Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co wpływa na sprzedaż książek i proces wydawiczy
Autor Wiadomość
Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-07-01, 20:22   Co wpływa na sprzedaż książek i proces wydawiczy

Myślę, że wydawanie u nas książek załatwiła też w jakimś stopniu "reforma" w bibliotekach. Kiedyś przedstawiciele wydawnictwa kontaktowali się bezpośrednio z bibliotekami, proponowali im książki - oczywiście z pewną bonifikatą i milim pewnego odbiorcę i to odbiorcę niemałego. Ale w Polsce od razu podejrzewa się przekręty a prawo zamówień publicznych dla każdego zakładu budżetowego - którym są biblioteki wymaga "przejrzystości", i "uczciwości" więc kazało im robić przetargi na dostawę książek. Polega to na tym, że biblioteki ogłaszają przetargi na dostawcę książek i która hurtownia da najniższą cenę ta wygrywa, Zauważcie że zaznaczam - hurtownia, a nie wydawnictwo. I tak, jeśli kiedyś biblioteka mogła negocjować ceny bezpośrednio z wydawcą, to teraz nie ma z nim nic do czynienia, a na całej akcji korzysta pośrednik - czyli hurtownia. bo przecież wydawnictwo nie może przystąpić do przetargu oferując tylko swoje książki. Dzięki temu wydawnictwo musi się dostosować do swojego najlepszego odbiorcy - hurtowni która kupuje książki do bibliotek. I w rezultacie to hurtownia dyktuje wydawnictwu co ma wydawać. Na dodatek, często spotykałam się z sytuacją, że hurtownia która wygrała przetarg na dostawe, nie może zrealizować zamówienia bibliotek - bo nakład jest wyczerpany. Czyli wygrany w przetargu nie może zrealizować zamówienia z przyczyn niezależnych. Natomiast kiedy biblioteki kupowały książki samodzielnie to jakoś te książki były. Po prostu czas realizacji zamówienia się wydłużyła z powodu pośrednika - hurtowni.
I tak wkoło Macieju. Może pisze o tym trochę chaotycznie, ale się zezłościłam i cała się trzęsę.

@lma
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-01, 20:26   

Ja jeszcze na sÂ?abÂ? sprzedaÂ? ksiÂ?Â?ek (zwÂ?aszcza w kryzysie) a co za tym idzie - mniejsza iloÂ??? wydawanych ksiÂ?Â?ek w PL obwiniaÂ?abym teÂ? ebooki. Niestety, nie kaÂ?dego sta?? na ksiÂ?Â?ki i ludzie piratujÂ?. W ten spos??b najbardziej ucierpi kto? Wydawca. Smutne to.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-07-01, 20:32   Polskie wydanie Iron Kissed

Dzisiaj na WP jest wiadomoÂ???, Â?e Polska Izba KsiÂ?Â?ki ma w sierpniu wnieÂ??? spraw?? przeciwko chomikuj.pl. o piractwo. TeÂ? tak uwaÂ?ajÂ?.

[ Dodano: 2010-07-01, 20:35 ]
Natomiast jeÂ?li chodzi o biblioteki i zakup przez nie ksiÂ?Â???k - to uwaÂ?am, Â?e powinno si?? je wyÂ?Â?czy?? z ustawy o zam??wieniach publicznych. MoÂ?e trzeba pisa?? jakieÂ? petycje?

WereWolf 
Moderator
...rodem z piekła...

Wysłany: 2010-07-01, 20:41   

Ale czy myÂ?licie, Â?e likwidacja ebook??w, kt??re moÂ?na Â?ciÂ?gnÂ??? za darmo z sieci sprawi, Â?e wzroÂ?nie liczba kupowanych ksiÂ?Â?ek? Niestety nie. Niska sprzedaÂ? wynika teÂ? niestety z ceny ksiÂ?Â?ek. Bo niestety te w naszym kraju do najniÂ?szych nie naleÂ?Â?. Sprawi to jedynie to, Â?e czytelnictwo juÂ? w og??le zacznie obumiera?? bo gdy kogoÂ? nie sta?? na ksiÂ?Â?k?? to i tak jej nie kupi.
Nie popieram ebook??w darmowych, Â?eby nie byÂ?o, bo to jednak okradanie autora. No chyba, Â?e autor sam udost??pni w sieci swoje ksiÂ?Â?ki.
Ale likwidacja ebook??w na chomiku czy innych tego typu portalach moim zdaniem nie wpÂ?ynie zbytnio na sprzedaÂ? ksiÂ?Â?ek.

tusia13pl 
Weteran

Wysłany: 2010-07-01, 20:57   

Ludzie znajdÂ? inny spos??b, Â?eby oszcz??dzi??, wi??c chomikuj.pl w niczym nie pomoÂ?e. TeÂ? sÂ?dz??, Â?e ludzie przestanÂ? czyta?? albo to b??dzie na zasadzie jedna ksiÂ?Â?ka kupiona w roku, a reszta z biblioteki i to teÂ? maÂ?o, bo nie wszystko jest. ZresztÂ? gdzie te wszystkie ksiÂ?Â?ki trzyma??, jeÂ?li kaÂ?dÂ? nawet kt??ra si?? nie spodoba kupowa???

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-01, 21:11   

myÂ?l?? Â?e w Polsce gÂ???wnym problemem jest cena, ja tutaj mog?? kupi?? ksiÂ?Â?ki o poÂ?ow?? taniej, a przecieÂ? jeszcze tutaj zarabia si?? wi??cej.

Dalhiaa
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-01, 21:16   

Kurcze to nie fair. Ty sobie siedzisz w Ameryce i masz tam ksiÂ?Â?ki wydane - a ja sie tu kisze i czekam na polskie wydanie:(
Po angilesku gadam tak Â?rednio a tÂ?umaczy?? sama to by byÂ?a masakra!
Grrr... Wi??c sie nie doczekamy na IK na Gwiazdke? :evil:

NocnaMaraNM
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-01, 21:25   

MyÂ?l??, Â?e jest wi??cej powod??w, dla kt??rych ludzie coraz rzadziej kupujÂ? ksiÂ?Â?ki. Cena, na pewno. RozwiÂ?zaniem byÂ?oby obniÂ?enie vatu, co(chyba) nie jest moÂ?liwe ze wzgl??d??w wsp??lnej polityki UE. Albo obniÂ?enie koszt??w produkcji czyli gorszy papier, gorsza oprawa, zatrudnienie mniejszej iloÂ?ci ludzi w wydawnictwach czyli bÂ???dy, liter??wki itp. Do tego potrzebny jest mniej wymagajÂ?cy czytelnik, jak na przykÂ?ad w USA.
Druga sprawa to powolny upadek kultury czytelniczej. Nauczyciele juÂ? nie przykÂ?adajÂ? tak wagi do wszczepiania mÂ?odym ludziom miÂ?oÂ?ci do literatury. Na to wypadaÂ?oby zwraca?? uwag?? na studiach pedagogicznych.
Kolejna to wyb??r Â?atwiejszej rozrywki, zwiÂ?zany teÂ? z powyÂ?szym. MÂ?odzi ludzie, najsilniejsza w zaÂ?oÂ?eniu grupa czytelnicza, wolÂ? sp??dza?? czas przed komputerem czy telewizorem. MajÂ? ogromny pole manewru ze wzgl??du na rozw??j techniki, wi??c trudno si?? dziwi??. Tu powinni teoretycznie wkroczy?? opiekunowie, zach??cajÂ?c dzieci do czytania od najmÂ?odszych lat. Jednak w obecnych czasach, zapracowani doroÂ?li raczej puszczÂ? dziecku film, w najlepszym razie audiobooka, niÂ? poczytajÂ? na dobranoc.
JeÂ?li chodzi o biblioteki, to w tym wypadku teÂ? nie sprawdza si?? personel. Szkolne biblioteki majÂ? do zaoferowania niewiele ciekawych pozycji poza lekturami (bo koszty), nie potrafiÂ? teÂ? posÂ?ugiwa?? narz??dziami, kt??re mogÂ?yby zach??ci?? czy zapozna?? mÂ?odzieÂ? z literaturÂ?. Biblioteki publiczne teÂ? majÂ? problemy z finansami, jednak moÂ?e pomogÂ?oby organizowanie spotka?? autorskich, konkurs??w, jakieÂ? dziaÂ?ania popularyzujÂ?ce czytelnictwo. Ciekawe, czy gdyby biblioteki mogÂ?y zarabia?? na wypoÂ?yczaniu (cho??by symbolicznie) to czy znalazÂ?yby si?? jakieÂ? mechanizmy marketingowe umoÂ?liwiajÂ?ce przyciÂ?gni??cie "klient??w". Na razie trzeba liczy?? na ludzi oddanych swojej pracy, a takich jest garstka.
W og??le to chyba zbyt skomplikowany temat, jak na ten wÂ?tek i m??j brak paliwa w systemie kofeinonoÂ?nym.

