Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Empik i e-booki
Autor Wiadomość
Loleczka 
Weteran
dziecko losu

Wysłany: 2010-10-10, 10:54   Empik i e-booki

Nie wiem czy wiecie (ale Kometa pewnie wie), ale Empik oferują kupna e-booków. Co o tym myślicie? Przejdzie to? Co prawda, w Ameryce jest już taki system, ale oni mają tam ostrzejsze prawo. U nas, wszędzie można dostać e-booka. Przykładem jest na przykład strona chomikuj.pl

Według mnie to się raczej nie sprawdzi. Po pierwsze: Cena e-booków jest taka sama jak książek papierowych. Wolałabym już chyba kupić normalną książkę, niż e-booka.
Po drugie, chociaż myślę, że to na razie chwilowe: Empik, jak zauważyłam, oferuje jedynie książki polskich autorów. Nie ma jeszcze książek zagranicznych, ale może to się zmieni.

Jak wy uważacie? Co sądzicie o tym pomyśle?

Sophie 
Moderator
Mały Tyran

Wysłany: 2010-10-10, 10:59   

Te? mi si? wydaje, ?e to si? nie sprawdzi. Ju? lepiej czyta? ksi??k? papierow?, mniej oczy bol?. Zreszt? co to za przyjemno?? czyta? ksi??k? przy komputerze (mo?na sobie sprawi? czytnik ebooków, ale to kosztuje). Dlatego jestem gor?c? zwolenniczk? tradycyjnych ksi??ek.

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-10-10, 11:06   

Nie wiedzia?am, ?e Empik robi tak? akcj?.

Taki system kupowania ksi??ek mo?e si? sprawdzi?, ale tyko wtedy gdy elektroniczne wersje b?d? ta?sze ni? ksi??ka drukowana. Przynajmniej moim zdaniem... Je?li mia?abym wybra? ksi??k? w papierowej wersji i elektronicznej a by?yby w tej samej cenie, to wybra?bym papierow?.

Chocia? z drugiej strony je?li kto? jest leniwy, albo nie chce mu si? szuka? po ksi?garniach to jest to jakie? rozwi?zanie. Ale ja osobi?cie uwa?am, ?e takie czytanie ksi??ek na komputerze bardzo m?czy oczy...

A z elektronicznymi wersjami gazet si? ju? spotka?am i nawet kupowa?am artyku?y z czasopism specjalistycznych, dodam ?e z czystego lenistwa. Nie chcia?o mi si? szuka? po bibliotekach czasopism archiwalnych, wesz?am sobie na stronk? klikn??am link zap?aci?am i ju? po 2 min by?o to co chcia?am :mrgreen:

Je?li chodzi o prawa autorskie - to mo?e si? to okaza? najwi?kszym problemem... Bo tak naprawd? wiele zale?y od sumienia ludzkiego... A przekr?ty by?y, s? i b?d? i chyba nikt tego nie zmieni... Niestety.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-10-10, 11:07   

Gdyby ebooki by?y ta?sze, ni? ksi??ki papierowe to pewnie by si? to przyj??o. Ale przy takiej samej cenie jak ksi??ki papierowej to chyba to nie przejdzie.
I nie rozumiem, dlaczego ebook kosztuje tyle samo co wydrukowana ksi??ka. Przecie? wydawcy odpada ca?y proces produkcyjny zwi?zany z drukiem. A opracowanie i nagranie p?yty nie kosztuje tyle co druk - wiem, bo spotykam si? z tymi cenami.rozumiem, ?e nie mog? by? darmowe - prawa autorskie, t?umaczenie, opracowanie stylistyczne i przygotowanie komputerowe kosztuj?. Ale na pewno powinny by? ta?sze.
Ja wole ksi??ki papierowe, ale chcia?abym mie? mo?liwo?? wyboru. Tylko , przy takich wersjach cenowych , ebooki si? po prostu nie op?acaj?.

Viki 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2010-10-10, 11:18   

Mnie si? wydaje ?e to by?by niez?y pomys? bo np. na wyjazd mo?na wzi?? jeden czytnik ebooków zamiast ca?ej biblioteki ale te? uwa?am ?e wersja elektroniczna ksi??ki powinna by? ta?sza.

WereWolf 
Moderator
...rodem z piekła...

Wysłany: 2010-10-10, 11:50   

Empik jak wida? wychodzi? naprzeciw trendom gdy? e-czytniki robi? si? coraz popularniejsze. Ch?tnie sama bym sobie taki sprawi?a, ale jak na razie dla mnie cena tych urz?dzonek jest zaporowa.

Co do tego czy sprzeda? ebooków si? u nas sprawdzi to szczerze w?tpi?. Niestety jeste?my narodem, który jest nauczony, ?e jak mo?na znale?? co? za darmo to po co p?aci?. Gdyby przepisy prawne reguluj?ce t? kwesti? by?y bardzie rygorystyczne to mo?e w ko?cu po jakim? czasie ludzie by przywykli.
A po drugie cena wydania elektronicznego wg mnie powinna by? ni?sza ni? wydania papierowego. Obstawia?abym tak przy po?owie.
Bo jak mia?abym do wyboru wersj? elektroniczn? i papierow?, to tak jak wi?kszo?? z Was, wybra?abym normaln?, namacaln? ksi??k?.
Zreszt? ja lubi? zapach nowych, zadrukowanych stron :mrgreen: A co w?cha? w e-czytniku?

Kometa 
Psychodeliczne Ciało Niebieskie
Doppel X

Wysłany: 2010-10-10, 13:53   

Empik szuka ró?nych sposobów aby wyró?ni? si? w?ród konkurencji. Prawda jest taka ?e pomimo ?e empiki maj? w?a?ciwie monopol na sprzeda? ksi??ek w naszym kraju to ta sprzeda? i tak spada. Mia?am ca?e obszerne zebrania dotycz?ce e-booków oraz drukowania ksi??ek na ?yczenie (drukowanie to jeszcze jeszcze, ale s? ju? takie plany). Oni nie planuj? tym konkurowa? z papierowymi ksi??kami, ale ustawi? to na równi z nimi. Wy?szo?? e-booka nad zwyk?? ksi??k? polega na tym, ?e je?li masz czytnik, czy innego iPoda/Pada to mo?esz zabra? nawet i 1000 ksi??ek ze sob? w dowolne miejsce i si? nie nad?wigasz. Super rzecz dla podró?ników czy fanów nowinek technicznych. Mo?esz czyta? ksi??k? wsz?dzie, w autobusie, u lekarza w kolejce, w podró?y poci?giem i nie d?wiga? jej ze sob?. W dodatku w ka?dej chwili mo?esz si?gn?? po inn?. Oszcz?dzasz przestrze? w domu wszystko trzymaj?c na komputerze czy innym urz?dzeniu. A propos oszcz?dzania tej przestrzeni to co? o tym wiem >.> Ju? powoli zaczyna mi brakowa? miejsca na ksi??ki.

Takich mniej wi?cej zaletach e-booków us?ysza?am na zebraniu. Ja osobi?cie wol? normaln? ksi??k?. Czytnik fajna sprawa, naprawd? idealne na podró?, lekkie, poza tym mo?na sobie dostosowa? jaskrawo?? ekranu, która i tak nie jest wcale du?a. Mieli?my prezentacje na zebraniu. Je?li zejd? z ceny to maj? szanse si? wybi? z tym na rynku, ale w?tpi?. Ju? si? nauczy?am ze empik to pazerna firma. To znaczy wiecie, one s? i tak ta?sze. Ale niedu?o. Przyk?ad - ksi??ka Larssona, Dziewczyna która igra?a z ogniem. Normalnie w mi?kkiej oprawie kosztuje 44,90 w twardej 47,90, a e-book 39,90. Nie mniej jednak wol? do?o?y? pare groszy i mie? j? na pó?ce ;) Chocia? d?wiga? ze sob? t? ceg??... >.>

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-10-10, 14:12   

Rozumiem argumenty dotycz?ce ebooków. Nawet si? z nimi zgadzam. Ale je?li cena jest taka sama jak ksi??ki, to odpadam. Nie dam z siebie zdziera? pieni?dzy.
Gdyby cena by?a ni?sza - to co innego.
A mo?e my?l?, ?e trafili na idiotów, którzy nie potrafi? liczy?.
Bo sumowanie jest proste.
Przygotowuj? ksi??k? do druku - wi?c musz? przygotowa? wersj? do druku. Teraz t? wersj? przesy?am do drukarni - a tam przygotowuj? p?yt? (to takie arkusze z naniesionym diapozytywem - kiedy? to by?o jeszcze bardziej skomplikowane) i wrzucaj? na maszyn?.
dobra drukarnia ma takie maszyny, ?e maszyna czyta wszystkie dane i druk idzie b?yskawicznie.- szczególnie jak jest to druk dwustronny. Potem wydrukowane arkusze sie tnie, sk?ada , zszywa(lub skleja), dodaje si? ok?adk? i jest - jest gotowa ksi??ka.
A przy ebooku - mam gotowy sk?ad ( bo przecie? zrobi?am go do wersji papierowej), czasem musz? co? poprawi? jeszcze w tek?cie - ale ca?a reszta mi odpada. Nie ma kosztów drukarni. A je?li uznaj?, ?e nie op?aca mi si? nagrywa? ksi??ki na p?yt? - cena p?yt w wydaniu hurtowym te? jest niska), to przesy?am klientowi wersj? na maile..
I nie wierz?, NIE WIERZ?, , ?e cena ebooka powinna by? taka sama jak cena wersji papierowej.
Ale ebooki na rynku przyda?yby si? - to nie ulega w?tpliwo?ci - tylko z w?a?ciwie skalkulowan? cen?.

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-10-10, 16:04   

dorota7677 napisał/a:
Ale ebooki na rynku przyda?yby si? - to nie ulega w?tpliwo?ci - tylko z w?a?ciwie skalkulowan? cen?.

W?a?nie wszystko rozbija si? o te nieszcz?sne ceny... Bo to, ?e taka wersja elektroniczna kosztuje to jeszcze nic. Je?li kto? ceni sobie w domku woln? przestrze? a ponad to, cz?sto podró?uje i czytanie ksi??ek go odpr???, to kupi tego e-booka i b?dzie szcz??liwy, ?e ma lekkie baga?e i przeczytan? ksi??k? ( i to w ka?dym miejscu - jak pisze Kometa).
Problem pojawia si? przy kupnie samego sprz?tu, na którym ten e-book b?dzie czytany. Nie s? ma?e koszta jak na dzie? dzisiejszy. Dopóki ceny tych urz?dze? si? nie zmieni?, ksi??ka papierowa b?dzie na pierwszym miejscu...

destrakszyn 
Destrukcyjna Esencja Wszechświata
Ostra jak komar

Wysłany: 2010-10-10, 19:51   

Powiedzmy sobie szczerze - ten pomys? nie przejdzie. Po pierwsze: je?li faktycznie e-book ma kosztowa? tyle, co normalna ksi??ka, w?tpi?, by kto? si? pokusi? (chyba, ?e ci naprawd? zdesperowani), bo znacznie lepiej jest mie? j? namacaln?, móc czu? pod palcami papier i sztacha? si? woni? tuszu. Po drugie: uwa?am, ?e znaczna wi?kszo?? kupuj?cych ksi??ki to fanatycy (zaliczam si? do nich), dla których ksi??ka jest ?wi?to?ci? i trzeba j? posiada? dla samego posiadania. Po trzecie: jedna mi?osierna osoba kupi ksi??k?, zlituje si? nad pozosta?ymi i rozpu?ci j? w sieci, tak wi?c dost?p b?dzie ca?kowicie darmowy.
Sam pomys? nie jest z?y, ba, nawet ca?kiem dobry (podpisuj? si? pod waszymi argumentami), ale e-book musia?by by? przynajmniej dwa razy ta?szy (zwa?ywszy na wci?? rosn?ce ceny, które jeszcze wy?ej podskocz?, je?li zostanie wprowadzony VAT). I plik obowi?zkowo dostosowany do ró?nego typu urz?dze?.

Nothing is true, everything is permitted.

Nic není pravda, vše je dovoleno.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2010-10-10, 20:04   

Nie wiem czy ebooki b?d? tak ?atwo dost?pne w sieci. Chyba w sierpniu mia?a si? rozpocz?? sprawa przeciwko w?a?cicielom chomikuj.pl, za nieleglane rozprowadzanie ksi??ek. Podobno mia?y j? ( t? spraw?) rozpocz?? niektóre wydawnictwa. Nie wiem jak to si? sko?czy?o, ale podejrzewam,?e chomikuj w ko?cu - pewnie za par? lat, ograniczy dost?p do ebooków.

Sophie 
Moderator
Mały Tyran

Wysłany: 2010-10-10, 20:09   

Cytat:
Nie wiem czy ebooki b?d? tak ?atwo dost?pne w sieci. Chyba w sierpniu mia?a si? rozpocz?? sprawa przeciwko w?a?cicielom chomikuj.pl, za nieleglane rozprowadzanie ksi??ek. Podobno mia?y j? ( t? spraw?) rozpocz?? niektóre wydawnictwa. Nie wiem jak to si? sko?czy?o, ale podejrzewam,?e chomikuj w ko?cu - pewnie za par? lat, ograniczy dost?p do ebooków.
Nie wiem czy wydawnictwa maj? szns? wygra?. Przecie? na chomikach jest wyra?nie napisane, ?e pliki s? dost?pne tylko w celu promowania i ?e trzeba je usun?? po 24h. Wi?c moim zdaniem w?a?cicielom chomikuj.pl nic nie grozi. Oczywi?cie nie znam prawa, wi?c nie mog? by? niczego pewna.

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-10-10, 20:26   

Sophie napisał/a:
Przecie? na chomikach jest wyra?nie napisane, ?e pliki s? dost?pne tylko w celu promowania i ?e trzeba je usun?? po 24h.

Wiesz co nie znam si? tak dok?adnie na prawie, trzeba by tu przeczyta? ustaw?, ale czasem w prawie zdarzaj? si? luki, które bezlito?nie s? wykorzystywane do nielegalnych w sumie praktyk, by? mo?e chomiki dzia?aj? na takiej zasadzie. Ale samo przetwarzanie np ksi??ki w wersj? elektroniczn? nie jest przest?pstwem dopóki nie udost?pni si? jej wi?kszemu gronu. Bo mo?na co? takiego zrobi? na w?asny u?ytek ( np ?eby mo?na by?o ?atwo i szybko znale?? odp do quizu ;-) ). W momencie zamieszczania tego pliku w sieci i nie zabezpieczenie has?em ju? podpada. I ?ci?gni?cie go te? ju? podpada...

Sophie 
Moderator
Mały Tyran

Wysłany: 2010-10-10, 20:33   

AISA napisał/a:
W momencie zamieszczania tego pliku w sieci i nie zabezpieczenie has?em ju? podpada. I ?ci?gni?cie go te? ju? podpada...
Dlatego s? zabezpieczenia has?em, które jest podane w nazwie albo gdzie? zapisane albo trzeba o nie poprosi? w?a?ciciela chomika ;-)

AISA 
Moderator

Wysłany: 2010-10-10, 20:36   

Sophie napisał/a:
Dlatego s? zabezpieczenia has?em, które jest podane w nazwie albo gdzie? zapisane albo trzeba o nie poprosi? w?a?ciciela chomika ;-)

No to teraz pytanie czy udost?pnienie takiego has?a nie jest przest?pstwem bo to ju? rozpowszechnianie kopii (no przynajmniej w moim mniemaniu)

I z tym przechowywanie plików przez 24h to te? nie wiem jak jest dok?adnie :-/

Odpowiedz do tematu