Cykl Akademia Wampirów

Dział założony z myślą o seriach i cyklach książkowych. Tu wszystko o naszych ulubionych bohaterach i ich przygodach ukazujących się w częściach.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

@lma

Cykl Akademia Wampir??w

Post autor: @lma »

Autor: Richelle Mead
TytuÂ?: Akademia Wampir??w
Cykl: Akademia Wampir??w
Tom??w: Â?Â?cznie ma by?? 6 tom??w, z czego sz??sta ostatnia ma premier?? w USA w grudniu tego roku
TÂ?umaczenie: Monika Gajdzi??ska
J??zyk oryginaÂ?u: angielski
Liczba stron:
Pierwsza cz??Â???: 336
Druga cz??Â???: 328
Rok wydania: 2010
Oprawa: mi??kka
Wydawca: Nasza Ksi??garnia

Od wydawcy:
Opis pierwszej cz??Â?ci:
Tylko najlepszy przyjaciel moÂ?e ocali?? ci Â?ycie. ZwÂ?aszcza jeÂ?li tw??j wr??g jest nieÂ?miertelny… Akademia wampir??w to cykl powieÂ?ciowy, kt??ry pokochaÂ?y juÂ? miliony czytelnik??w. Cz??sto jest por??wnywany ze „Zmierzchem” Stephanie Meyer. W szkole imienia Â?wi??tego WÂ?adimira wampiry czystej krwi – moroje – uczÂ? si?? posÂ?ugiwa?? swoimi nadnaturalnymi darami, a miesza??ce – dampiry – szkolÂ? si?? na ich opiekun??w i oddanych straÂ?nik??w. Pos??pne mury kryjÂ? jednak wi??cej mrocznych tajemnic, niÂ? moÂ?na by podejrzewa??. Lissie Dragomir, morojce ze szlachetnego rodu, grozi Â?miertelne niebezpiecze??stwo. Czy dampirka Rose, poÂ?Â?czona z niÂ? telepatycznÂ? wi??ziÂ?, zdoÂ?a ochroni?? przyjaci??Â?k??? JuÂ? wkr??tce kolejne tomy opowiadajÂ?ce o tajemnicach akademii wampir??w!
Opis drugiej cz??Â?ci: na biaÂ?o
Nazywam si?? Rose Hathaway. Mam siedemnaÂ?cie lat i szkol?? si?? w ochronie wampir??w i zabijaniu strzyg. Jestem beznadziejnie zakochana w niewÂ?aÂ?ciwym m??Â?czyÂ?nie, a moja najlepsza przyjaci??Â?ka wykazuje zdolnoÂ?ci magiczne, kt??re mogÂ? doprowadzi?? jÂ? do obÂ???du. C??Â?, nikt nie powiedziaÂ?, Â?e szkoÂ?a Â?rednia to buÂ?ka z masÂ?em. ZuchwaÂ?y atak strzyg na szanowanÂ? rodzin?? moroj??w wstrzÂ?snÂ?Â? uczniami Akademii. Nadchodzi przerwa Â?wiÂ?teczna i by zapomnie?? o tragedii, wszyscy wyruszajÂ? do luksusowego kurortu narciarskiego. Rose jednak trudno myÂ?le?? o wakacjach. Do grona nauczycieli doÂ?Â?czyÂ?a legendarna straÂ?niczka… jej matka. Na domiar zÂ?ego Dymitr interesuje si?? innÂ? kobietÂ?, Mason nie ukrywa, Â?e z ch??ciÂ? zamieniÂ?by przyjaÂ??? na coÂ? wi??cej, a tajemniczy i arogancki nieznajomy wpada na dziewczyn?? cz??Â?ciej, niÂ?by sobie Â?yczyÂ?a. PoÂ?r??d sennych zimowych krajobraz??w kryje si?? jednak niebezpiecze??stwo. Czy Rose zdoÂ?a w por?? je dostrzec? „Akademia wampir??w” to cykl powieÂ?ciowy, kt??ry pokochali wielbiciele „Zmierzchu” Stephenie Meyer.

Ode mnie:
MoÂ?e na sam poczÂ?tek napisz??, Â?e opis nie jest powalajÂ?cy, jak i sam poczÂ?tek ksiÂ?Â?ki, ale za to potem si?? dzieje :-D
Jest to ksiÂ?Â?ka skierowana dla mÂ?odzieÂ?y, wi??c nie oczekujmy po niej nie wiadomo czego. JednakÂ?e jest to jedyna w ostatnim czasie mÂ?odzieÂ???wka paranormalna, kt??ra tak mnie wciÂ?gn??Â?a.

FabuÂ?a zaczyna si?? w momencie "dziwnej" akcji, mianowicie pr??by, nieudanej zresztÂ?, ucieczki Rose i Lissy. Obie dziewczyny zostajÂ? odesÂ?ane do tytuÂ?owej "Akademii Wampir??w". OdesÂ?ane z powrotem, jak si?? za chwil?? okazuje. Nie wiele z poczÂ?tku wiadomo dlaczego stamtÂ?d uciekÂ?y. CaÂ?a ta tajemnica stopniowo si?? rozwiÂ?zuje w trakcie czytania.
Akademia Wampir??w to miejsce, gdzie uczÂ? si?? szlachetnie urodzone wampiry (czystej krwi?), czyli mojory i dampiry, czyli p??Â?-ludzie p??Â?-wampiry, kt??re uczÂ? si?? na straÂ?nik??w i opiekun??w mojor??w. Brzmi moÂ?e banalnie, ale jest to naprawd?? ciekawa sprawa.
Bohaterki chcÂ? wyjaÂ?ni?? pewnÂ? tajemnic?? dziwnej wi??zi Â?Â?czÂ?cej je. Stopniowo coÂ? odkrywajÂ?, no wÂ?aÂ?ciwie to Rose odkrywa. W miedzy czasie dochodzi do serii niewyjaÂ?nionych sytuacji. KtoÂ? podrzuca Lissie bardzo niemiÂ?e "niespodzianki". Kto taki? Przyznam, Â?e nie wpadÂ?am na to xD

GÂ???wnÂ? bohaterkÂ? jest Rose Hathaway, kt??ra jest teÂ? narratorkÂ?. Rose jest dampirem. Jej najlepszÂ? przyjaci??Â?kÂ? jest Wasylisa Dragomir. Rose dÂ?Â?y do tego, aby zosta?? straÂ?nikiem Lissy. Dlaczego straÂ?nikiem?
IstniejÂ? dwa rodzaje wampir??w. Pierwszy rodzaj to mojory - wampiry urodzone w szlachetnych rodach - czyli teÂ? Â?ywe wampiry, drugi rodzaj to strzygi, krwioÂ?ercze bestie, kt??re sÂ? nazywane teÂ? martwymi wampirami, posilajÂ? si?? krwiÂ? mojor??w by uzyska?? nieÂ?miertelnoÂ???. Dlatego teÂ? potrzebni sÂ? straÂ?nicy, by chroni?? wymierajÂ?cy gatunek mojor??w.
J??zyk jest prosty, przyswajalny. Autorka znana mi juÂ? z "Melancholii sukuba" stan??Â?a na wysokoÂ?ci zadania i napisaÂ?a ponownie ksiÂ?Â?k?? z lekkim humorem i cynizmem :-) Wielbi?? tÂ? kobiet??!

Co do bohater??w...
Rose - jest to juÂ? moja ulubiona bohaterka, kt??ra jest pewnÂ? siebie dziewczynÂ?, Â?wiadomÂ? swojej urody, a takÂ?e zalet jak i wad. Nie jest ofiarÂ? losu, kt??ra potyka si?? o wÂ?asne nogi. Jest osobÂ? szalonÂ?, niekiedy bezczelnÂ? i aroganckÂ?, ale teÂ? sympatycznÂ? i wiernÂ? swojej przyjaci??Â?ce. JeÂ?li trzeba skopa?? komuÂ? dupsko - prosz?? bardzo Rose juÂ? biegnie. ZÂ?ama?? nos mojorowi - nie zawaha si??.
Nie jest teÂ? idealna. Lubi flirtowa?? z chÂ?opakami, a chÂ?opaki lubiÂ? flirtowa?? z niÂ?. Niestety, opinia o niej jest... r??Â?na. Jak na zÂ?oÂ??? zadurzyÂ?a si?? w najbardziej nieodpowiednim facecie - swoim mentorze, trenerze, kt??ry jest starszy od niej o 7 lat. No c??Â?, facet jest boski. Dymitr, jest chÂ?odny, typowy formalista. M??wi?? Wam, ich wÂ?tek jest wr??cz powalajÂ?cy :-D
Lissa - sympatyczna, miÂ?a, czasami aÂ? za bardzo, zupeÂ?nie inna od zgrai wampir??w czystej krwi. Czasem mnie irytowaÂ?a, ale myÂ?l?? Â?e dziewcz?? si?? jeszcze rozkr??ci Wink
Ukrywa razem z Rose pewnej tajemnicy dotyczÂ?cej wÂ?aÂ?nie Lissy. Mimo, Â?e nie jest teÂ? taka Â?wi??ta, to przy Rose jest anioÂ?kiem.

WÂ?tki miÂ?osne sÂ?, a jakÂ?e :-D Bardziej pikantne od czasem nieÂ?miaÂ?ego "Zmierzchu"... A to dopiero poczÂ?tek serii.

No ale skoro jestem przy "Zmierzchu". Nie rozumiem tego por??wnania do sagi "Zmierzchu" :? Jedynym podobie??stwem jest dar, jakim wÂ?adajÂ? mojory - czyli jeden z czterech Â?ywioÂ???w - woda, ziemia, ogie??, wiatr (?)... W "Zmierzchu" wampiry majÂ? (nie wszyscy oczywiÂ?cie) dary jak np. czytanie w myÂ?lach, wizje przyszÂ?oÂ?ci...

Mi bardziej w trakcie czytania nasuwaÂ?o si?? maÂ?e podobie??stwo do mangi i anime Vampire knight. PodziaÂ? na wampiry, szkoÂ?a, dary, specjalizacje wampir??w.

Co do akcji... O tak, akcji jest troch??. Ko??c??wka bardzo fajna, cho?? za szybko jak dla mnie rozprawili si?? z... No wÂ?aÂ?nie z kim? O tym dowiecie si?? z ksiÂ?Â?ki.

Ciekawy jest podziaÂ? wampir??w. Strzygi sÂ? znane, dampiry teÂ? (Blade ;-) ) tylko mojory nie sÂ? znane, bo jest to raczej wymysÂ? autorki.

Na koniec moja ocena: 9/10 Dla mnie rewelacja. JuÂ? nie mog?? si?? doczeka?? 16 czerwca, bo wtedy jest premiera drugiej cz??Â?ci.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2010, 15:14 przez @lma, łącznie zmieniany 1 raz.

Lamia

Post autor: Lamia »

CzytaÂ?am i mam absolutny guilty pleasure, jeÂ?li wiecie o co mi chodzi. PodobaÂ?o mi si?? i jednoczeÂ?nie wstydziÂ?am si??, Â?e mi si?? podoba.
No, ale Akademia niewÂ?tpliwie wciÂ?ga. Nie mogÂ?am si?? oderwa??. Sama historia jest jednak troch?? naiwna. Bohaterowie zachowuje si?? jak gÂ?upie szczyle (kt??rymi zresztÂ? sÂ?). PodziaÂ? na dampiry, moroje i strzygi mnie wkurzaÂ? i wydaje mi si?? zbyt przekombinowany. Jestem chyba za stara na tÂ? ksiÂ?Â?k?? :)
Kurcze, to jest identycznie jak ze Zmierzchem... Oceniam go pozytywnie, ale nie jestem w stanie powiedzie??, co mi si?? w nim podobaÂ?o, za to to co mi si?? nie podobaÂ?o wymieniam jednym tchem. Takie ksiÂ?Â?ki sÂ? niepokojÂ?ce ;-)

natka8

Post autor: natka8 »

CzytaÂ?am jak na razie dwie cz??Â?ci. Drugiej jeszcze nie sko??czyÂ?am... Jak dla mnie miÂ?a odskocznia od ksiÂ?Â?ek kt??re czytam i nie ma wi??kszego wÂ?tku miÂ?osnego no nie liczÂ?c jej nauczyciela, ale tego jest taka iloÂ???, Â?e moÂ?na nie zauwaÂ?y?? :-D
GÂ???wna bohaterka jest dla swojej przyjaci??Â?ki gotowa w ogie?? wskoczy?? i objawi si?? niemal miÂ?oÂ??? siostrzana. Obydwie zawsze b??dÂ? si?? kry??, wspiera?? i szanowa??... W niekt??rych momentach wkurzaÂ?o mnie tylko jej dziaÂ?anie i jej myÂ?li. Jak w innych ksiÂ?Â?kach osoba postÂ?piÂ?a odwrotnie niÂ? ja bym to zrobiÂ?a to mnie jakoÂ? nie raziÂ?o. A tutaj w pewnym momencie miaÂ?am ochot?? krzycze??, tak aby ona usÂ?yszaÂ?a, Â?e zachowuje si?? jak idiotka i Â?e powinna zrobi?? inaczej.

Awatar użytkownika
Smile_

Post autor: Smile_ »

Ja przeczytaÂ?am pierwszÂ? cz??Â???. CaÂ?kiem w porzÂ?dku mÂ?odzieÂ???wka. Rose zdecydowanie nadrabia charakterem za reszt?? bohater??w. Lisa jest nieco... hmm... wiecznie zamyÂ?lona. Przynajmniej ja odniosÂ?am takie wraÂ?enie. Poczucie humoru byÂ?o odpowiednie, ale rozw??j akcji mi si?? nie podobaÂ?. Dopiero na ko??cu zacz??Â?am ch??tnie czyta??.
"Je?li jest co?, co nie jest wykonalne
trzeba znale?? kogo? kto o tym nie wie i to zrobi."

"We are such stuff as dreams are made on. "

Awatar użytkownika
tusia13pl
Trzy Ćwierci Do Śmierci

Post autor: tusia13pl »

Podoba mi si?? ta ksiÂ?Â?ka. Jedyne co mnie denerwuje to te rosyjskie imiona i bez przerwy wzmianki o tym kraju. Jeszcze ta wielka miÂ?oÂ??? Rose i Dymitra. Na pewno znaleÂ?liby jakieÂ? wyjÂ?cie, Â?eby by?? razem. PrzecieÂ? m??gÂ?by np. nie strzec Lisy tylko kogoÂ? innego.

Awatar użytkownika
Seand96
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Seand96 »

Baaardzo lubi?? ;-) OsobiÂ?cie przeczytaÂ?am 4 cz??sci i jak na razie jestem zadowolona (w trzeciej cz??Â?ci troszk?? si?? wkurzyÂ?am, ale nie powiem czemu :mrgreen: ) A tak to nie narzekam, czekam z niecierpliwoÂ?ciÂ? na polskie wydanie 2 cz??Â?ci, Â?eby sobie Â?yknÂ??? po polsku. Jest ciekawy obraz wampir??w i dampir??w w tym Â?wiecie, r??Â?ni on si?? od tradycyjnego wi??c moÂ?e dlatego tak mi si?? spodobaÂ?. Tak wi??c serdecznie polecam :-P

Midnight11

Post autor: Midnight11 »

nie czytaÂ?am, ale z Twojego opisu to tej sadze bliÂ?ej do "Naznaczonej" niÂ? do "Zmierzchu". tam teÂ? jest wÂ?tek z Â?ywioÂ?ami, nawet bardzo obszerny. no i sam fakt istnienia szkoÂ?y dla wampir??w.... z tego, co przeczytaÂ?am "Akademia wampir??w" wydaje si?? doÂ??? ciekawa, niemniej jakoÂ? mnie do niej nie ciÂ?gnie

Awatar użytkownika
Anne
Żarłoczny Ghul

Post autor: Anne »

WÂ?tek szkoÂ?y chyba jest jedynym kt??ry jest podobny do tej szmiry zwanej seriÂ?: Dom Nocy.
CzytaÂ?am Akademi?? i pomimo, Â?e jest to typowa mÂ?odzieÂ???wka to wciÂ?gn??Â?am si??. Jest to zdecydowanie najlepsza tego typu ksiÂ?Â?ka jaka do tej pory wszyÂ?a.
GÂ???wna bohaterka jest osobÂ? kt??ra zna swoje wady i zalety a poza tym nie ukrywa, Â?e jest Â?adna. Nie jest to ciapowata laska kt??ra marudzi na sw??j temat.
JeÂ?li ktoÂ? chce przeczyta?? ksiÂ?Â?k?? lekkÂ? kt??ra jest przy tym dobra to polecam.
Nothing is true. Everything is permitted.

