Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Cykl Akademia Wampirˇw
Autor WiadomoŠ
@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-06-03, 13:57   Cykl Akademia Wampir??w

Autor: Richelle Mead
Tytu┬?: Akademia Wampir??w
Cykl: Akademia Wampir??w
Tom??w: ┬?┬?cznie ma by?? 6 tom??w, z czego sz??sta ostatnia ma premier?? w USA w grudniu tego roku
T┬?umaczenie: Monika Gajdzi??ska
J??zyk orygina┬?u: angielski
Liczba stron:
Pierwsza cz??┬???: 336
Druga cz??┬???: 328
Rok wydania: 2010
Oprawa: mi??kka
Wydawca: Nasza Ksi??garnia

Od wydawcy:
Opis pierwszej cz??┬?ci:
Tylko najlepszy przyjaciel mo┬?e ocali?? ci ┬?ycie. Zw┬?aszcza je┬?li tw??j wr??g jest nie┬?miertelny… Akademia wampir??w to cykl powie┬?ciowy, kt??ry pokocha┬?y ju┬? miliony czytelnik??w. Cz??sto jest por??wnywany ze „Zmierzchem” Stephanie Meyer. W szkole imienia ┬?wi??tego W┬?adimira wampiry czystej krwi – moroje – ucz┬? si?? pos┬?ugiwa?? swoimi nadnaturalnymi darami, a miesza??ce – dampiry – szkol┬? si?? na ich opiekun??w i oddanych stra┬?nik??w. Pos??pne mury kryj┬? jednak wi??cej mrocznych tajemnic, ni┬? mo┬?na by podejrzewa??. Lissie Dragomir, morojce ze szlachetnego rodu, grozi ┬?miertelne niebezpiecze??stwo. Czy dampirka Rose, po┬?┬?czona z ni┬? telepatyczn┬? wi??zi┬?, zdo┬?a ochroni?? przyjaci??┬?k??? Ju┬? wkr??tce kolejne tomy opowiadaj┬?ce o tajemnicach akademii wampir??w!
Opis drugiej cz??┬?ci: na bia┬?o
Nazywam si?? Rose Hathaway. Mam siedemna┬?cie lat i szkol?? si?? w ochronie wampir??w i zabijaniu strzyg. Jestem beznadziejnie zakochana w niew┬?a┬?ciwym m??┬?czy┬?nie, a moja najlepsza przyjaci??┬?ka wykazuje zdolno┬?ci magiczne, kt??re mog┬? doprowadzi?? j┬? do ob┬???du. C??┬?, nikt nie powiedzia┬?, ┬?e szko┬?a ┬?rednia to bu┬?ka z mas┬?em. Zuchwa┬?y atak strzyg na szanowan┬? rodzin?? moroj??w wstrz┬?sn┬?┬? uczniami Akademii. Nadchodzi przerwa ┬?wi┬?teczna i by zapomnie?? o tragedii, wszyscy wyruszaj┬? do luksusowego kurortu narciarskiego. Rose jednak trudno my┬?le?? o wakacjach. Do grona nauczycieli do┬?┬?czy┬?a legendarna stra┬?niczka… jej matka. Na domiar z┬?ego Dymitr interesuje si?? inn┬? kobiet┬?, Mason nie ukrywa, ┬?e z ch??ci┬? zamieni┬?by przyja┬??? na co┬? wi??cej, a tajemniczy i arogancki nieznajomy wpada na dziewczyn?? cz??┬?ciej, ni┬?by sobie ┬?yczy┬?a. Po┬?r??d sennych zimowych krajobraz??w kryje si?? jednak niebezpiecze??stwo. Czy Rose zdo┬?a w por?? je dostrzec? „Akademia wampir??w” to cykl powie┬?ciowy, kt??ry pokochali wielbiciele „Zmierzchu” Stephenie Meyer.

Ode mnie:
Mo┬?e na sam pocz┬?tek napisz??, ┬?e opis nie jest powalaj┬?cy, jak i sam pocz┬?tek ksi┬?┬?ki, ale za to potem si?? dzieje :-D
Jest to ksi┬?┬?ka skierowana dla m┬?odzie┬?y, wi??c nie oczekujmy po niej nie wiadomo czego. Jednak┬?e jest to jedyna w ostatnim czasie m┬?odzie┬???wka paranormalna, kt??ra tak mnie wci┬?gn??┬?a.

