Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Military fantasy
Autor WiadomoŠ
Czarownica 
Gawron

Do│▒czy│a: 23 Cze 2010
Sk▒d: z planety Ziemia
Wys│any: 2011-01-12, 21:50   Military fantasy

Muszŕ siŕ przyznaŠ, ┐e wÂrˇd wielu ksi▒┐ek fantasy, military fantasy zajmuje u mnie wa┐ne miejsce. Szczegˇlnie lubiŕ cykl Davida Webera o Honor Harrington http://pl.wikipedia.org/wiki/Honor_Harrington, cykl ktˇry doczeka│ siŕ nawet w│asnej stronki w Wiki. Lubiŕ te┐ cykl, ktˇry napisa│ razem z Johnem Ringo "Imperium cz│owieka".
Johna Ringo lubiŕ cykl "„Dziedzictwo Aldenata” - niestety, wydawany przez IS╩, wiŕc od d│u┐szego czasu nic nowego siŕ nie ukaza│o.
Nie gardzŕ te┐ ksi▒┐kami Erica Flinta- i tu te┐ jest problem, bo w Polsce wydano tylko 3 tomy jego cyklu "Belizariusz". Potem ISA zamilk│a.
Niektˇre sceny z tych ksi▒┐ek zapiera│y mi dech w piersiach, niektˇre wzrusza│y do │ez, a niektˇre, jak to zwykle w ksi▒┐kach bywa - denerwowa│y lub nudzi│y.
Ale akcja jest w nich ciekawa - i to nie tylko militarna. Jest te┐ o uczuciach - mi│oÂci , przyja╝ni, jest o lojalnoÂci i zdradzie. Czego chcieŠ wiŕcej od ksi▒┐ek.

S│owianie nie gŕsi, swoj▒ mitologiŕ maj▒!
Przekonaj siŕ sam jak najpotŕ┐niejsi potomkowie s│owia˝skich bˇstw
radz▒ sobie we wspˇ│czesnym Gda˝sku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwied╝ Âwiat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Je┐eli fascynuje Ciŕ mitologia wszelakiej maÂci, alchemia i przygodowa, niezobowi▒zuj▒ca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieÂci▒ w│aÂnie dla Ciebie!

Majster 
Starszy Asystent Balsamisty

Do│▒czy│: 10 Lut 2010
Sk▒d: Piastˇw
Wys│any: 2011-01-13, 08:29   

Je┬?eli lubisz militarn┬? s-f takie jak Honor Harrington, to mo┬?e warto si??gn┬??? do ┬?r??d┬?a i przeczyta?? seri?? MARYNISTYCZN┬? dla odmiany o Horiato Hornblowerze autorstwa C.S. Forestera, o kt??rym kto┬? ju┬? wspomina┬? gzie┬? na forum. Na tej postaci wzorowany jest te┬? Jack Aubrey z cyklui Patricka O'Briana, zekranizowany w filmie Pan i w┬?adca na ko??cu ┬?wiata.
Ze s-f podobne klimaty mo┬?na znale┬??? w serii Zaginiona flota Jacka Campbella, kt??rego g┬???wny bohater, John "Black Jack" Geary jest bardzo podobny do Honor Harrington. Moim zdaniem sieria o Honor H i Black Jacku s┬? podobne r??wnie┬? w tym, ┬?e po pierwszych bardzo dobrych tomach, kolejne s┬? troszk?? s┬?absze. Z militarnej s-f bardzo podobaj┬? mi si?? te┬? ┬?o┬?nierze kosmosu Robert A. Heinleina, sfilmowani p??┬?niej w filmie o tym samym tytule, kt??ry mia┬? jednak prze┬?miewczy i pastiszowy charakter, i drug┬? cz??┬??? filmu kt??ry by┬? jednak wyj┬?tkowym syfem. W podobnym tonie napisana jest r??wnie┬? ┬?wietna moim zdaniem seria Harrisona - Bill bohater galaktyki. Z innych warto chyba wymieni?? seri?? Praxis autorstwa Waltera Jona Williamsa.
Generalnie z militarnej s-f najbardziej lubi?? rzeczy kt??re dziej┬? si?? w przestrzeni i kt??rych kwintesencj┬? s┬? starcia flot. Do tego nurtu z pewno┬?ci┬? mo┬?na zaliczy?? seri?? Starfire napisan┬? przez Webera wsp??lnie Whitem.

Problem z seriami jest taki sam jak z nowymi sezonami w serialach tv: kontynuacje cz??sto nie trzymaj┬? poziomu, na si┬??? wprowadzane s┬? udziwnienia (zdaj?? si?? ┬?e w Honor Harington Weber wprowadzi┬? wielo┬?enno┬??? :-? w kt??rej┬? cz??┬?ci), a te kt??re ten poziom trzymaj┬? to nie maj┬? szcz??┬?cia do wydawc??w lub autor nie ma weny, ┬?eby je ci┬?gn┬??? :-(

Wolf 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Do│▒czy│: 26 Pa╝ 2009
Wys│any: 2011-01-13, 08:40   

Wymieni┬?a┬? prawie wszystkie co lepsze seria military, kt??re ukaza┬?y sie w Polsce. ja bym doda┬? jeszcze tylko 3 tytu┬?y
1) J. Ringo - seria Wojny Rady - akcja dzieje si?? w przysz┬?o┬?ci na Ziemi, bardzo zaawansowanej technologicznie, gdzie z powodu wojny domowej i braku energii, ┬?wiat cofa sie do klasycznego ┬?redniowiecza w wydaniu fantasy
2) J. Campbell - Zaginiona flota - to seria troch?? podobna do Honor Harrington, czysta SF, ┬?adnego fantasy, wydaje to Fabryka S┬???w wiec jest nadzieja, ze wydadz┬? do ko??ca.
3) E. Flint - seria 1632 - jak dla mnie najlepsza z tych kt??re wymieni┬?em, historia ameryka??skiego miasteczka (powiatu czy raczej hrabstwa) kt??re zostaje w ca┬?o┬?ci, razem z lud┬?mi przeniesione do 1632 roku na tereny dzisiejszych Niemiec. Ksi┬?┬?ka fajnie napisana o tym, ┬?e przewaga technologiczna, czy wiedza o przysz┬?o┬?ci nie gwarantuje automatycznie przetrwania. Szkoda tylko, ze w Polsce ukaza┬?y sie tylko 2 tomy.
By┬?o jeszcze jedna fajnie zaczynaj┬?ca sie seria J. Ringo. Chodzi mi o ksi┬?┬?k?? "W lustrze", ale ISA wyda┬?a tylko 1 tom, wiec szkoda o tym wspomina?? :-/ Niestety po odej┬?ciu G. Szulca z ISY ta praktycznie przesta┬?a wydawa?? ksi┬?┬?ki, a w ma┬?o jest serii military w innych wydawnictwach. Co prawda G. Szulc pr??buje na nowo w wydawnictwie Dw??jka Bez Sternika, ale prawa do zacz??tych serii pewnie ma ISA i nie ma wi??kszych nadziei na ci┬?gi dalsze.
Swoja drog┬? mo┬?e Gobur napisze co jeszcze fajnego z tego gatunku ukaza┬?o sie w stanach, a w Polsce jest nieznane, ┬?eby wiedzie?? na co w razie ukazania sie u nas zwr??ci?? uwag??.

Majster 

Wys│any: 2011-01-13, 08:52   

Ciekawe, czy w tym w┬?tku b??d┬? przewa┬?ali faceci :lol: Chyba nie bez powodu ulubionymi zabawkami ch┬?opc??w s┬? miecze, karabiny i takie tam.
A mo┬?e to takie zabawki s┬? tego przyczyn┬??

Wolf 

Wys│any: 2011-01-13, 09:07   

Majster napisa│/a:
Ciekawe, czy w tym w┬?tku b??d┬? przewa┬?ali faceci :lol: Chyba nie bez powodu ulubionymi zabawkami ch┬?opc??w s┬? miecze, karabiny i takie tam.
A mo┬?e to takie zabawki s┬? tego przyczyn┬??