@lma

Cyklowi "Dom Nocy" daaaaleko do AW. Zar??wno pod wzgl??dem stylu pisania jak i pod wzgl??dem caÂ?ej fabuÂ?y i bohater??w.
Bezapelacyjnie AW>DN i inne wampirze mÂ?odzieÂ?owe powiastki... (bynajmniej dla mnie - of course :mrgreen: )

JuÂ? 16 czerwca druga cz??Â???, normalnie nie mog?? si?? doczeka?? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tula
Uśmiercony Na Amen

Post autor: Tula »

Wi??c z przykroÂ?ciÂ? stwierdzam Â?e poÂ?wi??ciÂ?am Akademie na rzecz cyklu o Sukubie .
PomyÂ?laÂ?am sobie Â?e daruje sobie ta mÂ?odzieÂ???wk?? i teraz tego Â?aÂ?uje .
Cho?? wcale ale to wcale nie zapowiadaÂ?o si?? ciekawie to jednak tak wÂ?aÂ?nie si?? sko??czyÂ?o .Podoba mi si?? to Â?e autorka nie robi z bohater??w Â?wi??tych niewiniÂ?tek ,tylko ludzi z wadami i potrzebami ,Â?wiadomych swoich wad jak i atut??w .
GÂ???wna bohaterk?? o dziwo polubiÂ?am (cho?? za zwyczaj sÂ? mi oboj??tne ).Rose ma w sobie ikr?? i temperament i nie rzadko dziaÂ?a impulsywnie .SpodobaÂ?o mi si?? Â?e jej posta?? rozwija si?? ,ze sama bohaterka stara si?? by?? lepszÂ? (doskonalszÂ?) w tym co robi .

Czytam wÂ?aÂ?nie chomikowe tÂ?umaczenie trzeciej cz??Â?ci i cykl nadal mi si?? podoba .A to co zrobiÂ?a Rose w drugiej cz??Â?ci nie spowodowaÂ?o Â?e staÂ?a si?? ekspertem i znawca tematu .

Lily

Post autor: Lily »

Na poczÂ?tku nie chciaÂ?am czyta?? tej ksiÂ?Â?ki bo wydawaÂ?o mi si??, Â?e b??dzie to kolejny Zmierzch albo Pami??tniki wampir??w. Zach??ciÂ?y mnie jednak wasze opisy i gdy miaÂ?am ochot?? na ksiÂ?Â?k?? kt??rÂ? szybko i lekko si?? czyta si??gn??Â?am po AW.
Strasznie mnie wciÂ?gn??Â?o :mrgreen: TeÂ? czytam chomikowe tÂ?umaczenie 3 cz??Â?ci :-P (a juÂ? jutro nowy rozdziaÂ? :P) PodobajÂ? mi si?? bohaterowie szczeg??lnie Rose :-D i podziaÂ? na dampiry, moroje i strzygi. Wkurza mnie oczywiÂ?cie, zachowanie moroj??w ( :shock: jak mam to odmieni????) -wykorzystywanie dampir??w, :-P ale wedÂ?ug mnie ksiÂ?Â?ka jest przez to bardziej ciekawa, inna niÂ? te wszystkie ksiÂ?Â?ki o wampirach. (kt??re si?? ostatnimi czasy namnoÂ?yÂ?y :mrgreen: co wezm?? jakÂ?Â? ksiÂ?Â?k?? w ksi??garni do r??ki to o wampirach :-| )
MoÂ?e jest to niezbyt ambitna ksiÂ?Â?ka ale mi si?? podobaÂ?a

Awatar użytkownika
sybel

Post autor: sybel »

Po zamieszczeniu tutaj wzmianki o tej serii poszukaÂ?am i przeczytaÂ?am dost??pne ksiÂ?Â?ki. Nie powiem, Â?e byÂ?o rewelacyjne. Ale coÂ? w sobie miaÂ?o. OdmiennoÂ??? od normalnego Â?wiata wampir??w ukazywanego przez innych autor??w i okazanie tych istot w czymÂ? zwyczajnym, takim jak szkoÂ?a. Ciekawe.
"Wielu spo?ród ?yj?cych zas?uguje na ?mier?. A nie jeden z tych, którzy umieraj?, zas?uguje na ?ycie."

Awatar użytkownika
Loleczka
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Post autor: Loleczka »

KsiÂ?Â?ka faktycznie ciekawa, a z tomu na tom coraz bardziej fascynuje. Nowe ukazanie wampir??w, a zwÂ?aszcza dhampir??w. Jeszcze nie spotkaÂ?am si??, Â?eby ci drudzy peÂ?nili takÂ? rol??.
KsiÂ?Â?ka warta polecenia :-)
Jestem sobą. A kim innym powinnam być? Przecież nie zmienię się w ciebie.

@lma

Wczoraj po godzinie 19 przyjechaÂ? kurier. Normalnie tak si?? ucieszyÂ?am, Â?e myÂ?laÂ?am, Â?e go ucaÂ?uj??, a to dlatego, Â?e w paczce byÂ?o "W szponach mrozu" :) OczywiÂ?cie natychmiastowo zacz??Â?am czyta?? i jak si?? wessaÂ?am, tak ci??Â?ko byÂ?o mi si?? oderwa??. Niesamowita ksiÂ?Â?ka, Â?miem stwierdzi??, Â?e lepsza od pierwszej :)

Lektura jest urzekajÂ?ca, czyta si?? wyÂ?mienicie, jak juÂ? wciÂ?gnie to bardzo trudno si?? odessa??. DosÂ?ownie.

MaÂ?y spoiler:
Powraca uczucie mi??dzy Rose a... D (Dimka). ChociaÂ?, moÂ?e co niekt??rzy poczujÂ? maÂ?e rozczarowanie tym uczuciem, ale caÂ?a fabuÂ?a to wynagradza. W poprzedniej cz??Â?ci byÂ?o gorÂ?cej mi??dzy nimi...
Jak przystaÂ?o na nastolatk??, Rose, przechodzi pewien etap buntu. Nic dziwnego. W ko??cu w Akademii pojawia si?? jej matka, sÂ?awna i znakomita straÂ?niczka, kt??rÂ? wszyscy podziwiajÂ?, co doprowadzi teÂ? do maÂ?ego konfliktu.

Narracja jest tak jak w poprzedniej cz??Â?ci - pierwszoosobowa. Narracja Rose jak zwykle znakomita i dowcipna. ChociaÂ? Rose zaczyna czasem podejmowa?? decyzje, kt??rych nie powinna. Jednak co najwaÂ?niejsze - ona o tym wie. Zaczyna dorasta??...

PojawiajÂ? si?? nowe i bardzo ciekawe postacie. Mianowicie Tasha i Adrian. O ile Tasha jest postaciÂ? raczej mi oboj??tnÂ?, tak Adrian jest postaciÂ? mega. Przekonacie si?? jak same przeczytacie tÂ? cz??Â??? ;) Zdradz??, Â?e jego ironiczna natura i pewnoÂ??? siebie bardzo mi si?? podobajÂ? :D

FabuÂ?a tej cz??Â?ci kr??ci si?? gÂ???wnie na nasilajÂ?cych si?? atakach krwioÂ?erczych strzyg. Czy takie dÂ?ugie rozmyÂ?lanie i kombinowanie Mojor??w by uniknÂ??? tych atak??w nie doprowadzi do kolejnej tragedii?

SPOILER ZAKO??CZENIA:
W og??le ko??c??wka taka smutna :( Tak lubiÂ?am Masona. Jak Mead mogÂ?a go uÂ?mierci?? :( Biedny Mason zaryzykowaÂ? Â?yciem by pom??c Rose. CzytajÂ?c nie mogÂ?am uwierzy??, Â?e nie b??dzie juÂ? wi??cej Masona. PrzecieÂ? to byÂ? taki wspaniaÂ?y i fajny bohater :evil: Mead, nie wybacz?? Ci tego!!!
No dobra. Pomimo tego jednego wykroczenia ( :evil: ) to i tak nadal uwielbiam Richelle Mead, a kaÂ?dÂ? jej ksiÂ?Â?k?? oczekuj?? z wypiekami na twarzy :P CaÂ?e szcz??Â?cie, Â?e trzecia cz??Â??? juÂ? w sierpniu bo normalnie juÂ? si?? nie mog?? doczeka?? :) Kurde, a tak sobie obiecywaÂ?am, Â?e tÂ? cz??Â?ciÂ? b??d?? si?? delektowa??... Aha, jasne ;)

natka8

Post autor: natka8 »

J juÂ? dawno przeczytaÂ?am pierwszÂ?, drugÂ? i jestem prawie w poÂ?owie trzeciej cz??Â?ci...

Spojler

W trzeciej cz??Â?ci Rose bardzo przeÂ?ywa strat?? Masona, caÂ?y czas obwinie siebie i nie moÂ?e sobie poradzi??, a dodatkowo jest przytÂ?oczona wieloma innymi problemami...
Koniec spojlera

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serie, sagi i cykle”