Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Zwierzaki
Autor WiadomoŠ
Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2009-09-13, 01:34   Zwierzaki

Do za┬?o┬?enia tematu natchn??┬?a mnie rozmowa z @lm┬? na Shout Boksie.

Tak┬?e w tym temacie wszystko o zwierzakach!

Macie zwierz┬?tko? Pochwalcie si?? jakie, poka┬?cie zdjecie, powiedcie sk┬?d macie i czemu takie a nie inne.

Nie macie, a chcieliby┬?cie mie??? Macie pytania, w┬?tpliwo┬?ci? Jaki pupil wam si?? marzy i co chcieliby┬?cie o nim wiedzie???

Og??lnie lubicie zwieraki i chcecie o nich pogada??? To temat dla was!

Ja w swej karierze mia┬?am sporo zwierak??w. Jako 5-latka mia┬?am wielkiego, bia┬?ego szczura z czerwonymi oczami i dwa koty. Niestety ca┬?e towarzystwo zdech┬?o niemal w tym samym czasie.

Potem na komuni?? dosta┬?am kocic?? - Cygank??, mieszank?? Persa z Niewiadomoczym i mam kotk?? do dzi┬? dnia. Nie ma wprawdzie ju┬? kilku z??b??w, ale trzyma si?? ┬?wietnie. Imi?? nada┬?a jej moja mamusia na cze┬??? samochodu mojego ojca. Tatusio w tamtym czasie je┬?dzi┬? Daci┬?, rumu??skim samochodem nazywanym pieszczotliwie cygank┬?. Moja kotka zaraz po zakupie by┬?a nim wieziona do domu i nie omieszka┬?a za┬?atwi?? tam swoich toaletowych spraw. Mamusia stwierdzi┬?a, ┬?e to znak i tak Cyganka jest Cygank┬?.

W mi??dzyczasie ratowa┬?am ┬?ycie wielu zwierzakom, ale wszystkie trafia┬?y w inne r??ce. A┬? w ko??cu przysz┬?a pora na Maxa. Max by┬? kundelkiem troszk?? podobnym do pudla zabranym przez moj┬? mamusie ze schroniska. Max to by┬? diabe┬? wcielony, ze┬?ar┬? nam po┬?owe mebli, wszystkie dywany i jedne drzwi. Zakochany by┬? we mnie, do domu wraca?? nie chcia┬? ze spacer??w, ca┬?e dnie sp??dza┬? na podw??rku i przychodzi┬? po mnie pod szko┬???. Niestety pewnego dnia nie wr??ci┬? do domu. Rodzice bardzo d┬?ugo (chyba ze trzy lata) pozwalali mi my┬?le??, ┬?e zwyczajnie uciek┬?, potem przypadkiem si?? dowiedzia┬?am, ┬?e zabra┬? go nasz daleki krewny do siebie na dzia┬?k??. Oddali go bez pytania mnie o zdanie, by┬?am w┬?ciek┬?a, dodatkowo ok┬?amali mnie. I wcale nie zamierzali si?? do tego przyzna??. Awantura by┬?a jak si?? patrzy. Niestety zdj??cia Maxa nie mam. :(