Pewnie tak, bo w tych ksi┬?┬?kach nacisk jest po┬?o┬?ony na wartka akcje, a nie na rozterki mi┬?osne bohater??w. Wa┬?ne jest aby co┬? si?? dzia┬?o, i nie zdarzaj┬? si?? sytuacje gdzie ┬?ywi┬?cy si?? of kilkuset lat krwi┬? wampir, przechodzi na diet?? pod wp┬?ywem mi┬?o┬?ci od pierwszego wejrzenia :-P

Oksa 
Gawron

Do│▒czy│a: 07 Lut 2010
Sk▒d: a cholera go wie
Wys│any: 2011-01-13, 09:59   

Cytat:
Pewnie tak, bo w tych ksi┬?┬?kach nacisk jest po┬?o┬?ony na wartka akcje, a nie na rozterki mi┬?osne bohater??w. Wa┬?ne jest aby co┬? si?? dzia┬?o, i nie zdarzaj┬? si?? sytuacje gdzie ┬?ywi┬?cy si?? of kilkuset lat krwi┬? wampir, przechodzi na diet?? pod wp┬?ywem mi┬?o┬?ci od pierwszego wejrzenia

No nie, co za stereotypowe podej┬?cie :evil: ale niech b??dzie, ┬?d┬?b┬?o prawdy w tym jest :-P

Swoj┬? drog┬?, zaciekawili┬?cie mnie zdecydowanie informacja o wartkiej akcji oraz ciekawymi relacjami pomi??dzy bohaterami. To nie jest tak, ┬?e musi by?? w┬?tek mi┬?osny. Jasne, fajnie je┬?li ju┬? jest i jest zgrabnie poprowadzony, ale nie musi 8-)

Szkoda tylko, je┬?li sytuacja z tym gatunkiem jest taka jak jest na rynku.

Co by┬?cie polecili jako pierwsz┬? lektur?? dla nowicjusza? ;-)

Wolf 

Wys│any: 2011-01-13, 13:32   

Oksa napisa│/a:
Co by┬?cie polecili jako pierwsz┬? lektur?? dla nowicjusza? ;-)

1632 Flinta, seria co prawda niewydana do ko??ca w Polsce, ale tak pierwszy jak i drugi tom (1633 :-D ) s┬? zamkni??t┬? ca┬?o┬?ci┬?. Ta seria to takie historyczno-militarne SF
Druga propozycja to cykl Dziedzictwo Aldenata w sk┬?ad kt??rego wchodz┬? nast??puj┬?ce pozycje:
PIE┬??? PRZED BITW┬?
PIERWSZE UDERZENIE
TANIEC Z DIAB┬?EM
DOKTRYNA PIEKIE┬?

Du┬?┬? zalet┬? tego cyklu jest to ┬?e jest ca┬?y wydany po polsku i cz┬?owiek nie wkurza sie tym, ┬?e nie zna zako??czenia. Acha, ISA wyda┬?a jeszcze 2 lub 3 ksi┬?┬?ki lu┬?no powi┬?zane bohaterami lub universum, w kt??rym dzieje si?? akcja, ale g┬???wny cykl to te cztery ksi┬?┬?ki powy┬?ej. Ta seria to ju┬? czysto militarna SF

Mi sie podoba┬?y, ale ocena czysto subiektywna :mrgreen:

Oksa 
Gawron

Do│▒czy│a: 07 Lut 2010
Sk▒d: a cholera go wie
Wys│any: 2011-01-13, 13:36   

Ka┬?da ocena jest czysto subiektywna, dlatego niech to b??dzie na moj┬? odpowiedzialno┬??? :mrgreen:

dzi??ki za podpowied┬? ;-)

