Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Joanna Chmielewska
Autor WiadomoŠ
Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2009-09-12, 14:09   Joanna Chmielewska

Jestem ciekawa czy kto┬? z Was kojarzy ksi┬?┬?ki tej pani. Ja si?? na nich uczy┬?am czyta??. Nie ┬?adne lektury szkolne, tylko Chmielewska, niekt??re jej ksi┬?┬?ki przeczyta┬?am nawet po pi???? razy. Jest u mnie absolutnie poza konkurencj┬?, nigdy nie wymieniam jej ksi┬?┬?ek ani bohater??w w zestawieniu swoich ulubionych, bo zwyczajnie pierwsze miejsce to za ma┬?o.

Najlepsza na chandr?? i smutki. P┬?aka┬?am nad tymi ksi┬?┬?kami... ze ┬?miechu. Wstyd si?? przyzna??, ale nawet po ┬?mierci babci. Ale wspomnie?? musz??, ┬?e najlepsze s┬? jej stare ksi┬?┬?ki, te nowsze s┬? ju┬? gorsze, wida?? stopniowe wypalanie si??, ale i tak zawsze warto si??gn┬??? po pozycje tej pani.

Do moich ulubionych jej ksi┬?┬?ek nale┬?┬? (s┬? ustawione chronologicznie, nie by┬?abym w stanie ich uszeregowa?? wedle "ukochania". Trzeba przyj┬???, ┬?e wszystkie maj┬? pierwsze miejsce :) ) :

1. Klin - Jak przeczyta┬?am pierwszy raz: "- Szkorbut, szkorbut! - Lumbago, Lumbago! " to si?? a┬? oplu┬?am herbat┬?. Uwielbiam Klin za ten telefoniczny melan┬?.
Ksi┬?┬?ka o tym jak to ci??┬?ko znale┬??? sobie klina na niespe┬?nion┬? mi┬?o┬???. A kiedy ci si?? wydaje, ┬?e ju┬? go masz on wrednie wymyka ci si?? z r┬?k, podszywa pod innych ludzi i sprowadza ci na g┬?ow?? kryminaln┬? afer?? telefoniczn┬?.

2. Wszyscy jeste┬?my podejrzani - Druga ksi┬?┬?ka Chmielewskiej jak┬? przeczyta┬?am w swoim ┬?yciu. O jaaa, kocham pana, panie prokuratorze xD
Biuro architektoniczne, grupa z┬?ytych pracownik??w, znaj┬?cych si?? jak ┬?yse konie, nikogo obcego i... jeden trup. Instalator sanitarny nie ┬?yje, kapitan z prokuratorem maj┬? ca┬?e biuro podejrzanych, z kt??rych ka┬?dy m??g┬? pope┬?ni?? morderstwo, a nikt nie mia┬? motywu. Albo w┬?a┬?nie ka┬?dy mia┬?... W dodatku jedna z podejrzanych, zdradza niepokoj┬?ce objawy jasnowidzenia, rozmawia z wyimaginowanym demonem, rzuca w niego cyrklami i raz u┬?atwia, a raz utrudnia ┬?ledztwo... Poza tym zdaje si??, ┬?e wszyscy pracownicy tej instytucji s┬? niespe┬?na rozumu...

3. Krokodyl z Kraju Karoliny - Trzecia ksi┬?┬?ka Chmielewskiej jak┬? przeczyta┬?am. Dalej pana kocham panie prokuratorze xD Naprawd?? bardzo j┬? lubi??, no bo w ko??cu to Kraj Karoliny, a Diabe┬? jest moim ulubie??cem spo┬?r??d wszystkich facet??w Chmielewskiej.
Twoja najlepsza przyjaci??┬?ka dziwnie si?? zachowuje, a kilka dni p??┬?niej kto┬? j┬? morduje. ┬?eby tego by┬?o ma┬?o tragicznie zmar┬?a zostawia ci osobliwy testament wydrapany na ┬?cianie, a jej cia┬?o znika z kostnicy. Zmuszona ukrywa?? przed milicj┬? i swym osobistym Diab┬?em zamiar odnalezienia mordercy, wysy┬?asz kie┬?bas?? nadziewan┬? listem do przyjaciela i ruszasz do Danii na konne wy┬?cigi! Po rozwi┬?zanie zagadki i po wielk┬? wygran┬? na szpilki z krokodylej sk??ry!

4. Ca┬?e zdanie nieboszczyka - P┬?aka┬?am ze ┬?miech przy tej ksi┬?┬?ce - rozmowy w lochu z Cieciem i Szefem mia┬?d┬?┬?. I kocham pana panie prokuratorze mimo wszystko! Diabe┬? dostaje po ty┬?ku, podobno zas┬?u┬?y┬?, ale i tak b??dzie mi go brakowa?? ;( Ale za to kocham te┬? Rozczochranego i Szefa xD
Ca┬?kiem przypadkiem w jaskini hazardu jaki┬? bandzior bierze ci?? za swoj┬? wsp??lniczk?? i przekazuje ci informacje o miejscu ukrycia skarb??w. Zaraz potem z┬?o┬?liwie umiera, czyni┬?c ci?? jedyn┬? posiadaczk┬? tajemnicy o miejscu ukrycia du┬?ych pieni??dzy. Nie masz czasu sprawy przemy┬?le??, bo porywa ci?? szajka przest??pc??w i wywozi do Brazylii. Ich intencje s┬? jasne, chc┬? zna?? ostatnie zdanie nieboszczyka, dosta?? si?? do skarbu, a ciebie jak najszybciej si?? pozby??. Niedoczekanie, psia ich ma??, p??ki milczysz - ┬?yjesz. A wkr??tce poka┬?esz im te┬?, ┬?e nikt nie b??dzie ci?? do niczego zmusza┬? ani wi??zi┬?, cho??by┬? mia┬?a to udowadnia??... szyde┬?kiem!

5. Lesio - Lesio to najbardziej uroczy i nieudolny morderca w historii polskiej literatury. Roztargniony romantyk i niespe┬?niony artysta, przez swe osobliwe nawyki zawsze wpakuje si?? w k┬?opoty. Tym razem Lesio postanawia zamordowa?? swoj┬? personaln┬?, aby wstr??tna megiera da┬?a mu w ko??cu ┬?y?? i przesta┬?a podtyka?? pod nos ksi┬?┬?k?? sp??┬?nie??, do kt??rej jest si?? zmuszony wpisywa?? ka┬?dego ranka...

6. Zwyczajne ┬?ycie - Pierwsza cz??┬??? przyg??d Tereski i Okr??tki. S┬? we dwie niesamowite, ┬?wietne uj??cie dw??ch m┬?odych dziewczyn, ca┬?e mn??stwo z nimi zabawy.

7. Wszystko Czerwone – Spokojny domek mi┬?o┬?niczki ogrodnictwa w niewielkim Allerod nagle przemienia si?? w krwaw┬? ober┬?e. Alicja i jej wakacyjni go┬?cie s┬? w wielkim niebezpiecze??stwie, gdy┬? nieudolny morderca dybi┬?c na ni┬? zastawia pu┬?apki, w kt??re wpadaj┬? inni domownicy...

8. Romans wszechczas??w – Okazuje si??, ┬?e romantyczne historie, pe┬?ne poryw??w serca nie rozgrywaj┬? si?? tylko na stronicach romans??w. ┬?ywym dowodem na to jest pan Palanowski, kt??ry aby wyrwa?? swoj┬? ukochan┬? z ┬?ap m??┬?a-tyrana wprowadza w ┬?ycie sw??j szalony plan. W tajemnicy przed ┬?wiatem p┬?aci przypadkowej ochotniczce zawrotn┬? sum?? pieni??dzy aby ta zast┬?pi┬?a jego oblubienic?? przez paren┬?cie dni u boku zwyrodnialca. Ochotniczka jako, ┬?e ma do zap┬?acenia r??wnie zawrotn┬? sum?? za napraw?? samochodu zgadza si?? i przemienia si?? w ┬?on?? tyrana. Okazuje si?? jednak, ┬?e m┬?┬? bardziej zas┬?uguje na miano idioty. Nie do┬???, ┬?e wcale si?? nie pozna┬? na mistyfikacji, to jeszcze sam si?? zachowuje tak jakby by┬? kim┬? obcym we w┬?asnym domu...

9. Wi??kszy kawa┬?ek ┬?wiata – Pierwsza ksi┬?┬?ka Chmielewskiej jak┬? przeczyta┬?am. Tereska i Okr??tka znowu w akcji, tym razem ruszaj┬? na podb??j Mazur, szukaj┬?c swojej wakacyjnej przygody. Tymczasem trafiaj┬? na tajemnicz┬? afer??, ze stosem kamieni w roli g┬???wnej i zwyrodnia┬?ym Arystokrat┬? z wad┬? wymowy oraz przystojnym, niebieskookim m┬?odzie??cem w tle...

10. Boczne Drogi – Z rodzin┬? podobno dobrze tylko na zdj??ciach. Joanna co┬? o tym wie. A ju┬? wakacje z rodzin┬? to istny koszmar. Zw┬?aszcza kiedy zostaje porwana krewna z Kanady, a kto┬? dybie na, nomen-omen, pami┬?tkowe fotografie z rodzinnej wycieczki...

11. Studnie przodk??w – Nie nauczona jeszcze przykrymi do┬?wiadczeniami z poprzedniego razu, Joanna zn??w planuje rodzinne wakacje. Tym razem ┬?wiadomie pakuje si?? w kryminaln┬? afer??, gdy┬? okazuje si??, ┬?e obcy facet zabity w s┬?siedztwie rodzinnej posiad┬?o┬?ci jej przodk??w, mia┬? przy sobie adresy ca┬?ej jej rodziny. Tymczasem m┬?ody historyk sztuki ca┬?kiem przypadkiem trafia na bardzo stare dokumenty, ┬?wiadcz┬?ce o tym, ┬?e rodzina Joanny dziedziczy wielki skarb po swoich przodkach... Pytanie brzmi gdzie on jest i kto jeszcze o tym wie?

12. ┬?lepe szcz??┬?cie – Tereska i Okr??tka powracaj┬?, tym razem w towarzystwie swoich braci – Januszka i Zgmunta. ┬?owi┬? raki i szukaj┬? skarb??w, podejmuj┬? si?? samodzielnej przeprowadzki z dw??jk┬? rozbrykanych dzieci s┬?siad??w na g┬?owie, a┬? w ko??cu ruszaj┬? ┬?apa?? ducha! Maj┬? slepe szcz??┬?cie do nietypowych przyg??d...

14. Autobiografia – Kwintesencja tw??rczo┬?ci Chmielewskiej, odpowiada na wiele pyta?? odno┬?nie jej ksi┬?┬?ek, ale przede wszystkim wyciska ┬?zy rado┬?ci z oczu.

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Czarownica 
Gawron

Do│▒czy│a: 23 Cze 2010
Sk▒d: z planety Ziemia
Wys│any: 2010-08-01, 22:53   

Ja czyta┬?am prawie wszystkie ksi┬?┬?ki Chmielewskiej - prawie , bo nie przeczyta┬?am jeszcze najnowszej. Kiedy┬? kupowa┬?am wszystko co tylko wychodzi┬?o, ale teraz niestety ju┬? nie. Dalej ja czytam, ale chyba z sentymentu do wcze┬?niejszych ksi┬?┬?ek. Te ostatnie to ju┬? nie to. Owszem, jest humor, ale zazwyczaj akcja jest tak popl┬?tana, ┬?e si?? gubi i wygl┬?da na to ┬?e ksi┬?┬?ki s┬? pisane na si┬???. Ale z tych ostatnich podoba┬?a mi si?? jeszcze "Najstarsza prawnuczka".
Natomiast z wcze┬?niejszych - bezkonkurencyjne jest "Lesio" - 2 cz??┬???, czyli "Dzikie bia┬?ko " to ju┬? nie to. No i chyba jeszcze "Wszystko czerwone" i "Ca┬?e zdanie nieboszczyka". Lubi?? te┬? cykl o Pawe┬?ku i Janeczce, ale im d┬?u┬?ej trwa, tym bardziej jest niestety niewiarygodny.
A je┬?li kto┬? lubi taki babski krymina┬? z du┬?a doz┬? humoru jak u Chmielewskiej to powinien poczyta?? ksi┬?┬?ki Darii Doncowej np 'Zupa ze z┬?otej rybki" lub "Zjawa w adidasach"

Oksa 
Gawron

Do│▒czy│a: 07 Lut 2010
Sk▒d: a cholera go wie
Wys│any: 2010-08-01, 23:06   

No i zainteresowa┬?y┬?cie mnie, przyznaj?? ze wstydem, ┬?e prawie w og??le nie czytam polskiej literatury, takie ju┬? zboczenie czytelniczne, ale po takich opiniach... Raczej daruj?? sobie te nowsze i rzeczywi┬?cie zaczn?? od najwcze┬?niejszych ksi┬?┬?ek, bo z tego co spojrza┬?am te┬? w sieci wiele os??b podziela Wasze zdanie. Tak wi??c... dostan?? wyp┬?at??, co┬? tam zakupi?? i na pewno znowu wst┬?pi?? z opini┬? ;-)

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-08-01, 23:10   

Czyta┬?am jedn┬? ksi┬?┬?k?? Chmielewskiej. By┬?o to dosy?? dawno i nie jestem pewna, czy dobrze zapami??ta┬?am tytu┬?, ale wydaje mi si??, ┬?e by┬?a to "Zapalniczka". Pami??tam za to doskonale wra┬?enie, jakie zrobi┬?a na mnie ksi┬?┬?ka.
Nie jestem zwolenniczk┬? krymina┬???w, ale ten przeczyta┬?am z przyjemno┬?ci┬?. Najwi??ksz┬? zalet┬? jest na pewno olbrzymia dawka humoru, kt??ra sprawia, ┬?e ksi┬?┬?k?? czyta┬?o si?? ┬?atwo, szybko i sprawnie (no i oczywi┬?cie z u┬?miechem na ustach). Potraktowa┬?am t┬? ksi┬?┬?k?? jedynie jako co┬? lekkiego na wakacje i ju┬? nigdy do Chmielewskiej nie wr??ci┬?am (cho?? nie wykluczam, ┬?e to si?? mo┬?e jeszcze zmieni??). Kr??tko m??wi┬?c - ksi┬?┬?ka niez┬?a, ale nie wybitna. Takie czytade┬?ko przyjemne, kt??re nie zmusi┬?o mnie zbytnio do my┬?lenia.

WereWolf 
Moderator
...rodem z piek│a...

Do│▒czy│a: 25 Pa╝ 2009
Sk▒d: sprzed monitora
Wys│any: 2010-08-01, 23:16   

Niestety zgodz?? si?? z opini┬?, ┬?e najnowsze ksi┬?┬?ki Chmielewskie to ju┬? nie to co kiedy┬?. Cho?? "Byczki w pomidorach" , "Porwanie" ju┬? troch?? gorzej, to "Rze┬? bezkr??gowc??w" to by┬?a masakra.

Oksa teraz mo┬?na dosta?? w kioskach, itp "Kolekcj?? Krymina┬???w" Chmielewskiej
Cytat:
Pierwszym tomem jest powie┬??? kryminalna „Klin”. Ksi┬?┬?ka dost??pna jest wraz z dwutygodnikiem „Przyjaci??┬?ka” oraz w samodzielnej sprzeda┬?y w promocyjnej cenie 5,99 z┬?. Kolejne tomy Kolekcji Krymina┬???w b??d┬? si?? ukazywa┬?y co tydzie??. 29 lipca wyjdzie „Ca┬?e zdanie nieboszczyka”, a w┬?r??d zapowiedzianych tytu┬???w s┬? tak┬?e „Lesio”, „Dzikie bia┬?ko”, „Wszystko czerwone” i „Romans wszech czas??w”.

Z moich ulubionych to: Lesio, Dzikie Bia┬?ko, Krokodyl z Kraju Karoliny, cykl z Pawe┬?kiem i Janeczk┬?, Wszystko Czerwone, Z┬?ota Mucha, Najstarsza Prawnuczka, Autobiografia i jeszcze kilka innych. Ale te┬? s┬? to r??wnie┬? starsze dzie┬?a autorki.

Oksa 
Gawron

Do│▒czy│a: 07 Lut 2010
Sk▒d: a cholera go wie
Wys│any: 2010-08-01, 23:19   

Super, dzi??ki Were, bo pewnie zakupi??. Chocia┬? ciekawe ile kolejne cz??┬?ci b??d┬? kosztowa??.

WereWolf 
Moderator
...rodem z piek│a...

Do│▒czy│a: 25 Pa╝ 2009
Sk▒d: sprzed monitora
Wys│any: 2010-08-01, 23:21   

Oj co┬? si?? uci??┬?o. Kolejne s┬? za 12,90. W ten czwartek by┬?o "Ca┬?e zdanie nieboszczyka".

Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2010-08-01, 23:22   

Kolejne cz??┬?ci kosztuj┬? 12.90 wi??c na przyk┬?ad takie Ca┬?e Zdanie Nieboszczyka kosztuje normalnie co┬? ko┬?o 25 z┬? to si?? op┬?aca. Poza tym Klin i Ca┬?e Zdanie to jedne z najlepszych jej ksi┬?┬?ek, polecam bo s┬? naprawd?? ┬?wietne, wy┬?am ze ┬?miechu.

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Czarownica 
Gawron

Do│▒czy│a: 23 Cze 2010
Sk▒d: z planety Ziemia
Wys│any: 2010-08-02, 06:22   

Ale nie musisz kupowa?? tych ksi┬?┬?ek. Wystarczy biblioteka. Jeszcze nie widzia┬?am takiej w kt??rej by ich nie mieli. Dopiero jak Ci si?? spodobaj┬? to kupuj.

Onyks 
Weteran

Do│▒czy│a: 21 Sty 2010
Sk▒d: Szczecin
Wys│any: 2010-08-02, 08:11   

Zaczytywa│am siŕ w Chmielewskiej jako nastolatka. Zarazi│a mnie kole┐anka mamy, ale urwa│o siŕ na "Bocznych drogach". Strasznie siŕ nudzi│am czytaj▒c j▒ i do dzisiaj siŕgam tylko po "Wszyscy jesteÂmy podejrzani", "Krokodyl z kraju Karoliny", "Ca│e zdanie nieboszczyka". Zawsze na poprawŕ humoru. :mrgreen:

Smile_ 
Wielbiciel CiemnoÂci

Do│▒czy│a: 15 Wrz 2009
Sk▒d: Z daleka :)
Wys│any: 2010-08-04, 12:19   

Bardzo lubi?? powie┬?ci Chmielewskiej, jej poczucie humoru i spos??b rozwijania akcji :-D natkn??┬?am si?? na ni┬? przypadkowo, w bibliotece. Wyj┬?tkowo mi┬?a pani poleci┬?a mi lektur?? Ca┬?ego zdania nieboszczyka, a ┬?e mi si?? spodoba┬?o zacz??┬?am wyszukiwa?? inne ksi┬?┬?ki tej autorki.

"We are such stuff as dreams are made on. "

wied╝ma z bagna 
Redaktor
...zaka│a rodu...

Do│▒czy│a: 13 Sie 2010
Sk▒d: z b│otnistych bagien
Wys│any: 2011-03-30, 10:00   

Pierwsze krymina│y Chmielewskiej - rewelacja. Ubˇstwiam je. Niestety Wszystko czerwone, Klin, czy Ca│e zdanie nieboszczyka ju┐ mi siŕ w szwach rozchodz▒, od czŕstego czytania. Lesio siŕ trzyma, ale tylko dlatego, ┐e kole┐anka po┐yczy│a na jakie 8 lat :evil: Idealne antydepresanty bez skutkˇw ubocznych -chyba, ┐e czyta siŕ w miejscach publicznych, wtedy skutki uboczne mog▒ siŕ pojawiŠ :-P
Tak jak pisa│yÂcie ostatnie ksi▒┐ki zdecydowanie obni┐aj▒ loty, ale i tak czytam - z sentymentu, choŠ ju┐ nie kupujŕ. Sko˝czy│am chyba zakupy na Wielkim diamencie.
Jako nastolatka uwielbia│am te┐ przygody Tereski i Okrŕtki. P│ywaj▒ce peryskopy - miodzio.

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Do│▒czy│a: 14 Wrz 2009
Sk▒d: Festung Breslau
Wys│any: 2011-03-30, 15:26   

Jak ja wy┬?am ze ┬?miechu na Ca┬?ym zdaniu nieboszczyka, ma┬?o nie ochryp┬?am.
Rozmowa z cieciem to juz klasyk normalnie XD

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Do│▒czy│a: 29 Sie 2010
Sk▒d: z nicoÂci
Wys│any: 2011-03-31, 07:13   

Zgadzam siŕ z wami. Stare ksi▒┐ki Chmielewskiej s▒ o niebo lepsze od obecnych. Zarzuci│am kupowanie a zatem i ich czytanie. Ale lubiŕ do nich wracaŠ. Chyba zapomnia│yÂcie wspomnieŠ o ma│ych bohaterach Chmielewskiej: m│odym pokoleniu Chabrowiczˇw i ich psie Chabrze. Mimo ┐e ju┐ dawno wyros│am z wieku dzieciŕcego do tych ksi▒┐ek te┐ lubiŕ wracaŠ. "Lewek? - to pewnie taki ma│y lew."

Tula 
Weteran
Noaida

Do│▒czy│a: 12 Wrz 2009
Sk▒d: od siebie
Wys│any: 2011-04-18, 22:47   

Poduszka w R??┬?owe S┬?onie

Opis:W na poz??r uporz┬?dkowanym ┬?yciu trzydziestoletniej singielki Hanki nie ma miejsca na dziecko. Tak naprawd?? nie ma w nim miejsca na ┬?adne bliskie relacje, poza przyja┬?ni┬? z kole┬?ank┬? jeszcze ze szkolnej ┬?awki. Ale prawdziwa przyja┬??? ma swoj┬? cen?? i Hania staje si?? niespodziewanie dla samej siebie jedyn┬? opiekunk┬? ma┬?ej dziewczynki. Problemy emocjonalne utrudniaj┬? Hance nie tylko relacje z m??┬?czyznami, ale r??wnie┬? kontakt z dzieckiem. Potrafi jej zapewni?? byt, a to okazuje si?? dalece niewystarczaj┬?ce. Zagubiona we w┬?asnych emocjach kobieta i rozpaczliwie t??skni┬?ca za matk┬? dziewczynka nieporadnie pr??buj┬? odnale┬??? si?? w nowej sytuacji. Poznanie ┬?ukasza wprowadza dodatkowe zawirowania w ┬?yciu Hanki. Te wydarzenia staj┬? si?? katalizatorem zmian. Ale aby zmieni?? cokolwiek, Hanka musi na nowo zmierzy?? si?? z traumatycznymi prze┬?yciami z dzieci??stwa...

Mo┬?e ta b??dzie lepsza :-P

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku