Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o polecenie książki, najlepiej urban fantasy
Autor Wiadomość
Luckey13 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-06-01, 23:18   Prośba o polecenie książki, najlepiej urban fantasy

Witam serdecznie, jestem uzależniony od literatury fantastycznej i jestem właśnie na głodzie, że tak to ujmę.
Jeżeli ktoś miał kiedyś to paskudne uczucie, że przeczytał wszystko, co przeczytania było warte, to wie o czym mówię :)

Od dłuższego czasu czytam głównie cykle urban fantasy, do mych ulubionych pozycji należą:

-Cykle Ilony Andrews - "Magia..." i "Na krawędzi"

-Cykl "Kroniki żelaznego druida" Kevina Hearne'a

-Cykl "Zapadlisko" Kim Harisson, niestety, niedoceniony i po polsku są jedynie 3 tomy z 13 napisanych, a na kolejne szansa nikła, podobnie jak w przypadku cyklu, od którego zacząłem przygodę z urban fantasy, "Akta Harrego Dresdena" Jima Butchera

-Hexalogia Anety Jadowskiej, jedna z nielicznych, rodzimych pozycji, która mi się spodobała.

-Cykl "Grobowa wiedźma"

-Stosunkowo nowy cykl Yellowrock, autorstwa Faith Hunter, na razie jest 1 tom "Zmiennoskóra", pozycja bardzo podobna do cyklu o Mercy Thompson, ale moim zdaniem lepsza, choć to tylko prywatna opinia, Mercy jakoś mnie nie przekonuje ;p.

I na koniec cykl otwarty książką "Rzeki Londynu" Aaronovitcha, w zasadzie książka dość przeciętna, ale w sumie całkiem fajna.

Poza urban fantasy czytam głównie klasyczną fantastykę, autorów takich jak Raymond Feist, Terry Pratchett, David Eddings, Patrick Rothfuss, oraz cykl "Honor Harrington" Webera, jedyne sf które lubię, ale seria dość nietypowa ;)

A poza fantastyką, Jeffery Deaver, duet Child&Preston, i kilka innych, jednak preferuję fantasy.

Pozdrawiam :D

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2015-06-02, 19:02   

Luckey13 napisał/a:
Jeżeli ktoś miał kiedyś to paskudne uczucie, że przeczytał wszystko, co przeczytania było warte, to wie o czym mówię :

:mrgreen: Nigdy nie mam tego uczucia, raczej brak kasy na to co chcę, lub brak pozycji w bibliotece.

Wszystko co napisałaś również przeczytałam. Ponadto polecam (kolejność przypadkowa i każda seria jest opisana na forum, pojedyncze pozycje pomijam, bo i tak wszystkiego nie da sie wymienić):
- Anne Bishop: seria Czarne Kamienie i seria Inni;
- Ziemiański: Achaja i Pomnik Achai;
- Grzędowicz: Pan Lodowego Ogrodu
- Pilipiuk: mnogość pozycji
- Goodkind: cykl Miecz prawdy
- Herbert: cykl Diuna i kontynuacje
- Orson Card: każda seria
- Harris - cykl o Harper Conely, o Lily Bard i o Sooki Stachous
- Sarah Mass - cykl Szklany tron
- Le Guin - Ziemiomorze
- Sawyer - seria WWW
- Canawan - Trylogia Czarnego Maga
- Ćwiek - wszystko
- Kossakowska - wszystko (najbardziej podoba mi się jej nowa seria Takeshi)
- Grant - Przegląd końca świata
- Shannon - trylogia Czas żniw
- Hamilton - cykl Anita Blake (urban)
- Jordan - cykl Koło czasu
- Carey - seria o Castorze (urban)
- Carey - seria Kusziela
- seria Frost i Moning (coś z urban mają)
- wszystko Brandona Sandersona,
- Hobb - wszystko
- Donaldson - The Gap (Skoki, jeśli podoba ci się Weber to to też))
- Susan Ee - Opowieść Penrym o końcu świata
- Meyer - Saga Księżycowa
- Raduchowska - dylogia (urban)
- Zamboch - seria Koniasz
- Przechrzta - cykl Demoniczny
- Kornew - seria Przygranicze
- Dębski - seria o Owenie Yearsie (urban)
- Jones - seria o Charley Davison (urban)
- Green - seria Coś z Nightside (urban)
- Breet - cykl demoniczny

Mam nadzieję, że Sapka, Tolkena, Martina oraz Gromyko czytałaś :-P Nie sposób wymienić wszystkiego co się czytało, ale powyższe mogę czytać w nieskończoność.

Chyba, że chodziło Ci o same Ubran fantasy.

Luckey13 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-06-03, 01:15   

Czytam dużo UF, ale nie tylko, z tego co napisałaś czytałem tak 70%, ale widzę kilka rzeczy, których nie znam, dzięki ;)

P.S jestem facetem ;p

[ Dodano: 2015-06-09, 19:55 ]
Ha, i przeczytałem z tej listy również to, czego nie czytałem wcześniej, a udało mi się dorwać ;)
I teraz, skądinąd nieśmiało, proszę o więcej ;)

Od siebie dodam jeszcze cykl "Wojna światów" Raymonda Feista oraz kontynuacje - dla mnie klasyk high fantasy, z którego swoją drogą Paolini zerżnął wątek fabularny, gdy popełniał Eragona :)

Oraz "Imię wiatru" Rothfussa, Cykle Davida Eddingsa (Belgariada etc.) - nieco schematyczne, ale mi się podobają, oraz niedawno odkryty cykl "sieden królestw" autorstwa Cindy Williams Chima.

No i "Prawa i powinności" Pjankowej - książka ma swoje wady, nie każdemu podejdzie, ale mi podeszła ;)

Tiss 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-06-13, 10:06   Re: Prośba o polecenie książki, najlepiej urban fantasy

Luckey13 napisał/a:
a na kolejne szansa nikła, podobnie jak w przypadku cyklu, od którego zacząłem przygodę z urban fantasy, "Akta Harrego Dresdena" Jima Butchera

W tym roku mają wyjść na Butchery, 23 września część która do tej pory nie była wydana. Mają wydawać kilka tomów w roku, dwóch czy trzech tłumaczy ma się zająć serią.

Luckey13 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-06-18, 00:58   

Słyszałem coś o planach wydania kolejnych części Dresdena, ale dobre 3 lata temu i już to między bajki włożyłem, dobrze wiedzieć :)

Z drugiej strodmy, cykl zapadlisko, o którym pisałem wcześniej też miał być kontynuowany, ba, wydawnictwo się zarzekało, że już na 2 kolejne tomy licencja jest, a nawet, źe już przetłumaczone, premiera obu tomów 2 lata temu miała być :)
A potem coś zaczeli się spadkiem popularności zasłaniać - no, ja się nie dziwię, skoro jest kilkanaście tomów, a u nas wydane 3, z czego ostatni 5 lat temu, a do tego brak zapowiedzi, pomijając garść niezbyt jasnych informacji, to każdy komu książka przypadła do gustu chwyta za nieoficjalne tłumaczenie, cyklu, który ma już ileśnaście tomów nie wydaje się po 1 tomie na rok, co innego nowości, ale przy zapadlisku sam miałem ogromne opory przed sięgnięciem po tą książkę, gdy zauważyłem, że jest tylko 1 tom w przekładzie, chociaż w oryginale jest ich juź dość sporo, a nuż widelec reszty nie będzie, a mi się spodoba?
A w takim wypadku, co tu kryć, sprzedaż spada.
Gdybym wiedział, że będą wydawane, to bym poczekał, ale w tym tempie cykl czytać skończę za jakieś 15 lat, o ile ofc w ogóle będzie oficjalna kontynuacja ;D
Insza inszość, że wydanie hurtem by kosztowało naprawdę dużo, ale grunt to zainteresowanie, cykl jest dobry(moim zdaniem) ale słabo znany i dość, z punktu widzenia wydawcy ryzykowny jako, że jak na razie u nas urban fantasy jest wciąż gatunkiem niszowym, ale ostatnio widać wzrost zainteresowania tymże, więc...

Jak na razie jest zapowiedź 4 tomu zapadliska na "bliżej nieokreślony 2016" - jakoś mi się wierzyć nie chce, widziałem już ze 4 "bliżej nieokreślone" daty, a z każdą kolejną spadało moje zainteresowanie zakupem tej pozycji kiedykolwiek, ze względu na brak pewności co do wydania kolejnych tomów, a jeśli już, to za x czasu, nie mam zamiaru kupować ich z emerytury :D

A propo, podobno w te wakacje ma być tłumaczenie reszty tomu 4 zapadliska, nieof. oczywiście ;)

Majster 
Starszy Asystent Balsamisty

Wysłany: 2015-06-18, 06:52   

Luckey13 napisał/a:
Jak na razie jest zapowiedź 4 tomu zapadliska na "bliżej nieokreślony 2016" - jakoś mi się wierzyć nie chce,

Raczej trzeba się nastawić na czytanie w oryginale. Co do Maga i cd Zapadliska, to uwierzę w jak zobaczę, zapowiedzią nie dam się nabrać :cry:

Luckey13 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-06-18, 22:18   

Tłumaczenie nieoficjalne 4 tomu zapadliska jest, ale bodajże 27 rozdziałów z 35, dostałem info, że ktoś będzie kontynuował przekład, jeśli tak, zapewne reszta się ukaże prędzej, czy później, choć zapewne trzeba będzie trochę poczekać :)
Do Maga straciłem przez zapadlisko zaufanie całkowicie, nie kupię żadnej pozycji z tego wydawnictwa, jeśli nie będzie wydany cały cykl, no, może poza Dresdenem, bo ten cykl i tak uznałem za stracony; angielski znam nieźle, ale nie na tyle, by czytać z przyjemnością, a mag wybitnie leci w kulki - rozumiem, że brakuje finansów, albo zainteresowanie spada, ale wypadało by przynajmniej postawić sprawę jasno, albo książka będzie wydana - i tu podać chociaż przybliżoną, ale PEWNĄ datę - albo odsprzedać prawa do książki innemu wydawnictwu, o ile to wykonalne, ale raczej tak, a jeśli się z jakiegoś powodu tak nie da, to przynajmniej poinformować, przesuwać premierę można do czasu.

Wolf 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Wysłany: 2015-06-19, 09:34   

Zapominasz o jednej rzeczy - MAG to wydawnictwo a nie instytucja charytatywna. Żeby nie było wątpliwości tez mnie wkurzają niedokończone cykle. AM czesto pisłał na forum MAG-a jak wyglada sprawa - staraja sie kończyć cykle, ale z drugiej strony nie bedą dopłacali do wydawanych książek. Co do zapadliska chce wydać kolejny tom ale ta seria ma niski priorytet z dwóch względów - po pierwsze jest daleko do końca serii - chyba zostało z 10 tomów do wydania,a np takiego Kusziela (który tez czeka na dokonczenie) zostały 2 tomy do wydania. Druga sprawa to słaba sprzedaż. Gdyby Zapadlisko było takim koniem pociągowym jak np Eragon mielibyśmy już z 3 wznowienia.
Jak dla mnie MAG jest jednym z lepszych wydawnictw fantastyki w Polsce, a na forum AM stara sie odpowiadac na pytania, co u nas jest wyjatkiem

Luckey13 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-06-19, 21:27   

Masz oczywiście rację, ale mi chodzi nie tyle o sam fakt nie wydania kolejnych części, co o brak informacji co z cyklem będzie dalej
To, że odpowiadają na pytania im się chwali, ale właśnie w związku z zapadliskiem padło swego czasu pytanie, a z odpowiedzi wynikało, że będzie na pewno wydany, to ok 2 lat temu było, nie oczekuję, że wydadzą tu i teraz, bo ja tak chcę, ale jakieś info by wypadało dać.
Co do kwestii finansowej, wydawnictwo jest domyślnie w plecy, bo za prawa do druku już zapłaciło, trudno też ocenić jak będzie się sprzedawał cykl w na podstawie sprzedawalności tomów, które 5 lat temu wyszły, warto też dodać, że tłumaczenia nieoficjalne pokazały się przed oficjalnymi jeszcze, co zapewne też miało wpływ na spadek sprzedaży, jeżeli Mag poczeka jeszcze rok, pojawią się kolejne tłumaczenia i straty będą większe.

I na koniec dodam, że ja zmienił bym też okładkę, która jest wbrew pozorom bardzo ważna, okładka tomu 3 pasowałaby do paranormal romansu trzeciej kategorii, z gatunku tych co mają po 20 tomów w serii i grubość pudełka na płytę cd :p
Okładka 1 tomu mogła by być, ale postać na niej jest bezpłciowa i po prostu brzydka, w sensie estetycznym, a ta z tomu 2 też taka sobie, słowem - wzroku nie przyciąga.

Wolf 

Wysłany: 2015-06-22, 10:33   

Co do tej zapowiedzi 2 lata temu to fakt była, ale później było też info, ze wypada z planu na blizej nieokresloną przyszłość (a nie zostaje całkiem skreślona). Co do kosztów to lepej byc w plecy 10000 niż 20000 (sumy z ksiezyca), widocznie chyba ktoś doszedł do wniosku że sprzedaż nie pokryje kosztów druku. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć że ta seria po czwartym tomie padła też w Czechach. Patrząc obiektywnie to chyba mamy tu lekkie rozminiecie sie z targetem - dla fanek paranormal romance jest właśnie za mało romance a dla lubiacych urban fantasy za dużo tego romance :)
Ja w podobny sposób zniechęciłem sie do Anity Blake - z kazdym tomem było wiecej seksu a mniej akcji i treści w książce. Takie serie maja prawo bytu w stanach gdzie w przekroju całego kontynentu znajdzie sie stała grupa(w miare duza) fanów która kupuje kolejne tomy a nie u nas gdzie książka sprzedająca sie w 2000-5000 egzemplarzy to dobry wynik. Zresztą przywołana tu seria o Anicie Blake to dobry przykład - Zysk próbował z nią 2 razy (drugi raz na fali popularności wampirów) i nie dał rady

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2015-06-22, 18:26   

A ja poleciłabym ci także kilka starszych pozycji,jak choćby Eddingsa (bez ostatniego cyklu czyli bez Starszych bogów),poleciłabym Ci Emmę Bull - Wojnę o dąb, Poleciłabym McCaffrey - o smokach itp. itp. ....

Luckey13 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-06-24, 00:03   

Czytałem to wszystko, a Eddingsa nawet wymieniłem wyżej, swego czasu eleni i tamuli były moimi ulubionymi cyklami, , mimo, że są schematyczne do bólu, potem belgariada i malloreon ;)
Ten ostatni cykl o starszych bogach również czytałem, jakoś mi o ile pamiętam nie podszedł, ale jak się powie a... :)
Za to całkiem niezła jest też nienależąca do żadnego cyklu powieś Odkupienie Althalusa.
Generalnie, eddingsa wszystko łyknąłem, co prawda ów ostatni cykl dla porządku, ale jednak :p

McCaffrey też czytałem, choć o dziwo najbardziej podszedł mi cykl "statek" - space opera jakie lubię, tzn bardziej przygodowa, niż militarna, za typowo militarnymi - nie licząc Honor Harrington - raczej nie przepadam, ale wbrew pozorom w HH wojna jako taka to element poboczny, choć ciężko to wyjaśnić, bo walki to spora część objętości każdego z tomów, chodzi o "to coś" ;p
No, trylogia Dahak tego samego autora też mi się podobała ;)

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2015-06-24, 21:35   

Honor jest wspaniała. Dahak też mi się podobał, ale chciałabym żeby miał dalszy ciąg. Cykl o Statkach mi sie podobał, jednak wolę o smokach. I przypominam o Emmie Bull - Wojna o dąb. To naprawdę świetne.

Majster 
Starszy Asystent Balsamisty

Wysłany: 2015-06-25, 09:41   

Czarownica napisał/a:
I przypominam o Emmie Bull - Wojna o dąb. To naprawdę świetne.

Chyba najlepsze ze wspomnianych, no i to rasowa Urban Fantasy. No i na szczęście to pojedyńcza książka a nie jakiś tasiemiec. Chyba.

Wolf 

Wysłany: 2015-06-25, 11:46   

Ja ze swojej strony polecem cykl Detektyw Garrett autorstwa G. Cooka (tego od Czarnej Kompani). Co prawda w Polsce wydany jest tylko do połowy, ale każdy tom to zamknięta całość luźno powiązana z innymi tomami.

Odpowiedz do tematu