Seria o Harrym Potterze

Dział założony z myślą o seriach i cyklach książkowych. Tu wszystko o naszych ulubionych bohaterach i ich przygodach ukazujących się w częściach.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Harry Potter

Post autor: Kometa »

Noooo dooobra. Założyłam ten temat, bo wypada xD

A zatem...

Harrego Pottera chyba nie trzeba przedstawiać, każdy przynajmniej o nim słyszał, doskonała większość czytała chociaż jedną część. Ale żeby formalności stało sie zadość:

Autor: Joanne Kathleen Rowling
Seria: Harry Potter, składa się z siedmiu cześci:
- Harry Potter i Kamień Filozoficzny
- Harry Potter i Komnata Tajemnic
- Harry Potter i Więzień Azkabanu
- Harry Potter i Czara Ognia
- Harry Potter i Zakon Feniksa
- Harry Potter i Książę Półkrwi
- Harry Potter i Insygnia Śmierci

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Język oryginału: Angielski
Rok wydania: pierwsza część HP i Kamień Filozoficzny 1997 ( w Polsce 2000)
Wydawca: Media Rodzina

Ja osobiście bardzo lubię całą serię pomimo niechęci do głównego bohatera. Książki już dawno przeszły do histori i stały się swego rodzaju ikoną oraz tematem wielu sporów. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że są fenomenem na skalę światową. I chyba nikt właściwie nie wie dlaczego.

A teraz do dzieła, kto lubi, a kto nie, za co i dlaczego? Czego książkom brakuje, co mogłoby być inaczej, wasi ulubieńcy i ulubione motywy. Jedziemy!

.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2011, 09:44 przez Kometa, łącznie zmieniany 2 razy.
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Awatar użytkownika
Ilir
Admin Techniczny

Post autor: Ilir »

Na poczÂ?tku wzbraniaÂ?em si?? przed jakimi kol wiek ksiÂ?Â?kami. R??wnieÂ? przed Harrym Potterem. MyÂ?laÂ?em swego czasu, Â?e jak to moÂ?na czyta?? lub interesowa?? si?? takim czymÂ?. ZobaczyÂ?em filmy i zaczÂ?Â?em czyta?? ksiÂ?Â?ki. Szczerze powiedziawszy najbardziej podobaÂ? mi si?? tom o tytule Zakon Feniksa. Najbardziej rozbudowana ksiÂ?Â?ka, wiele akcji i duÂ?o czar??w :mrgreen: , film niestety odbiegaÂ? duÂ?o od ksiÂ?Â?ki. MaÂ?o przypominaÂ? ponad 900. tomowÂ? powieÂ???, ale to tylko film :-)

Ostatni tom taki sobie, do przeczytania
Jesteśmy tylko maleńkimi pyłkami, tańczącymi do rytmu natury...

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Post autor: Kometa »

Zgadzam si??, Zakon Feniksa byÂ? najlepszy.

Ja z resztÂ? podobnie jak Misiek, bardzo sie broniÂ?am przed ksiÂ?Â?kami Rowling. I mnie takÂ?e do siegniecia po nie nam??wiÂ? film. Pierwsza cz??Â??? szÂ?a mi jak po grudzie, ale kolejne poÂ?ykaÂ?am w ciÂ?gu jednej doby.

Ostatnia cz??Â??? podobaÂ?a mi si?? najmniej. ByÂ?y fajne momenty, ale niekt??re wÂ?tki woÂ?ajÂ? o pomst?? do nieba.

Najbardziej i tak lubie Snape'a ;-) i bardzo byÂ?am zÂ?a za to co Rowling z nim zrobiÂ?a w ostatniej cz??Â?ci. Z reszt?? juÂ? KsiÂ?Â?e P??Â?krwi zaczynaÂ? mie?? tendencje spadkowÂ? jakoÂ?ci. No c??Â?, bywa.

.
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

@lma

Post autor: @lma »

Harry Potter to juÂ? klasyka :-)

Zawsze poÂ?yczaÂ?am seri?? od mojego mÂ?odszego kuzyna (po co kupowa??). Jak zaczynaÂ?am czyta?? to musiaÂ?am juÂ? sko??czy??, nawet przed Â?witem.
Do dziÂ? mam ogromny sentyment do przyg??d o maÂ?ym czarodzieju. CaÂ?a seria ma niesamowity klimat.

Hmm, ciekawe czy m??j kuzynek nadal ma te ksiÂ?Â?ki... Chyba musz?? si?? do niego uÂ?miechnÂ??? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tula
Uśmiercony Na Amen

Post autor: Tula »

CzytaÂ?am wszystkie cz??Â?ci i nie powiem podobaÂ?y mi si?? ,ale jakoÂ? nie paÂ?am do nich sentymentem i raczej nie przeczytam ponownie .Jednak pomysÂ? bardzo fajny i wyjÂ?tkowy.
Cho?? sama posta?? Harrego Pottera jakoÂ? nie wywarÂ?a na mnie wraÂ?enia ,nie wiem dlaczego ,podobnie jak Â?adna z pozostaÂ?ych postaci.

Jednak, jak juÂ? wspomniaÂ?a o tym @lma Harry Potter to juÂ? klasyk.Gdyby historia o maÂ?ym czarodzieju nie miaÂ?a czegoÂ? w sobie ,to z caÂ?Â? pewnoÂ?ciÂ? nie spodobaÂ?a by si?? aÂ? tak wielu odbiorcÂ? .

Midnight11

Post autor: Midnight11 »

uwielbiam Pottera. najlepsza cz??Â??? to wg mnie "KsiÂ?Â??? p??Â?krwi", a jeÂ?li chodzi o ekranizacj??, to ub??stwiam "Wi??Â?nia Azkabanu". mog?? to oglÂ?da?? cho??by codziennie. caÂ?a seria ksiÂ?Â?ek o HP zajmuje u mnie honorowe miejsce na p??Â?ce, a obchodz?? si?? z nimi z [podobno] przesadnÂ? ostroÂ?noÂ?ciÂ?. caÂ?a opowieÂ??? jest tak wciÂ?gajÂ?ca, Â?e nawet po sko??czeniu czytania jeszcze dÂ?ugo niÂ? Â?yÂ?am.

Lily

Post autor: Lily »

Harrego czytaÂ?am od poczÂ?tku i jest to jedna z moich ulubionych ksiÂ?Â?ek. Zawsze wyczekiwaÂ?am kolejnej cz??Â?ci. PierwszÂ? ksiÂ?Â?ke kupiÂ?a mi mama (byÂ?am wtedy w 2 albo 3 klasie podstaw??wki) i nam??wiÂ?a do czytania. ByÂ?Â? to pierwsza ksiÂ?Â?ka fantasy jakÂ? sama przeczytaÂ?am (wczeÂ?niej tata czytaÂ? mi wÂ?adce pierÂ?cienia :-P ) i moÂ?na powiedzie??, Â?e od tego zacz??Â?a si?? moja "przygoda" z ksiÂ?Â?kami fantasy :mrgreen:

Mi teÂ? Zakon Feniksa najbardziej si?? podobaÂ? :-D
Ostatnia cz??Â??? byÂ?a sÂ?aba szczeg??lnie zako??czenie nie m??wiÂ?c o tym rozdziale 19 lat p??Â?niej :-/
Og??lnie w ksiÂ?Â?kach Rowling podoba mi si?? caÂ?y Â?wiat jaki stworzyÂ?a: Hogwart, ministerstwo itd. potem dopiero fabuÂ?a (kt??ra jest w niekt??rych momentach naciÂ?gana). Niestety denerwowaÂ?o mnie zachowanie Harrego szczeg??lnie w Zakonie Feniska i kolejnych cz??Â?ciach.
Uwielbiam Tonks, Lupina, Syriusza, Snape SPOILER: czyli niestety wszystkich tych kt??rych Rowling zabiÂ?a :cry:
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2010, 19:38 przez Lily, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ilir
Admin Techniczny

Post autor: Ilir »

Og??lnie Rowling dobrze zacz??Â?a caÂ?Â? seri??. Niestety, wydawca teÂ? chciaÂ? zarobi?? i nakÂ?adaÂ? na niÂ? nacisk, co moÂ?na odczu?? przy czytaniu np. KsiÂ?Â??? P??Â?krwi, gdzie praktycznie nic si?? nie dziaÂ?o. Dopiero pod koniec ksiÂ?Â?ki akcja si?? rozwin??Â?a i jakÂ?e smutnym zako??czeniem sko??czyÂ?a. Wiadomo o co chodzi.

Ostatni tom, no c??Â?. R??Â?nie si?? do tego odnosz??. Co prawda przeczytaÂ?em dwa razy ale ten ostatni rozdziaÂ?... Dobrze, Â?e Rowling postanowiÂ?a napisa?? duÂ?o wyjaÂ?nie??. Doko??czy?? wÂ?tek Harrego z Dumbledorem.

MyÂ?l?? teÂ?, Â?e podczas pisania sceny z Voldemortem, gdzie Czarny Pan wycelowaÂ? w Harrego zakl??ciem Avada Kedavra, Rowling miaÂ?a wÂ?tpliwoÂ?ci, czy bohatera uÂ?mierci?? czy cudownie oÂ?y?? by jednak dobro wygraÂ?o.

Co by byÂ?o gdyby Harry Potter umarÂ?? Jak potoczyÂ?aby si?? wtedy ksiÂ?Â?ka? Czy powstaÂ?y by kolejne tomy? Tego nikt nie wie a nawet nikt nie stara si?? zrozumie??. Tylko J.K. Rowling zna odpowiedzi na te pytania ;-)
Jesteśmy tylko maleńkimi pyłkami, tańczącymi do rytmu natury...

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Post autor: Sasanka »

Og??lnie Rowling dobrze zacz??Â?a caÂ?Â? seri??. Niestety, wydawca teÂ? chciaÂ? zarobi?? i nakÂ?adaÂ? na niÂ? nacisk, co moÂ?na odczu?? przy czytaniu np. KsiÂ?Â??? P??Â?krwi, gdzie praktycznie nic si?? nie dziaÂ?o. Dopiero pod koniec ksiÂ?Â?ki akcja si?? rozwin??Â?a i jakÂ?e smutnym zako??czeniem sko??czyÂ?a. Wiadomo, o co chodzi.
DokÂ?adnie mam takie same odczucia!
Gdyby da?? czas Rowling to seria miaÂ?aby znacznie, znacznie ciekawsza ko??c??wk??.

PoczÂ?tkowe tomy sÂ? naprawd?? fajne - o ile ktoÂ? np. lubiÂ? Pana Samochodzika czy inne ksiÂ?zki w ten dese??.
Ja naprawd?? miÂ?o wspominam czytanie Rowling - jak powr??t do Â?wiata dzieci??stwa gdzie wszystko byÂ?o magiczne.

Lily

Post autor: Lily »

Ilir pisze:
MyÂ?l?? teÂ?, Â?e podczas pisania sceny z Voldemortem, gdzie Czarny Pan wycelowaÂ? w Harrego zakl??ciem Avada Kedavra, Rowling miaÂ?a wÂ?tpliwoÂ?ci, czy bohatera uÂ?mierci?? czy cudownie oÂ?y?? by jednak dobro wygraÂ?o.
TeÂ? tak mi si?? wydawaÂ?o :mrgreen: W og??le ta scena mnie strasznie Â?mieszyÂ?a. Voldermort stoi sobie z Harrym w k??Â?eczku i sobie gadajÂ? ;-) Harry popisuje si?? wiedzÂ? o Voldemorcie i w ko??cu zaczyna si?? pojedynek i co? nuda :-/ Avada Kedavra -Expeliarmus (wybaczcie nie pami??tam jak to si?? pisze :roll: ) i bum spoilerek maÂ?y: koniec Voldermorta :-?
Ilir pisze: Co by byÂ?o gdyby Harry Potter umarÂ??
ByÂ?o by ciekawe zako??czenie i inne niÂ? wszystkie?
A ja tak bardzo liczyÂ?am, Â?e on zginie (oczywiÂ?cie pokona Voldermorta ale zginie) a tu nici z moich marze?? ;-)
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2010, 19:41 przez Lily, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tusia13pl
Trzy Ćwierci Do Śmierci

Post autor: tusia13pl »

WedÂ?ug mnie HP jest to jedna z najlepszych serii i chociaÂ? czas kiedy byÂ?am zagorzaÂ?Â? fankÂ? juÂ? minÂ?Â? to i tak zamierzam broni??! ZbulwersowaÂ?o mnie zdanie, Â?e nie wiadomo dlaczego staÂ?o si?? fenomenem. UwaÂ?am dlatego, Â?e jest Â?wietnie napisana, jest peÂ?na magii i pozwala si?? przenieÂ??? w daleki Â?wiat, w kt??rym wszystko moÂ?na. Tak wÂ?aÂ?ciwie teÂ? mnie Harry denerwowaÂ?. Ale ta ksiÂ?Â?ka jest magiczna. Najbardziej podobaÂ?a mi si?? 3 i 5 cz??Â???. Po ile ja razy przeczytaÂ?am caÂ?Â? seri??:P. I ile przelaÂ?am Â?ez. Pami??tam koniec 7 cz??Â?ci jak H szedÂ? na Â?mier?? w pelerynie niewidce (nie wiem jak si?? to pisz??). Jak ja to przeÂ?ywaÂ?am. Dawno tego nie czytaÂ?am, ale nie zamierzam wraca??, jak na razie. Jest to zamkni??ty rozdziaÂ? w moim Â?yciu. Okres dzieci??stwa (nie Â?ebym byÂ?a caÂ?kowicie dorosÂ?a:P). Ale si?? uniosÂ?am:P Przepraszam, ale ostatnio myÂ?laÂ?am o tym jak na hogsmeade sp??dzaÂ?am czas i o tym okresie w moim Â?yciu. I jakoÂ? tak si?? rozczuliÂ?am.

Rubi
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Post autor: Rubi »

Czasem takie klasyki si?? po omija z braku czasu. Eh Â?wiat dorastania dawno przeminÂ?Â?. ChociaÂ? swojemu siostrze??cowi czytaÂ?am "Wi??Â?nia.." tak po Â?rodku musiaÂ? mnie szturcha?? by kontynuowaÂ?a ale na gÂ?os :lol: . Chyba czas uzupeÂ?ni?? lektur??.

Anthien

Post autor: Anthien »

Harry Potter, oj to byÂ?y czasy :-)
Pami??tam jak pierwszÂ? cz??Â??? dostaÂ?am na 11 urodziny i tak si?? zafascynowaÂ?am tÂ? seriÂ?, Â?e ze zniecierpliwieniem czekaÂ?am na dalsze cz??Â?ci, w mi??dzyczasie zbierajÂ?c wszelkie informacje na temat ksiÂ?Â?ek, aktor??w, itp. (og??lnie o nowoÂ?ciach).

Jest to magiczna ksiÂ?Â?ka, w kt??rej kaÂ?dy znajdzie w nich coÂ? dla siebie i wielu czytelnik??w przypomni sobie czasy dzieci??stwa (jak to byÂ?o w moim przypadku) :-D

dozi

Post autor: dozi »

Tak Potter to klasyka zgadzam si?? praktycznie od tej ksiÂ?Â?ki zacz??Â?am czyta?? wczeÂ?niej ksiÂ?Â?ki byÂ?y dla mnie gÂ?upie a teraz jak czegoÂ? nie mam do czytania to jestem chora :-P

Awatar użytkownika
Panthera
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Panthera »

Ja odkÂ?adaÂ?am czytanie Pottera do momentu aÂ? wielkie ach i och ucichnie i wszyscy przestanÂ? si?? zachwyca??. Filmy caÂ?kiem mi si?? podobaÂ?y ale po prostu nie lubi?? niczego czyta?? kiedy sÂ?ysz?? tylko i wyÂ?Â?cznie jakie to super. Psuje mi to przyjemnoÂ??? bo mam wtedy bardzo wyg??rowane wymagania.
Musz?? przyzna??, Â?e jestem teraz po 4 tomach i bardzo przyjemnie mi si?? to czyta. KsiÂ?Â?ka jest zgrabnie napisana, Â?wiat ciekawie skonstruowany, nic wielkiego i wyszukanego ale wida??, Â?e autorka miaÂ?a zarys pomysÂ?u na przynajmniej cz??Â??? serii w gÂ?owie. Ciekawe postacie, kt??re fajnie si?? rozwijajÂ?. Ciekawe pomysÂ?y na niekt??re urzÂ?dzenia magiczne. Si??gn??Â?am po seri?? gÂ?ownie dlatego, iÂ? ostanie bestsellery fantastyczne sÂ? na tak niskim poziomie, Â?e Â?eby mnie bolaÂ?y i na szcz??Â?cie ksiÂ?Â?kowy Potter mnie nie rozczarowaÂ?. Zar??wno pod wzgl??dem historii, kt??rÂ? po cz??Â?ci juÂ? znaÂ?am z film??w jak i pod wzgl??dem warsztatowym, bo to caÂ?kiem porzÂ?dnie napisana ksiÂ?Â?ka – miaÂ?am okazje czyta?? po angielsku.
“There is always some madness in love. But there is also always some reason in madness.”

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serie, sagi i cykle”