Raymond_E._Feist

Poza tym, chyba ostatnio wyszła nowa Honor. Nie czytałam, ale może ktoś z Was coś na ten temat wie?

A ISA obiecywała wydać następną część Zielonego jeźdźca (co prawda to nie military fantasy, ale równie dobre). No i słowa nie dotrzymała - na razie wieści są takie, że ma wyjść podobno w przyszłym roku. O Wojnie Vattów też nic nie słyszałam, o Belizariuszu - też posucha.

Majster 

Wysłany: 2011-10-24, 20:27   

Czarownica napisał/a:
Poza tym, chyba ostatnio wyszła nowa Honor. Nie czytałam, ale może ktoś z Was coś na ten temat wie?

Przeczytałem, podobała mi się nawet ta część, chociaż dużo intrygowania i polityki a mało starć flot. Jest trochę ożywczych, a może niespodziewanych nawet "obrotów" fabuły.
Spoiler:

przymierze Królestwa Manticore z Heaven! (przeciwko Mannpower/Lidze Solarnej)

Tak że dla tych którzy lubią batalistykę z bardzo rozbudowanym tłem i zapleczem politycznych intryg i przepychanek ten tom wznosi się troszeczkę wyżej od niektórych poprzednich, nie ma jakichś na siłę wprowadzanych udziwnień typu "wielożeństwo" :oops: czy innych bo autorowi skończyły się sensowne pomysły.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2012-01-17, 19:33   

No, takich nowin się nie spodziewałam.
Spoiler:

Chociaż, jak trochę pomyśleć - wróg mojego wroga..... A Manticore i Republike przecież łączy ta nienawiść do niewolnictwa

Wielożeństwo to był jak dla mnie poroniony pomysł - łatwiej było rozwiązać problem zwykłym rozwodem. Ale przy tylu tomach to naprawdę pomysłów może brakować.

A ja sobie teraz drugi raz czytam Webera cykl Furia. I musze przyznać, że mogłabym poczytać trochę dłużej. Przygody Alicii, Magajry i tyzyfone mogłyby sie dalej rozwijać, bo pomysł na ich trójkę jest całkiem niezły. Ciekawe, dlaczego Weber nie pociągnął tego dłużej, skoro np. o Honor tyle już ksiązek wydał.

Majster 

Wysłany: 2012-01-18, 06:23   

Czarownica napisał/a:
Ciekawe, dlaczego Weber nie pociągnął tego dłużej, skoro np. o Honor tyle już ksiązek wydał.

Prawdopodobnie z dość prozaicznego powodu - niespecjalnej sprzedaży ;-)
Swoją drogą zastanawiam się czy pisarze którzy jednoznacznie kojarzą się jakąś konkretną tematyką np z fantastyką militarną są w stanie z powodzeniem wydać jakąkolwiek książkę z inną tematyką? Czy taka pozycja ma szansę spotkać się z zainteresowaniem czytelników, czy tak zaszufladkujemy danego autora, że automatycznie go pomijamy w księgarni bibliotece itd, że nie weźmiemy nawet jego książki do ręki? Bo muszę się przyznać, że sam dość często łapie się na podobnych zachowaniach, wyrobiłem w sobie wiele stereotypów, które w sumie chyba mnie samego nieco ograniczają :-(

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2012-02-12, 20:08   

Myślę, że to różnie z tym jest. Autor może się całkiem przerzucić na inny rodzaj powieści, tak jak było np. z Anne Rice - z książek o wampirach preszła do książek o Bogu.
Ale np. Elizabeth Moon potrafiła napisać Wojny Vattów czy Esmay Suiza - typowa fantastykę, a w jej dorobku można tez naleźć Czyny Paksenarion - fantasy czy też Prędkość mroku - która podobno jest czymś jeszcze innym (niestety, nie czytałam).
Z drugiej strony coś w tym zaszufladkowaniu jest - i też się na szufladkowaniu łapię.
Poza tym, myslę, że to zależy od pieniędzy - w końcu pisarz też człowiek i żyć musi. Jeśli jako autor pewnego gatunku się sprawdza, to po co ma od tego odchodzić?

Wolf 

Wysłany: 2012-02-13, 17:25   

Czarownica napisał/a:
.... też Prędkość mroku - która podobno jest czymś jeszcze innym (niestety, nie czytałam).

Zgadza sie "Predkośc mroku" co nietypowa fantastyka, wg mnie najbardziej podobna (pod)gatunkowo do "Kwiatów dla Algernona"
zresztą znalazłek krótkie wprowadzenie nie zdradzające za wiele z ksiązki
Cytat:
Prędkość mroku jest powieścią osadzoną w bliskiej przyszłości. Jej treść stanowi, zdawałoby się nudne, monotonne życie Lou Arrendele'a, pracownika bliżej nieokreślonej firmy farmaceutycznej. Tym co go wyróżnia, jest fakt, iż cierpi on na autyzm. W czasach Lou opracowano metody leczenia autyzmu u noworodków, lecz on należy do ostatniego pokolenia, które nie mogło skorzystać z tych osiągnięć medycyny. Mimo to, dzięki specjalnej rehabilitacji i treningom w młodości jest on w stanie prowadzić normalne życie. Zarabia na własne utrzymanie, trenuje szermierkę i zakochuje się. Jego ułożone życie mąci dopiero wieść o rzekomym odkryciu metody leczenia autyzmu u dorosłych i wątpliwości z tym związane stanowią znaczną część książki.

a wracając do military sf to może ktoś już czytał "Wojna Starka" Jacka Campbell? Jeśli tak to poproszę o oponie.

Majster 

Wysłany: 2012-02-14, 06:49   

Wolf napisał/a:
Czarownica napisał/a:
.... też Prędkość mroku - która podobno jest czymś jeszcze innym (niestety, nie czytałam).

Zgadza sie "Predkośc mroku" co nietypowa fantastyka,

Zgadza się, to trochę bardziej książka obyczajowa, cierpiący na autyzm Lou Arrendele ma jedno wielkie marzenie - chce lecieć w kosmos. Niestety, jego choroba mu to uniemożliwia. Dowiaduje się o nowej, niepewnej metodzie leczenia. Czy zgodzić się na rolę królika doświadczalnego żeby zrealizować swoje marzenia, i czy kuracja (lub może owe marzenie?) może mieć jakąś pozamedyczną cenę?
To pytania na które musi sobie odpowiedzieć nasz bohater. Jedna odpowiedź jest jasna - książka nie ma nic wspólnego z fantastyką militarną :-D
Edit:
Wolf napisał/a:
a wracając do military sf to może ktoś już czytał "Wojna Starka" Jacka Campbell? Jeśli tak to poproszę o oponie.

Nic specjalnego, jak dla mnie duże rozczarowanie. Campbellowi lepiej wchodzi powielanie czyichś pomysłów niż płodzenie czegoś samodzielnie. W Wojnie Starka autor przedstawia nam obraz armii największego, a właściwie jedynego supermocarstwa - obraz który pasował by do jakiegoś prześmiewczego pastiszu, ale nie - tu wszystko jest w śmiertelnie poważnym tonie. Pomysły by owa armia finansowała się głównie z przekazów telewizyjnych i ewentualnie z łapówek superkorporacji wypadają w moim odczuciu żenująco dla każdego kto choć pomyśli jak droga jest zabawa w wojsko. Podobnie sugestie odnośnie jej liczebności czy sposobu dowodzenia pasują do tragikomedii, a nie do sił zbrojnych największego mocarstwa. Na polu walki i w biznesie obowiązuje zasada, że każda firma może być tylko tak kiepska jak jej na to pozwala konkurencja, wydaje mi się, że z taką armią Stany Zjednoczone końca 21 wieku od dawna byłyby zapyziałym kraikiem 3 świata a nie głównym rozdającym trzymającym resztę narodów świata za mordę. Jednocześnie te wojsko zbiera w końcu cięgi każdym konflikcie - całość nie trzyma się kupy, jest wewnętrznie sprzeczna. Świetna średnia kadra w postaci kaprali i sierżantów to za mało by zrekompensować niekompetencję czy wręcz debilowatość dowódców. W zasadzie w książce podobały mi się relacje międzyludzkie w armii do poziomu kompanii i opisy walk. Reszta mocno naiwna i bez sensu. Co innego, gdyby miał to być właśnie pastisz relacji wewnątrzarmijnych, naigrywanie się z najnowszych metod dowodzenia w piechocie, coś w stylu Bila Bohatera Galaktyki, ale nie - tu wszystko na poważnie. Do kitu.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2012-03-31, 18:45   

Przypomniała mi się jeszcze dwie książki, , które bardzo mi się podobały. pozycje mające już swoje lata, ale czytałam je z prawdziwą przyjemnością, bo nie tylko o strzeleniu z broni kinetycznej jest w nich mowa, ale także o możliwościach wykorzystania ludzkiego mózgu.
"Formy chaosu" - to książka która podobała mi się bardziej, ale i Broń chaosu nie była najgorsza.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/61067/formy-chaosu
http://i-ksiazka.pl/view_...informacje=opis

Spokojnie mogę polecić obie te książki.

Odpowiedz do tematu