Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Cykl Victoria Nelson
Autor Wiadomość
Kometa 
Psychodeliczne Ciało Niebieskie
Doppel X

Wysłany: 2009-09-12, 18:01   Cykl Victoria Nelson

Autor: Tanya Huff
TytuÂ?: Cena Krwi
Cykl: Victoria Nelson
Tom: 1
Tłumaczenie: Milena Wójtowicz
Język oryginału: Angielski
Liczba stron: 400
Rok wydania: maj 2008
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 205
Wydawca: Fabryka Słów, Wydawnictwo Sp. z o.o.

[ małe spoilerki : P ]

Vicki Nelson znajduje się na życiowym zakręcie. Choć pozornie wiedzie nudne życie prywatnego detektywa grzebiącego głównie w papierkowej robocie, to sprawy nie mają się dobrze. A nawet całkiem źle. Zmuszona porzucić prace w policji, którą żyła i którą kochała, próbuje poradzić sobie jakoś z faktem, że... ślepnie. Błyskawicznie postępująca choroba niemal z dnia na dzień pozbawiła ją pracy i ostrości widzenia. Nie da sie ukryć, że panna Nelson nie znosi tego dobrze.

Ian musi się pilnie spotkać z Coreen. To jego ostatnia szansa, żeby dojść z dziewczyną do porozumienia. I tak ma już przechlapane - spóźni się niewątpliwie, a metro jak na złość nie przyjeżdża. Zniecierpliwiony wychodzi pociśgowi na spotkanie oddalając się w głąb ciemnego korytarza. Czuje czyjąś obecność za plecami. Zdążył się jedynie obejrzeć i wydać z siebie krótki lecz rozdzierający okrzyk. Zaraz potem coś wyrywa mu gardło...

Vicki słyszy krzyk. Wiedziona swymi policyjnymi odruchami rzuca się na pomoc lecz przybywa za późno. Jedyne co może zrobić to przykryć ciało nieszczęśnika swoim płaszczem i wezwać policję. Cokolwiek go zabiło ukryło się już w ciemnych korytarzach metra. Na miejsce zbrodni przybywa Mike Celluci z wydziału zabójstw. I jest bardzo niezadowolony z obecności Vicki...

Okazuje się, że ta zbrodnia była pierwszą, ale nie ostatnią tego typu. Na miasto pada blady strach, co i rusz policja znajduje w różnych jego rejonach zwłoki z wyrwanym gardłem i opróżnione z krwi. Brukowce zaczynają trąbić, że po mieście grasuje wampir...

Henry Fitzroy naprawdę niecierpi brukowej prasy. Zwłaszcza kiedy ta wypisuje takie bzdury. Szukają taniej sensacji, wypisują niestworzone historie, byleby zarobić. Wampir? Jaki wampir zabijałby w taki sposób? Chyba tylko jakiś gówniarz który nie zna zasad... Fitzroyowi przebiega zimny dreszcz po plecach. A może? Może to jakieś zagubione dziecko nocy porzucone przez swojego "rodzica"? Który "rodzic" mógłby być tak głupi, tak nieostrożny i tak okrutny? Przez jeden taki idiotyczny wygłup ludzie mogą ich zdemaskować. A na to Henry nie zamierza pozwolić.

Vicki obiecuje dać sobie spokuj ze sprawą niewyjaśnionych morderstw. W końcu nie jest już w policji, a to teraz sprawa Celluciego. Ona jest tylko cywilem, który znalazł ciało. Świadkiem, w dodatku mało istotnym, bo jak zwykle gówno widziała. I być może dotrzymałaby danej sobie obietnicy gdyby na progu jej drzwi nie stanęła młoda studentka - Coreen - i nie wynajęła Vicki, żeby ta odszukała wampira, który zabił jej chłopaka - Iana...

Trzy osoby szukają zaciekle brutalnego mordercy grasującego po mieście - gliniarz, prywatny detektyw i... wampir. Które z nich pierwsze dopadnie cel i czy aby na pewno rola łowcy i zwierzyny jest już przydzielona? I jak tu wzajemnie nie wejść sobie w drogę kiedy szuka się tego samego...

* * *

Bardzo klimatyczna książka, choć troche ponura, nawet jeśli pojawiają się sceny humorystyczne. Z tego co mi się obiło o uszy na podstawie książki powstal serial - "Więzy Krwi" (swoją drogą tytuł strasznie chodliwy, znam cztery książki pod tym tytułem i dwa filmy) i cieszy się dużą popularnością. Postać Vicki to uparta i wybuchowa kobieta lubiąca coś udowadniać sobie i innym. Jest stanowcza i bardzo nie lubi być bezradna lub od czegoś zależna. Podobne cechy można odkryć u Celluciego przez co zapewne dochodzi ciągle do dużych spięć pomiędzy nim a Vicki. Ich temerament ścierają się niemal na każdej płaszczyźnie, stąd też ich ciągłe kłótnie w zasadzie o nic. Z kolei trzeci z głównej trójki, czyli Henry jest tu kreowany na pierwszego przystojniaka, amanta i... kurdupla. Tak naprawdę koleś jest niski, rudy, pisuje romanse dla kobiet pod pseudonimem Elizabeth Fitzroy i jest bękartem Henryka VIII, a mimo to każdej kobiecie (i nie tylko kobiecie xD) miękną kolana na jego widok, zabiegają jak mogą o jego towarzystwo, bardzo niezadowolone, że ekscentryczny pisarz poświęca im czas jedynie nocą.
Nie jest źle, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że czegoś mi tu brakuje. Postaci choć z jednej strony barwne wydają mi się dość płaskie. Niby dobrze nakreślone, ale tak na pokaz, mało w tym wszystkim zwykłej, ludzkiej naturalności. To samo z akcją, niby jest, niby się dzieje, a jednak w ogóle mnie nie porywa, nie mogę się wczuć, nie ma mnie tam. Coś mi tu zgrzyta...

Autor: Tanya Huff
Tytuł: Ślad Krwi
Cykl: Victoria Nelson
Tom: 2
Tłumaczenie: Milena Wójtowicz
Język oryginału: Angielski
Liczba stron: 408
Rok wydania: wrzesień 2008
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 205
Wydawca: Fabryka Słów, Wydawnictwo Sp. z o.o.

"Cena Krwi" doczekała sie swojej kontynuacji, czyli "Śladu Krwi" gdzie na scenę wkraczają również wilkołaki. Ale tu następuje wyłam z kanonu gdyż po raz pierwszy wilkołaki nie są wrogami wampirów, a wręcz przeciwnie - obie rasy sie przyjaźnią. Zaczęłam tę książkę, ale szybko ją odłożyłam. Nie spodobało mi się to przedstawienie wilkołaczej społeczności, a Henry zaczął mnie przyprawiać o białą gorączkę. Vicki też mi zaczął podpadać. W sumie tylko Celluci cieszy się moją stałą, niesłabnącą sympatią.

Jest jeszcze trzecia książka, na polskim rynku ukazały się Linie Krwi , ale w ogóle mnie do niej nie ciągnie. Nie wiem, może za wcześnie się poddałam. Ale czuję się rozczarowana, mam wrażenie, że mogło być naprawdę fajnie, a nie jest :( Jest zaledwie średnio...

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-02, 18:44   

PrzeczytaÂ?am pierwszy tom, pewnie niedÂ?ugo zabior?? si?? za drugi.
Taki sobie ten pierwszy tom. Momentami zatrzymywaÂ?am si?? i myÂ?laÂ?am "co?!". MyÂ?l??, Â?e og??lny pomysÂ? nie jest zÂ?y, ale trzeba by go dopracowac.

SwojÂ? drogÂ? to czytaÂ?am to zaraz po Wi??zach Krwi Briggs i nie mogÂ?am si?? odp??dzic od widzenia wsz??dzie podobnie??stw. W obu ksiÂ?Â?kach jest akcja z demonem, kt??rego ktoÂ? przyzwaÂ? i sÂ? kÂ?opoty. W obu ksiÂ?Â?kach gÂ???wny wampir to sympatyczny, aczkolwiek lekko zakr??cony osobnik (taki lame, lepszego sÂ?owa znaleÂ?c nie mog??). U Briggs mamy Stefana i jego wspaniaÂ?Â? furgonetk??, u Huff Henry'ego, kt??ry jest nieÂ?lubnym synem Henryka VIII i pisuje harlequiny. Hmm... GÂ???wne bohaterki sÂ? teÂ? podobne. Obie to twarde baby, kt??re nie bojÂ? si?? wpakowac w kÂ?opoty i dac komuÂ? w pysk, obie wykonujÂ? m??skie zawody, ale nie brak im r??wniez kobiecoÂ?ci. CzytajÂ?c momentami miaÂ?am deja vu.

WidziaÂ?em teÂ? fragment tego serialu, o kt??rym wspominaÂ?a Kometa. Tylko fragment, bo dalej nie daÂ?am rady oglÂ?dac. Beznadziejne wykonanie. Kiepska gra aktor??w, fakty poprzeinaczane. Bez sensu...

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-02, 18:51   

Po angielsku wyszÂ?o 7 tomow, dodatkowo 5 tom??w spin-ofa kt??rego gÂ???wnym bohaterem jest m??ska prostytutka Tony, znany z gÂ???wnej serii. Ja przebrnÂ?Â?em przez pierwsze trzy, ale na wi??cej nie mam siÂ?y. Co Â?mieszniejsze, wydaje mi si?? ze ten serial jest lepszy niÂ? ksiÂ?Â?ki, nie dlatego Â?e jest jakoÂ? ponadprzeci??tny, tylko ze ksiÂ?Â?ki sÂ? takie sÂ?abe. Niestety zostaÂ? zamkni??ty po p??Â?tora sezonu...

Luna
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-02, 20:33   

2 pierwsze tomy Â?ykn??Â?am (zwÂ?aszcza jedynka dobrze si?? czytaÂ?a). Ale tom 3 - Linie krwi - stoi juÂ? na p??Â?ce par?? miesi??cy i nijak si?? nie mog?? za niego zabra??. Obawiam si??, Â?e to jeden z tych cykli, przy kt??rych im dalej, tym bardziej czÂ?owiek si?? m??czy (tak samo miaÂ?am teÂ? np. z TrylogiÂ? Czarnych Kamieni Anne Bishop - Kr??lowa ciemnoÂ?ci stoi i czeka na zmiÂ?owanie, dÂ?uÂ?szy urlop lub emerytur??).

Tula 
Weteran
Noaida

Wysłany: 2010-01-10, 15:22   

Nad kupnem "Ceny Krwi" zastanawiaÂ?am si?? juÂ? jakiÂ? czas i wreszcie si?? zdecydowaÂ?am .
KsiÂ?Â?ka nie jest jakoÂ? szczeg??lnie wspaniaÂ?a i nie czytaÂ?am jej kosztem snu czy jedzenia .Mimo to caÂ?kiem nie Â?le wyszÂ?a.
OczywiÂ?cie nie obyÂ?o by si?? bez por??wnania z serialem kt??ry teÂ? obejrzaÂ?am w tym tygodniu .
KsiÂ?Â?kowy Henry jest ... z lekka ciapowaty .DraÂ?ni mnie to Â?e zostaÂ?a zmieniony w wampira jako niedoroÂ?ni??ty siedemnastolatek a po tych bodajÂ?e 450 latach jako wampir ,ma wyglÂ?d dorosÂ?ego m??Â?czyzny.
Serialowy w moim odczuciu wypada lepiej .
MoÂ?e skusze si?? i kupi?? druga cz??Â??? ?

magosia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-29, 12:24   

Fajnie czyta?? ksiÂ?Â?k?? i mie?? przed oczyma filmowego Henriego bo dobrze dobrali aktora, chociaÂ? film sknocili bo zabrakÂ?o romansu. Zrobili grzecznÂ? wersje filmowÂ?. Ja wol?? Mercedes bo Vicki draÂ?ni mnie wskakiwaniem raz do jednego Â???zka a raz do drugiego

pyczunia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-30, 20:30   

Zaczn?? od tego Â?e dzi??ki tej ksiÂ?Â?ce trafiÂ?am na naszÂ? Mercedes :-D

A teraz o cyklu Victorii: przeczytaÂ?am wszystkie cz??Â?ci (dost??pne po polsku), zach??cona serialem, kt??ry mnie bardzo wciÂ?gnÂ?Â?. Jak czytaÂ?am Cen?? krwi caÂ?y czas miaÂ?am wraÂ?enie Â?e oglÂ?dam pierwszy odcinek serialu (wedÂ?ug mnie bardzo wiernie oddaÂ? treÂ??? ksiÂ?Â?ki) i cho?? nast??pne cz??Â?ci serii rzeczywiÂ?cie sÂ? troszeczk?? gorsze to i tak czytaÂ?am je z przyjemnoÂ?ciÂ?

Kat70
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-03, 13:39   

Dla mnie seria o Wiktorii Nelson byÂ?a jednÂ? ze sÂ?abszych. Nie lubi?? ksiÂ?Â?ek kt??re ko??czÂ? si?? niedopowiedzeniami, no ale moÂ?e obaj amanci Wiki zacznÂ? wsp??Â?pracowa?? i b??dzie dobrze. W tych ksiÂ?Â?kach za maÂ?o byÂ?o dla mnie Henriego.

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-09, 10:01   

Wczoraj sko??cyÂ?am czytac Â?lad Krwi i musz?? powiedziec, Â?e si??, kurcze, wciÂ?gn??Â?am. Dalej nie jest to ksiÂ?Â?ka zasÂ?ugujÂ?ca na wyr??Â?nienia i nagrody, ale drugi tom jest zdecydowanie lepszy niÂ? pierwszy. Jest bardziej przemyÂ?lany, ciekawszy i sp??jnieszy. PodobaÂ? mi si?? spos??b przedstawienia wilkoÂ?ak??w, kt??rych raczej nie lubi??, a u Huff wzbudziÂ?y mojÂ? sympati?? (maÂ?y Cie?? jest taki sÂ?odki). I niestety doszedÂ? kolejny element, kt??ry sprawia, Â?e uwaÂ?am, Â?e cykl o Mercy i cykl Huff sÂ? zbyt do siebie podobne. Tym razem rzuciÂ? mi si?? w oczy motw rywalizacji Henry'ego i Celluciego o Viki. Normalnie, jakbym czytaÂ?a o Samuelu i Adamie walczÂ?cym o wzgl??dy Mercy. Ech...
DziÂ? rano zacz??Â?am czytac trzeci tom. Ciekawe jakie podobie??stwa jeszcze znajd??.

pyczunia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-09, 10:49   

Mi "Â?lad..." podobaÂ? si?? bardziej niÂ? "Linie..." i chyba teÂ? po cz??Â?ci z tej rywalizacji o Vicki (i te ci??te teksty bohater??w, takie normalnie uÂ?ywane na codzie?? przez wi??kszoÂ??? ludzi). W "Liniach..." chÂ?opcy poszli na taki jakby ukÂ?ad... (:-/ od razu wida?? jaki Vicki ma stosunek do monogamii :-P ) A co do podobie??stw to mi nie wydawaÂ?y si?? takie raÂ?Â?ce, no i ksiÂ?Â?ki p. Hyff byÂ?y napisane duÂ?o wczeÂ?niej niÂ? cykl o Mercy.

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-09, 10:54   

Mnie prawdopodobnie tak raÂ?Â? te podobnie??stwa, bo cykl o Mercy przeczytaÂ?am zaraz po Cenie krwi (albo na odwr??t, juÂ? nie pami??tam) i teraz juÂ? si?? od tego uwolnic nie mog??.

Cytat:
no i ksiÂ?Â?ki p. Hyff byÂ?y napisane duÂ?o wczeÂ?niej niÂ? cykl o Mercy

No wÂ?aÂ?nie to mnie nie cieszy, bo to mogÂ?oby sugerowac, Â?e cykl o Mercy m??gÂ? byc w pewien spos??b inspirowany cyklem o Vicki Nelson. Zaraz pewnie zaczniecie krzyczec, Â?e to wstr??tne insynuacje i pewnie b??dziecie miec racj??, bo oczywiÂ?cie moÂ?liwe jest, Â?e obie panie wpadÂ?y na kilka podobnych pomysÂ???w.

pyczunia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-09, 11:05   

Zaczne od tego Â?e moje ostatnie zdanie teÂ? na to wskazuje :P

Ale te podobie??stwa kt??re ty zauwaÂ?yÂ?aÂ? nie sÂ? takie Â?eby aÂ? uwaÂ?a?? Â?e ktoÂ? zerÂ?nÂ?Â?. Od dawien dawna chociaÂ?by toczÂ? si?? bitwy o kobiet?? (np mi??dzy Parysem a Menelaosem), jeÂ?li chodzi o wampiry to nie wydaje mi si?? Â?eby Stefcio byÂ? bardzo podobny do Henryego (a zwÂ?aszcza nie ze wzgl??du ksiÂ?Â?ek i furgonetki :-P )no i oczywiÂ?cie teÂ? obie panie nie zapoczÂ?tkowaÂ?y tematu: wampir; bohaterki muszÂ? by?? w takich ksiÂ?Â?kach twarde bo mi??dzy takimy stworami inaczej by sobie nie poradziÂ?y, a demony, hm no coÂ?...

Kometa 
Psychodeliczne Ciało Niebieskie
Doppel X

Wysłany: 2010-02-09, 11:23   

A propos, skoro juÂ? poruszyliÂ?cie wÂ?tek pan??w, to napisz?? Â?e jedyne co mi si?? w tej ksiÂ?Â?ce podobaÂ?o to osoba Mike'a Celluci'ego. Natomiast Henry i Vicki mnie draÂ?nili i chyba gÂ???wnie przez ten brak sympatii do gÂ???wnej dw??jki daÂ?am sobie spok??j. cho?? nie powiem aby intryga przewodnia mnie jakoÂ? wciÂ?gn??Â?a. CzegoÂ? mi tu zabrakÂ?o i nie poszÂ?am dalej.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Loleczka 
Weteran
dziecko losu

Wysłany: 2010-02-09, 12:06   

KsiÂ?Â?ki spodobaÂ?y mi si??, ale nie aÂ? tak bardzo jak cykl o Mercy. Jest bo jest, nawet przyjemna ksiÂ?Â?ka. MoÂ?na sobie poczyta??, ale aÂ? tak nie wciÂ?ga.

oleczka
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-09, 17:48   

CaÂ?kiem fajny cykl cho?? niekt??rych momentach dÂ?uÂ?yÂ? si?? niesamowicie (zwÂ?aszcza w ostatniej cz??Â?ci)...Nie jest jakoÂ? szczeg??lnie porywajÂ?ca

Odpowiedz do tematu