Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Kuzynki, Ksiŕ┐niczka, Dziedziczki.
Autor WiadomoŠ
WereWolf 
Moderator
...rodem z piek│a...

Do│▒czy│a: 25 Pa╝ 2009
Sk▒d: sprzed monitora
Wys│any: 2010-01-29, 13:51   Kuzynki, Ksiŕ┐niczka, Dziedziczki.

Autor: Andrzej Pilipiuk
Tytu┬?: Kuzynki
Cykl: Kuzynki, Ksi??┬?niczka, Dziedziczki
Tom: 1
J??zyk orygina┬?u: Polski
Liczba stron: 295(wydanie I), 320(wydanie II)
Rok wydania: Wydanie I - maj 2003, Wydanie II - kwiecie?? 2007
Oprawa: mi??kka
Wymiary: Wydanie I - 120 x 195 mm, Wydanie II - 123 x 195 mm
Wydawca: Fabryka S┬???w

Opis :
Krak??w, pocz┬?tek XXI wieku. Splot przypadk??w prowadzi do spotkania trzech kobiet. Wsp??lnie musz┬? podj┬??? wyzwanie i stawi?? czo┬?a wrogom...
M┬?oda kobieta niespodziewanie odkrywa tajemnic?? rodzinn┬?. Kuzynka jest niezwykle podobna do prababki, kt??rej portret wisi w muzeum. Zbieg okoliczno┬?ci? Dlaczego kobieta wygl┬?daj┬?ca na dwadzie┬?cia lat ma tak bogate do┬?wiadczenie, a o carskiej Rosji m??wi jak o dniu wczorajszym? Czy tynktura d┬?ugowieczno┬?ci mistrza S??dziwoja jest tylko legend┬??
Pojawia si?? m┬?oda dziewczyna, nastolatka uciekaj┬?ca od wojny na Ba┬?kanach. Czy tylko? Czy zbie┬?no┬??? z podobizn┬? na monecie bizantyjskiej jest przypadkowa? Dlaczego w Bo┬?ni zn??w od┬?y┬?y legendy o wampirach?
Andrzej Pilipiuk w niezwykle frapuj┬?cej powie┬?ci odwo┬?uje si?? do mit??w s┬?owia??skich. Historyczne w┬?tki niepostrze┬?enie ┬?┬?czy wci┬?gaj┬?c┬? i ciekaw┬? fabu┬?┬?. Doskona┬?a lekko┬??? pi??ra.

Tytu┬?: Ksi??┬?niczka
Tom: 2
Liczba stron: 272(wydanie I), 296(wydanie II)
Rok wydania: Wydanie I - czerwiec 2004, Wydanie II - kwiecie?? 2007
Wymiary: Wydanie I - 125 x 195 mm, Wydanie II - 123 x 195 mm

Opis:
Wampir wytwarza wok??┬? siebie specyficzn┬? atmosfer??. Co┬? subtelniejszego ni┬? zapach, co ┬?owca wampir??w wyczuwa sz??stym zmys┬?em, zmys┬?em polowania. Ten zmys┬? sprowadzi┬? do Krakowa a┬? dw??ch ┬?owc??w. Czy mo┬?na otrzyma?? z┬?oto innym sposobem ni┬? przez alchemi??, nauk?? doskona┬?ych? Mo┬?na. Cena jest jednak wysoka. Mistrz S??dziw??j j┬? zna, zna tajemnic?? Bractwa Drugiej Drogi. Czy b??dzie musia┬? zgin┬????
Monika polubi┬?a szko┬???. W┬?r??d kole┬?anek wzbudza sympati??, ale szepcz┬?, nazywaj┬? j┬? Ksi??┬?niczk┬?; jest taka od nich r??┬?na. Wida??, ┬?e ze Stanis┬?aw┬? i Katarzyn┬? ┬?┬?czy j┬? jakie┬? porozumienie.
Czy mo┬?na otrzyma?? z┬?oto innym sposobem ni┬? przez alchemi??, nauk?? doskona┬?ych? Mo┬?na. Cena jest jednak wysoka. Mistrz S??dziw??j j┬? zna, zna tajemnic?? Bractwa Drugiej Drogi. Czy b??dzie musia┬? rozsta?? si?? z ukochanym miastem?
A inspektor policji ma trudny orzech do zgryzienia. Martwy cz┬?owiek, przyszpilony do pod┬?ogi szpad┬?, ┬?lady trucizn, r??kawica... Jakby tego by┬?o ma┬?o, co i raz pojawiaj┬? si?? kolejne trupy, odci??te d┬?onie, po┬?amane japo??skie miecze ze sklepu z pami┬?tkami... I praktykant m┬?drala, wymiotuj┬?cy nawet na widok mumii.
Zadanie inspektora: jak po┬?┬?czy?? to wszystko w sensown┬? histori???

Tytu┬?: Dziedziczki
Tom: 3
Liczba stron: 320(wydanie I), 304(wydanie II)
Rok wydania: Wydanie I - 2005, Wydanie II - kwiecie?? 2007
Wymiary: Wydanie I - 125 x 195 mm, Wydanie II - 130 x 205 mm

Opis:
Przyjaciele rozdzielaj┬? si??. Laszlo i Arminus wyje┬?d┬?aj┬? do Norwegii, tropi┬? najstarszego architekta ┬?wiata, kt??rego podpis widnieje na najs┬?ynniejszych zabytkach. Alchemik planuje wypraw?? na Tajwan.
Stanis┬?awa, Katarzyna i Monika buduj┬? nowy dw??r w Kruszewicach. Trzy pi??kne dziewczyny jak magnes przyci┬?gaj┬? k┬?opoty.
A teraz jedna z nich stanie przeciwko przyjacio┬?om.

Przygody kuzynek Kruszewskich, wampirzycy Moniki i mistrza S??dziwoja to powie┬??? przygodowa z elementem fantastyki. Nie ma tu, co prawda innych wymiar??w czy fantastycznych stworze?? typu elfy, anio┬?y czy nadprzyrodzonych mocy (nie licz┬?c nie┬?miertelno┬?ci). Alchemia i staro┬?ytna wiedza przeplata si?? z najnowsz┬? technologi┬?. Obok przepisu na kamie?? filozoficzny, przepis na domowe piwo warzone tak jak przed wiekami. Chemiczne receptury obok nowoczesnych system??w informatycznych. I przekonanie, ┬?e ┬?adna z tych dziedzin nie ma dla naszych bohater??w najmniejszych tajemnic. Odnajduj┬? si?? jednakowo w odleg┬?ej przesz┬?o┬?ci i tera┬?niejszo┬?ci.
Akcja rozgrywa si?? na naszym rodzimym podw??rku, tj. w Krakowie.
Co najciekawsze Andrzej Pilipiuk w powie┬?ci odwo┬?uje si?? do mit??w s┬?owia??skich przez co mo┬?emy pozna?? jak ma si?? nasza kultura to tego typu historii.
Ksi┬?┬?ki mog?? szczerze poleci??, najlepiej przeczyta?? od razu ca┬?┬? trylogi??. Powie┬?ci s┬? bardzo przyjemne, czyta si?? je ┬?atwo, wci┬?gaj┬? i z wielk┬? ch??ci┬? przeczyta┬?am ci┬?g dalszy. W┬?a┬?ciwie ma si?? wra┬?enie, jakby to by┬?a normalna, tradycyjna obyczajowa powie┬???, mimo ┬?e tematyka nie jest "tradycyjna". Nie brakuje tu humoru, ci??tych ripost.

Kuzynki Kruszewskie pojawiaj┬? si?? r??wnie┬? w dw??ch tomach przyg??d Pana Samochodzika: Pan Samochodzik i Sekret Alchemika S??dziwoja oraz Pan Samochodzik i Wynalazek In┬?yniera Rychnowskiego, kt??re wyda┬? Pilipiuk pod pseudonimem Tomasz Olszakowski.
Jednak┬?e kuzynki Kruszewskie pojawiaj┬?ce si?? w tych dw??ch ksi┬?┬?kach to tak naprawd?? pierwowzory i zarysy postaci wyst??puj┬?cych w trylogii.
Akcja w Panu Samochodziku i Sekrecie Alchemika S??dziwoja mocno przypomina t?? z Kuzynek. Ale niech nikt si?? nie zdziwi, ┬?e te kuzynki u Pana Samochodzika to nie do ko??ca takie same postacie, jakie autor wykreowa┬? w trylogii. Jest mi??dzy nimi sporo r??┬?nic.
Co ciekawsze ksi┬?┬?ka Pan Samochodzik i Sekret Alchemika S??dziwoja ma dwa r??┬?ne zako??czenia. R??┬?nica polega na jednym tylko zdaniu, ale zmienia to istotnie sens wydarze??.

Lily
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-01-29, 20:58   

Zacz??┬?am czyta?? 1 ksi┬?┬?k?? i ugrz??z┬?am gdzie┬? w po┬?owie :-/ jaka┬? taka nudna i bez akcji (przynajmniej na pocz┬?tku bo do tej po┬?owy to chyba jednak nie dosz┬?am :mrgreen: ) Jako┬? nie mog?? si?? do niej zabra?? i jej sko??czy?? :-| Warto w og??le :?: Rozwija si?? jako┬? akcja :?: Jak tak to mo┬?e doczytam do ko??ca :-P

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-01-29, 21:00   

wed┬?ug mnie bardzo dobre, akcja rozwija si?? p??┬?niej, najlepsza chyba jest 2 cz??┬???, a niekt??re teksty powalaj┬? :-D

Anne 
Junior Admin
Cesarzowa z│a :D

Do│▒czy│a: 30 Pa╝ 2009
Sk▒d: Raccoon City
Wys│any: 2010-01-29, 21:35   

Przeczyta┬?am poniewa┬? nie mia┬?am ju┬? nic innego. Lekturki ca┬?kiem przyjemnie chocia┬? nie od razu mnie wci┬?gn??┬?y. Czasami wydawa┬?y mi si?? nudnawe ale przemog┬?am si?? i dotrwa┬?am do ko??ca. Poza tym s┬? to niewymagaj┬?ce moim zdaniem tytu┬?y.

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Do│▒czy│a: 14 Wrz 2009
Sk▒d: Festung Breslau
Wys│any: 2010-01-30, 14:44   

Przeczyta┬?am, ale jako┬? nie zosta┬?o mi szczeg??lnie w pami??ci. Wole inne ksi┬?┬?ki tego autora.

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-01-30, 20:21   

A ja szczerze nie cierpi?? Pilipiuka. Cykl porzuci┬?am szybko, gdzie┬? na pocz┬?tku pierwszego tomu. Przyznaj?? W??drowycza przeczyta┬?am i by┬?am zadowolona, ale jak si??gam po co┬? innego Pilipiuka to dostaj?? piany na ustach. Co┬? mnie tak dra┬?ni w jego stylu, ┬?e nie mog?? przebrn┬?c przez te jego powie┬?ci. Jednak nie umiem powiedziec, co to dok┬?adnie jest. Jaka┬? niewyt┬?umaczalna awersja?

Luna
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-01-30, 20:33   

1 mi si?? podoba┬?a, a i 2 mia┬?a dobre momenty (np. pogromca wampir??w - psychol, pan z┬?ota r┬?czka, co sobie sam spluw?? buduje:)
Musz?? jednak przyzna??, ┬?e jako┬? pod koniec 2 tomu zapa┬? mi do tej serii min┬?┬?. Co w sumie dziwne - zwa┬?ywszy na to, ┬?e i co┬? tam si?? dzia┬?o, i styl lekki, przyjemny...

Szept 
Wielbiciel CiemnoÂci

Do│▒czy│a: 05 Kwi 2010
Sk▒d: Zza ?ciany
Wys│any: 2010-04-06, 19:01   

Hm, ja w og??le nie czyta┬?am...
Ma to to co┬? wsp??lnego z W??drowyczem? Opr??cz tego samego autora?

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-04-06, 19:24   

Szept napisa│/a:
Hm, ja w og??le nie czyta┬?am...
Ma to to co┬? wsp??lnego z W??drowyczem? Opr??cz tego samego autora?

Niestety nie. To zupe┬?nie odr??bna opowie┬???.

Szept 
Wielbiciel CiemnoÂci

Wys│any: 2010-04-06, 19:29   

Hm, ┬?le sformu┬?owa┬?am pytanie przepraszam:)

Chodzi┬?o mi o to, ┬?e jest to ten sam styl komediowy, etc? Czy raczej bardziej powa┬?na historia?

Czyta┬?am nieco recenzji i s┬? do┬??? r??┬?ne, nie powiem. Jednym si?? podoba┬?a fabu┬?a i postacie, drudzy uwa┬?ali, ┬?e by┬?o pisane na si┬???. Da si?? co┬? takiego o tym powiedzie???

Wolf 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Do│▒czy│: 26 Pa╝ 2009
Wys│any: 2010-04-07, 08:52   

Szept napisa│/a:
Hm, ┬?le sformu┬?owa┬?am pytanie przepraszam:)

Chodzi┬?o mi o to, ┬?e jest to ten sam styl komediowy, etc? Czy raczej bardziej powa┬?na historia?

Nie jest to jak napisa┬?e┬? styl komediowy jest to styl moralizatorski- Pilipiuk pisze jak to szko┬?a jest be, komuna by┬?a be, biurokraci s┬? be unia jest be a najlepiej by┬?o jak by┬?a szlachta i rz┬?dzi┬?a twarda r??k┬?. Nie ┬?ebym broni┬? komuny czy biurokracji, ale je┬?li raz czy dwa z takim zdaniem mo┬?na si?? zgodzi??, to je┬?li jest to powtarzane co kilkanascie czy kilkadziesi┬?t stron robi si?? to po prostu nudne. Pomijaj┬?c polityczne pogl┬?dy autora nawet fajnie si?? to czyta, a mo┬?e po prostu lubi?? styl Pilipiuka. Inn┬? spraw┬? jest to ┬?e lepiej by by┬?o gdyby napisa┬? tylko "Kuzynki" - wida?? ┬?e mia┬? pomys┬? na 1 ksi┬?┬?k?? a kolejne tomy pisa┬? z rozp??du i zam??wienia wydawcy, co negatywnie odbi┬?o si?? na akcji. Kolejne pomys┬?y na fabu┬??? s┬? coraz gorsze.
Acha, w┬?a┬?nie sobie przypomnia┬?em, ┬?e narzekania na Unie to chyba by┬?y nie w tej serii, tylko w jego m┬?odzie┬?owej "Oko Jelenia", ale krytyka szko┬?y i biurokracji to na pewno tu :)

Szept 
Wielbiciel CiemnoÂci

Wys│any: 2010-04-10, 22:18   

Hm, po┬?wi??ci┬?am ┬?wi??ta na te trzy ksi┬?┬?ki i nie wiem co o nim my┬?le??. Taki... dziwny styl pisania. Niby w porz┬?dku, ale jakby czego┬? brakowa┬?o. Za to koncept postaci ca┬?kiem mi si?? podoba┬?. Co prawda pierwsza faktycznie by┬?a najlepsza, z kolei dwie nast??pne nieco pozosta┬?y w tyle, to jednak autor trafnie spostrzeg┬? kilka ciekawych rzeczy. Np o m┬?odzie┬?y, szkole ,czy domie dziecka.

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Do│▒czy│a: 14 Wrz 2009
Sk▒d: Festung Breslau
Wys│any: 2010-04-10, 22:24   

Zgadzam sie z tym, ┬?e po przeczytaniu tak na prawd?? nie wiadomo co o tym sadzi?? - ksi┬?┬?ki niby fajne, pisane lekko, dowcipnie..ale ...
no w┬?a┬?nie...
Jak z Dziennikiem Norweskim ...
..ke?

Szept 
Wielbiciel CiemnoÂci

Wys│any: 2010-04-10, 22:28   

Mo┬?e to po prostu takowy styl autora. Nie jestem mo┬?e fank┬? Pilipiuka, ale na przyk┬?ad jego ch┬?opski, nieco szorstki humor w W??drowyczu poprawi┬? mi humor przed sam┬? sesj┬?:)
Hm, Norweskiego Dziennika nie przeczyta┬?am do ko??ca. Nie z winy samej ksi┬?┬?ki - bibliotekarka grozi┬?a mi zabraniem karty, je┬?li jeszcze raz b??d?? trzyma?? ksi┬?┬?ki w tak d┬?ugi czas.

sybel 
Wielbiciel CiemnoÂci

Do│▒czy│a: 25 Maj 2010
Sk▒d: Sosnowiec
Wys│any: 2010-05-25, 18:34   

Pierwsze z ksi┬?┬?ek, w kt??rych akcja osadzona jest w wsp??┬?czesnej epoce, kt??ra przyku┬?a moj┬?. Cho?? innych ksi┬?┬?ek Pilipiuka nie lubi??, tej cykl jest dla mnie w pewien spos??b ciekawy i poci┬?gaj┬?cy.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: