Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kometa
2011-08-11, 00:53
Szeptem
Autor Wiadomość
Seand96 
Starszy Asystent Balsamisty

Wysłany: 2011-01-16, 19:40   

No znaczy si?? 2 tom juÂ? jest od chyba 1 grudnia wi??c moÂ?na czyta??.

Ostatnio si?? zdziwiÂ?am Â?e juÂ? jest tyle czasu po polskiej premierze ;)

Ronni 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Wysłany: 2011-01-17, 22:10   

Ja juÂ? przeczytaÂ?am Crescendo i mimo wielu negatywnych komentarzy na temat tej cz??Â?ci mi bardzo si?? podobaÂ?a. Jest r??wnie dobra jak pierwsza cz??Â???, caÂ?y czas coÂ? si?? dzieje i ksiÂ?Â?ka trzyma nas w duÂ?ym napi??ciu. Akcja mi??dzy Norom a Patchem ulega troszeczk?? zmianie ale jest bardzo ciekawie. Najlepsze jest oczywiÂ?cie zako??czenie kt??re jasno przekazuje nam, Â?e b??dzie nast??pna cz??Â???. WidziaÂ?am juÂ? nawet na oficjalnej stronie tytuÂ? 3 cz??Â?ci: Tempest! :mrgreen:

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2011-01-18, 13:51   

TeÂ? jestem po drugiej cz??Â?ci i niestety przyÂ?Â?czam si?? do negatywnych opinii. Pierwsza cz??Â??? caÂ?kiem szybko mi si?? czytaÂ?o, Â?adna rewelacja, ale idealna ksiÂ?Â?ka jako coÂ? innego i lekkiego do przeczytania. WÂ?aÂ?ciwie, kiedy pojawiÂ?a si?? dw??jka, to od razu jÂ? zakupiÂ?am, wi??c jest dobrze :)

Ale tutaj Nora mnie doprowadzaÂ?a do szewskiej pasji! W jedynce wyglÂ?daÂ?a mi na caÂ?kiem dojrzaÂ?Â? emocjonalnie nastolatk??, a tu? Humorzasta g??wniara, sama nie wie czego chce i kogo obwinia??. Ani jednej sytuacji, w kt??rej zatrzymaÂ?aby si?? na chwil?? i na spokojnie przeanalizowaÂ?a wszystko co si?? wok??Â? niej dzieje, zastanowiÂ?a nad zachowaniem r??Â?nych os??b (a takÂ?e samej siebie). Co mnie jeszcze wkurzaÂ?o? Pakowanie si?? w sytuacje, kt??re same prowadziÂ?y do jej upokorzenia oraz brak poczucia dumy, wÂ?asnej wartoÂ?ci i walki, aby pokaza??, Â?e te cechy posiada (chodzi mi mi??dzy innymi o starcia z Marcie).

Szkoda, ale nie jestem zadowolona. Nie wiem czy kupi?? 3, ale myÂ?l??, Â?e przeczytam z ciekawoÂ?ci, aby zako??czy?? cykl.

Sophie 
Moderator
Mały Tyran

Wysłany: 2011-01-22, 23:21   

Lepiej, żeby ci, którzy nie czytali książki, nie czytali tego posta, ponieważ ujawnia on wiele faktów z książki. Ewentualnie nieznający treści niech przeczytają podsumowanie.

Jestem na świeżo, właśnie skończyłam. Długo się wzbraniałam przed przeczytaniem, ale w końcu zaczęłam. Tę książkę można podzielić na dwa etapy:
Pierwszy. Po przeczytaniu pierwszej połowy mogłam stanowczo stwierdzić, że książka nie zapowiada się dobrze, można rzec że nawet fatalnie. Postacie bez wyrazu, zlewające się w jedną całość, bez żadnych wartych zapamiętania cech. Oczywiście poza jednym szczegółem, który się wysuwa na pierwszy plan, zwłaszcza oceniając postacie kobiece, a mianowicie bezgraniczną gąupotę (zwłaszcza przyjaciółki Nory, Vee). Bohaterowie męscy mogą być ocenieni trochę pozytywniej, nie zauważyłam u nich tego typu głupoty. Pisząc głupota mam na myśli te wszystkie gierki, chociażby wymyślanie prze Vee historyjek o Patchu i śledztwo w barze.
Pierwsza połowa bardzo, ale to bardzo kojarzyła mi się ze Zmierzchem. To kilka przykładów podobieństw: Patch i Nora siedzą razem na biologii, jest mi?dzy nimi chemia, ale jedno z nich si? do tego nie przyznaje, jedno zdaje si? niebezpieczne (i jest), Nora (jak Ciulenowa) prowadzi swoje w?asne ?ledztwo, szuka informacji o Patchu w internecie, Nora (podobne jak Bella, ale w mniejszym stopniu) cierpi na jak?e straszny brak koordynacji ruchów, pochodzi z rozbitej rodziny, on jest tajemniczy, Nora (i Bella) maj? stare zardzewia?e samochody i s? nastolatkami, cz??? akcji dziej?ca si? w uliczkach Portland i uratowanie z tego? miejsca przez 'tego' ch?opaka, obie s? fatalnymi k?amcami. O ile dziwne zachowanie 'przysz?ej' Ciulenowej mo?na wyt?umaczy? niedorozwojem umys?owym, to Nor? mo?na okre?li? mianem g?upawej nastolatki w dodatku bez charakteru.
W tej cz??ci (w nast?pnej nie jest to takie widoczne przez do?? szybk? akcj?) postacie mo?na okre?li? jako ca?kowicie p?askie, i jak wspomnia?am, niewyraziste i g?upie. Mia?am wra?enie, ?e miejscami ich (?e?skiej cz??ci) mózg jest wielko?ci orzeszka.
Nora, pomimo ?e pozuje na tak? niewinn? itd, zachowuje si? troch? zbyt wulgarnie (mo?e to z?e okre?lenie, ale innego nie mog? w tej chwili znale??). Po za tym, kto robi sobie list? pyta? i obnosi si? z ni?? Tak w ogóle, kto si? zgadza na tak? akcj? jak ta w barze (wy?ledzenie tajemnic, przebieraj?c si? i zak?adaj?c peruk? w restauracji/barze, w której pracuje 'podejrzany')? Ta Vee przez swoj? g?upot? wpakowuje je we wszystkie k?opoty i jest samolubna, po za tym zmy?la i ubarwia wydarzenia tak bardzo, ?e a? niemo?liwe by z tak? osob? mo?na si? przyja?ni? (zreszt? Nora te? du?o zmy?la i k?amie, wi?c mo?e poniek?d s? siebie warte). Tak przy okazji, jak to mo?liwe, ?e matka Nory ma jeszcze prawa rodzicielskie? Zostawia j? na Bóg wie ile niemal zupe?nie sam?. I czy kto? mo?e mi wyja?ni?, po co kupuje sobie niesamowicie drogie perfumy (Love Ralph Lauren kosztuj? z tego co wypatrzy?am 200 dolarów czyli oko?o 500z?), gdy jak sama mówi musi oszcz?dza?? To jest nie logiczne.
Druga cz??? jest troch? lepsza. Ju? nie kojarzy?a mi si? ze Zmierzchem, ale z Pami?tnikami Wampirów. Tak jak wspomnia?am, ta g?upota bohaterek nie jest ju? tak efektowna, ?e si? tak wyra??, ale i tak daje o sobie zna?. Natomiast zawiod?am si? na Patchu. My?la?am, ?e jednak b?dzie twardy, ale jednak zako?czenie nie zaskoczy?o. Niestety.
Mam wra?enie, ?e ta ksi??ka to zlepek wielu innych (g?ownie tych dwóch o których wspomnia?am) ksi??ek. Do tego autorka sama miesza si? w tym co pisze, miesza fakty i zapomina, ?e jej bohaterka ma 16 lat.

Podsumowując, Szeptem miejscami jest tak beznadziejne że aż trudno się czyta. Chociaż ostatnie 6-7 rozdziałów jest całkiem znośne (nie mylić z dobre!). Ale to tylko dlatego, że coś się dzieje. Zaletą i to ogromną tej próby pisarskiej jest okładka. Ale tu się sprawdza zasada: Im lepsza okładka, tym gorsza zawartość. Książkę polecam tylko na długie, niesamowicie nudne wieczory lub gdy ktoś chce się przekonać/uświadomić sobie, jak dobre ksi??ki czyta? wcze?niej.

W skali od 1-10 ksi??k? mog? oceni? na 2-2,5, a uwzgl?dniaj?c ok?adk? 3,5.

Neria
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-22, 23:41   

Podzielam opini?? Sophie na temat "Szeptem". KsiÂ?Â?ka ma intrygujÂ?cy tytuÂ?, Â?adnÂ? okÂ?adk??, ale jest po prostu... denna.
3/10 pkt w mojej skali, liczÂ?c caÂ?oksztaÂ?t.

Let_Me_In
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-05, 16:03   

KsiÂ?Â?ka aÂ? tak fascynujÂ?ca nie byÂ?a, ale nie nazwaÂ?bym jÂ? dennÂ?.
KilkadziesiÂ?t ksiÂ?Â?ek temu przeczytaÂ?am 1 cz??Â??? i nawet mi si?? spodobaÂ?a, teraz mam zamiar wziÂ??? si?? za Crescendo, musze sobie tylko przypomnie?? kilka fakt??w z poprzedniej bo niebardzo wszystko pami??tam.

M_and_M
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-25, 18:22   

Nie kupi?am, ale przeczyta?am. I mi si? podoba?o. Nie mog?am sie oderwa?, przede wszystkim dlatego, ?e nie mog?am doczeka? si? rozwi?zania tajemnicy. Oba tomy czyta si? bardzo szybko i ca?kiem przyjemnie, jednak niektóre w?tki s? jakby naci?gane. Mam zamiar przeczyta? 3 cz i nawet nie mog? sie doczeka?, jednak nie mam zamiaru wraca? do poprzednich cz??ci i czyta? jeszcze raz, te ksi??ki, jak dla mnie, s? " nie z tych".

Blair 
Junior Admin

Wysłany: 2011-03-12, 15:08   

Nie jestem aÂ? tak bardzo zawiedziona "Szeptem" . KsiÂ?Â?ka jest w porzÂ?dku ,co u mnie lansuje si?? na pozycji 6/10 . OceniÂ?am jÂ? w ten spos??b ,poniewaÂ? wi??kszoÂ??? tekstu , to caÂ?kiem niezÂ?e dialogi i aura tajemniczoÂ?ci . Niestety fakt ,Â?e pierwszÂ? cz??Â??? przetrawiÂ?am caÂ?kiem dobrze ,nie polepsza sytuacji ,Â?e dw??jka zwala z n??g . To nie komplement . Zacz??Â?am czyta?? "Crestendo" miesiÂ?c temu i do dzisiaj nie sko??czyÂ?am .Dla mnie to doÂ??? dÂ?ugo ,bo nawet przy masie lekcji z dobrÂ? ksiÂ?Â?kÂ? wyrabiam si?? w nie caÂ?y tydzie?? .Prawda jest taka ,Â?e nie chce mi si?? do niej wraca?? .Doko??cz?? jÂ? tylko dla ciekawoÂ?ci czy reszta teÂ? b??dzie tak bardzo "podniecajÂ?ca " , co komentarze babci ,gdy oglÂ?da "Mod?? na sukces" . :-(

Odpowiedz do tematu