Na pocieszenie po Maksie dosta┬?am ┬???┬?wia. Matka ochrzci┬?a go Jakubem, B??g jeden raczy wiedzie?? dlaczego. By┬? wielki i zadziwiaj┬?co szybki jak na ┬???┬?wia. Jako┬? w tym czasie na ┬?wiat przyszed┬? m??j brat i robi┬?am im wy┬?cigi - m??j brat raczkowa┬?, Kubu┬? jak to ┬???┬?w czo┬?ga┬? si?? na swoich ┬?apkach i tak Kuba i Huba (m??j brat ma na imie Hubert) przemierzali nasz d┬?ugi przedpok??j na wy┬?cigi. Jakim┬? dziwnym sposobem obaj rozumieli na czym zabawa polega. O ile u brata mo┬?na to zrozumie??, bo m??g┬? zwyczajnie raczkowa?? do mnie na moje zawo┬?anie, o tyle nie jestem w stanie poj┬??? jaki Kuba mia┬? w tym interes. A m??wi┬?, ┬?e ┬???┬?wie to g┬?upie zwierzaki. Niestety Kubu┬? si?? rozchorowa┬? i odkryli┬?my to za p??┬?no. Czuj?? si?? winna, bo by┬?am zbyt leniwym bachorem ┬?eby my?? mu traw??, kt??r┬? przynosi┬?am z dworu. Zmar┬?o mu si?? pod koniec zimy, zwy┬?am si?? jak b??br, zapakowa┬?am go w eleganckie pude┬?ko po butach mojej matki i chcia┬?am zakopa?? pod moim oknem. Po┬?ama┬?am tylko ┬?opatk?? mojemu bratu - ziemia by┬?a okropnie zmar┬?ni??ta. Ostatecznie by┬?am zmuszona go w tym pude┬?ku wyrzuci?? do ┬?mieci, czego do dzi┬? dnia nie mog?? sobie wybaczy?? i mam straszne wyrzuty sumienia. Zdj??cia nie posiadam.

Po tym jak Kubusiowi si?? zdech┬?o, obie z mam┬? twardo postanowi┬?y┬?my nie mie?? wi??cej zwierz┬?t. By┬?a z nami Cyganka i stwierdzi┬?y┬?my ze kocica nam w zupe┬?no┬?ci wystarczy, a kiedy przyjdzie jej czas zwyczajnie sobie odpu┬?cimy zwierzaki. W tym czasie moja matka rozpocz??┬?a now┬? prac?? a u mojego 4-letniego brata wysz┬?a na jaw dziwna fobia. Mianowicie dzieciak panicznie ba┬? si?? ps??w. Zacz??┬?y┬?my si?? z matk┬? zastanawia?? czy mo┬?e jednak nie wzi┬??? jakiego┬? psa coby m┬?ody si?? oswoi┬?, psia fobia nie by┬?a czym┬? co by┬?o mu w ┬?yciu potrzebne. Mama podzieli┬?a si?? tym ze swoimi przyjaci??┬?mi w pracy. Dozorca w jej robocie mia┬? w┬?a┬?nie suczk?? - owczarka belgijskiego - kt??ra lada chwila mia┬?a mie?? szczeniaki. Mama kombinowa┬?a jakby tu jednego mo┬?e kupi??. Niestety sprawa zdech┬?a, bo ja si?? z kolei upar┬?am. Nie chcia┬?am psa. By┬?am ju┬? na tyle du┬?a ┬?eby wiedzie?? z jakimi obowi┬?zkami to sie wi┬?┬?e, poza tym pami??ta┬?am co by┬?o z Maxem - pies by┬? niegrzeczny to go matka odda┬?a. Nie mia┬?am zamiaru op┬?akiwa?? kolejnego zwierzaka. A Hubertowi g┬?upia fobia przejdzie sama. Straszna awantura by┬?a o to w domu, ale w ko??cu stan??┬?o na moim. A przynajmniej tak mi si?? wydawa┬?o. Przyszed┬? dzie?? imienin mojej mamusi, mia┬?a wychodne, ludzie od niej z pracy jak┬?┬? imprez?? organizowali dla niej i dla jej imenniczki, kole┬?anki z pracy. Mamusia rado┬?nie z imprezy wr??ci┬?a drugiego dnia nad ranem z tekturowym pud┬?em, z kt??rego z jednej strony wystawa┬? p??dzlowaty ogonek, a z drugiej ma┬?y, czarny nosek. Nawet nie zd┬?┬?y┬?am si?? zdenerwowa?? i zacz┬??? krzycze??, bo matka wyj??┬?a TO z pode┬?ka i zobaczy┬?am go ca┬?ego. Piesek by┬? TOTALNIE uroczy. Puchaty, na grubych ┬?apciach, z pyszczkiem przypominaj┬?cym pluszowego misia, potyka┬? si?? i przewraca┬? o w┬?asne ┬?apy. Pokocha┬?am go oczywi┬?cie od pierwszego wejrzenia, m??j brat tarmosi┬? go jak pluszaka i ignorowa┬? nasze uwagi, ┬?e to piesek, a nie misio. Mamusia wyja┬?ni┬?a, ┬?e dosta┬?a go od dozorcy w prezencie imieninowym i musia┬?a przyj┬???, nie mia┬?a wyj┬?cia, to nie jej wina. Najwi??cej ┬?miechu by┬?o z nadaniem mu imienia. Matka posadzi┬?a mnie przy stole i rzek┬?a ┬?miertelnie powa┬?nie: "Masz trzy opcje: Scyzoryk, Szakal albo Liroy." J??kne┬?am. To by┬? ten okres kiedy m┬?odsi koledzy z pracy zarazili moj┬? mamusi?? muzyk┬? Scyzoryka z Kielc czyli Liroya. Oczywi┬?cie mami musia┬?a da?? jako┬? upust swojej fascynacji i odbi┬?o si?? to na Bogu ducha winnym psie. Ja r??wnie┬? wtedy bardzo powa┬?nie powiedzia┬?am: "Zapomnij, ┬?e b??d?? wo┬?a?? za nim na dworzu Scyzoryk albo Szakal..." Nie to ┬?ebym chcia┬?a wo┬?a?? Liroy, ale nie da┬?a mi dokonczy??. Stwierdzi┬?a, ┬?e skoro odrzuci┬?am dwa pierwsze to zgadzam si?? na trzecie. I tu dyskusja si?? sko??czy┬?a, stan??┬?o na Liroyu, chocia┬? ja i m??j brat wo┬?amy go Lilek, Lili b┬?d┬? Lilo. M??j brat jak by┬? malutki to wo┬?a┬? Ilo, to pierwsze eL mu nie wychodzi┬?o. M??j ojciec z kolei preferuje wersje lordowsk┬? czyli Lerua. Nie mam poj??cia jakim cudem ten biedny pies si?? jeszcze w tym nie pogubi┬?. Generalnie do┬??? zdroworozs┬?dkowo reaguje na wszystko co zaczyna si?? na "Li". Chocia┬? na Lerua te┬? przychodzi. Z ma┬?ego, ┬?licznego misiaczka, wyros┬?o z niego wielkie bydl??, bo nie do┬???, ┬?e jego mamusia by┬?a s┬?usznych rozmiar??w, to si?? okaza┬?o, ┬?e pu┬?ci┬?a si?? z prawdziwym owczarkiem niemieckim. Z rodowodem. Nie byle kto prosze pa??stwa. I tak ten potw??r mieszka z nami do dzi┬?.

Od dw??ch tygodni jestem te┬? w posiadaniu chomika. Znalaz┬?am go t??┬? przed swoim urlopem, b┬?┬?ka┬? si?? pod moim blokiem. Wpad┬? do dziury przy piwnicznym okienku i biedny nie m??g┬? wyj┬???. Prawdopodobnie kto┬? go wyrzuci┬?. Mia┬?┬?m zamiar go przygarn┬??? tylko na noc, a potem odda?? w dobre r??ce, ale do akcji wkroczy┬?a moja niezawodna mamusia. Posz┬?a do zoologicznego i kupi┬?a chomisiowi ca┬?┬? klatk?? z wyposa┬?eniem. Powiedzia┬?a, ┬?e skoro go ju┬? uratwowa┬?am to za niego odpowiadam. I mam mu nada?? imi??. To pierwszy zwierzak w tym domu, kt??remu nada┬?am imi??. Nada┬?am. Mysza si?? wabi, bo wcale pomys┬?u nie mia┬?am i p┬?ci jestem niepewna. I zosta┬?. I jest. Zdj???? mu jeszcze nie robi┬?am.

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Tula 
Weteran
Noaida

Do│▒czy│a: 12 Wrz 2009
Sk▒d: od siebie
Wys│any: 2009-09-13, 02:30   

C??┬? u mnie temat zwierz┬?t to temat rzeka.Mia┬?am ich tyle ┬?e ju┬? nie pami??tam wszystkich.
W tej chwili mam suczk?? rasy sznaucer miniaturowy ,gdy znalaz┬?am j┬? b┬?┬?ka┬?a si?? i pr??bowa┬?a podchodzi?? do ludzi ,ale wszyscy j┬? odp??dzali.By┬?a wygolona i wcale nie przypomina┬?a sznaucera.Poniewa┬? ju┬? od dawna marudzi┬?am m??┬?owi ┬?e chc?? mie?? psa,wi??c ulitowa┬? si?? nad psem i mn┬? przy okazji :) Diana jest z nami ju┬? ponad rok i tak ju┬? zostanie.

W domu moich rodzic??w zosta┬? natomiast "m??j dzidziu┬?" Pere┬?ka ,ma 7 lat i jest kundelkiem.
Nigdy nie mog┬?am mie?? psa w mieszkaniu bo mama bardzo nie lubi┬?a zwierz┬?t ,ale pewnego dnia wpad┬?am na pomys┬? ┬?e jak ju┬? jakiego┬? sprowadz?? do domu to jako┬? to b??dzie.Na wszelki wypadek poinformowa┬?am o tym wcze┬?niej tat??.Psa mia┬?a mi przywie┬??? kuzynka i tak zrobi┬?a.Jednak to co zobaczy┬?am to nie by┬? pies tylko obraz n??dzy i rozpaczy.Pies by┬? male??ki ,wychudzony,zapchlony,mia┬? pe┬?no gnid, co tu du┬?o gada?? by┬? ohydny i do tego suczka a zaznaczy┬?am ┬?e suczki nie chc?? bo mama zawa┬?u dostanie.Ku mojemu zaskoczeniu oby┬?o si?? bez jaki┬? wi??kszych sensacji tylko wychowanie Pere┬?ki by┬?o k┬?opotliwe,nigdy wcze┬?niej nie widzia┬?am tak zastraszonego psa.Jak ju┬? jednak pisa┬?am ''moje dzidzi" jest ju┬? u nas 7 lat, by┬?o ci??┬?ko ,ale op┬?aca┬?o si??.

Cztery lata temu dosta┬?am na prezent kota rasy rosyjski niebieski,wstyd si?? przyzna?? ,ale przez dwa miesi┬?ce my┬?la┬?am ┬?e to kocica (nie b??d?? pisa?? co przekona┬?o mnie o tym ┬?e jest to kot).Na imi?? mia┬? Nikifor,by┬? bardzo du┬?y i gdy zobaczy┬?y go inne koty od razu ucieka┬?y.By┬? z nami przez rok ,dzieli┬? kosz z Pere┬?k┬? co by┬?o zabawne bo poprawia┬? po niej kocyk a ona po nim (no chyba ┬?e akurat spali w nim razem),czasem nawet j┬? pogryz┬? mimo to Pere┬?ka bardzo by┬?a z nim z┬?yta.
Niestety nie ba┬? si?? tez innych ps??w co wp??dzi┬?o go w k┬?opoty a raz nawet kocice s┬?siad??w gdy go odwiedza┬?a.Zagin┬?┬? w dniu mojego ┬?lubu i nigdy si?? nie odnalaz┬? .

Mia┬?am te┬? dwie ┬?winki morskie rozetkow┬? i d┬?ugow┬?os┬? ,wabi┬?y si?? Kubu┬? i Ruda (cho?? by┬? to samiec) .Obydwie nie ┬?yj┬?.Ruda trafi┬?a do mojej siostry jako male??stwo ,ale Karolina nie chcia┬?a si?? ni┬? zajmowa?? wi??c ┬?winka dosta┬?a si?? mnie.By┬?a cudowna wszyscy ja lubili a ona lubi┬?a je┬??? cebule.Niestety zgniot┬?am j┬? w sk┬?adanym fotelu (przez przypadek oczywi┬?cie).Kubu┬? trafi┬? do mnie po tym jak kuzynka przywioz┬?a go od jakich┬? ludzi i po tygodniu znudzi┬? jej si??.By┬? odwrotno┬?ci┬? Rudej,bardzo spokojny mo┬?e przez sw??j wiek .Zmar┬? ze staro┬?ci (nie zabi┬?am go).

Innym razem opowiem historie pozosta┬?ych zwierz┬?t kt??re przewin??┬?y si?? przez m??j dom.

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Do│▒czy│a: 14 Wrz 2009
Sk▒d: Festung Breslau
Wys│any: 2009-10-16, 13:10   Wilki

Od znajomej, kt??ra posiada Czechos┬?owackiego wilczaka ( dla niewtajemniczonych - raza psa powstala z krzy┬???wki wilka i owczarka) podes┬?a┬?a mi kilka swoich zdj??c, jakie zrobi┬?a w rezerwacie wilk??w.
I tak sobie pomy┬?la┬?am ┬?e warto czasem popatrzy?? na dzikie wilki.
(p.s. to nie sa jej zdjecia, ale szalenie mi sie podobaj┬?)

@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-16, 14:48   

No, wilki robi┬? wra┬?enie, robi┬?...
To drugie zdj??cie jest ┬?wietne, natomiast zdj??cie 1 i 3... Napisz?? tylko tyle, ┬?e nie chcia┬?abym spotka?? si?? z takim "twarz┬? w twarz". :mrgreen:

Lily
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-16, 19:52   

┬?liczne zdj??cia :-o a mi najbardziej podoba si?? 3 :mrgreen:

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wys│any: 2009-10-17, 13:55   

Ja mam sentyment do 1 :)

Lily
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-17, 15:04   

oo ile zdj???? :-D
to przed ostatnie jest straszne :!: :shock:

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wys│any: 2009-10-18, 13:25   

Przedostatnie pokazuje jak wilk Alfa dyscyplinuje Omege (czyli wilka stojacego najni┬?ej w stadzie)
Wygl┬?da to brutalnie, ale nie niesie za sob┬? uraz??w. (zobaczcie, ┬?e Omega doskonale wie o co biega i ┬?e nie nale┬?y walczy??, jest nawet dosy?? spokojny - ca┬?a jego postawa, pysk, oczy uszy, u┬?o┬?enie cia┬?a - wyra┬?a uleg┬?o┬???)
Natomiast dla drapieznika to jasny sygna┬? (pysk to narz??dzie zdobywania pokarmu - czyli prze┬?ycia) - drugi wilk przekazuje mu, ┬?e mo┬?e z nim zrobic cokolwiek zechce.
Jest to bardzo silny sygna┬? i zazwyczaj Alfy nie u┬?ywaj┬? go w stosunku do wyzej postawionych w hierarchi osobnik??w (jedynie do omegi i szczeni┬?t) np. widac inny model dyscyplinowania na ostatnim zdj??ciu.
Poszukajcie te┬? wy┬?ej bardzo fajnych przyk┬?ad??w jak si?? wilki dogaduj┬?. ;-)

@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-18, 16:40   

Sasanka napisa│/a:
Przedostatnie pokazuje jak wilk Alfa dyscyplinuje Omege (czyli wilka stojacego najni┬?ej w stadzie)

┬?wietne. Kurcze, nigdy mi nawet nie przysz┬?o do g┬?owy, ┬?eby zainteresowa?? si?? jak faktycznie wygl┬?da taki dominuj┬?cy wilk i w og??le. Sasanka zainteresowa┬?a┬? mnie tym.

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wys│any: 2009-10-18, 17:30   

Bo to niezwykle ciekawy temat :)
Ja sie tym interesuje bardziej ze wzgl??du na psy, ale par?? razy w rezerwacie wilk??w uda┬?o mi sie by??.
Psowate nie maja rozbudowanego j??zyka werbalnego, za to j??zyk gest??w jak najbardziej :)

Co do innych sygna┬???w (obserwowanych tak┬?e u ps??w) - oblizywanie w┬?asnego nosa jest niezwykle wyra┬?nym sygna┬?em uspokajaj┬?cym.

Lily
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-20, 20:50   

Ok ale to zdj??cie i tak strasznie wygl┬?da :shock:

Sasanka sk┬?d tak du┬?o wiesz o wilkach :?:

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wys│any: 2009-10-21, 22:05   

To moje hobby :)
i si┬?a wypadkowa tego, ┬?e m??j pies jest urodzonym Alf┬?.
Przymusowo trzeba sie by┬?o z nim dogada?? i a ┬?eby sie dogada?? trzeba rozumie?? co m??wi druga strona. To Falko :

Wilki i psy to co prawda nie to samo, ale wystarczaj┬?co podobne :)
Behawior psowatych sta┬? sie takim moim konikiem :) a szczeg??lnie z naciskiem na szczeni??ta.

Pewna badaczka - d┬?ugo studiuj┬?ca wilki Turid Rugaas - napisa┬?a rewelacyjna ksi┬?┬?k?? pt. Sygna┬?y Uspokajaj┬?ce czyli jak psy unikaj┬? konflikt??w. Przypatrzy┬?a sie temu ┬?e wilki maja ustalone szablonowe zachowania pozwalaj┬?ce im na unikniecie konflikt??w, wyra┬?enie emocji i etc. i j??zyk ten okaza┬? sie niezwykle wr??cz bogaty.
P??┬?niej okaza┬?o sie ┬?e w pewnym stopniu tak┬?e nasze psy (w zmodyfikowany spos??b) pos┬?uguj┬? sie nim.
Ka┬?demu kto ma psa polecam przeczyta?? ta ksi┬?┬?k?? :) cieniutka, niedroga a wiedzy tam na kilka bibliotek :)

@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-23, 13:35   

Sasanka napisa│/a:
To moje hobby :)
i si┬?a wypadkowa tego, ┬?e m??j pies jest urodzonym Alf┬?.

Ooo, jak sobie z nim radzisz? Bo je┬?li on to alfa, to ty jeste┬?... Omega?! :shock:

Sasanka napisa│/a:
Pewna badaczka - d┬?ugo studiuj┬?ca wilki Turid Rugaas - napisa┬?a rewelacyjna ksi┬?┬?k?? pt. Sygna┬?y Uspokajaj┬?ce czyli jak psy unikaj┬? konflikt??w. Przypatrzy┬?a sie temu ┬?e wilki maja ustalone szablonowe zachowania pozwalaj┬?ce im na unikniecie konflikt??w, wyra┬?enie emocji i etc. i j??zyk ten okaza┬? sie niezwykle wr??cz bogaty.
P??┬?niej okaza┬?o sie ┬?e w pewnym stopniu tak┬?e nasze psy (w zmodyfikowany spos??b) pos┬?uguj┬? sie nim.
Ka┬?demu kto ma psa polecam przeczyta?? ta ksi┬?┬?k?? :) cieniutka, niedroga a wiedzy tam na kilka bibliotek :)

O super! Na pewno skorzystam, jak znajd?? t┬? ksi┬?┬?k??. Zamierzam na przysz┬?y rok kupi?? pieska(jeszcze nie wiem jakiej rasy) i ta wiedza przyda mi si?? na pewno :-D

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wys│any: 2009-10-23, 14:23   

Cytat:
Ooo, jak sobie z nim radzisz? Bo je┬?li on to alfa, to ty jeste┬?... Omega?!

Brecht. Jeszcze mi bozia da┬?a na tyle rozumku by m??c spacyfikowa?? w┬?asnego psa.
Omega robi w stadzie raczej za worek treningowy.
A tak na serio to to, ┬?e zwierze ma naturalne sk┬?onno┬?ci przyw??dcze nie oznacza, ┬?e tym przyw??dc┬? jest lub kiedykolwiek zostanie.
Obecnie pomimo tego, ┬?e m??j pies chcia┬?by pokaza?? ca┬?ej okolicy Whos the Boss to nawet nie ┬?mie spojrze?? w kierunku innego psa bez mojego pozwolenia.
Ale powiem wam jedno... jak b??dziecie sobie wybiera?? psa to niech kto┬? przeprowadzi testy szczeniakom i wybierze wam, nie tyle uleg┬?ego co takiego, kt??ry umie si?? ┬?atwo dostosowa??.
Zycie z psem, kt??ry chce sam decydowa?? o sobie to ci┬?g┬?┬? bezustanna walka woli - to nie jest tak, ┬?e raz na zawsze ustawi si?? psa i reszt?? ┬?ycia jest on podleg┬?y i us┬?u┬?ny ( pies to nie komputer, ┬?eby raz wgra?? program i ca┬?e ┬?ycie ma chodzi?? tak samo) - nic podobnego - ka┬?de stworzenie mniej lub bardziej b??dzie sprawdza┬?o was czy granica, kt??ra wyznaczyli┬?cie dalej tam le┬?y, czy aby si?? nie przesun??┬?a i nie rozlu┬?ni┬?a. Ale posiadanie osobnika, kt??ry ma naturalne predyspozycje do przewodzenia to wr??cz codzienny horror batalii pomi??dzy jego a moja wol┬?. Tu nie ma miejsca nawet na minut?? rozlu┬?nienia, nawet sekund?? odpoczynku i chwilowego odpuszczenia granic.
I ┬?eby by┬?o jasne, nie chodzi tu o walk?? czy bicie psa... uchowaj Bo┬?e - je┬?eli kto┬? wejdzie raz na drog?? si┬?owych rozwi┬?za?? z psem o takiej mentalno┬?ci - to do ko??ca ┬?ycia nie da rady z niej zej┬???.
Nie, ja m??wi?? tu o przera┬?aj┬?cej wr??cz precyzji i konsekwencji zachowa??. Raz ustalona i nauczona forma nie jest zmieniana pod ┬?adnym pozorem.
Poza tym fizyczne karanie w sensie bicia zupe┬?nie do psa nie przemawia - nie niesie za sob┬? informacji, za co pies cierpi - je┬?eli juz musze skarci?? swojego burka to u┬?ywam w┬?a┬?nie podobnych jak wilki sygna┬???w. XD z tym ze nie u┬?ywam z??b??w ale np reki :lol:
Do czasu Az nie mia┬?am Falko nawet nie my┬?la┬?am, ┬?e mog?? by?? taka zimna i precyzyjna w zachowaniach w panowaniu nad emocjami - w u┬?amku sekundy reagowaniu i wygaszaniu si?? …. To wr??cz przera┬?aj┬?ce…ale je┬?eli to si?? udaje, to nawet nie macie poj??cia jaka to satysfakcja i jakie upajaj┬?ce jest poczucie kontroli (tak nad sob┬? jak i psem)
Niemniej po 5 latach wsp??lnego ┬?ycia szczerze nie jestem w stanie powiedzie?? kto tu kogo wyszkoli┬?.

Cytat:
O super! Na pewno skorzystam, jak znajd?? t┬? ksi┬?┬?k??. Zamierzam na przysz┬?y rok kupi?? pieska(jeszcze nie wiem, jakiej rasy) i ta wiedza przyda mi si?? na pewno

Och tylko b┬?agam nie wybieraj psa ze wzgl??du na urod??.... najpierw zastan??w si?? czy bardzo chcesz zmieni?? swoje ┬?ycie - je┬?li nie to znajd┬? psa charakterem pasuj┬?cego do twojego stylu ┬?ycia i do ciebie.
Bo najgorsze, co mo┬?na zrobi?? uzale┬?nionemu od nas stworzeniu to ignorowa?? jego naturalne potrzeby ( a ludzie w┬?a┬?nie maj┬? to w zwyczaju – S┬? przekonani, ┬?e to co im pasuje i jest dla nich dobre – tak samo b??dzie pasowa┬?o i by┬?o dobre dla ich psa…. Chyba nic bardziej b┬???dnego !)
W razie, czego - a widz??, ze relatywnie blisko do siebie mamy. Oferuje pomoc przy podejmowaniu decyzji :)

@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-23, 14:36   

Nie, nie b??d?? wybiera?? psa ze wzgl??du na wygl┬?d :-) Yorki i pudelki odpadaj┬? :lol:
Owszem, mia┬?am w tym roku chwilowe zauroczenie na 'husky'. Ach te pi??kne oczy... Ale to nie jest pies dla mnie. On by si?? m??czy┬? przy mnie (albo ja przy nim). Nie poradzi┬?abym sobie chyba z nim. Tak my┬?l??.
Jak b??d?? blisko podj??cia decyzji: "┬?e na pewno chc?? psa", to na 100% zg┬?osz?? si?? do Ciebie z porad┬? :mrgreen:

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: