Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Jak to jest z tymi wilko│akami
Autor WiadomoŠ
Czarownica 
Gawron

Do│▒czy│a: 23 Cze 2010
Sk▒d: z planety Ziemia
Wys│any: 2010-11-02, 20:55   

Zastanawia┬?am si?? ostatnio nad tak┬? spraw┬?: zachwycamy si?? historiami o wilko┬?akach, roztrz┬?samy ich zdolno┬?ci, organizacje itp ale nie wiemy sk┬?d one si?? w┬?a┬?ciwie wzi??┬?y. Wadomo, ┬?e wyst??puj┬? w r??┬?nych mitach, ale na kt??rych wzorowa┬?a si?? autorka. Jako┬? nie zauwa┬?y┬?am tego w serii - mo┬?e przez przeoczenie. Za to poczyta┬?am sobie o wilko┬?akach na WIKI
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilko%C5%82ak
I tam s┬? naprawd?? r??┬?ne wersje.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-11-02, 21:11   

ja znam kilka, ale bardziej odnosz┬? si?? do zmiennokszta┬?tnych zmieniaj┬?cych si?? w wilki, dla mnie zawsze najbardziej intryguj┬?ce w opowie┬?ciach o wilko┬?akach jest to ┬?e pojawiaj┬? si?? w prawie ka┬?dej kulturze, nawet takich kt??re by┬?y odci??te od innych. Zreszt┬? podobnie jest z historiami o wampirach.

Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2010-11-02, 22:07   

Z ksi┬?┬?ki Janion o wampirach wynika ze to g??wnie s┬?owia??skie wierzenia i u zarania swego istnienia wampir i wilko┬?ak by┬?y ze sob┬? mylone, postrzegane jako jedno i to samo stworzenie, o wiele p??┬?niej ich mity zosta┬?y rozdzielone. Wilko┬?ak "wyr??s┬?" na wampirze, a wampir na wszelkiego rodzaju upiorach. Kurcz??, przytoczy┬?abym fragmenty ale po┬?yczy┬?am ksi┬?┬?k?? Mi┬?kowi. Tak czy inaczej polecam tytu┬? Marii Janion "Wampir. Biografia symboliczna." P??ki co jedyna ksi┬?┬?ka na poziomie na naszym rynku, nie pisana na fali wampirycznego sza┬?u po Zmierzchu, a zawieraj┬?ca porz┬?dne opracowanie. To opas┬?e tomiszcze, dobrn??┬?am ledwie do po┬?owy, ale og??lnie lektura fascynuj┬?ca. Misiek teraz j┬? ma bo do matury mu potrzebne. I wbrew pozorom nie jest tylko o wampirach ;) Ma te┬? fragmenty wszystkich najwalniejszych dzie┬? o tych stworzeniach. Wspomina pierwsze filmy i ksi┬?┬?ki.

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-11-02, 22:25   

mo┬?e u s┬?owian wilko┬?ak wyr??s┬? na wampirach, ale zmiennokszta┬?tni przewijaj┬? sie w wiekszo┬?ci kultur: india??scy spirit walker, japo??skie kitsume, afryka??scy ludzie lamparty, indyjscy rakasha... Wi??kszo┬??? tych legend powsta┬?a niezale┬?nie od siebie, co samo w sobie jest interesuj┬?ce.

Czarownica 
Gawron

Wys│any: 2010-11-02, 22:27   

Ch??tnie tego poszukamdo poczytania, ale w┬?tpi??, ┬?eby autorka mia┬?a to dzie┬?o w r┬?czkach. wi??c ciekawe jak ona t┬?umaczy istnienie wilko┬?ak??w. My┬?l??, ┬?e ona opiera swoj┬? historie na czym┬? innym - i ciekawi mnie na czym. A mo┬?e po prostu przyj??┬?a istnienie wilko┬?ak??w za pewnik i wcale nie jest wa┬?ne sk┬?d si?? wzi??┬?y. Czy by┬?o jakie┬? wyja┬?nienie w jej ksi┬?┬?kach?

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-11-02, 22:36   

nie, poza tym ┬?e wywodz┬? si?? z Starego ┬?wiata, nie opisuje te┬? pochodzenia ┬?adnych innych magicznych istot (najwy┬?ej mitologi?? z kt??rej si?? wywodz┬?)

Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2010-11-02, 22:40   

Janion skupia si?? g┬???wnie na wampirach i faktycznie czepia si?? g┬???wnie S┬?owian. I z jej wywod??w jasno wynika ┬?e wilko┬?ak wyewulowa┬? z wampira. Ale generalnie Gobur ma s┬?uszno┬??? - mit r??┬?nie modyfikowany przejawia si?? wsz??dzie - cz┬?owiek-wilk czy og??lnie cz┬?owiek-zwierz?? ma swoj┬? legend?? zdaje si?? na ka┬?dym kontynencie.

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Kat70
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-11-09, 11:41   

Skoro najwi??cej legend o wilko┬?akach pochodzi z Europy, my┬?l?? i┬? to w┬?a┬?nie na naszym kontynencie powsta┬? pierwszy przedstawiciel tej rasy . Najbardziej prawdopodobn┬? przyczyn┬? ich powstania wydaje mi si?? zara┬?enie si?? pierwszego ich przedstawiciela bakteri┬? pochodz┬?c┬? z wody. Ta odzwierz??ca choroba z czasem ewoluowa┬?a tworz┬?c nowy gatunek cz┬?owieka lub mo┬?e gatunek cz┬?owieka z niezwyk┬?ymi zdolno┬?ciami. Ameryka??skie wilko┬?aki pojawi┬?y si?? w ich kulturze p??┬?niej i pewnie dlatego wi??kszo┬??? autor??w pisz┬?cych o zmiennokszta┬?tnych nie wnika w histori?? ich powstania. Mo┬?e nie mog┬? si?? pogodzi?? z faktem i┬? co┬? nie jest ameryka??skie.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-11-09, 12:49   

wiesz, to co piszesz to przyk┬?ad europejskiej pychy. ja nie m??wi?? o ameryka??skiej kulturze stworzonej przez przyjezdnych z Europy, tylko o prawdziwej ameryka??skiej kulturze powsta┬?ej przed pojawieniem si?? bia┬?ego cz┬?owieka w Ameryce. I zapewniam Ci?? ┬?e nie jest to takie pewne czy pojawi┬?y si?? p??┬?niej. Legendy india??skie s┬? bardzo stare, tyle ┬?e zosta┬?y spisane p??┬?no i nie przez indian, a przez bia┬?ych bo j??zyki india??skie nie maj┬? pisanych wersji. Ale jest to bardzo bogata kultura i kontakty z bia┬?ymi tylko j┬? niszcz┬?, a nie rozbudowuj┬?.

Czarownica 
Gawron

Wys│any: 2010-11-09, 16:34   

Gobur, a czy w ameryka??skich - india??skich wierzeniach wyst??puj┬? wilko┬?aki? Ja si?? w tym nie orientuj??. Wiem, ┬?e pisa┬?e┬? o sk??rokszta┬?tnycch i zmiennokszta┬?tnych, ale mi chodzi konkretnie o wilko┬?aki.A je┬?li s┬?, to czy s┬? podobne do tych europejskich.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-11-09, 17:02   

s┬?, co do podobie??stw to jest powi┬?zanie z ksi??┬?ycem i roznoszenie si?? przez rany, Oczywi┬?cie jak wszystko w mitologii indian p??┬?nocnoameryka??skich maj┬? powi┬?zanie z ┬?wiatem duch??w. To co dzi┬? ┬?ledzimy w ksi┬?┬?kach i filmach jest miksem z legend obu kontynent??w. Poza tym trzeba pami??ta?? ┬?e w legendach nie ma tak sztywnych podzia┬???w - wszystko zale┬?y sk┬?d pochodzi legenda i kto j┬? opowiada.

shira84 
Wielbiciel CiemnoÂci

Do│▒czy│a: 01 Gru 2010
Sk▒d: bytom
Wys│any: 2010-12-01, 21:31   

A ja mysla┬?am,┬?e pochodz┬? z Wegier :-) to tam kr??cili film KREW JAK CZEKOLADA??

Wolf 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Do│▒czy│: 26 Pa╝ 2009
Wys│any: 2010-12-02, 12:00   

Gobur tak nasz┬?a mnie ciekawo┬??? jak wygl┬?da sprawa wielkiej stopy. Chodzi mi o to czy jest to stw??r pochodzenia india??skiego, czy zosta┬? wymy┬?lony przez europejczyk??w. Pami??tam ze jako dzieciak czyta┬?em jak┬?┬? przygod??wk?? india??sko-kowbojsk┬? dziej┬?c┬? sie w Kanadzie czy na Alasce, gdzie podobny stw??r wyst??powa┬?. Za nic nie mog?? przypomnie?? sobie tytu┬?u czy autora, ale pami??tam ┬?e akcja z wielk┬? stop┬? wywar┬?a na mnie du┬?e wra┬?enie.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-12-02, 12:54   

wielka stopa to wymys┬? bia┬?ych, ale indianie mieli podobne historie - wendigo, sasquaschm, chupakabara. By┬?y lud┬?mi przemienionymi w potwory za zbrodnie - kanibalizm, morderstwa, dzieciob??jstwo lub stworami ciemno┬?ci poluj┬?cymi na ludzi.

Wolf 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Do│▒czy│: 26 Pa╝ 2009
Wys│any: 2010-12-03, 07:41   

Dzieki za wyja┬?nienie sprawy. Jak wida?? kazda kultura ma swoje wielkie stopy/wendigo/yeti.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: