Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czas żniw
Autor Wiadomość
hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2014-03-20, 10:27   Czas żniw

Czas żniw

Autor: Shannon Samantha
Wydawnictwo: SQN
Ilość stron: 520
Data premiery: 06-11-2013

Opis z okładki:
Sajon.
Nie ma bezpieczniejszego miejsca.

„Może nie wiesz, ale Żniwa nazywane są też dobrymi zbiorami. Wciąż mówią tak na ulicach: Dobre Żniwa, Zbiory Obfitości. Rozumieją to jako odbieranie nagrody, podstawowy warunek ich negocjacji z Sajonem. Ludzie oczywiście postrzegają je inaczej. Dla nich są symbolem nieszczęścia. Oznaczają głód. Śmierć. Dlatego nazywają nas kosiarzami. Ponieważ pomagamy prowadzić ludzi na śmierć”.

Rok 2059. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn. Jej szefem jest Jaxon Hall, na którego zlecenie pozyskuje informacje, włamując się do ludzkich umysłów. Paige jest sennym wędrowcem i w świecie, w którym przyszło jej żyć, zdradą jest już sam fakt, że oddycha.
Pewnego dnia jej życie zmienia się na zawsze. Na skutek fatalnego splotu okoliczności zostaje przetransportowana do Oksfordu – tajemniczej kolonii karnej, której istnienie od dwustu lat utrzymywane jest w tajemnicy. Kontrolę nad nią sprawuje potężna, pochodząca z innego świata rasa Refaitów. Paige trafia pod protektorat tajemniczego Naczelnika – staje się on jej panem i trenerem, jej naturalnym wrogiem. Jeśli Paige chce odzyskać wolność, musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć.

Czas Żniw jest dziełem wyjątkowym. Samantha Shannon to młoda pisarka o ogromnych ambicjach i imponującej wyobraźni, która w swej debiutanckiej powieści stworzyła niezwykle sugestywną i inteligentnie skonstruowaną wizję świata.

Moja opinia:

Nie zawsze czytam to co zostało napisane z tyłu okładki. Tym razem coś mnie podkusiło, a pierwsza linijka brzmiała:
Spoiler:

Piekielnie inteligentna fantastyka i zupełnie niezwykła historia miłosna.

Dlatego też wyrzuciłam ją z opisu z okładki, ale rozczarowanie pozostało. Potem jednak, jak zaczęłam czytać, stwierdziłam, że nie będzie źle. Wracając do początku, pierwsza strona zawiera jeden wyraz, a w zasadzie dedykację – „Śniącym”. Na drugiej widnieje cytat, motto przewodnie książki:

„Oprócz tej ziemi i oprócz rasy ludzkiej
Istnieje świat niewidzialny
I królestwo duchów. Ten świat nas otacza,
gdyż jest wszędzie.”

Aż mi dreszczyk przeszedł po plecach. Na następnej stronie kolejna niespodzianka. Na pierwszy rzut oka schemat wygląda jak drzewo genealogiczne, ale na drugi już nie. Grafika przedstawia klasyfikację ludzi obdarzonych jasnowidzeniem. Mówią o sobie zaraz na wstępie:

„Jesteśmy mniejszością, której świat nie akceptuje, chyba że jako wytwór fantazji, ale nawet to jest zakazane. Wyglądamy jak inni. Czasem zachowujemy się jak inni. W wielu przypadkach jesteśmy jak inni. Jesteśmy wszędzie, na każdej ulicy. Na pozór prowadzimy normalne życie, a kryje ono w sobie coś jeszcze.
Nie wszyscy z nas wiedzą, kim jesteśmy. Niektórzy umierają nie wiedząc o tym. Inni wiedzą, dlatego nigdy nie pozwolimy się złapać. Ale istniejemy.”

Istnieje 7 głównych kategorii: wróżbici, augurzy, media, sensorzy, stróże, narwańcy i skoczki. Każda z nich ma inna aurę i dzieli się na wiele podkategorii. Trudno mi je było spamiętać i się w nich połapać. Dlatego też początek bardzo ciężko się mi czytało. Nie jest to żadna wada. Po prostu coś innego, coś z czym do tej pory nigdy się nie spotkałam. Trudny do ogarnięcia świat, dziwne zawody, dziwna praca, syndykaty, Sajonet, NDK i DDK, a przede wszystkim zaświaty. Zaświaty widziane jako sieć sennych krajobrazów, w których poszukujący stanowią swego rodzaju wyszukiwarkę, dają możliwość patrzenia oczami dryfujących duchów. Przecież ludzie z nich pochodzą, żyją w ich obrębie, a kiedy umierają wracają w nie. Ale nie wszyscy są gotowi rozstać się ze światem cielesnym. Zaświaty to wyższa płaszczyzna egzystencji. Istnieje obok płaszczyzny cielesnej. Jasnowidze mają umiejętność zbliżenia się do zaświatów. Istnieje nieskończona liczba sposobów, aby to robić. Jasnowidze mogą porozumiewać się z duchami, martwymi na różne sposoby. To właśnie te sposoby przedstawia schemat z początku książki. Powoli, powoli jakoś zaczęłam to ogarniać. Niektóre rzeczy ogarnęłam dopiero na końcu, inne w środku. Najgorsze było to, że nie wiedziałam co się stało na Ziemi. Skąd raptem tylu jasnowidzów, po co getta. Dlaczego świat „opanowały” duchy. Potem poznałam magiczną datę - 1859r. Dlaczego wszelakie alternatywy świata mają miejsce w tej konkretnej dacie i czasach wiktoriańskich? Czy Palmerston też zawsze musi być uwikłany jako minister? Nie mam nic złego na myśli to tylko taka dygresja do czasu i miejsca (Londyn) wybieranego przez autorów wielu powieści, jako punkt zapalny dla alternatywnej rzeczywistości, przeważnie steapunku. Świat wykreowany przez Shanon nie ma nic wspólnego z tym gatunkiem literackim, to całkiem coś innego (no może z wyjątkiem gajerków z czasów wiktoriańskich). Charakteryzyje go inność, nowatorskość, nowe spojrzenie na obcych. Nie są nimi ani przybysze z kosmosu, ani zmiennokształtni ani wampiry, ale Refeici. W miarę jak Paige odkrywa ich tajemnice wiele się wyjaśnia, jednak nie do końca. Obcy nadal pozostają zagadką. Wiemy skąd przybyli, wiemy jaką mają hierarchię, czym się żywią, co jest ich celem. Cel jednak nie jest do końca jasny, bo Refeici nie mówią jednym głosem. Dlaczego? Oto zagadka. Taka sama jak ich budowa biologiczna. Po przeczytaniu całej książki dalej wiele rzeczy odnośnie tej rasy jest niejasnych. Czas żniw to dopiero pierwsza część cyklu. Widać ogromny rozmach powieści. Nie tylko fabuły, świata, ale i bohaterów. Nic nie zostało do końca sklasyfikowane. To, że nikt się z czymś niemożliwym nie spotkał, nie oznacza, że nie istnieje. W tym świecie ta maksyma sprawdza się doskonale. I jeszcze jedno. Tą książkę o wiele lepiej czytać przy nocnej lampce niż przy świetle dziennym. Lepszy klimat.

Odpowiedz do tematu