Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Cykl Harper Connelly
Autor WiadomoŠ
Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2009-09-12, 18:03   Cykl Harper Connelly

Autor: Charlaine Harris
Tytu┬?: Grobowy Zmys┬? (Grave Sight)
Cykl: Harper Connelly
Tom: 1
T┬?umaczenie: Dominika Schimscheiner
J??zyk orygina┬?u: Angielski
Liczba stron: 302
Rok wydania: 17 pa┬?dziernika 2008
Oprawa: mi??kka
Wymiary: 125 x 205 mm
Wydawca: Fabryka S┬???w, Wydawnictwo Sp. z o.o.

Harper Connelly jest jedn┬? z nielicznych os??b kt??rym uda┬?o si?? prze┬?y?? pora┬?enie piorunem. Gdyby nie szybka interwencja jej przybranego brata - Tolliviera i siostry - Cameron, zapewne spotka┬?aby j┬? niechybna ┬?mier??. Jednak dziewczynie udaje si?? w miar?? doj┬??? do siebie. Jedynymi skutkami ubocznymi jakie pojawi┬?y si?? po wypadku by┬?a nieco os┬?abiona prawa noga, cz??ste migreny i... grobowy zmys┬?.
Harper do┬??? szybko odkrywa, ┬?e potrafi wyczuwa?? zmar┬?ych. Gdy tylko znajduje si?? blisko zw┬?ok narasta brz??czenie w jej g┬?owie, a je┬?li wejdzie w bezpo┬?redni kontakt z cia┬?em jest w stanie zobaczy?? kilka ostatnich sekund z ┬?ycia denata, a tak┬?e stwierdzi?? przyczyn?? zgonu. I jak dot┬?d nigdy si?? nie pomyli┬?a.
Po zagini??ciu siostry i opuszczeniu rodzinnego domu, kt??ry rodzinnym by┬? tylko z nazwy, Harper i Tollivier postanawiaj┬? zarobi?? na niecodziennym darze i zak┬?adaj┬? interes. S┬? poszukiwaczami zw┬?ok. Kiedy policja zawodzi, a rodziny trac┬? nadzieje na odnalezienie zaginionych bliskich ┬?ywych, wtedy na scen?? wkracza Harper ze swoim grobowym zmys┬?em. Rodze??stwo nie bez powodu wybiera sobie takie, a nie inne zaj??cie. Wierz┬?, ┬?e kiedy┬? w ko??cu natkn┬? si?? na Cameron...

Kolejne zlecenie wydaje si?? proste. Policja znajduje w lesie zw┬?oki m┬?odego ch┬?opaka - Della. S┬? pewni, ┬?e pope┬?ni┬? samob??jstwo, ale jego matka wcale nie jest o tym przekonana. Ponadto okazuje si??, ┬?e w chwili ┬?mierci ch┬?opakowi towarzyszy┬?a jego dziewczyna - Teenie, po czym przepad┬?a jak kamie?? w wod??. Pada podejrzenie, ┬?e Dell najpierw zabi┬? dziewczyn??, a potem strzeli┬? do siebie. Jednak jej cia┬?a wci┬?┬? nie odnaleziono. Na pro┬?b?? matki ch┬?opca Harper ma sprawdzi?? co by┬?o prawdziw┬? przyczyn┬? ┬?mierci Della i odnale┬??? Teenie. Panna Connelly wywi┬?zuje si?? ze swojego zadania szybko i sprawnie, odnajduje dziewczyn?? i potwierdza hipotez?? matki, ┬?e Dellowi wcale nie by┬?o ┬?pieszno na tamten ┬?wiat i kto┬? ewidentnie mu pom??g┬? si?? tam przenie┬???. I tu zaczynaj┬? si?? schody... Kto┬? najwyra┬?niej ma jakie┬? spore 'ale' do Harper i jej brata, bo nagle rodze??stwo napotyka na swej drodze powa┬?ne przeszkody uniemo┬?liwiaj┬?ce im opuszczenie miasta oraz co i rusz kto┬? czai si?? na nich w ciemnym zau┬?ku. Komu┬? ewidentnie nie podoba si?? Harper i jej dar, kt??ry podwa┬?y┬? twierdzenie, ┬?e Dell pope┬?ni┬? samob??jstwo. A ┬?eby by┬?o weselej pojawiaj┬? si?? nowe zw┬?oki i to na dodatek osoby, kt??ra mog┬?aby rzuci?? odrobin?? ┬?wiat┬?a na spraw??...

Dobry krymina┬? z elegancko wplecionymi w┬?tkami parapsychicznymi. Opowie┬??? jest tajemnicza i nastrojowa, ale nie straszna w ┬?adnym wypadku, ani nawet nie ponura. Troszeczk?? takie z Archiwum X miejscami, ale moim zdaniem du┬?o bardziej dojrza┬?e i wiarygodne. Bardzo te┬? podoba mi si?? realizm z jakim ukazani s┬? bohaterowie. Wprawdzie nie wzbudzili we mnie jakiej┬? szalonej sympatii, ale zaintrygowana ┬?ledzi┬?am ich poczynania. Harper chce gra?? tward┬? i zaradn┬? kobiet??, jest do┬??? konkretna i ca┬?kiem przytomna, ale do czasu. Tak naprawd?? dziewczyna jest totalnie uzale┬?niona od brata. Gdy Tollivier jest obok, Harper jest w stanie funkcjonowa?? normalnie, ale gdy tylko znika z horyzontu dziewczyna zmienia si?? w zagubion┬? histeryczk??. Tollivier natomiast sprawia wra┬?enie osoby maj┬?cej w nosie wszystko opr??cz siostry. Co by si?? nie dzia┬?o nie wygl┬?da na specjalnie zaanga┬?owanego czy przej??tego, podrywa miejscowe kelnerki i raczej nie wyobra┬?a sobie spokojnego i ustabilizowanego trybu ┬?ycia. Razem tworz┬? ciekawy duet odszczepie??c??w. Oboje staj┬? przed szansami zerwania z tu┬?aczkami, ┬?yciem od zlecenia do zlecenia i brakiem w┬?asnego miejsca, ale najwyra┬?niej wcale tego nie chc┬?. Odrzucaj┬? to w sumie bez chwili zastanowienia cho?? z jak┬?┬? tak┬? dziwn┬? t??sknot┬?. Mo┬?e to dlatego, ┬?e czuj┬?, ┬?e jeszcze nie czas, ┬?e jeszcze nie odnale┬?li Cameron. A mo┬?e dlatego, ┬?e ju┬? przywykli wy┬?┬?cznie do w┬?asnego towarzystwa i nie potrafi┬? ju┬? zaufa?? innym ludziom...

Autor: Charlaine Harris
Tytu┬?: Gr??b z Niespodziank┬? (Grave Surprise)
Cykl: Harper Connelly
Tom: 2
T┬?umaczenie: Dominika Schimscheiner
J??zyk orygina┬?u: Angielski
Liczba stron: 320
Rok wydania: 23 stycznia 2009
Oprawa: mi??kka
Wymiary: 125 x 205 mm
Wydawca: Fabryka S┬???w, Wydawnictwo Sp. z o.o.

Praca Harper w zasadzie wygl┬?da r??┬?nie. Czasem pomaga policji, a czasem jedynie staje nad grobem zmar┬?ego ma┬?┬?onka jakiej┬? zrozpaczonej wdowy, kt??rej pragnieniem jest pozna?? ostatnie chwile z ┬?ycia m??┬?a. Kto wie, mo┬?e nim dosta┬? zawa┬?u zdradza┬? j┬?? A mo┬?e to zazdrosna kochanka utopi┬?a go w wannie? Tym razem jednak Harper zostaje zaproszona na zaj??cia student??w z renomowanej uczelni w Memphis. Ma zrobi?? ma┬?y pokaz swoich umiej??tno┬?ci na miejscowym cmentarzu. Wyk┬?adowca kt??ry j┬? zaprosi┬? ewidentnie chce j┬? zdemaskowa?? jako oszustk?? i tylko czeka na jej potkni??cie. Wi??c gdy przy jednym z grob??w Harper zatrzymuje si?? d┬?u┬?ej, po czym twierdzi co┬? innego ni┬? wyk┬?adowca ma w swoich notatkach, ten wyra┬?nie tryumfuje. Jednak panna Connelly nigdy si?? nie myli, a rado┬??? m??┬?czyzny trwa tylko chwile. Okazuje si??, ┬?e opr??cz sta┬?ego „lokatora” gr??b go┬?ci jakie┬? nadprogramowe cia┬?o. Harper z przera┬?eniem odkrywa, ┬?e s┬? to zw┬?oki Tabity Morgenstern...

Kilka miesi??cy wcze┬?niej, w Nashville, Harper i Tollivier zostali zatrudnieni przez rodzin?? Morgenstern??w aby odnale┬?li ich zaginion┬?, jedenastoletni┬? c??rk?? – Tabit??. Rodzice stracili ju┬? nadziej??, ┬?e odnajd┬? j┬? ┬?yw┬?, ale wol┬? najgorsz┬? prawd?? ni┬? ci┬?g┬?┬? niepewno┬???. Niestety wtedy Harper nie uda┬?o si?? im pom??c, rodzina nie by┬?a wstanie zaw??zi?? obszaru poszukiwa??, ┬?atwiej by jej by┬?o znale┬??? ig┬??? w stogu siana, ni┬? dziewczynk??. Jedyne co uda┬?o jej si?? wtedy ustali?? to, to ┬?e Tabity na pewno nie ma w okolicach domu.

Czy┬?by od pocz┬?tku spoczywa┬?a w obcym grobie w Memphis? Harper i Tollivier szczerze w┬?tpi┬? w taki zbieg okoliczno┬?ci, zw┬?aszcza, ┬?e jak si?? okazuje rodzina Morgenstern??w przeprowadzi┬?a si?? ca┬?kiem niedawno w┬?a┬?nie do tego miasta. Dodatkowo mogi┬?a w kt??rej znaleziono dziewczynk?? by┬?a ┬?wie┬?o poruszona. Rodze??stwo zastanawia si?? czy jednak kto┬? z rodziny nie jest zamieszany w to morderstwo i pr??buje dotrze?? do osoby kt??ra sprawi┬?a, ┬?e znale┬?li si?? na tym konkretnym cmentarzu. Tymczasem policja wci┬?ga ich na list?? podejrzanych i zakazuje opuszcza?? miasto oraz sprawdza jakie znaczenie dla sprawy mo┬?e mie?? fakt, ┬?e pochodz┬?ca z ┬?ydowskiej rodziny Tabita zosta┬?a zakopana na katolickim cmentarzu...

Druga cz??┬??? podoba┬?a mi si?? du┬?o bardziej od pierwszej. Intryga przewodnia by┬?a du┬?o ciekawsza, morderca i jego intencje du┬?o bardziej przekonywuj┬?ce, a nowe postaci du┬?o barwniejsze ( Manfred i Xylda wymiataj┬? xD ). Druga ksi┬?┬?ka zdaje si?? by?? troszk?? intensywniejsza, lepiej przemy┬?lana i dynamiczniejsza. W pierwszej zdarza┬?y si?? d┬?u┬?yzny, kt??re mnie nu┬?y┬?y. Tutaj nie odczu┬?am tego jako┬?. Poza tym zar??wno Harper jak i Tollivier nabrali nowego wyrazu, zacz??┬?am patrze?? na nich troszk?? pod innym k┬?tem. I z tej perspektywy jako postaci podobaj┬? mi si?? bardziej.

Serdecznie polecam obie ksi┬?┬?ki zar??wno fanom fantastyki jak i dobrego krymina┬?u. Nie s┬? mo┬?e to jakie┬? porywaj┬?ce lektury, ale warte uwagi ze wzgl??du na swoj┬? specyficzno┬???. Poza tym, jak do tej pory zbieraj┬? bardzo pochlebne recenzje.

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-01, 12:06   

Po recenzji Komety mam zamiar przeczyta?? t┬? seri??. Zw┬?aszcza teraz, gdy FS zakupi┬?a prawa do trzeciej ksi┬?┬?ki z tego cyklu. Ju┬? my┬?la┬?am, ┬?e zrobi┬? to co z Mercy - zaczn┬? a nie sko??cz┬?...

Cytat:
In non-Sookie Stackhouse news, Harris (via Bilmes) sold Polish rights to the Harper Connelly novel An Ice Cold Grave to Fabryka Slow.

┬?r??d┬?o informacji: link!
Z tej strony co poda┬?am mo┬?na r??wnie┬? si?? dowiedzie??, ┬?e MAG zakupi┬? prawa do CA┬?EJ serii o Sookie.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-10-01, 12:36   

Nie wiem, mnie te ksi┬?┬?ki nie przypad┬?y a┬? tak do gustu, akcja si?? wlecze, miejscami jest po prostu nudno. I wszystko jest jako┬? takie ma┬?o przekonuj┬?ce... Da si?? przeczyta??, ale nie mog?? tego specjalnie poleci??...

Kat70
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-02-03, 13:50   

Z niecierpliwo┬?ci┬? czekam a┬? kto┬? przet┬?umaczy dalsze cz??┬?ci tej serii. Mo┬?e fabula nie jest porywaj┬?ca, ale emocje bohater??w bardzo mnie wci┬?gaj┬?. Mam nadziej?? ┬?e w ko??cu Tolliver p??jdzie po rozum do g┬?owy i przestanie skaka?? na boki aby tylko nie my┬?le?? o Harper inaczej ni┬? o siostrze. Harper natomiast mog┬?a by w ko??cu da?? sobie spok??j z poczuciem winy gdy my┬?li o Tollivierze w kategoriach samca . Przecie┬? nie s┬? rodze??stwem. Zamiast analizowa?? swoje odczucia, w ko??cu powinna sobie u┬?wiadomi?? ┬?e tylko on rozumie jej prac?? i jest w stanie nale┬?ycie j┬? obroni?? przed wariatami z kt??rym cz??sto maj┬? do czynienia.

Oksa 
Gawron

Do│▒czy│a: 07 Lut 2010
Sk▒d: a cholera go wie
Wys│any: 2010-02-07, 19:52   

A ja z przyjemno┬?ci┬? dowiedzia┬?am si??, ┬?e zosta┬?y poczynione dalsze kroki, aby zosta┬?a wydana trzecia cz??┬??? o Harper. Przyznaj??, ┬?e intryga nie jest powalaj┬?ca, szczeg??lnie w pierwszej cz??┬?ci, ale druga zdecydowania nadrabia. No i to zako??czenie... Hmm jest mam nadziej?? na co czeka?? :)

naja1985
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-04-10, 21:53   

hmm... zapowiada si?? ciekawie. Jak na razie zna┬?am tw??rczo┬??? tej autorki tylko dzi??ki cyklowi o Sooki, zobaczymy jak sobie poradzi┬?a tym razem...

Szept 
Wielbiciel CiemnoÂci

Do│▒czy│a: 05 Kwi 2010
Sk▒d: Zza ?ciany
Wys│any: 2010-04-10, 22:09   

Hm, po przeczytaniu dwu tom??w - nie jest tak ┬?le. Podoba mi si??, ┬?e g┬???wna bohaterka nie jest jak┬?┬? tam super woman z majtkami na spodniach i powiewaj┬?c┬? pelerynk┬?. Co prawda ma pewien dar (staram si?? nie spoilerowa??, dlatego zamilkn?? jaki) to jednak wci┬?┬? jest w pewien spos??b tak┬?e nie do ko??ca siln┬? kobietk┬?, bardzo polegaj┬?c┬? na bracie. Hm, ale faktycznie mo┬?e akcja nie jest ┬?lamazarna jak ┬?limak, to jednak nie jest te┬? strusiem p??dziwiatrem.

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Do│▒czy│a: 14 Wrz 2009
Sk▒d: Festung Breslau
Wys│any: 2010-04-10, 22:15   

Jako┬? nie mog?? sie przem??c i zabra?? sie za czytanie - nie lubi?? pisarzy z przypadku - a za taka uwa┬?am Pani┬? Harris.
Nie lubi?? jej tw??rczo┬?ci zdania s┬? tandetne, opis historii wo┬?a o pomst?? do nieba ...
ja dla mnie stoi ona jedynie stopie?? wy┬?ej ni┬? kompletne dno, za kt??re jako czytelnik mam ochot?? przeprasza?? a mianowicie "Pami??tnik??w ..."

Szept 
Wielbiciel CiemnoÂci

Wys│any: 2010-04-10, 22:23   

S┬? gusta i gu┬?ciki:)
Jednak du┬?e znaczenie ma tutaj moda na odpowiedni rodzaj ksi┬?┬?ek - ostatni czasy w┬?a┬?nie co┬?, co przypomina love story z nieumar┬?ym, najlepiej z wampirem, w tle. Motyw stary jak ┬?wiat, ale ostatnio namno┬?y┬?o si?? tego jak kr??liki. Nie to, ┬?e nie lubi?? kr??lik??w, ale od ksi┬?┬?ek typu Zmierzch czy jak to si?? zwa┬?o mo┬?na dosta?? nieprzyjemnego kr????ka. Dowodem s┬? te pseudo fanki mamrocz┬?ce pod nosem "m??j ukochany Edward, Bill, WSTAW-IMI??". A tamtejsze g┬???wne bohaterki (bo ma┬?o m??skich g┬???wnych bohater??w), musz┬? oczywi┬?cie by?? niespotykane, mie?? jaki┬? dar czy co tam jeszcze.

Err, przepraszam, je┬?li nie na temat. Poprawi?? si??:)

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wys│any: 2010-04-10, 22:32   

fakt z offtopem sko??czmy - natomiast zgadzam sie z tob┬? (s┬? nawet sekty, kt??re t??pi┬? w internecie osoby nie lubi┬?ce Edwarda o_O ... a podobno paranoja ma ograniczenia...)

Mo┬?e w ramach por??wnania si??gn?? po Harper - nie lubi?? sie z g??ry do niczego uprzedza??... ale jak Pani Harris zn??w mnie tak rozczaruje to po┬?l?? ja w diab┬?y !!

Szept 
Wielbiciel CiemnoÂci

Wys│any: 2010-04-10, 22:33   

Ju┬? kocio┬? pe┬?en smo┬?y w razie czego przygotowany?:) C??┬?, nie przekre┬?laj autora bacz┬?c na jego poprzednie ksi┬?┬?ki. Zawsze mo┬?e zaistnie?? cud i okaza?? si??, ┬?e nagle dozna┬? ol┬?nienia:)

WereWolf 
Moderator
...rodem z piek│a...

Do│▒czy│a: 25 Pa╝ 2009
Sk▒d: sprzed monitora
Wys│any: 2010-04-10, 22:36   

Cytat:
s┬? nawet sekty, kt??re t??pi┬? w internecie osoby nie lubi┬?ce Edwarda o_O ... a podobno paranoja ma ograniczenia.

I jakims takim dziwnym zbiegiem okoliczno┬?ci ich Guru nazywa si?? Sasanka :-P :-P :-P :-P :-P

Szept 
Wielbiciel CiemnoÂci

Wys│any: 2010-04-10, 22:38   

┬?oj, czy┬?bym o czym┬? nie wiedzia┬?a? :lol:

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wys│any: 2010-04-10, 22:39   

WereWolf napisa│/a:
Cytat:
s┬? nawet sekty, kt??re t??pi┬? w internecie osoby nie lubi┬?ce Edwarda o_O ... a podobno paranoja ma ograniczenia.

I jakims takim dziwnym zbiegiem okoliczno┬?ci ich Guru nazywa si?? Sasanka :-P :-P :-P :-P :-P

A gry┬? ty sie w swoje harcuj┬?ce pch┬?y !!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
p.s. sk┬?d wiedzia┬?a┬? ??

WereWolf 
Moderator
...rodem z piek│a...

Do│▒czy│a: 25 Pa╝ 2009
Sk▒d: sprzed monitora
Wys│any: 2010-04-10, 22:41   

Jak ju┬? pisa┬?am w innym dziale przede mn┬? nic si?? nie ukryje. :mrgreen:

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw