Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Stephen King
Autor WiadomoŠ
Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-02-14, 17:58   Stephen King

Stephen King to dla mie absolutny mistrz nie tylko horror??w, ale pisarstwa jako takiego. To jedyny pisarz, kt??ry potrafi mnie na prawd?? przestraszyc. Buduje napi??cie w spos??b nie do podrobienia i potrafi wytworzyc napi??cie nawet, gdy pisze o rzeczach, kt??re wcale nie s┬? straszne. Czyta┬?am wiele jego ksi┬?┬?ek i nie spoczn?? puki nie przeczytam wszystkich.
Moje ulubione to: Pokocha┬?a Toma Gordona, Kom??rka i opowiadanie Mg┬?a

King budzi te┬? m??j szacunek g┬???wnie dlatego, ┬?e mimo tylu lat pisania wci┬?┬? si?? nie wypali┬?, wci┬?┬? ma nowe pomys┬?y i mimo i┬? w jego ksi┬?┬?kach mo┬?na dostrzec pewien schemat, wci┬?┬? potrafi zaskoczyc. To na prawd?? wielkie osi┬?gni??cie, gdy jest si?? na etapie, gdy wydawca jest zdecydowany wydrukowac wszystko, co mu podsuniesz, choby to by┬?y zesz┬?oroczne rachunki za pr┬?d.

Oczywi┬?cie King pope┬?ni┬? te┬? kilka knot??w o kt??rych wola┬?abym zapomniec. Zdecydowanie najwi??kszym z nich s┬? Oczy smoka i wi??kszo┬?c jego opowiada?? np. Zjawi si?? tygrys, czy Bunt Kaina, Skazani na Shawshank (choc film by┬? ┬?wietny, zreszt┬? King zdecydowanie lepiej sprawdza si?? w powie┬?ciach IMHO).

Jestem pewna, ┬?e ka┬?dy z was czyta┬? chocby jedn┬? z ksi┬?┬?ek kr??la horror??w (albo chocia┬? widzia┬? film na podstawie ksi┬?┬?ki). Co o nich s┬?dzicie?

pyczunia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-02-14, 18:50   

No w┬?a┬?nie ja nie czyta┬?am, ale naprawd?? si?? zabieram. Czyta┬?am o nim du┬?o dobrych recenzji. A zainteresowa┬?am si?? nim dopiero po tym jak przeczyta┬?am pare ksi┬?┬?ek Deana Koontza, bo w┬?a┬?nie pisali ┬?e King jest od niego jeszcze lepszy. Czyli te ksi┬?┬?ki (twoje ulubione) s┬? naprawde warte przeczytania, tak?

Musz?? w ko??cu si?? spr??┬?y?? bo ju┬? sie nie wyrabiam :-P z ksi┬?┬?kami (za du┬?o w poczekalni) i z obowi┬?zkami

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-02-14, 19:02   

Cytat:
Czyli te ksi┬?┬?ki (twoje ulubione) s┬? naprawde warte przeczytania, tak?

O tak. S┬? warte... Na pocz┬?tek polecam "Pokocha┬?a Toma Gordona", bo jest cieniutka i rewelacyjna. Moja mama, kt??ra nie lubi horror??w przeczyta┬?a i by┬?a zachwycona.
Kom??rka to jedna z jego nowszych ksi┬?┬?ek. Zapad┬?a mi w pami??ci na d┬?ugo. Potwornie j┬? prze┬?ywa┬?am w czasie czytania.
Mg┬?a jest w podobnym klimacie, co Kom??rka. Mo┬?na j┬? znale┬?c np. w zbiorze odpowiada?? Szkieletowa Za┬?oga. Jednak jakbym mia┬?am wybierac to Kom??rka jest lepsza.

Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2010-02-14, 19:21   

Ja niestety Kinga nie czyta┬?am, ale to nie dlatego, ┬?e go lekcewa┬??? a wr??cz przeciwnie - bardzo doceniam. Moja matka czytywa┬?a Kinga i jako jego fanka oglada┬?a filmy na podstawie jego ksi┬?┬?ek. Generalnie nie lubi?? horror??w, ale i ja ogl┬?da┬?am te filmy i powiedzie?? wam musz?? ┬?e to by┬?y najstraszniejsze horrory jakie widzia┬?am.

Najbardziej w pami??c mi zapad┬? Sm??tarz dla zwierzak??w, ogl┬?da┬?am ten film jako ma┬?a dziewczynka i potem podejrzliwie patrzy┬?am si?? na swojego kota xD Pami??tam te┬? ┬?e po TO za nic na ┬?wiecie nie chcia┬?am i┬??? do cyrku, a na widok klauna hiperwentylowa┬?am.

Pami??tam te┬? Stukostrachy cho?? zdaje si?? ┬?e to by┬? serial a nie film pe┬?nometra┬?owy. Cho?? mog?? si?? myli??, wszystkie te filmy ogl┬?da┬?am jako dziecko, moja matka mi je puszcza┬?a zamiast dobranocki xD

Zdaje si?? ┬?e w Sekretnym Oknie te┬? King macza┬? palce - bardzo lubi?? ten film. Generalnie boj?? si?? Kinga, zdaje si?? ┬?e to uraz z dzieci??stwa, autentycznie ba┬?am si?? tych film??w (TO by┬?o moim koszmarem z dzieci??stwa). O i jeszcze Boogeyman! O ludzie, testem odwagi by┬?o zagl┬?danie do szafy noc┬? xD

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-02-14, 20:35   

Mnie jako┬? nigdy do ekranizacji powie┬?ci Kinga nie ci┬?gn??┬?o. Widzia┬?am tylko Miasteczko Salem i by┬?am troch?? rozczarowana, bo powie┬?c jest zdecydowanie lepsza.
Za to doskonale znam Sm??tarz dla zwierz┬?t i Stukostrachy. Sm??tarz by┬? ┬?wietny, jedna z jego lepszych powie┬?ci. Czyta┬?am to niedawno i potwornie si?? wkr??ci┬?am. Kot, kt??ry wsta┬? z martwych - potworne. Koty dosta┬?y wielkiego, czarnego minusa na mojej li┬?cie milusich stworzonek po tej lekturze.
Stukostachy to jeden z bardziej powalonych pomys┬???w. Jakbym przeczyta┬?a sam plan wydarze?? lub streszczenie, to bym go na 100% wy┬?mia┬?a, ale King jak zwykle przedstawi┬? ten pomys┬? w osza┬?amiaj┬?cym stylu.

Midnight11
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-02-14, 21:33   

bli┬?szy kontakt ze s┬?owami Kinga mia┬?am jedynie przed przeczytaniem "Dziewczyny z s┬?siedztwa" (ksi┬?┬?ka jest niesamowita i gor┬?co polecam, je┬?li kto┬? lubi powie┬?ci grozy) Jack'a Ketchum'a, do kt??rej napisa┬? wychwalaj┬?cy autora wst??p.

Lamia, mog┬?aby┬? poda?? tytu┬? jakiego┬? najbardziej przera┬?aj┬?cego horroru King'a?? ch??tnie bym po tak┬? ksi┬?┬?k?? si??gn??┬?a...

WereWolf 
Moderator
...rodem z piek│a...

Do│▒czy│a: 25 Pa╝ 2009
Sk▒d: sprzed monitora
Wys│any: 2010-02-14, 22:11   

Moje spotkanie z Kingiem jak na razie ograniczy┬?o si?? do przeczytania "Zielonej Mili" po obejrzeniu ekranizacji (lube sobie przeczyta?? ksi┬?┬?k?? na podstawie, kt??rej powsta┬? film).
Mo┬?e kiedy┬? jeszcze co┬? tego autora przeczytam ale jak na razie kolejka innych ksi┬?┬?ek jest do┬??? d┬?uga.

Kilka lat temu ogl┬?da┬?am w TV "Stukostrachy" ale jak dla mnie to jako┬? zbyt dziwne by┬?o.

Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2010-02-14, 22:28   

A w┬?a┬?nie Zielona Mila - ┬?wietny film. I jeszcze Carrie ogl┬?da┬?am, ale t┬? star┬? a nie t┬? nowsz┬?. Og??lnie Zielona Mila zajebista ale Carrie... taki mindfuck, ┬?e szok... ale ciekawa jestem ksi┬?┬?ki swoj┬? drog┬? Og??lnie filmu nie zapomn?? do ko??ca ┬?ycia, ale bynajmniej nie dlatego, ┬?e by┬? ┬?wietny.

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Oksa 
Gawron

Do│▒czy│a: 07 Lut 2010
Sk▒d: a cholera go wie
Wys│any: 2010-02-14, 23:15   

Dla mnie jednymi ze straszniejszych horror??w tego Pana s┬? "Smentarz dla zwierz┬?t", "TO" oraz "L┬?nienie", a jednymi z lepszych ksi┬?┬?ek: "Miasteczko Salem", "R??ka Mistrza", "Bastion", "Christine", "Dolores Claiborne", "Misery" i mog┬?abym tak wymienia?? i wymienia?? :)
Podoba mi si?? w nim to, ┬?e nie tylko umie przestraszy??, ale w jaki spos??b to robi, dlatego, ┬?e potrafi tak ┬?wietnie zbudowa?? napi??cie, ┬?e obejdzie si?? bez nie wiadomo jak wygl┬?daj┬?cego potwora, ┬?eby w┬?osy si?? zje┬?y┬?y...

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-02-15, 08:30   

Cytat:
Lamia, mog┬?aby┬? poda?? tytu┬? jakiego┬? najbardziej przera┬?aj┬?cego horroru King'a?? ch??tnie bym po tak┬? ksi┬?┬?k?? si??gn??┬?a...

Moim zdaniem Misery i Carrie. Ju┬? bym nigdy nie chcia┬?a do nich wr??ci??. S┬? przera┬?aj┬?ce cho?? nie ma w nich ┬?adnych potwor??w, strach??w, czy duch??w, przera┬?aj┬?ce s┬? ze wzgl??du na ludzi, kt??rzy tam si?? pojawiaj┬? i pomys┬?y, kt??re przychodz┬? im do g┬?owy.
Cytat:
Podoba mi si?? w nim to, ┬?e nie tylko umie przestraszy??, ale w jaki spos??b to robi, dlatego, ┬?e potrafi tak ┬?wietnie zbudowa?? napi??cie, ┬?e obejdzie si?? bez nie wiadomo jak wygl┬?daj┬?cego potwora, ┬?eby w┬?osy si?? zje┬?y┬?y...

Dok┬?adnie! King nawet z g┬?upiej pluszowej ma┬?pki potrafi zrobi?? przera┬?aj┬?cego potwora, kt??rego nie chcia┬?by┬? nigdy spotka?? na swojej drodze (opowiadanie "Ma┬?pka")

Oksa 
Gawron

Do│▒czy│a: 07 Lut 2010
Sk▒d: a cholera go wie
Wys│any: 2010-02-15, 09:08   

Tak by┬?o w jednej z ostatnich ksi┬?┬?ek - "R??ka Mistrza" - kto┬? m??g┬?by powiedzie??, ┬?e rozwleczona akcja, ale dla mnie to by┬?a ┬?wietnie napisana powie┬???, generalnie spokojnie i z przemy┬?leniami g┬???wnego bohatera oraz momentami takiego napi??cia, ┬?e nie oczy mi lecia┬?y jak g┬?upie, ┬?eby szybko przeczyta??, co b??dzie dalej :)
Podobnie mog┬?abym powiedzie?? o "Misery" - ┬?wietnie budowane napi??cie.

anita_cz
[Usuniŕty]

Wys│any: 2011-02-27, 13:12   

Stephena Kinga uwielbiam chociaz juz dawno nie czytalam zadnej jego ksiazki. Nawet mam jego 11 ksizek ale dwoch z nich jeszcze nie przeczytalam. Jak dla mnie do najlepszych zaliczaj┬? sie : ,,Reka Mistrza'', ,,Miasteczko Salem'', ,,Komorka'', ,,Carrie'', ,,L┬?nienie''. Najmniej udane to ,,Kolorado Kid''. Wielu osobom podoba sie ksiazka ,,Misery'' ale przyznam, ze mi niespecjalnie. Najstraszniejsza to chyba ,,Lsnienie'' - przynajmniej z tych co do tej pory przeczytalam.

wied╝ma z bagna 
Redaktor
...zaka│a rodu...

Do│▒czy│a: 13 Sie 2010
Sk▒d: z b│otnistych bagien
Wys│any: 2011-03-30, 10:10   

OsobiÂcie wielki szacunek ┐ywiŕ do Kinga. Nie przeczyta│am wszystkiego, zapewne dlatego, ┐e nie lubiŕ siŕ baŠ hehehe. A w budowaniu nastroju grozy King jest mistrzem. To niezwyk│a sztuka przera┐aŠ s│owem pisanym. Co mnie fascynuje dodatkowo w jego ksi▒┐kach np. w Misery (choŠ, jak ju┐ by│o wspomniane, nie wszystkie dzie│a trzymaj▒ ten sam poziom) - bardzo starannie dopracowana sfera psychiki ludzkiej, szale˝stwa, strachu, mi│oÂci, wiary itp.

czarodziejka
[Usuniŕty]

Wys│any: 2012-07-21, 18:23   

JeÂli o Kingu mowa to na swojej liÂcie mam ju┐ kilkanaÂcie ksi▒┐ek za sob▒, ale muszŕ stwierdziŠ, ┐e chocia┐ pisze naprawdŕ dobrze to w niektˇrych powieÂciach ma bardzo ciŕ┐kie piˇro. D│ugie wprowadzenia, te┐ mnie czasem mŕcz▒. Chocia┐ nale┐y do moich ulubionych pisarzy to jednak gdybym mia│a wybieraŠ jednak bardziej lubiŕ twˇrczoŠ G. Mastertona :-)

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: