Military fantasy

Czytałeś ostatnio ciekawą książkę bądź komiks? A może ciekawy artykuł w gazecie? Podziel się tym z nami. Rozpocznij dyskusję na temat ulubionych dzieł literackich i nie tylko.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Czarownica
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Military fantasy

Post autor: Czarownica »

Muszę się przyznać, że wśród wielu książek fantasy, military fantasy zajmuje u mnie ważne miejsce. Szczególnie lubię cykl Davida Webera o Honor Harrington http://pl.wikipedia.org/wiki/Honor_Harrington, cykl który doczekał się nawet własnej stronki w Wiki. Lubię też cykl, który napisał razem z Johnem Ringo "Imperium człowieka".
Johna Ringo lubię cykl "„Dziedzictwo Aldenata” - niestety, wydawany przez ISĘ, więc od dłuższego czasu nic nowego się nie ukazało.
Nie gardzę też książkami Erica Flinta- i tu też jest problem, bo w Polsce wydano tylko 3 tomy jego cyklu "Belizariusz". Potem ISA zamilkła.
Niektóre sceny z tych książek zapierały mi dech w piersiach, niektóre wzruszały do łez, a niektóre, jak to zwykle w książkach bywa - denerwowały lub nudziły.
Ale akcja jest w nich ciekawa - i to nie tylko militarna. Jest też o uczuciach - miłości , przyjaźni, jest o lojalności i zdradzie. Czego chcieć więcej od książek.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2011, 11:19 przez Czarownica, łącznie zmieniany 2 razy.

[center]Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie![/center]

Awatar użytkownika
Majster
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Majster »

JeÂ?eli lubisz militarnÂ? s-f takie jak Honor Harrington, to moÂ?e warto si??gnÂ??? do Â?r??dÂ?a i przeczyta?? seri?? MARYNISTYCZNÂ? dla odmiany o Horiato Hornblowerze autorstwa C.S. Forestera, o kt??rym ktoÂ? juÂ? wspominaÂ? gzieÂ? na forum. Na tej postaci wzorowany jest teÂ? Jack Aubrey z cyklui Patricka O'Briana, zekranizowany w filmie Pan i wÂ?adca na ko??cu Â?wiata.
Ze s-f podobne klimaty moÂ?na znaleÂ??? w serii Zaginiona flota Jacka Campbella, kt??rego gÂ???wny bohater, John "Black Jack" Geary jest bardzo podobny do Honor Harrington. Moim zdaniem sieria o Honor H i Black Jacku sÂ? podobne r??wnieÂ? w tym, Â?e po pierwszych bardzo dobrych tomach, kolejne sÂ? troszk?? sÂ?absze. Z militarnej s-f bardzo podobajÂ? mi si?? teÂ? Â?oÂ?nierze kosmosu Robert A. Heinleina, sfilmowani p??Â?niej w filmie o tym samym tytule, kt??ry miaÂ? jednak przeÂ?miewczy i pastiszowy charakter, i drugÂ? cz??Â??? filmu kt??ry byÂ? jednak wyjÂ?tkowym syfem. W podobnym tonie napisana jest r??wnieÂ? Â?wietna moim zdaniem seria Harrisona - Bill bohater galaktyki. Z innych warto chyba wymieni?? seri?? Praxis autorstwa Waltera Jona Williamsa.
Generalnie z militarnej s-f najbardziej lubi?? rzeczy kt??re dziejÂ? si?? w przestrzeni i kt??rych kwintesencjÂ? sÂ? starcia flot. Do tego nurtu z pewnoÂ?ciÂ? moÂ?na zaliczy?? seri?? Starfire napisanÂ? przez Webera wsp??lnie Whitem.

Problem z seriami jest taki sam jak z nowymi sezonami w serialach tv: kontynuacje cz??sto nie trzymajÂ? poziomu, na siÂ??? wprowadzane sÂ? udziwnienia (zdaj?? si?? Â?e w Honor Harington Weber wprowadziÂ? wieloÂ?ennoÂ??? :-? w kt??rejÂ? cz??Â?ci), a te kt??re ten poziom trzymajÂ? to nie majÂ? szcz??Â?cia do wydawc??w lub autor nie ma weny, Â?eby je ciÂ?gnÂ??? :-(

Wolf
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Post autor: Wolf »

WymieniÂ?aÂ? prawie wszystkie co lepsze seria military, kt??re ukazaÂ?y sie w Polsce. ja bym dodaÂ? jeszcze tylko 3 tytuÂ?y
1) J. Ringo - seria Wojny Rady - akcja dzieje si?? w przyszÂ?oÂ?ci na Ziemi, bardzo zaawansowanej technologicznie, gdzie z powodu wojny domowej i braku energii, Â?wiat cofa sie do klasycznego Â?redniowiecza w wydaniu fantasy
2) J. Campbell - Zaginiona flota - to seria troch?? podobna do Honor Harrington, czysta SF, Â?adnego fantasy, wydaje to Fabryka SÂ???w wiec jest nadzieja, ze wydadzÂ? do ko??ca.
3) E. Flint - seria 1632 - jak dla mnie najlepsza z tych kt??re wymieniÂ?em, historia ameryka??skiego miasteczka (powiatu czy raczej hrabstwa) kt??re zostaje w caÂ?oÂ?ci, razem z ludÂ?mi przeniesione do 1632 roku na tereny dzisiejszych Niemiec. KsiÂ?Â?ka fajnie napisana o tym, Â?e przewaga technologiczna, czy wiedza o przyszÂ?oÂ?ci nie gwarantuje automatycznie przetrwania. Szkoda tylko, ze w Polsce ukazaÂ?y sie tylko 2 tomy.
ByÂ?o jeszcze jedna fajnie zaczynajÂ?ca sie seria J. Ringo. Chodzi mi o ksiÂ?Â?k?? "W lustrze", ale ISA wydaÂ?a tylko 1 tom, wiec szkoda o tym wspomina?? :-/ Niestety po odejÂ?ciu G. Szulca z ISY ta praktycznie przestaÂ?a wydawa?? ksiÂ?Â?ki, a w maÂ?o jest serii military w innych wydawnictwach. Co prawda G. Szulc pr??buje na nowo w wydawnictwie Dw??jka Bez Sternika, ale prawa do zacz??tych serii pewnie ma ISA i nie ma wi??kszych nadziei na ciÂ?gi dalsze.
Swoja drogÂ? moÂ?e Gobur napisze co jeszcze fajnego z tego gatunku ukazaÂ?o sie w stanach, a w Polsce jest nieznane, Â?eby wiedzie?? na co w razie ukazania sie u nas zwr??ci?? uwag??.

Awatar użytkownika
Majster

Ciekawe, czy w tym wÂ?tku b??dÂ? przewaÂ?ali faceci :lol: Chyba nie bez powodu ulubionymi zabawkami chÂ?opc??w sÂ? miecze, karabiny i takie tam.
A moÂ?e to takie zabawki sÂ? tego przyczynÂ??

Wolf

Majster pisze:Ciekawe, czy w tym wÂ?tku b??dÂ? przewaÂ?ali faceci :lol: Chyba nie bez powodu ulubionymi zabawkami chÂ?opc??w sÂ? miecze, karabiny i takie tam.
A moÂ?e to takie zabawki sÂ? tego przyczynÂ??
Pewnie tak, bo w tych ksiÂ?Â?kach nacisk jest poÂ?oÂ?ony na wartka akcje, a nie na rozterki miÂ?osne bohater??w. WaÂ?ne jest aby coÂ? si?? dziaÂ?o, i nie zdarzajÂ? si?? sytuacje gdzie Â?ywiÂ?cy si?? of kilkuset lat krwiÂ? wampir, przechodzi na diet?? pod wpÂ?ywem miÂ?oÂ?ci od pierwszego wejrzenia :-P

Awatar użytkownika
Oksa

Post autor: Oksa »

Pewnie tak, bo w tych ksiÂ?Â?kach nacisk jest poÂ?oÂ?ony na wartka akcje, a nie na rozterki miÂ?osne bohater??w. WaÂ?ne jest aby coÂ? si?? dziaÂ?o, i nie zdarzajÂ? si?? sytuacje gdzie Â?ywiÂ?cy si?? of kilkuset lat krwiÂ? wampir, przechodzi na diet?? pod wpÂ?ywem miÂ?oÂ?ci od pierwszego wejrzenia

No nie, co za stereotypowe podejÂ?cie :evil: ale niech b??dzie, Â?dÂ?bÂ?o prawdy w tym jest :-P

SwojÂ? drogÂ?, zaciekawiliÂ?cie mnie zdecydowanie informacja o wartkiej akcji oraz ciekawymi relacjami pomi??dzy bohaterami. To nie jest tak, Â?e musi by?? wÂ?tek miÂ?osny. Jasne, fajnie jeÂ?li juÂ? jest i jest zgrabnie poprowadzony, ale nie musi 8-)

Szkoda tylko, jeÂ?li sytuacja z tym gatunkiem jest taka jak jest na rynku.

Co byÂ?cie polecili jako pierwszÂ? lektur?? dla nowicjusza? ;-)
The problem with reading a good book is that you want to finish the book, but you don't want to finish the book.

Wolf

Oksa pisze:Co byÂ?cie polecili jako pierwszÂ? lektur?? dla nowicjusza? ;-)
1632 Flinta, seria co prawda niewydana do ko??ca w Polsce, ale tak pierwszy jak i drugi tom (1633 :-D ) sÂ? zamkni??tÂ? caÂ?oÂ?ciÂ?. Ta seria to takie historyczno-militarne SF
Druga propozycja to cykl Dziedzictwo Aldenata w skÂ?ad kt??rego wchodzÂ? nast??pujÂ?ce pozycje:
PIEÂ??? PRZED BITWÂ?
PIERWSZE UDERZENIE
TANIEC Z DIABÂ?EM
DOKTRYNA PIEKIEÂ?

DuÂ?Â? zaletÂ? tego cyklu jest to Â?e jest caÂ?y wydany po polsku i czÂ?owiek nie wkurza sie tym, Â?e nie zna zako??czenia. Acha, ISA wydaÂ?a jeszcze 2 lub 3 ksiÂ?Â?ki luÂ?no powiÂ?zane bohaterami lub universum, w kt??rym dzieje si?? akcja, ale gÂ???wny cykl to te cztery ksiÂ?Â?ki powyÂ?ej. Ta seria to juÂ? czysto militarna SF

Mi sie podobaÂ?y, ale ocena czysto subiektywna :mrgreen:

Awatar użytkownika
Oksa

Post autor: Oksa »

KaÂ?da ocena jest czysto subiektywna, dlatego niech to b??dzie na mojÂ? odpowiedzialnoÂ??? :mrgreen:

dzi??ki za podpowiedÂ? ;-)
The problem with reading a good book is that you want to finish the book, but you don't want to finish the book.

Awatar użytkownika
Majster

Ciekawe, ale nie czytalem 1632 Flinta, chyba juÂ? wiem co b??d?? robiÂ? w weekend. W ko??cu braki trzeba nadrabia?? :-
CzytaÂ?em kiedyÂ? (sÂ?dzÂ?c z opisu Wolfa) coÂ? podobnego, na poczÂ?tek 2 wojny Â?wiatowej zostaÂ? przeniesiony zesp??Â? uderzeniowy ameryka??skiej floty. OglÂ?daÂ?em teÂ? coÂ? podobnego, ale w wersji z pojedy??czym lotniskowcem, jeszcze wczeÂ?niej Eksperyment Filadelfii, a w zupeÂ?nej prehistorii, oddziaÂ? wojska japo??skiego przeniesiony w czasy Â?redniowiecznych samuraj??w. Wszystkie te rzeczy byÂ?y co najwyÂ?ej Â?rednie, i zniech??ciÂ?y mnie do czegoÂ? w stylu1632. Pora si?? poprawi??.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Majster, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Czarownica

CzytaÂ?am "Wojny Rady" i cykl "Starfire". PodobaÂ?y mi si??, z tym, Â?e z tych dw??ch cykli wol?? Starfire.Natomiast o Horatio ksiÂ?Â?ek nie czytaÂ?am - ale moÂ?e do nich zajrz??. Nie kaÂ?da militarna ksiÂ?Â?ka mi si?? podoba. Ale niekt??re sÂ? dla mnie Â?wietne. Wszystkie te ksiÂ?Â?ki pisali m??Â?czyÂ?ni. A tak si?? zastanawiam, czy cykl Wojny Vatt??w teÂ? jest military fantasy - bo chyba tak (lubi?? go), chociaÂ? napisaÂ?a go kobieta E. Moon.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2011, 17:22 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka

Wolf

dorota7677 pisze:CzytaÂ?am "Wojny Rady" i cykl "Starfire". PodobaÂ?y mi si??, z tym, Â?e z tych dw??ch cykli wol?? Starfire.Natomiast o Horatio ksiÂ?Â?ek nie czytaÂ?am - ale moÂ?e do nich zajrz??. Nie kaÂ?da militarna ksiÂ?Â?ka mi si?? podoba. Ale niekt??re sÂ? dla mnie Â?wietne. Wszystkie te ksiÂ?Â?ki pisali m??Â?czyÂ?ni. A tak si?? zastanawiam, czy cykl Wojny Vatt??w teÂ? jest military fantasy - bo chyba tak (lubi?? go), chociaÂ? napisaÂ?a go kobieta E. Moon.
Wojny Vatt??w (kolejny cykl niedoko??czony przez ISA), jak i inne ksiÂ?Â?ki Moon w tym universum to zdecydowanie military SF., podobnie jak cykl Czyny Paksenarrion jej autorstwa to military fantasy. Autorka byÂ?a w marines i to wida?? w jej ksiÂ?Â?kach. Mi jej ksiÂ?Â?ki podchodzÂ? jakoÂ? tak Â?rednio. Najbardziej podobaÂ?a mi si?? jej "Pr??dkoÂ??? mroku" za kt??ra dostaÂ?a Nebula, a kt??ra zdecydowanie nie podpada pod gatunek military.

to Majter: - Wiem o jakich filmach piszesz, seria 163... jest lepsza :-D Szczeg??lnie jeÂ?li ktoÂ? lubi historie. Pami??tam jak kilka lat sp??dzaÂ?em dÂ?ugi weekend w Czechach, zwiedzaÂ?em zamek kt??rego wÂ?aÂ?cicielem byÂ?a jedna z postaci w ksiÂ?Â?ce. W 1632 jest tez malutki polski akcencik co prawda absolutnie nie majÂ?cy wpÂ?ywu na fabuÂ???, ale jest :-) . OczywiÂ?cie ksiÂ?Â?ka ma teÂ? swoje wady ale plusy zdecydowanie przewaÂ?ajÂ?.

Og??lnie lubi?? czyta?? ksiÂ?Â?ki dziejÂ?ce si?? na terenie kt??ry znam, dlatego np. bardzo mi podeszÂ?a trylogia husycka Sapkowskiego . Fajnie jest gdy czytajÂ?c pr??buje sobie to zwizualizowa?? szczeg??lnie jeÂ?li np. wiem jak wyglÂ?daÂ?a zabudowa miasta w danym okresie, albo jak autor wysyÂ?a bohatera z jednego miasta do drugiego, a ja wiem z doÂ?wiadczenia, jak wyglÂ?da rzeÂ?ba terenu, czy jak naprawd?? to jest daleko.

Awatar użytkownika
Czarownica

CzytaÂ?am Czyny Paksenarion i bardzo mi si?? podobaÂ?y. Rozumiem, Â?e ktoÂ? moÂ?e nie lubi?? tej autorki, ale mi jej ksiÂ?Â?ki bardzo przypadÂ?y do gustu - moÂ?e dlatego Â?e jestem pÂ?ci Â?e??skiej. PodobaÂ? mi si?? cykl o Esmay Suizy i o Heris Serrano.
Ale jeÂ?li pisa?? o ulubionych seriach, to najbardziej lubi?? cykl o Belizariuszu oraz Imperium czÂ?owieka. CzytaÂ?am to kilka razy i za kaÂ?dym razem z duÂ?Â? przyjemnoÂ?ciÂ?.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2011, 17:21 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

Gobur

Post autor: Gobur »

Jak widz?? wi??kszoÂ??? ciekawych cykli juÂ? tutaj si?? przewineÂ?a, teraz jest tego na prawd?? duÂ?o, ale ja polec?? troch?? starszych autor??w. Nie jest to typowe militarne SF, raczej Hard SF (czasami ci??Â?ko to rozr??Â?ni??). Chodzi mi o takich autor??w jak Van Vogt i jego "Misja Mi??dzyplanetarna" , Henlein z "KawaleriÂ? Kosmosu", Zelazny z "AlejÂ? Pot??pienia", Ray Brandbury z "Kronikami Marsja??skimi" czy "NadejdÂ? Deszcze", Lary Niven z "Park Marze??", Harry Harison z trylogiÂ? "Ku Gwiazdom". Nad nowa SF jak dla mnie majÂ? jednÂ? wielkÂ? przewag??, w wi??kszoÂ?ci poza rozrywkowym bum, Â?up jest w tym wszystkim jakieÂ? przesÂ?anie, coÂ? o czym wsp??Â?czeÂ?ni pisarze chyba zapomnieli.

Ps. A jak chodzi o klimaty z mieczem w r??ku to polecam Wagnera i jego cykl o Kainie

Awatar użytkownika
Majster

ByÂ?em w piÂ?tek w empiku, niestety, ani w w tym, ani w Â?adnym innym nie byÂ?o 1632 lub 1633. Po powrocie do domu zam??wiÂ?em obie bez problemu w empik.com, byÂ?y dost??pne w 24h, czyli w sklepach ksiÂ?Â?ek nie ma, zalegajÂ? za to w magazynach. Niestety jest to dla mnie kolejny argument o post??pujÂ?cej degrengoladzie i pierdolniku w mojej niegdyÂ? ulubionej ksi??garni. GoÂ?ym okiem wida?? do czego prowadzi brak konkurencji.
Przez tÂ? sytuacj?? przeczytam Flinta dopiero w nast??pnym tygodniu :-(

Wolf

Te ksiazki byÂ?y wydane odpowiednio w 2006 i 2007, wiec i tak dobrze, Â?e moÂ?na je jeszcze bez problemu dosta??. Tak swoja droga sprawdziÂ?em dost??pnoÂ??? w merlinie i obie ksiÂ?Â?ki sÂ? dost??pne po 35 zÂ?, a na stronie ISA w promocji odpowiednio 21 i 22 zÂ?. A o sytuacji w empiku nie chce mi sie nawet pisa??, nie raz miaÂ?em taka sytuacj??, Â?e pytaÂ?em o ksiÂ?Â?k?? i okazywaÂ?o si?? ze i owszem jest, ale np. na magazynie a nie na p??Â?kach w sklepie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”