Fabu┬?a zaczyna si?? w momencie "dziwnej" akcji, mianowicie pr??by, nieudanej zreszt┬?, ucieczki Rose i Lissy. Obie dziewczyny zostaj┬? odes┬?ane do tytu┬?owej "Akademii Wampir??w". Odes┬?ane z powrotem, jak si?? za chwil?? okazuje. Nie wiele z pocz┬?tku wiadomo dlaczego stamt┬?d uciek┬?y. Ca┬?a ta tajemnica stopniowo si?? rozwi┬?zuje w trakcie czytania.
Akademia Wampir??w to miejsce, gdzie ucz┬? si?? szlachetnie urodzone wampiry (czystej krwi?), czyli mojory i dampiry, czyli p??┬?-ludzie p??┬?-wampiry, kt??re ucz┬? si?? na stra┬?nik??w i opiekun??w mojor??w. Brzmi mo┬?e banalnie, ale jest to naprawd?? ciekawa sprawa.
Bohaterki chc┬? wyja┬?ni?? pewn┬? tajemnic?? dziwnej wi??zi ┬?┬?cz┬?cej je. Stopniowo co┬? odkrywaj┬?, no w┬?a┬?ciwie to Rose odkrywa. W miedzy czasie dochodzi do serii niewyja┬?nionych sytuacji. Kto┬? podrzuca Lissie bardzo niemi┬?e "niespodzianki". Kto taki? Przyznam, ┬?e nie wpad┬?am na to xD

G┬???wn┬? bohaterk┬? jest Rose Hathaway, kt??ra jest te┬? narratork┬?. Rose jest dampirem. Jej najlepsz┬? przyjaci??┬?k┬? jest Wasylisa Dragomir. Rose d┬?┬?y do tego, aby zosta?? stra┬?nikiem Lissy. Dlaczego stra┬?nikiem?
Istniej┬? dwa rodzaje wampir??w. Pierwszy rodzaj to mojory - wampiry urodzone w szlachetnych rodach - czyli te┬? ┬?ywe wampiry, drugi rodzaj to strzygi, krwio┬?ercze bestie, kt??re s┬? nazywane te┬? martwymi wampirami, posilaj┬? si?? krwi┬? mojor??w by uzyska?? nie┬?miertelno┬???. Dlatego te┬? potrzebni s┬? stra┬?nicy, by chroni?? wymieraj┬?cy gatunek mojor??w.
J??zyk jest prosty, przyswajalny. Autorka znana mi ju┬? z "Melancholii sukuba" stan??┬?a na wysoko┬?ci zadania i napisa┬?a ponownie ksi┬?┬?k?? z lekkim humorem i cynizmem :-) Wielbi?? t┬? kobiet??!

Co do bohater??w...
Rose - jest to ju┬? moja ulubiona bohaterka, kt??ra jest pewn┬? siebie dziewczyn┬?, ┬?wiadom┬? swojej urody, a tak┬?e zalet jak i wad. Nie jest ofiar┬? losu, kt??ra potyka si?? o w┬?asne nogi. Jest osob┬? szalon┬?, niekiedy bezczeln┬? i aroganck┬?, ale te┬? sympatyczn┬? i wiern┬? swojej przyjaci??┬?ce. Je┬?li trzeba skopa?? komu┬? dupsko - prosz?? bardzo Rose ju┬? biegnie. Z┬?ama?? nos mojorowi - nie zawaha si??.
Nie jest te┬? idealna. Lubi flirtowa?? z ch┬?opakami, a ch┬?opaki lubi┬? flirtowa?? z ni┬?. Niestety, opinia o niej jest... r??┬?na. Jak na z┬?o┬??? zadurzy┬?a si?? w najbardziej nieodpowiednim facecie - swoim mentorze, trenerze, kt??ry jest starszy od niej o 7 lat. No c??┬?, facet jest boski. Dymitr, jest ch┬?odny, typowy formalista. M??wi?? Wam, ich w┬?tek jest wr??cz powalaj┬?cy :-D
Lissa - sympatyczna, mi┬?a, czasami a┬? za bardzo, zupe┬?nie inna od zgrai wampir??w czystej krwi. Czasem mnie irytowa┬?a, ale my┬?l?? ┬?e dziewcz?? si?? jeszcze rozkr??ci Wink
Ukrywa razem z Rose pewnej tajemnicy dotycz┬?cej w┬?a┬?nie Lissy. Mimo, ┬?e nie jest te┬? taka ┬?wi??ta, to przy Rose jest anio┬?kiem.

W┬?tki mi┬?osne s┬?, a jak┬?e :-D Bardziej pikantne od czasem nie┬?mia┬?ego "Zmierzchu"... A to dopiero pocz┬?tek serii.

No ale skoro jestem przy "Zmierzchu". Nie rozumiem tego por??wnania do sagi "Zmierzchu" :? Jedynym podobie??stwem jest dar, jakim w┬?adaj┬? mojory - czyli jeden z czterech ┬?ywio┬???w - woda, ziemia, ogie??, wiatr (?)... W "Zmierzchu" wampiry maj┬? (nie wszyscy oczywi┬?cie) dary jak np. czytanie w my┬?lach, wizje przysz┬?o┬?ci...

Mi bardziej w trakcie czytania nasuwa┬?o si?? ma┬?e podobie??stwo do mangi i anime Vampire knight. Podzia┬? na wampiry, szko┬?a, dary, specjalizacje wampir??w.

Co do akcji... O tak, akcji jest troch??. Ko??c??wka bardzo fajna, cho?? za szybko jak dla mnie rozprawili si?? z... No w┬?a┬?nie z kim? O tym dowiecie si?? z ksi┬?┬?ki.

Ciekawy jest podzia┬? wampir??w. Strzygi s┬? znane, dampiry te┬? (Blade ;-) ) tylko mojory nie s┬? znane, bo jest to raczej wymys┬? autorki.

Na koniec moja ocena: 9/10 Dla mnie rewelacja. Ju┬? nie mog?? si?? doczeka?? 16 czerwca, bo wtedy jest premiera drugiej cz??┬?ci.

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-06-03, 19:06   

Czyta┬?am i mam absolutny guilty pleasure, je┬?li wiecie o co mi chodzi. Podoba┬?o mi si?? i jednocze┬?nie wstydzi┬?am si??, ┬?e mi si?? podoba.
No, ale Akademia niew┬?tpliwie wci┬?ga. Nie mog┬?am si?? oderwa??. Sama historia jest jednak troch?? naiwna. Bohaterowie zachowuje si?? jak g┬?upie szczyle (kt??rymi zreszt┬? s┬?). Podzia┬? na dampiry, moroje i strzygi mnie wkurza┬? i wydaje mi si?? zbyt przekombinowany. Jestem chyba za stara na t┬? ksi┬?┬?k?? :)
Kurcze, to jest identycznie jak ze Zmierzchem... Oceniam go pozytywnie, ale nie jestem w stanie powiedzie??, co mi si?? w nim podoba┬?o, za to to co mi si?? nie podoba┬?o wymieniam jednym tchem. Takie ksi┬?┬?ki s┬? niepokoj┬?ce ;-)

natka8
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-06-06, 23:06   

Czyta┬?am jak na razie dwie cz??┬?ci. Drugiej jeszcze nie sko??czy┬?am... Jak dla mnie mi┬?a odskocznia od ksi┬?┬?ek kt??re czytam i nie ma wi??kszego w┬?tku mi┬?osnego no nie licz┬?c jej nauczyciela, ale tego jest taka ilo┬???, ┬?e mo┬?na nie zauwa┬?y?? :-D
G┬???wna bohaterka jest dla swojej przyjaci??┬?ki gotowa w ogie?? wskoczy?? i objawi si?? niemal mi┬?o┬??? siostrzana. Obydwie zawsze b??d┬? si?? kry??, wspiera?? i szanowa??... W niekt??rych momentach wkurza┬?o mnie tylko jej dzia┬?anie i jej my┬?li. Jak w innych ksi┬?┬?kach osoba post┬?pi┬?a odwrotnie ni┬? ja bym to zrobi┬?a to mnie jako┬? nie razi┬?o. A tutaj w pewnym momencie mia┬?am ochot?? krzycze??, tak aby ona us┬?ysza┬?a, ┬?e zachowuje si?? jak idiotka i ┬?e powinna zrobi?? inaczej.

Smile_ 
Wielbiciel CiemnoÂci

Do│▒czy│a: 15 Wrz 2009
Sk▒d: Z daleka :)
Wys│any: 2010-06-09, 18:01   

Ja przeczyta┬?am pierwsz┬? cz??┬???. Ca┬?kiem w porz┬?dku m┬?odzie┬???wka. Rose zdecydowanie nadrabia charakterem za reszt?? bohater??w. Lisa jest nieco... hmm... wiecznie zamy┬?lona. Przynajmniej ja odnios┬?am takie wra┬?enie. Poczucie humoru by┬?o odpowiednie, ale rozw??j akcji mi si?? nie podoba┬?. Dopiero na ko??cu zacz??┬?am ch??tnie czyta??.

"We are such stuff as dreams are made on. "

tusia13pl 
Weteran

Do│▒czy│a: 19 Maj 2010
Sk▒d: Kutno ;)
Wys│any: 2010-06-09, 21:23   

Podoba mi si?? ta ksi┬?┬?ka. Jedyne co mnie denerwuje to te rosyjskie imiona i bez przerwy wzmianki o tym kraju. Jeszcze ta wielka mi┬?o┬??? Rose i Dymitra. Na pewno znale┬?liby jakie┬? wyj┬?cie, ┬?eby by?? razem. Przecie┬? m??g┬?by np. nie strzec Lisy tylko kogo┬? innego.

Seand96 
Starszy Asystent Balsamisty

Do│▒czy│a: 03 Lis 2009
Sk▒d: Z Google
Wys│any: 2010-06-10, 13:33   

Baaardzo lubi?? ;-) Osobi┬?cie przeczyta┬?am 4 cz??sci i jak na razie jestem zadowolona (w trzeciej cz??┬?ci troszk?? si?? wkurzy┬?am, ale nie powiem czemu :mrgreen: ) A tak to nie narzekam, czekam z niecierpliwo┬?ci┬? na polskie wydanie 2 cz??┬?ci, ┬?eby sobie ┬?ykn┬??? po polsku. Jest ciekawy obraz wampir??w i dampir??w w tym ┬?wiecie, r??┬?ni on si?? od tradycyjnego wi??c mo┬?e dlatego tak mi si?? spodoba┬?. Tak wi??c serdecznie polecam :-P

Midnight11
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-06-10, 15:22   

nie czyta┬?am, ale z Twojego opisu to tej sadze bli┬?ej do "Naznaczonej" ni┬? do "Zmierzchu". tam te┬? jest w┬?tek z ┬?ywio┬?ami, nawet bardzo obszerny. no i sam fakt istnienia szko┬?y dla wampir??w.... z tego, co przeczyta┬?am "Akademia wampir??w" wydaje si?? do┬??? ciekawa, niemniej jako┬? mnie do niej nie ci┬?gnie

Anne 
Junior Admin
Cesarzowa z│a :D

Do│▒czy│a: 30 Pa╝ 2009
Sk▒d: Raccoon City
Wys│any: 2010-06-10, 19:19   

W┬?tek szko┬?y chyba jest jedynym kt??ry jest podobny do tej szmiry zwanej seri┬?: Dom Nocy.
Czyta┬?am Akademi?? i pomimo, ┬?e jest to typowa m┬?odzie┬???wka to wci┬?gn??┬?am si??. Jest to zdecydowanie najlepsza tego typu ksi┬?┬?ka jaka do tej pory wszy┬?a.
G┬???wna bohaterka jest osob┬? kt??ra zna swoje wady i zalety a poza tym nie ukrywa, ┬?e jest ┬?adna. Nie jest to ciapowata laska kt??ra marudzi na sw??j temat.
Je┬?li kto┬? chce przeczyta?? ksi┬?┬?k?? lekk┬? kt??ra jest przy tym dobra to polecam.

@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-06-11, 09:24   

Cyklowi "Dom Nocy" daaaaleko do AW. Zar??wno pod wzgl??dem stylu pisania jak i pod wzgl??dem ca┬?ej fabu┬?y i bohater??w.
Bezapelacyjnie AW>DN i inne wampirze m┬?odzie┬?owe powiastki... (bynajmniej dla mnie - of course :mrgreen: )

Ju┬? 16 czerwca druga cz??┬???, normalnie nie mog?? si?? doczeka?? :mrgreen:

Tula 
Weteran
Noaida

Do│▒czy│a: 12 Wrz 2009
Sk▒d: od siebie
Wys│any: 2010-06-14, 14:10   

Wi??c z przykro┬?ci┬? stwierdzam ┬?e po┬?wi??ci┬?am Akademie na rzecz cyklu o Sukubie .
Pomy┬?la┬?am sobie ┬?e daruje sobie ta m┬?odzie┬???wk?? i teraz tego ┬?a┬?uje .
Cho?? wcale ale to wcale nie zapowiada┬?o si?? ciekawie to jednak tak w┬?a┬?nie si?? sko??czy┬?o .Podoba mi si?? to ┬?e autorka nie robi z bohater??w ┬?wi??tych niewini┬?tek ,tylko ludzi z wadami i potrzebami ,┬?wiadomych swoich wad jak i atut??w .
G┬???wna bohaterk?? o dziwo polubi┬?am (cho?? za zwyczaj s┬? mi oboj??tne ).Rose ma w sobie ikr?? i temperament i nie rzadko dzia┬?a impulsywnie .Spodoba┬?o mi si?? ┬?e jej posta?? rozwija si?? ,ze sama bohaterka stara si?? by?? lepsz┬? (doskonalsz┬?) w tym co robi .

Czytam w┬?a┬?nie chomikowe t┬?umaczenie trzeciej cz??┬?ci i cykl nadal mi si?? podoba .A to co zrobi┬?a Rose w drugiej cz??┬?ci nie spowodowa┬?o ┬?e sta┬?a si?? ekspertem i znawca tematu .

Lily
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-06-18, 16:42   

Na pocz┬?tku nie chcia┬?am czyta?? tej ksi┬?┬?ki bo wydawa┬?o mi si??, ┬?e b??dzie to kolejny Zmierzch albo Pami??tniki wampir??w. Zach??ci┬?y mnie jednak wasze opisy i gdy mia┬?am ochot?? na ksi┬?┬?k?? kt??r┬? szybko i lekko si?? czyta si??gn??┬?am po AW.
Strasznie mnie wci┬?gn??┬?o :mrgreen: Te┬? czytam chomikowe t┬?umaczenie 3 cz??┬?ci :-P (a ju┬? jutro nowy rozdzia┬? :P) Podobaj┬? mi si?? bohaterowie szczeg??lnie Rose :-D i podzia┬? na dampiry, moroje i strzygi. Wkurza mnie oczywi┬?cie, zachowanie moroj??w ( :shock: jak mam to odmieni????) -wykorzystywanie dampir??w, :-P ale wed┬?ug mnie ksi┬?┬?ka jest przez to bardziej ciekawa, inna ni┬? te wszystkie ksi┬?┬?ki o wampirach. (kt??re si?? ostatnimi czasy namno┬?y┬?y :mrgreen: co wezm?? jak┬?┬? ksi┬?┬?k?? w ksi??garni do r??ki to o wampirach :-| )
Mo┬?e jest to niezbyt ambitna ksi┬?┬?ka ale mi si?? podoba┬?a

sybel 
Wielbiciel CiemnoÂci

Do│▒czy│a: 25 Maj 2010
Sk▒d: Sosnowiec
Wys│any: 2010-06-21, 10:25   

Po zamieszczeniu tutaj wzmianki o tej serii poszuka┬?am i przeczyta┬?am dost??pne ksi┬?┬?ki. Nie powiem, ┬?e by┬?o rewelacyjne. Ale co┬? w sobie mia┬?o. Odmienno┬??? od normalnego ┬?wiata wampir??w ukazywanego przez innych autor??w i okazanie tych istot w czym┬? zwyczajnym, takim jak szko┬?a. Ciekawe.

Loleczka 
Weteran
dziecko losu

Do│▒czy│a: 19 Sty 2010
Sk▒d: z bajki
Wys│any: 2010-06-21, 11:01   

Ksi┬?┬?ka faktycznie ciekawa, a z tomu na tom coraz bardziej fascynuje. Nowe ukazanie wampir??w, a zw┬?aszcza dhampir??w. Jeszcze nie spotka┬?am si??, ┬?eby ci drudzy pe┬?nili tak┬? rol??.
Ksi┬?┬?ka warta polecenia :-)

@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-06-22, 19:37   

Wczoraj po godzinie 19 przyjecha┬? kurier. Normalnie tak si?? ucieszy┬?am, ┬?e my┬?la┬?am, ┬?e go uca┬?uj??, a to dlatego, ┬?e w paczce by┬?o "W szponach mrozu" :) Oczywi┬?cie natychmiastowo zacz??┬?am czyta?? i jak si?? wessa┬?am, tak ci??┬?ko by┬?o mi si?? oderwa??. Niesamowita ksi┬?┬?ka, ┬?miem stwierdzi??, ┬?e lepsza od pierwszej :)

Lektura jest urzekaj┬?ca, czyta si?? wy┬?mienicie, jak ju┬? wci┬?gnie to bardzo trudno si?? odessa??. Dos┬?ownie.

Ma┬?y spoiler:
Cytat:
Powraca uczucie mi??dzy Rose a... D (Dimka). Chocia┬?, mo┬?e co niekt??rzy poczuj┬? ma┬?e rozczarowanie tym uczuciem, ale ca┬?a fabu┬?a to wynagradza. W poprzedniej cz??┬?ci by┬?o gor┬?cej mi??dzy nimi...

Jak przysta┬?o na nastolatk??, Rose, przechodzi pewien etap buntu. Nic dziwnego. W ko??cu w Akademii pojawia si?? jej matka, s┬?awna i znakomita stra┬?niczka, kt??r┬? wszyscy podziwiaj┬?, co doprowadzi te┬? do ma┬?ego konfliktu.

Narracja jest tak jak w poprzedniej cz??┬?ci - pierwszoosobowa. Narracja Rose jak zwykle znakomita i dowcipna. Chocia┬? Rose zaczyna czasem podejmowa?? decyzje, kt??rych nie powinna. Jednak co najwa┬?niejsze - ona o tym wie. Zaczyna dorasta??...

Pojawiaj┬? si?? nowe i bardzo ciekawe postacie. Mianowicie Tasha i Adrian. O ile Tasha jest postaci┬? raczej mi oboj??tn┬?, tak Adrian jest postaci┬? mega. Przekonacie si?? jak same przeczytacie t┬? cz??┬??? ;) Zdradz??, ┬?e jego ironiczna natura i pewno┬??? siebie bardzo mi si?? podobaj┬? :D

Fabu┬?a tej cz??┬?ci kr??ci si?? g┬???wnie na nasilaj┬?cych si?? atakach krwio┬?erczych strzyg. Czy takie d┬?ugie rozmy┬?lanie i kombinowanie Mojor??w by unikn┬??? tych atak??w nie doprowadzi do kolejnej tragedii?

SPOILER ZAKO??CZENIA:
Cytat:
W og??le ko??c??wka taka smutna :( Tak lubi┬?am Masona. Jak Mead mog┬?a go u┬?mierci?? :( Biedny Mason zaryzykowa┬? ┬?yciem by pom??c Rose. Czytaj┬?c nie mog┬?am uwierzy??, ┬?e nie b??dzie ju┬? wi??cej Masona. Przecie┬? to by┬? taki wspania┬?y i fajny bohater :evil: Mead, nie wybacz?? Ci tego!!!

No dobra. Pomimo tego jednego wykroczenia ( :evil: ) to i tak nadal uwielbiam Richelle Mead, a ka┬?d┬? jej ksi┬?┬?k?? oczekuj?? z wypiekami na twarzy :P Ca┬?e szcz??┬?cie, ┬?e trzecia cz??┬??? ju┬? w sierpniu bo normalnie ju┬? si?? nie mog?? doczeka?? :) Kurde, a tak sobie obiecywa┬?am, ┬?e t┬? cz??┬?ci┬? b??d?? si?? delektowa??... Aha, jasne ;)

natka8
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-06-25, 20:36   

J ju┬? dawno przeczyta┬?am pierwsz┬?, drug┬? i jestem prawie w po┬?owie trzeciej cz??┬?ci...

Spojler

W trzeciej cz??┬?ci Rose bardzo prze┬?ywa strat?? Masona, ca┬?y czas obwinie siebie i nie mo┬?e sobie poradzi??, a dodatkowo jest przyt┬?oczona wieloma innymi problemami...
Koniec spojlera

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku