Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kometa
2011-08-11, 00:57
Władca Pierścieni
Autor Wiadomość
hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2010-12-02, 17:27   

Zawsze wydawało mi się, że Władca Pierścieni był skierowany do dorosłego czytelnika a nie do nastoletniego. A, że książka jest super a młodzież coraz doroślejsza to i czytają ją ludzie w coraz młodszym wieku. Kiedyś Tolkena nie było w szkolnych bibliotekach tylko dla "dorosłych". Obecnie się to zmieniło. Myślę, że tą książkę odbiera się inaczej mając naście a inaczej mając parę dziesiątek "na plecach".

Shane 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2010-12-05, 17:18   

Ksi??ki przeczyta?am, ale musz? si? przyzna?, ?e wszytskie opisy przyrody opuszcza?am, bo nie lubi? takich rzeczy. Podoba?o mi si? oczywi?cie, a najbardziej to te wszystkie bajkowe nazwy. Gondor, Rohan itd. i imiona Arwena, Legols, Aragorn. No po prostu cudo!
Szczerze mówi?c ekranizajca tych ksi??ek podoba mi si? berdziej od samej trylogii. Jak na razie mam tylko dwa takie przypadki (drugie to 'Zielona Mila').

Anne 
Junior Admin
Cesarzowa zła :D

Wysłany: 2010-12-05, 17:25   

Ja z kolei uwielbiam w trylogii w?a?nie wszystkie te opisy przyrody i ca?ego ?wiata jaki stworzy? Tolkien. Czytaj?c mia?am przed oczami wszystkie te obrazy jakie za pomoc? s?ów na przekaza? a moa wyobra?nia dzia?a?a na maksymalnych obrotach. W?a?nie czego? takie oczekuj? po ksi??kach, aby ka?de s?owo które napisa? autor by?o kolejnym elementem obrazu który systematycznie tworzy? si? w mojej g?owie.
S? ksi??ki w których omijam niektóre opisy ale wynika to z tego, ?e autor nie potrafi w ciekawy sposób przedstawi? ?wiata w jakim umie?ci? ca?? akcj?. M?czy mnie to i taka ksi??ka nawet pomimo zno?nej fabu?y nigdy nie dostanie ode mnie wysokiej oceny.

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-12-07, 23:53   

Shane napisał/a:
Ksi??ki przeczyta?am, ale musz? si? przyzna?, ?e wszytskie opisy przyrody opuszcza?am, bo nie lubi? takich rzeczy. Podoba?o mi si? oczywi?cie, a najbardziej to te wszystkie bajkowe nazwy. Gondor, Rohan itd. i imiona Arwena, Legols, Aragorn. No po prostu cudo!

A dla mnie te bajkowe nazwy bardzo pasuj? do opisów w?a?nie i to zarówno do opisanych miejsc jak i postaci. Ksi??ka wci?gn??a mnie tak bardzo, ?e nie zwróci?am jakiej? szczególnej uwagi na ilo?? i d?ugo?? opisów przyrody, które te? zazwyczaj omijam , bo zwyczajnie mnie nudz?... Przyroda, ludzie i inne rasy a tak?e ca?a akcja s? dla mnie integralnymi cz??ciami i nie potrafi? ich rozdzieli? na osobne fragmenty...
Anne napisał/a:
Czytaj?c mia?am przed oczami wszystkie te obrazy jakie za pomoc? s?ów na przekaza? a moa wyobra?nia dzia?a?a na maksymalnych obrotach. W?a?nie czego? takie oczekuj? po ksi??kach, aby ka?de s?owo które napisa? autor by?o kolejnym elementem obrazu który systematycznie tworzy? si? w mojej g?owie.

Z moj? wyobra?ni? by?o podobnie. To co przeczyta?am w ksi??kach Tolkiena nakr?ci?o j? maksymalnie i w mojej g?owie powsta? ten ?wiat tak dog??bnie i pi?knie opisany przez Tolkiena. I te? lubi? kiedy ksi??ka jest w stanie pobudzi? wyobra?ni? czytelnika.

Sophie 
Moderator
Mały Tyran

Wysłany: 2010-12-08, 12:08   

AISA napisał/a:
Ksi??ka wci?gn??a mnie tak bardzo, ?e nie zwróci?am jakiej? szczególnej uwagi na ilo?? i d?ugo?? opisów przyrody, które te? zazwyczaj omijam , bo zwyczajnie mnie nudz?...
Mia?am tak samo. Naprawd? by?o a? tyle tych opisów? Naprawd? nie potrafi? sobie tego przypomnie?. Wida? ?e Tolkien mia? talent do nich skoro nie sta?y si? "odpychaczem" od ksi??ki.
A co do wykreowanego ?wiata to jeszcze trzeba doda? ?e te wszystkie dodatki, mimo ?e ?rednio ciekawe, albo wr?cz nudne, jeszcze bardziej przybli?aj? obraz tamtego ?wiata i jego zasady.

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-10, 23:33   

ja du?o si? nie b?d? rozpisywa?, powiem tylko tyle ?e jestem fanatykiem mówi?cym w sindarinie i ucz?cym si? na pami?? poematów :-P

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-12-11, 09:37   

Cytat:
ja du?o si? nie b?d? rozpisywa?, powiem tylko tyle ?e jestem fanatykiem mówi?cym w sindarinie i ucz?cym si? na pami?? poematów :-P

he he
No to faktycznie wiele mówi?, a w?a?ciwie pisa? nie trzeba :mrgreen: Wida?, ?e jeste? prawdziwym fanem tolkienowskiego kunsztu.
Powiem Wam, ?e je?li przy czytaniu trylogii W?adcy Pier?cieni opisy nie by?y ?adnym problemem i tak samo d?ugo?? dzie?a, to przy czytaniu "Silmarillion" my?la?am, ?e ko?ca nie dotrwam... Postanowi?am, ?e przeczytam to jeszcze przed trylogia bo to taki wst?p jakby i sama si? dziwi? sobie, ?e w ogóle zdecydowa?am si? przeczyta? trylogi?... Dobrze, ?e jednak to zrobi?am :mrgreen:

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-12-11, 09:50   

Bo Silmarilion chyba pierwotnie nie by? przeznaczony do druku. Nie wiem ile w tym prawdy, ale co? mi tak ko?acze w pami?ci, ?e Tolkien pisa? to jako swoiste wsparcie dla Trylogii. I to prawda, ?e Silmarilion jest do?? nudny, ale jak kto? jest fanem Trylogii, to powinien go przeczyta?.

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-12-11, 10:11   

dorota7677 napisał/a:
I to prawda, ?e Silmarilion jest do?? nudny, ale jak kto? jest fanem Trylogii, to powinien go przeczyta?.

Znaczy nudny to mo?e nie, ale odnios?am wra?enie, ?e to by?o nakierowane na elfy, które przecie? ?yj? bardzo d?ugo i w takim klimacie to by?o pisane. Dla mnie jako cz?owieka za bardzo rozci?gni?te w czasie a historia, a w?a?ciwie mitologia jest bardzo cennym dodatkiem do trylogii.

wiedźma z bagna 
Redaktor
...zakała rodu...

Wysłany: 2010-12-11, 10:58   

Trylogia to arcydzieło. Połknęłam jako nastolatka w tempie burzy z pierunami, potem musiałam czytać raz jeszcze, już na spokojnie :-) No a Silmarilionu nie kocham. Zniechęciłam się skutecznie przy pierwszym podejściu. Być może teraz czas spróbować raz jeszcze. Ale chyba i tak zacznę powtórkę od Władcy.

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-12-11, 11:10   

wied?ma z bagna napisał/a:
Trylogia to arcydzie?o. Po?kn??am jako nastolatka w tempie burzy z pierunami, potem musia?am czytac raz jeszcze ju? na spokojnie :-) No a Silmarilionu nie kocham. Zniech?cia?m si? skutecznie przy pierwszym podej?ciu. By? mo?e teraz czas spróbowa? raz jeszcze. Ale chyba i tak zaczn? powtórk? od W?adcy.

No trylogia to z pewno?ci? arcydzie?o i tego nie da si? ukry? nawet gdyby bardzo si? chcia?o :-P Ja przeczyta?am dwa razy i film ogl?da?am kilka razy. Ta historia mnie nie nudzi i chyba nigdy nie znudzi. Ale Silmarillionu bym ju? wi?cej razy nie przeczyta?a. A czyta?y?cie Hobbita?? Bo to te? powinno si? czyta? przed trylogi? ...

variola 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2010-12-11, 11:12   

To by?a jedna z moich ukochanych ksi??ek, jeszcze przed ekranizacj?, zanim zacz??a by? tak bardzo znana. Czyta?am j? kilka razy, film te? jest niczego sobie cho? pomini?to w nim du?o fajnych w?tków np. Toma Bombadila no i dodali ten ca?y mi?osny który w ksi??ce jest tylko opowiadan? legend?.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-12-11, 11:18   

Jest jeszcze jedna ksi??eczka Tolkiena, która ja bardzo lubi?, cho? nie jest ze ?wiata ?ródziemia. To "Rudy D?il i jego smok". Bardzo fajnie napisane i mi?o?nikom Tolkiena radze to przeczyta?. S? rycerze, s? smoki i jest pewien sprytny gospodarz z psem.......

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-12-11, 11:21   

Cytat:
Jest jeszcze jedna ksi??eczka Tolkiena, która ja bardzo lubi?, cho? nie jest ze ?wiata ?ródziemia. To "Rudy D?il i jego smok". Bardzo fajnie napisane i mi?o?nikom Tolkiena radze to przeczyta?. S? rycerze, s? smoki i jest pewien sprytny gospodarz z psem.......

Ale to chyba raczej dzie?o dla m?odszych czytelników :D Chocia? zauwa?am u Ciebie Dorotko fascynacj? ksi??kami dla dzieci :mrgreen:

wiedźma z bagna 
Redaktor
...zakała rodu...

Wysłany: 2010-12-11, 11:24   

Hobbita przeczytałam przed trylogią właśnie (proszę jak jestem poprawna politycznie :-P ). Stanowi niezłe wprowadzenie do cyklu. Moje wydanie liczy sobie już 22 lata :-) i nie pasuje mi wizualnie i graficznie do reszty wrrrr...

Odpowiedz do tematu