Majster 

Wys│any: 2011-01-13, 17:54   

Ciekawe, ale nie czytalem 1632 Flinta, chyba ju┬? wiem co b??d?? robi┬? w weekend. W ko??cu braki trzeba nadrabia?? :-
Czyta┬?em kiedy┬? (s┬?dz┬?c z opisu Wolfa) co┬? podobnego, na pocz┬?tek 2 wojny ┬?wiatowej zosta┬? przeniesiony zesp??┬? uderzeniowy ameryka??skiej floty. Ogl┬?da┬?em te┬? co┬? podobnego, ale w wersji z pojedy??czym lotniskowcem, jeszcze wcze┬?niej Eksperyment Filadelfii, a w zupe┬?nej prehistorii, oddzia┬? wojska japo??skiego przeniesiony w czasy ┬?redniowiecznych samuraj??w. Wszystkie te rzeczy by┬?y co najwy┬?ej ┬?rednie, i zniech??ci┬?y mnie do czego┬? w stylu1632. Pora si?? poprawi??.

Czarownica 
Gawron

Wys│any: 2011-01-13, 17:57   

Czyta┬?am "Wojny Rady" i cykl "Starfire". Podoba┬?y mi si??, z tym, ┬?e z tych dw??ch cykli wol?? Starfire.Natomiast o Horatio ksi┬?┬?ek nie czyta┬?am - ale mo┬?e do nich zajrz??. Nie ka┬?da militarna ksi┬?┬?ka mi si?? podoba. Ale niekt??re s┬? dla mnie ┬?wietne. Wszystkie te ksi┬?┬?ki pisali m??┬?czy┬?ni. A tak si?? zastanawiam, czy cykl Wojny Vatt??w te┬? jest military fantasy - bo chyba tak (lubi?? go), chocia┬? napisa┬?a go kobieta E. Moon.

Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwied╝ Âwiat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Je┐eli fascynuje Ciŕ mitologia wszelakiej maÂci, alchemia i przygodowa, niezobowi▒zuj▒ca fantastyka

Wolf 

Wys│any: 2011-01-14, 08:34   

dorota7677 napisa│/a:
Czyta┬?am "Wojny Rady" i cykl "Starfire". Podoba┬?y mi si??, z tym, ┬?e z tych dw??ch cykli wol?? Starfire.Natomiast o Horatio ksi┬?┬?ek nie czyta┬?am - ale mo┬?e do nich zajrz??. Nie ka┬?da militarna ksi┬?┬?ka mi si?? podoba. Ale niekt??re s┬? dla mnie ┬?wietne. Wszystkie te ksi┬?┬?ki pisali m??┬?czy┬?ni. A tak si?? zastanawiam, czy cykl Wojny Vatt??w te┬? jest military fantasy - bo chyba tak (lubi?? go), chocia┬? napisa┬?a go kobieta E. Moon.

Wojny Vatt??w (kolejny cykl niedoko??czony przez ISA), jak i inne ksi┬?┬?ki Moon w tym universum to zdecydowanie military SF., podobnie jak cykl Czyny Paksenarrion jej autorstwa to military fantasy. Autorka by┬?a w marines i to wida?? w jej ksi┬?┬?kach. Mi jej ksi┬?┬?ki podchodz┬? jako┬? tak ┬?rednio. Najbardziej podoba┬?a mi si?? jej "Pr??dko┬??? mroku" za kt??ra dosta┬?a Nebula, a kt??ra zdecydowanie nie podpada pod gatunek military.

to Majter: - Wiem o jakich filmach piszesz, seria 163... jest lepsza :-D Szczeg??lnie je┬?li kto┬? lubi historie. Pami??tam jak kilka lat sp??dza┬?em d┬?ugi weekend w Czechach, zwiedza┬?em zamek kt??rego w┬?a┬?cicielem by┬?a jedna z postaci w ksi┬?┬?ce. W 1632 jest tez malutki polski akcencik co prawda absolutnie nie maj┬?cy wp┬?ywu na fabu┬???, ale jest :-) . Oczywi┬?cie ksi┬?┬?ka ma te┬? swoje wady ale plusy zdecydowanie przewa┬?aj┬?.

Og??lnie lubi?? czyta?? ksi┬?┬?ki dziej┬?ce si?? na terenie kt??ry znam, dlatego np. bardzo mi podesz┬?a trylogia husycka Sapkowskiego . Fajnie jest gdy czytaj┬?c pr??buje sobie to zwizualizowa?? szczeg??lnie je┬?li np. wiem jak wygl┬?da┬?a zabudowa miasta w danym okresie, albo jak autor wysy┬?a bohatera z jednego miasta do drugiego, a ja wiem z do┬?wiadczenia, jak wygl┬?da rze┬?ba terenu, czy jak naprawd?? to jest daleko.

Czarownica 
Gawron

Wys│any: 2011-01-14, 18:57   

Czyta┬?am Czyny Paksenarion i bardzo mi si?? podoba┬?y. Rozumiem, ┬?e kto┬? mo┬?e nie lubi?? tej autorki, ale mi jej ksi┬?┬?ki bardzo przypad┬?y do gustu - mo┬?e dlatego ┬?e jestem p┬?ci ┬?e??skiej. Podoba┬? mi si?? cykl o Esmay Suizy i o Heris Serrano.
Ale je┬?li pisa?? o ulubionych seriach, to najbardziej lubi?? cykl o Belizariuszu oraz Imperium cz┬?owieka. Czyta┬?am to kilka razy i za ka┬?dym razem z du┬?┬? przyjemno┬?ci┬?.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2011-01-15, 17:35   

Jak widz?? wi??kszo┬??? ciekawych cykli ju┬? tutaj si?? przewine┬?a, teraz jest tego na prawd?? du┬?o, ale ja polec?? troch?? starszych autor??w. Nie jest to typowe militarne SF, raczej Hard SF (czasami ci??┬?ko to rozr??┬?ni??). Chodzi mi o takich autor??w jak Van Vogt i jego "Misja Mi??dzyplanetarna" , Henlein z "Kawaleri┬? Kosmosu", Zelazny z "Alej┬? Pot??pienia", Ray Brandbury z "Kronikami Marsja??skimi" czy "Nadejd┬? Deszcze", Lary Niven z "Park Marze??", Harry Harison z trylogi┬? "Ku Gwiazdom". Nad nowa SF jak dla mnie maj┬? jedn┬? wielk┬? przewag??, w wi??kszo┬?ci poza rozrywkowym bum, ┬?up jest w tym wszystkim jakie┬? przes┬?anie, co┬? o czym wsp??┬?cze┬?ni pisarze chyba zapomnieli.

Ps. A jak chodzi o klimaty z mieczem w r??ku to polecam Wagnera i jego cykl o Kainie

Majster 

Wys│any: 2011-01-16, 21:06   

By┬?em w pi┬?tek w empiku, niestety, ani w w tym, ani w ┬?adnym innym nie by┬?o 1632 lub 1633. Po powrocie do domu zam??wi┬?em obie bez problemu w empik.com, by┬?y dost??pne w 24h, czyli w sklepach ksi┬?┬?ek nie ma, zalegaj┬? za to w magazynach. Niestety jest to dla mnie kolejny argument o post??puj┬?cej degrengoladzie i pierdolniku w mojej niegdy┬? ulubionej ksi??garni. Go┬?ym okiem wida?? do czego prowadzi brak konkurencji.
Przez t┬? sytuacj?? przeczytam Flinta dopiero w nast??pnym tygodniu :-(

Wolf 

Wys│any: 2011-01-17, 07:56   

Te ksiazki by┬?y wydane odpowiednio w 2006 i 2007, wiec i tak dobrze, ┬?e mo┬?na je jeszcze bez problemu dosta??. Tak swoja droga sprawdzi┬?em dost??pno┬??? w merlinie i obie ksi┬?┬?ki s┬? dost??pne po 35 z┬?, a na stronie ISA w promocji odpowiednio 21 i 22 z┬?. A o sytuacji w empiku nie chce mi sie nawet pisa??, nie raz mia┬?em taka sytuacj??, ┬?e pyta┬?em o ksi┬?┬?k?? i okazywa┬?o si?? ze i owszem jest, ale np. na magazynie a nie na p??┬?kach w sklepie

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: