Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kometa
2011-08-11, 00:57
Władca Pierścieni
Autor Wiadomość
AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-12-11, 11:30   

wied?ma z bagna napisał/a:
Hobbita przeczyta?am przed trylogi? w?a?nie (prosz? jak jestem poprawna politycznie :-P ). Stanowi niez?e wprowadzenie do cyklu. Moje wydanie liczy sobie ju? 22 lata :-) i nie pasuje mi wizualnie i graficznie do reszty wrrrr...

he he
No to nie pozostaje Ci nic innego jak tylko kupi? now? graficznie dopasowan? do reszty ksi??ek, a star? podarowa? do miejskiej biblioteki :mrgreen: Albo nie zostaw j? sobie za nast?pne dwadzie?cia par? lat stanie si? zabytkiem i b?dzie si? czym pochwali? potomno?ci ;-)

A ja przeczyta?am Silmarillion potem trylogi? a potem Hobbita i jeszcze raz trylogi? :mrgreen: to nie wiem jak to traktowa? :-P

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-12-11, 13:39   

Aisa, nie przecz?, ?e lubi? czasem poczyta? ksi??ki dla dzieci - mo?e dziecinniej? na staro??. Ale Rudy D?il to nie jest typowa bajka dla dzieci - to raczej historia doros?ych opowiedziana tak, ?eby j? dziecko zrozumia?o.
hobbita te? czyta?am przed trylogi?. A z kolei jak czyta?am Trylogie, to mnie denerwowa?o, ?e nie mam jakiego? leksykonu do ksi??ki - w rodzaju Silmarilionu. Teraz, gdyby kto? mia? czyta? ksi??k?, to poradzi?abym bym nastepuj?c? kolejno?? :
Hobbit
Trylogia
Silmarilion - ale ?eby Silmarilion trzyma? równie? pod r?ka w trakcie czytania Trylogii

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-12-11, 13:41   

dorota7677 napisał/a:
Aisa, nie przecz?, ?e lubi? czasem poczyta? ksi??ki dla dzieci - mo?e dziecinniej? na staro??. Ale Rudy D?il to nie jest typowa bajka dla dzieci - to raczej historia doros?ych opowiedziana tak, ?eby j? dziecko zrozumia?o.

No to chyba przeczytam... ale to dopiero gdzie? w marcu, tak my?l?...

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-11, 14:08   

zapominacie o Niedoko?czonych opowie?ciach z Numenoru i ?ródziemia. Fajnie si? to czyta razem z Silmarilionem. W ogóle Silmarilion to nie jest typowa ksi??ka fantasy, to raczej podr?cznik do historii ?wiata Tolkiena. I jak ka?dy podr?cznik czyta si? go nie ca?y na raz, ale wyrywkami, po jednej opowie?ci naraz.

Ja mam wydanie kolekcjonerskie, w jednym pudle hobbit, trzy tomy W?adcy Pier?cienia, Silmarilion i Niedoko?czone opowie?ci, wszystko z ilustracjami Johna Howe (wydane bodaj?e na stulecie urodzin Tolkiena). Bardzo ?adnie prezentuje si? na pó?ce :mrgreen:

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-12-11, 14:21   

A jakie w?a?ciwie opowiadania wchodz? w sk?ad "niedoko?czonych opowie?ci. Bo w moim wydaniu Silmarilionu by?y opowi??ci o Numenorze. Tylko po?yczy?am ksi??k? i nie mog? teraz sprawdzi? co dok?adnie tam by?o. Wim, ?e o powstaniu ?wiata, o zatopionym l?dzie, o Berenie no i o Numenorze.

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-11, 14:28   

Niedoko?czone opowie?ci to osobna ksi??ka, rozwijaj?ca te opowie?ci. W sk?ad wchodz?:

O Tuorze i jego przybyciu do Gondolinu
Narn i Hîn Húrin. Opowie?? o dzieciach Húrina
Opis wyspy Númenor
Aldarion i Erendis. ?ona marynarza
Dynastia Elrosa: królowie Númenoru od za?o?enia miasta Armenelos do Upadku
Historia Galadrieli i Celeborna, i Amrotha, w?adcy Lórien
Kl?ska na polach Gladden
Cirion i Eorl. Przyja?? Gondoru z Rohanem
Wyprawa do Ereboru
Poszukiwania pier?cienia
Bitwy u brodów na Isenie
Drúedainowie
Istari
Palantíry

Anne 
Junior Admin
Cesarzowa zła :D

Wysłany: 2010-12-11, 14:36   

Co do Hobbita to musia?am go przeczyta? poniewa? mia?am ja jaki lektur? w szkole. Niestety czas jaki sp?dzi?am z ta ksi??k? uwa?am za stracony poniewa? pomimo, ?e trylogi? uwielbiam to z kolei Hobbita nienawidz?. To troch? dziwne ale nie podoba?a mi si? ta ksi??k? i nie chc? do niej wraca?.
Silmarilion równie? przeczyta?am i chocia? miejscami ci??ko si? czyta to podoba? mi si?. Moim zdaniem jest to znakomite dope?nienie opisów ?wiata jaki wykreowa? Tolkien. Poza tym by?am pod ogromnym wra?eniem tej ksi??ki w której autor zawar? praktycznie ca?? mitologi? i wyja?ni? jak si? wszytko zacz??o.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-12-11, 15:20   

Czyta?am sporo z tych opowiada? które wymieni? Gobur, ale chyba musz? przejrze? "Niedoko?czone opowie?ci". Podejrzewam, ?e niektóre przegapi?am.
Anne, nie dziwi? Ci si? ?e nie lubisz Hobbita. Ja go lubi?, ale trzeba przyzna?, ?e odstaje od reszty ksi??ek o ?ródziemiu, a nie ka?demu musi si? to podoba?

Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie!

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2010-12-11, 19:04   

wiedźma z bagna napisał/a:
Hobbita przeczytałam przed trylogią właśnie (proszę jak jestem poprawna politycznie :-P ). Stanowi niezłe wprowadzenie do cyklu. Moje wydanie liczy sobie już 22 lata :-) i nie pasuje mi wizualnie i graficznie do reszty wrrrr...

A więc to muszą być takie małe książeczki. Tolkena właśnie czytałam z nich. To tłumaczenie jest jednym z najlepszych. Niestety zaginęło na wojnie (pożyczone w siną dal) i musiałam kupić nowe, które jak ulał pasuje mi do Hobbita, którego czytałam chyba z 10 lat po przeczytaniu trylogii. Nie koniecznie trzeba czytać w kolejności. Trylogia sama w sobie stanowi całość a reszta jest miłym urozmaiceniem

M_and_M
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-14, 21:20   

Przyznaje si?, ?e czyta?am to jak mia?am hym... 12 lat. No i niestety nie cierpi? Hobbitów! A ju? w szczególno?ci Froda! Takiej niedojdy to ja w ?yciu nie spotka?a, ma ch?opak szcz??cie ?e Sam si? nad nim ulitowa?.
Co do wymy?lnego ?wiata- geniusz Tolkiena bije po oczach!

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-15, 17:08   

Mo?na nie lubi? hobbitów i kocha? Tolkiena, dla mnie zawsze najwspanialsze by?y fragmenty w których wyst?powali Noldorowie i Rorhimowie.

Mishla
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-04, 18:19   

Wiem ?e ka?dy mi?o?nik fantasy przeczyta? chocia? raz trylogie Tolkiena, jednak ja po prostu nie mog?am si? do tego zmusi?. Zacz??am i sko?czy?am na setnej stronie pierwszego tomu, chocia? ogl?dn??am wszystkie trzy cz??ci i bardzo mi si? spodoba?y, jednak nie potrafi? przemóc si? i przeczyta? ksi??ki. Mo?e to dlatego ?e wiem jak wszystko si? zako?czy itp. Wiem równie? ?e ksi??ka to zupe?nie co innego ni? film, ale po prostu nie wci?ga mnie ta trylogia.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2011-02-04, 18:30   

I tak bywa, a nie powinna? zmusza? si? do czytania ksi??ki która Ci nie le?y. Tylko by? si? do niej jeszcze bardziej zrazi?a. Ja najpierw przeczyta?am ksi??k?, dopiero potem obejrza?am film. Masz racj?, ksi??ka to nie film i wiele przygód jest w filmie inaczej przedstawionych. I gdyby? kiedy? zmieni?a zdanie to Ci j? jednak polecam.

Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie!

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2011-02-06, 18:13   

Jeśli lubisz fantasy to i Tolkiena. Wszystko zależy na czyje tłumaczenie trafisz. Jedno to poezja a drugie to porażka. Więc zanim ktokolwiek zabierze się za czytanie Tolkiena powinien sprawdzić tłumacza. Najlepsze tłumaczenie jest Skibniewskiej. Mam nadzieję, że nie przekręciłam nazwiska, bo piszę z pamięci.

Odpowiedz do tematu