Anne 
Junior Admin
Cesarzowa zła :D

Wysłany: 2010-07-01, 21:26   

Ludzie zdecydowanie wi??cej by czytali gdyby u nas ksiÂ?Â?ki byÂ?y ta??sze. Wiem, Â?e to raczej moÂ?liwe nie jest ale taka jest prawda. U mnie w ksi??garni cz??sto moÂ?na kupi?? ksiÂ?Â?ki po 10 zÂ? ale jest to wymysÂ? jednego z wydawnictw kt??re robi przecen??. KsiÂ?Â?ki w takiej cenie szybko si?? sprzedajÂ? wi??c wÂ?aÂ?nie w cenie upatrywaÂ?abym powody dlaczego u nas w kraju jest kiepsko z czytaniem.
Co do chomik??w to usuni??cie tej strony nie wpÂ?ynie na fakt, Â?e ludzie rzucÂ? si?? na ksi??garnie. PowstanÂ? nowe strony gdzie b??dzie moÂ?na pobra?? ebooki.
Co do IK to wierz??, Â?e skoro jest w zapowiedziach to wreszcie wyjdzie. Fabryka robi czasem gÂ?upoty i potrafi zawodzi?? czytelnik??w ale nigdy nie zauwaÂ?yÂ?am aby wycofali si?? z jakiejkolwiek zapowiedzi i mam nadziej??, Â?e IK nie b??dzie pierwsze.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-07-01, 21:48   Polskie wydanie Iron Kissed

JeÂ?li chodzi o cen?? ksiÂ?Â?ek to naprawd?? jest wysoka- cho?? niekt??rzy twierdza Â?e w stosunku do Â?rednich zarobk??w wcale nie. Natomiast te ceny biorÂ? si?? chyba z sufitu. Jak mi si?? wydaje najgorszym problemem sÂ? prawa autorskie i tÂ?umacze. bo jeÂ?li wydawnictwo jest dobrym klientem - to znaczy pÂ?aci w terminie i skÂ?ada duÂ?o zam??wie?? to sam koszt wydrukowania ksiÂ?Â?ki nie jest taki wysoki jak sugerowaÂ?aby jej cena. Problem leÂ?y raczej w iloÂ?ci zamawianych pozycji. Im wi??kszy nakÂ?ad tym niÂ?sza cena. A u nas firmy bojÂ? si?? zamawia?? wi??ksze nakÂ?ady bo nie sÂ? pewne rynku czytelnik??w. Poza tym, zanim ksiÂ?Â?ka trafi na rynek najcz??Â?ciej przechodzi przez kilku poÂ?rednik??w a kaÂ?dy z nich chce zarobi??. Inna sprawa to reklama- Â?eby sprzeda?? ksiÂ?Â?k?? trzeba jÂ? rozleklamowa?? a to niestety kosztuje. A myÂ?l?? Â?e wydawnictwa troch?? si?? bojÂ? wydawa?? ksiÂ?Â?k?? bez reklamy. moÂ?e gdyby czytelnicy tÂ? reklam?? zrobili. to koszt ksiÂ?Â?ek byÂ?by niÂ?szy - ale tak naprawd?? w to nie wierz??, bo kaÂ?dy chce zarobi?? naszym kosztem. Liczy si?? chyba tylko "money, money, money"

Dalhiaa
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-01, 21:48   

MoÂ?e i sie nie wycfa ale op??Â?ni - tak myÂ?le. Taa myÂ?le Â?e cena ksiÂ?Â?ek teÂ? ma duÂ?Â? role w czytelnictwie. Ale jak wyszystkim wiadomo - kaÂ?dy chce zarobi?? . Wydawnictwo chce zysta?? i autor teÂ?. Zwyczajny czytelnik nie ma nic do powiedzenia w sprawch kosztu ksiÂ?Â?ek.

Loleczka 
Weteran
dziecko losu

Wysłany: 2010-07-02, 09:49   

M??wisz o reklamie. C??Â?, my, jako czytelnicy, moglibyÂ?my zrobi?? reklam??. Niestety przeci??tny czÂ?owiek duÂ?o nie zarabia, a porzÂ?dna reklama tania nie jest. MoÂ?e gdyby powstaÂ?a jakaÂ? grupa czytelnik??w, kt??rzy zajmujÂ? si?? reklamÂ?, a w zamian za to majÂ? jakieÂ? rabaty czy coÂ?, to byÂ?oby lepiej. ChociaÂ? to teÂ? nie jest pewne.
Fakt faktem, Â?e reklama ksiÂ?Â?ek na prawd?? bardzo by si?? przydaÂ?a.
Co do tego, Â?e u nas firmy bojÂ? si?? si?? zamawia?? wi??ksze nakÂ?ady, to c??Â?, ja im si?? nie dziwie. Polski rynek czytelniczy jest bardzo nie pewny.

Wolf 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Wysłany: 2010-07-02, 19:53   

JeÂ?li chodzi o koszty wydania i sprzedaÂ? ksiÂ?zek to kiedyÂ? AM na forum MAG-a przedstawiaÂ? polskie realia - jak dobrze pami??tam zeby ksiÂ?zka zwr??ciÂ?a sie wydawnictwu powinna sprzeda?? sie minimum w 4 do 5 tys. egzemplarzy. Dopiero powyzej tej granicy zaczyna si?? zysk wydawnictwa, takie akcje jak reklama ksiazki podnosi tÂ? granice. Co do cen ksiÂ?zek - wydawnictwa twierdzÂ? ze powinny by?? droÂ?sze i moga na to przedstawi?? wyliczenia, ale przy naszych zarobkach (zakÂ?adam Â?rednia 2000 netto - w duÂ?ych miastach jest wyÂ?sza, ale wsie ciÂ?gna w d??Â?) to kupujÂ?c 2-3 ksiÂ?zki miesi??cznie wydajemy 5% przychodu a ze te 100 zÂ? mozna np kupi?? nowe butu dziecku i wtedy ksiÂ?zki przegrywajÂ?. Trzeba tez pamieta?? Â?e duÂ?a cz??Â??? czytelnk??w to ludzie uczÂ?cy sie, kt??rzy maja wyb??r nowa ksiazka czy np wypad na impreze z przyjaci??Â?mi. Tak na moje oko dop??ki nie zaczniemy zarabia?? na poziomie zachodu ci??zko oczekiwa?? poprawy sytuacji.

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-02, 20:08   

troch?? nie rozumiem tych wylicze??. Po mojej stronie sadzawki jest sporo wyda?? poniÂ?ej 10$, a przecieÂ? koszty pracy sÂ? raczej wi??ksze. A w Polsce z tego co piszecie ksiÂ?Â?ki kosztujÂ? 15-20$. A zarobki sÂ? sporo mniejsze.

Loleczka 
Weteran
dziecko losu

Wysłany: 2010-07-02, 20:45   

Ja mam takie pytanie, moÂ?e ktoÂ? wie.
Czy wydawnictwa od kt??rych odkupuje si?? prawa, zadowalajÂ? si?? pieni??dzmi z wykupienia praw czy teÂ? jakiÂ? procent ze sprzedaÂ?y w obcych krajach idzie na ich konto?
NurtowaÂ?o mnie to od dawna :-)

Odpowiedz do tematu