Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Saga o Ludziach Lodu
Autor Wiadomość
Tula 
Weteran
Noaida

Wysłany: 2010-01-18, 16:40   Saga o Ludziach Lodu

Saga o Ludziach Lodu – seria książek składająca się z 47 części - Margit Sandemo

1. Zauroczenie
2. Polowanie na czarownice
3. Otchłań
4. Tęsknota
5. Grzech śmiertelny
6. Dziedzictwo zła
7. Zamek duchów
8. Córka hycla
9. Samotny
10. Zimowa zawierucha
11. Zemsta
12. Gorączka
13. Ślady Szatana
14. Ostatni rycerz
15. Wiatr od Wschodu
16. Kwiat wisielców
17. Ogród śmierci
18. Dom upiorów
19. Zęby smoka
20. Skrzydła kruka
21. Diabelski Jar
22. Demon i panna
23. Wiosenna ofiara
24. Martwe wrzosy
25. Anioł o czarnych skrzydłach
26. Dom w Eldafjord
27. Skandal
28. Lód i ogień
29. Miłość Lucyfera
30. Bestia i wilki
31. Przewoźnik
32. Głód
33. Demon nocy
34. Kobieta na brzegu
35. Droga w ciemnościach
36. Magiczny księżyc
37. Miasto strachu
38. Urwany ślad
39. Nieme głosy
40. Więźniowie czasu
41. Góra Demonów
42. Cisza przed burzą
43. Odrobina czułości
45. Książę Czarnych Sal
46. Woda Zła
47. Czy jesteśmy tutaj sami?

Akcja opowieści rozgrywa się na przestrzeni XVI, XVII, XVIII, XIX i XX wieku, głównie w krajach skandynawskich: Norwegii, Szwecji i Danii. Saga opowiada o dziejach pewnego rodu, nazwanego Ludźmi Lodu, którego przodek, Tengel Zły, zawarł pakt z diabłem w celu otrzymania daru nieśmiertelności. W zamian za to przynajmniej jedna osoba w każdym pokoleniu jego rodu musiała być "dotknięta", to jest służyć złu. Pewnego razu jeden z dotkniętych spróbował zniszczyć zło tkwiące w jego naturze i przemienić je w dobro, został więc nazwany Tengelem Dobrym. Saga o Ludziach Lodu opowiada o nim i jego rodzinie, głównie zaś o kobietach wywodzących się z tego rodu.

SoLL przeczytałam ponad 10 lat temu ,zaczęłam przez przypadek od tomu 35 (kto czytał będzie wiedział skąd mój nick ).
Do moich ulubionych części należą te które opowiadają o Sol, Tuli, Vanji i Tamlinie, Sadze.
W tych książkach jest magia, miłość i odrobina szaleństwa.

Dotknięci z tego rodu są albo źli albo walczą ze złem w sobie. Są piękni lub zdeformowani, ale każdy bez wyjątku ma w sobie moc którą niejednokrotnie ukrywa. Do tego żyją dłużej niż "zwyczajna" część rodziny. Przez co często oskarżani są o czary .
Mało tego, po jakimś czasie do dotkniętych dołączają duchy zmarłych przodków którzy posiadali nadprzyrodzone zdolności .Mają im pomagać w walce z własnym przeznaczeniem .

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 12:21   

To byÂ? cykl dzi??ki, kt??remu zacz??Â?am czytac w duÂ?ych iloÂ?ciach. PrzeczytaÂ?am 1 tom jak miaÂ?am jakieÂ? 12 lat i jakoÂ? poszÂ?o. PoÂ?kn??Â?am wszystkie tomy.

Sandemo jest niemoÂ?liwa. Absolutnie podziwiam jej spos??b Â?Â?czenia gatunk??w. Potrafi wrzucic w jednÂ? ksiÂ?Â?k?? powieÂ?c historycznÂ?, romans, fantasy, fantastyk??, powieÂ?c obyczajowÂ? i erotycznÂ?. I jeszcze twierdzi, Â?e caÂ?y cykl podyktowaÂ? jej Lucyfer, kt??ry ukazaÂ? sie jej we Â?nie :mrgreen:
ByÂ?am absolutnie zakochana w tym cyklu za dzieciaka, ale juÂ? bym chyba nie chciaÂ?a do tego wracac.

Lily
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 15:31   

Nie czytaÂ?am tej sagi, kiedyÂ? chciaÂ?am ale odstraszyÂ?a mnie liczba tom??w :-? 47 :?: to troch?? nie za duÂ?o :?: wÂ?aÂ?nie si?? zastanawiam czy te ksiÂ?Â?ki nie sÂ? podobne albo nudne no bo ile moÂ?na wymyÂ?la?? :?:

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-19, 15:36   

Lily napisał/a:
Nie czytaÂ?am tej sagi, kiedyÂ? chciaÂ?am ale odstraszyÂ?a mnie liczba tom??w :-? 47 :?: to troch?? nie za duÂ?o :?: wÂ?aÂ?nie si?? zastanawiam czy te ksiÂ?Â?ki nie sÂ? podobne albo nudne no bo ile moÂ?na wymyÂ?la?? :?:

Niekt??re tomy sÂ? gorsze, inne lepsze, ale na pewno nie sÂ? podobne do siebie. KaÂ?dy jest inny. MyÂ?l??, Â?e si??gni??cie po pierwszy tom nie b??dzie takim strasznym doÂ?wiadczeniem. Jak si?? nie spodoba najwyÂ?ej nie przeczytasz dalszych.

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2010-01-19, 19:39   

Ja wierz?? iÂ? w SoLL jest troch?? prawdy:)

Uwielbiam tÂ? Sag??. Jest kilka tom??w, kt??re mi si?? podobaÂ?y i podobajÂ? nadal. Dla mnie najlepsze sÂ? pierwsze cz??Â?ci oraz te ostatnie, kt??re m??wiÂ? o Natanielu. Natanielu, kt??ry uwolniÂ? caÂ?y r??d od zÂ?ego dziedzictwa. Czy zrobiÂ? to sÂ?usznie? Gabriel pod koniec ostatniego tomu t??skniÂ? za caÂ?ym swoim poprzednim Â?yciem. Tova tak samo. Zapewne Ellen i Nataniel teÂ?. Czy chcieli tego? Czy mogli Â?y?? dalej jako 'normalni' ludzie? Bez kontaktu z przodkami?

Tula 
Weteran
Noaida

Wysłany: 2010-01-20, 09:29   

To byÂ?a cena za zniszczenie Tengla ZÂ?ego ,cho?? uwaÂ?am Â?e za wysoka .
Przez tyle lat towarzyszyÂ?y im duchy przodk??w ,do tego nikt juÂ? nie miaÂ? nadprzyrodzonych zdolnoÂ?ci .
Z drugiej strony nigdy juÂ? na Â?wiat nie przyjdzie dotkni??ty ,kt??ry byÂ? by zdeformowany i miaÂ? Â???Â?te kocie oczy .
Cho?? przyznam Â?e to wÂ?aÂ?nie obciÂ?Â?eni dziedzictwem sÂ? moimi ulubie??cami ,cho?? z jednej strony byÂ?o mi ich szkoda.Przez to jak dÂ?ugo Â?yli ,musieli patrze?? na Â?mier?? swoich najbliÂ?szych .

Anne 
Junior Admin
Cesarzowa zła :D

Wysłany: 2010-01-20, 15:02   

Pami??tam jak siedziaÂ?am i czytaÂ?am tÂ? seri??. PowiedziaÂ?am sobie, Â?e przeczytam wszystkie a dostanie u mnie niekt??rych cz??Â?ci graniczyÂ?o z cudem. Na szcz??Â?cie si?? udaÂ?o i byÂ?am z siebie bardzo dumna. Od tej serii zacz??Â?o si?? moje maniakalne czytanie.
ByÂ?o warto poniewaÂ? seria jest naprawd?? niesamowita. Dobrze si?? czyta i autorka nie raz potrafiÂ?a mnie zaskoczy??.

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2010-01-20, 19:58   

Tula, Gabriel zresztÂ? nad tym ubolewaÂ? podczas rozmowy z Margit. Jak myÂ?lisz, to co pisze w ostatnim tomie jest prawdÂ?? Chodzi mi o to Â?e pod dziwnym impulsem to pisaÂ?a, i Â?e nie raz dostawaÂ?a listy jak dobrze opisaÂ?a zdarzenia, kt??re si?? wydarzyÂ?y.

Od SoLL teÂ? zaczÂ?Â?em czyta?? maniakalnie... no prawie maniakalnie ksiÂ?Â?ki :-P

Tula 
Weteran
Noaida

Wysłany: 2010-01-21, 12:26   

Wydaje mi si?? Â?e autorka bardzo chciaÂ?a Â?eby taki Â?wiat istniaÂ? i tacy ludzie bo byÂ?o by to wr??cz niesamowite i magiczne.Raczej na pewno sama teÂ? chciaÂ?a si?? w nim znaleÂ??? .Cho?? co prawda wieÂ??? w ludzi kt??rzy umiejÂ? wi??cej niÂ? przeci??tny Kowalski ,ale raczej nigdy nie istniaÂ? nikt taki jak kt??rykolwiek z dotkni??tych z ich niesamowitym wyglÂ?dem i umiej??tnoÂ?ciÂ? czarowania .
MoÂ?e Sandemo spotkaÂ?a kogoÂ? kto potrafiÂ? cho?? cz??Â??? tego o czym ona pisz?? a Â?e ma niesamowitÂ? wyobraÂ?nie, moÂ?e zainspirowana napisaÂ?a SoLL ?
Cho?? jak czytaÂ?am ostatni tom ,to zastanawiaÂ?am si?? czy ona sama nie wieÂ?y aÂ? za bardzo w Â?wiat i ludzi kt??rych stworzyÂ?a i opisaÂ?a .

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-21, 23:27   

Cytat:
Cho?? jak czytaÂ?am ostatni tom ,to zastanawiaÂ?am si?? czy ona sama nie wieÂ?y aÂ? za bardzo w Â?wiat i ludzi kt??rych stworzyÂ?a i opisaÂ?a .

Oj wierzy, wierzy. O czym Â?wiadczy ta jej dÂ?ugaÂ?na przemowa na ko??cu ostatniego tomu. W ko??cu tak dokÂ?adnie opisaÂ?a miejsca, w kt??rych nie byl i Â?niÂ?y jej si?? anioÂ?y o czarnych skrzydÂ?ach i sk??rze. Czy to nie dow??d? 8-)

Kometa: Nie to Â?ebym chciaÂ?a si?? wtrÂ?ca??, ale dla mnie to na pewno dow??d na to, Â?e szanowna autorka powinna zmieni?? dilera xD
Sasanka: Kometo z Â?aski swojej - pisz posty we wÂ?asnych ramkach - ramek ci u nas dostatek !! :mrgreen:
p.s. rany zawsze chciaÂ?am przygada?? Adminowi jako Mod :mrgreen: nice!

Kometa: To byÂ?o wtrÂ?cenie, a nie wypowiedÂ? na temat - ja nie nabijam post??w tak jak wy :P I nie pyskuj xD
Ilir: Kometa a moÂ?e przeczytasz tÂ? serie? Mam wszystkie tomy, mog?? Ci poÂ?yczy??. I nie nabijamy post??w :-P gdzieÂ?by...

Tula 
Weteran
Noaida

Wysłany: 2010-01-22, 13:31   

WÂ?aÂ?nie przez te jej fantazje nienawidz?? ostatniego tomu :-x
Za to bohaterki uwielbiam :-D Cho?? Sol i Tula byÂ?y jednak nieszcz??Â?liwe .Jedna mogÂ?a by?? szcz??Â?liwa tylko z diabÂ?em ,druga ze swoimi demonami .
MiaÂ?y podw??jnÂ? moralnoÂ??? ,zabijaÂ?y by ochroni?? swoich bliskich i wcale nie uwaÂ?aÂ?y Â?e uÂ?miercanie jest czymÂ? zÂ?ym jeÂ?li pomogÂ?o si?? najbliÂ?szym .
MiaÂ?y w sobie niepok??j i Â?ycie zwykÂ?ego Â?miertelnika ,dla nich to byÂ?o za maÂ?o.

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2010-01-22, 22:39   

KaÂ?da bohaterka obciÂ?Â?ona czy wybrana chroniÂ?a swoich bliskich. I mi to si?? podobaÂ?o. Dziwi mnie teÂ? dlaczego wybranych czy moÂ?e inaczej. Dlaczego nie byÂ?o czarownik??w takich jak Sol, Ingrid? Co prawda byÂ? Ulvhedin, Haike, Tengel ale nie byli tacy sprawni w czarach jak niekt??re przedstawicielki Ludzi Lodu.

Carnival
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-23, 21:05   

Zawsze lubiÂ?am Sag?? o Ludziach Lodu.
A caÂ?kiem niedawno pochÂ?on??Â?am Sag?? o czarnoksi??Â?niku i Sag?? o kr??lestwie Â?wiatÂ?a.. jeÂ?li ktoÂ? t??skni za bohaterami z rodu Ludzi lodu to polecam wymienione sagi. Dzieje sie tam duÂ?o w podobnym klimacie :)

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2010-01-23, 21:44   

Carnival, ale to nie to samo co SoLL. CzytaÂ?em jeden tom z serii Kr??lestwo Â?wiatÂ?a i nie za bardzo przypadÂ?o mi do gustu, ale b??d?? musiaÂ? w ko??cu kiedyÂ? to pochÂ?onÂ??? ;-)

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-23, 22:57   

A ja przeczytaÂ?am wszystkie tomu Sagi o Kr??lestwie Â?wiatÂ?a. WyjÂ?tkowo ryzykowny pomysÂ?. Kosmici i kr??lestwo we wn??trzu ziemi, poÂ?Â?czenie fantasy i s&f. Bardzo w stylu Sandemo. WÂ?aÂ?ciwie nie byÂ?o zÂ?e. Pami??tam, Â?e mi si?? podobaÂ?o, ale na Sag?? o czarnoksi??Â?niku nie mialam juÂ? siÂ?.

Odpowiedz do tematu