Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Patrole - Siergiej Lukjanienko
Autor Wiadomość
attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-08-16, 13:39   Patrole - Siergiej Lukjanienko

Seria PATROLE

Nocny patrol. TOM 1
Siergiej Łukjanienko

Cykl: Patrole
Wydawnictwo: Mag

Opis:
Współczesna Moskwa. Trwa tysiącletni rozejm między siłami Ciemności i Światła. Każda ze stron, w ramach Wielkiego Traktatu powołała do życia organa stojące na straży porządku. Tytułowy "Nocny Patrol" obserwuje poczynania sił Ciemności, by działały one zgodnie z traktatem. W ten sam sposób pracuje "Dzienny Patrol", pilnujący, by dobro nie rozprzestrzeniało się na świat. Status quo zostanie utrzymany, póki któraś ze stron nie obejmie znaczącej przewagi lub nie złamie warunków porozumienia. W sam środek "wojny" zostaje wrzucony świeżo upieczony strażnik "Nocnego Patrolu" - Antoni. Nie zdaje sobie sprawy, że jego udział będzie znaczący w końcowym rozrachunku między siłami Ciemności i Światła.

Moja opinia:

Pierwszy tom serii Patrole rosyjskiego pisarza Siergieja Łukjanienko czekał u mnie na półce od dawna. Z rosyjskim fantasy nie miałam za wiele do czynienia, ale z ich literaturą kiedyś owszem.

Jest w tej książce wszystko to, co dobre. Akcja, ciekawe postacie, niejednoznaczne wybory, dylematy oraz fantasy pełną gębą.
I jest coś jeszcze, co już kiedyś spotkałam u innego rosyjskiego pisarza - jakaś tęsknota w duszy. Za czymś niedoścignionym, co wciąż wymyka się z rąk, czego się pragnie, a czego nie da się dostać.
I właśnie tą tęsknotę mają bohaterowie Nocnego Patrolu, ci Jaśni i ci Ciemni.
Książkę czyta się bardzo dobrze. Prócz fantasy mamy rosyjskie realia, codzienność zwykłych ludzi.
W pierwszym tomie serii patrzymy na świat z perspektywy Jasnych - czyli Nocnego Patrolu.
Nic nie jest tu oczywiste, działania Światłości nie są olśniewająco białe, a Ciemności do gruntu czarne.
Mamy w tej książce pełną paletę szarości i to jest takie niesamowite.
Podobają mi się bohaterowie, podoba mi się sposób ich ukazywania - kawałek po kawałku, ale wciąż nie zdradzając za dużo.
Sposób współistnienia Jasnych i Ciemnych jest bardzo ciekawie pokazany. Każde działanie ma swoje konsekwencje, choćby nam się wydawało, że to nic takiego, drobna rzecz...
Na pewno sięgnę po kolejne tomy, ale w pewnych odstępach czasu. Zbyt wiele w tej książce dla mnie ukrytego smutku i tęsknoty za światem, w którym nigdy nie przyjdzie żyć bohaterom.

Moje czytanie
http://miszmasz79.blogspot.com/

Odpowiedz do tematu