Stephen King

Dział poświęcony autorom naszych ulubionych powieści, cyklów i serii.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Lamia

Stephen King

Post autor: Lamia »

Stephen King to dla mie absolutny mistrz nie tylko horror??w, ale pisarstwa jako takiego. To jedyny pisarz, kt??ry potrafi mnie na prawd?? przestraszyc. Buduje napi??cie w spos??b nie do podrobienia i potrafi wytworzyc napi??cie nawet, gdy pisze o rzeczach, kt??re wcale nie sÂ? straszne. CzytaÂ?am wiele jego ksiÂ?Â?ek i nie spoczn?? puki nie przeczytam wszystkich.
Moje ulubione to: PokochaÂ?a Toma Gordona, Kom??rka i opowiadanie MgÂ?a

King budzi teÂ? m??j szacunek gÂ???wnie dlatego, Â?e mimo tylu lat pisania wciÂ?Â? si?? nie wypaliÂ?, wciÂ?Â? ma nowe pomysÂ?y i mimo iÂ? w jego ksiÂ?Â?kach moÂ?na dostrzec pewien schemat, wciÂ?Â? potrafi zaskoczyc. To na prawd?? wielkie osiÂ?gni??cie, gdy jest si?? na etapie, gdy wydawca jest zdecydowany wydrukowac wszystko, co mu podsuniesz, choby to byÂ?y zeszÂ?oroczne rachunki za prÂ?d.

OczywiÂ?cie King popeÂ?niÂ? teÂ? kilka knot??w o kt??rych wolaÂ?abym zapomniec. Zdecydowanie najwi??kszym z nich sÂ? Oczy smoka i wi??kszoÂ?c jego opowiada?? np. Zjawi si?? tygrys, czy Bunt Kaina, Skazani na Shawshank (choc film byÂ? Â?wietny, zresztÂ? King zdecydowanie lepiej sprawdza si?? w powieÂ?ciach IMHO).

Jestem pewna, Â?e kaÂ?dy z was czytaÂ? chocby jednÂ? z ksiÂ?Â?ek kr??la horror??w (albo chociaÂ? widziaÂ? film na podstawie ksiÂ?Â?ki). Co o nich sÂ?dzicie?
Ostatnio zmieniony 26 sie 2010, 15:53 przez Lamia, łącznie zmieniany 1 raz.

pyczunia

Post autor: pyczunia »

No wÂ?aÂ?nie ja nie czytaÂ?am, ale naprawd?? si?? zabieram. CzytaÂ?am o nim duÂ?o dobrych recenzji. A zainteresowaÂ?am si?? nim dopiero po tym jak przeczytaÂ?am pare ksiÂ?Â?ek Deana Koontza, bo wÂ?aÂ?nie pisali Â?e King jest od niego jeszcze lepszy. Czyli te ksiÂ?Â?ki (twoje ulubione) sÂ? naprawde warte przeczytania, tak?

Musz?? w ko??cu si?? spr??Â?y?? bo juÂ? sie nie wyrabiam :-P z ksiÂ?Â?kami (za duÂ?o w poczekalni) i z obowiÂ?zkami

Lamia

Czyli te ksiÂ?Â?ki (twoje ulubione) sÂ? naprawde warte przeczytania, tak?
O tak. SÂ? warte... Na poczÂ?tek polecam "PokochaÂ?a Toma Gordona", bo jest cieniutka i rewelacyjna. Moja mama, kt??ra nie lubi horror??w przeczytaÂ?a i byÂ?a zachwycona.
Kom??rka to jedna z jego nowszych ksiÂ?Â?ek. ZapadÂ?a mi w pami??ci na dÂ?ugo. Potwornie jÂ? przeÂ?ywaÂ?am w czasie czytania.
MgÂ?a jest w podobnym klimacie, co Kom??rka. MoÂ?na jÂ? znaleÂ?c np. w zbiorze odpowiada?? Szkieletowa ZaÂ?oga. Jednak jakbym miaÂ?am wybierac to Kom??rka jest lepsza.

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Post autor: Kometa »

Ja niestety Kinga nie czytaÂ?am, ale to nie dlatego, Â?e go lekcewaÂ??? a wr??cz przeciwnie - bardzo doceniam. Moja matka czytywaÂ?a Kinga i jako jego fanka ogladaÂ?a filmy na podstawie jego ksiÂ?Â?ek. Generalnie nie lubi?? horror??w, ale i ja oglÂ?daÂ?am te filmy i powiedzie?? wam musz?? Â?e to byÂ?y najstraszniejsze horrory jakie widziaÂ?am.

Najbardziej w pami??c mi zapadÂ? Sm??tarz dla zwierzak??w, oglÂ?daÂ?am ten film jako maÂ?a dziewczynka i potem podejrzliwie patrzyÂ?am si?? na swojego kota xD Pami??tam teÂ? Â?e po TO za nic na Â?wiecie nie chciaÂ?am iÂ??? do cyrku, a na widok klauna hiperwentylowaÂ?am.

Pami??tam teÂ? Stukostrachy cho?? zdaje si?? Â?e to byÂ? serial a nie film peÂ?nometraÂ?owy. Cho?? mog?? si?? myli??, wszystkie te filmy oglÂ?daÂ?am jako dziecko, moja matka mi je puszczaÂ?a zamiast dobranocki xD

Zdaje si?? Â?e w Sekretnym Oknie teÂ? King maczaÂ? palce - bardzo lubi?? ten film. Generalnie boj?? si?? Kinga, zdaje si?? Â?e to uraz z dzieci??stwa, autentycznie baÂ?am si?? tych film??w (TO byÂ?o moim koszmarem z dzieci??stwa). O i jeszcze Boogeyman! O ludzie, testem odwagi byÂ?o zaglÂ?danie do szafy nocÂ? xD
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Lamia

Mnie jakoÂ? nigdy do ekranizacji powieÂ?ci Kinga nie ciÂ?gn??Â?o. WidziaÂ?am tylko Miasteczko Salem i byÂ?am troch?? rozczarowana, bo powieÂ?c jest zdecydowanie lepsza.
Za to doskonale znam Sm??tarz dla zwierzÂ?t i Stukostrachy. Sm??tarz byÂ? Â?wietny, jedna z jego lepszych powieÂ?ci. CzytaÂ?am to niedawno i potwornie si?? wkr??ciÂ?am. Kot, kt??ry wstaÂ? z martwych - potworne. Koty dostaÂ?y wielkiego, czarnego minusa na mojej liÂ?cie milusich stworzonek po tej lekturze.
Stukostachy to jeden z bardziej powalonych pomysÂ???w. Jakbym przeczytaÂ?a sam plan wydarze?? lub streszczenie, to bym go na 100% wyÂ?miaÂ?a, ale King jak zwykle przedstawiÂ? ten pomysÂ? w oszaÂ?amiajÂ?cym stylu.

Midnight11

Post autor: Midnight11 »

bliÂ?szy kontakt ze sÂ?owami Kinga miaÂ?am jedynie przed przeczytaniem "Dziewczyny z sÂ?siedztwa" (ksiÂ?Â?ka jest niesamowita i gorÂ?co polecam, jeÂ?li ktoÂ? lubi powieÂ?ci grozy) Jack'a Ketchum'a, do kt??rej napisaÂ? wychwalajÂ?cy autora wst??p.

Lamia, mogÂ?abyÂ? poda?? tytuÂ? jakiegoÂ? najbardziej przeraÂ?ajÂ?cego horroru King'a?? ch??tnie bym po takÂ? ksiÂ?Â?k?? si??gn??Â?a...

Awatar użytkownika
WereWolf
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Post autor: WereWolf »

Moje spotkanie z Kingiem jak na razie ograniczyÂ?o si?? do przeczytania "Zielonej Mili" po obejrzeniu ekranizacji (lube sobie przeczyta?? ksiÂ?Â?k?? na podstawie, kt??rej powstaÂ? film).
MoÂ?e kiedyÂ? jeszcze coÂ? tego autora przeczytam ale jak na razie kolejka innych ksiÂ?Â?ek jest doÂ??? dÂ?uga.

Kilka lat temu oglÂ?daÂ?am w TV "Stukostrachy" ale jak dla mnie to jakoÂ? zbyt dziwne byÂ?o.
Obrazek

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Post autor: Kometa »

A wÂ?aÂ?nie Zielona Mila - Â?wietny film. I jeszcze Carrie oglÂ?daÂ?am, ale tÂ? starÂ? a nie tÂ? nowszÂ?. Og??lnie Zielona Mila zajebista ale Carrie... taki mindfuck, Â?e szok... ale ciekawa jestem ksiÂ?Â?ki swojÂ? drogÂ? Og??lnie filmu nie zapomn?? do ko??ca Â?ycia, ale bynajmniej nie dlatego, Â?e byÂ? Â?wietny.
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Awatar użytkownika
Oksa

Post autor: Oksa »

Dla mnie jednymi ze straszniejszych horror??w tego Pana sÂ? "Smentarz dla zwierzÂ?t", "TO" oraz "LÂ?nienie", a jednymi z lepszych ksiÂ?Â?ek: "Miasteczko Salem", "R??ka Mistrza", "Bastion", "Christine", "Dolores Claiborne", "Misery" i mogÂ?abym tak wymienia?? i wymienia?? :)
Podoba mi si?? w nim to, Â?e nie tylko umie przestraszy??, ale w jaki spos??b to robi, dlatego, Â?e potrafi tak Â?wietnie zbudowa?? napi??cie, Â?e obejdzie si?? bez nie wiadomo jak wyglÂ?dajÂ?cego potwora, Â?eby wÂ?osy si?? zjeÂ?yÂ?y...

Lamia

Lamia, mogÂ?abyÂ? poda?? tytuÂ? jakiegoÂ? najbardziej przeraÂ?ajÂ?cego horroru King'a?? ch??tnie bym po takÂ? ksiÂ?Â?k?? si??gn??Â?a...
Moim zdaniem Misery i Carrie. JuÂ? bym nigdy nie chciaÂ?a do nich wr??ci??. SÂ? przeraÂ?ajÂ?ce cho?? nie ma w nich Â?adnych potwor??w, strach??w, czy duch??w, przeraÂ?ajÂ?ce sÂ? ze wzgl??du na ludzi, kt??rzy tam si?? pojawiajÂ? i pomysÂ?y, kt??re przychodzÂ? im do gÂ?owy.
Podoba mi si?? w nim to, Â?e nie tylko umie przestraszy??, ale w jaki spos??b to robi, dlatego, Â?e potrafi tak Â?wietnie zbudowa?? napi??cie, Â?e obejdzie si?? bez nie wiadomo jak wyglÂ?dajÂ?cego potwora, Â?eby wÂ?osy si?? zjeÂ?yÂ?y...
DokÂ?adnie! King nawet z gÂ?upiej pluszowej maÂ?pki potrafi zrobi?? przeraÂ?ajÂ?cego potwora, kt??rego nie chciaÂ?byÂ? nigdy spotka?? na swojej drodze (opowiadanie "MaÂ?pka")

Awatar użytkownika
Oksa

Post autor: Oksa »

Tak byÂ?o w jednej z ostatnich ksiÂ?Â?ek - "R??ka Mistrza" - ktoÂ? m??gÂ?by powiedzie??, Â?e rozwleczona akcja, ale dla mnie to byÂ?a Â?wietnie napisana powieÂ???, generalnie spokojnie i z przemyÂ?leniami gÂ???wnego bohatera oraz momentami takiego napi??cia, Â?e nie oczy mi leciaÂ?y jak gÂ?upie, Â?eby szybko przeczyta??, co b??dzie dalej :)
Podobnie mogÂ?abym powiedzie?? o "Misery" - Â?wietnie budowane napi??cie.

anita_cz

Post autor: anita_cz »

Stephena Kinga uwielbiam chociaz juz dawno nie czytalam zadnej jego ksiazki. Nawet mam jego 11 ksizek ale dwoch z nich jeszcze nie przeczytalam. Jak dla mnie do najlepszych zaliczajÂ? sie : ,,Reka Mistrza'', ,,Miasteczko Salem'', ,,Komorka'', ,,Carrie'', ,,LÂ?nienie''. Najmniej udane to ,,Kolorado Kid''. Wielu osobom podoba sie ksiazka ,,Misery'' ale przyznam, ze mi niespecjalnie. Najstraszniejsza to chyba ,,Lsnienie'' - przynajmniej z tych co do tej pory przeczytalam.
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2012, 19:12 przez anita_cz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wiedźma z bagna

Post autor: wiedźma z bagna »

Osobiście wielki szacunek żywię do Kinga. Nie przeczytałam wszystkiego, zapewne dlatego, że nie lubię się bać hehehe. A w budowaniu nastroju grozy King jest mistrzem. To niezwykła sztuka przerażać słowem pisanym. Co mnie fascynuje dodatkowo w jego książkach np. w Misery (choć, jak już było wspomniane, nie wszystkie dzieła trzymają ten sam poziom) - bardzo starannie dopracowana sfera psychiki ludzkiej, szaleństwa, strachu, miłości, wiary itp.
I cóż to zmieni, gdy z młodych gniewnych, wyrosną starzy wk..wieni ???

czarodziejka

Post autor: czarodziejka »

Jeśli o Kingu mowa to na swojej liście mam już kilkanaście książek za sobą, ale muszę stwierdzić, że chociaż pisze naprawdę dobrze to w niektórych powieściach ma bardzo ciężkie pióro. Długie wprowadzenia, też mnie czasem męczą. Chociaż należy do moich ulubionych pisarzy to jednak gdybym miała wybierać jednak bardziej lubię twórczość G. Mastertona :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Autorzy”