Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
E-czytniki
Autor Wiadomość
Lilu
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-10, 07:49   E-czytniki

Nie jestem pewna, czy temat będzie pasował do tego działu - myślałam jeszcze o Hyde Parku, ale jednak wydaje mi się, że zagadnienie jest bardziej związane z Literaturą, poniekąd.

Ale do rzeczy: nagle zapałałam miłością do e-czytników. Uwielbiam papierowe książki, ale stwierdziłam, że jednak miło by było mieć taki e-czytnik i wszędzie zabierać ze sobą tysiące książek, nawet do sklepu (to jest chyba ta rzecz, która najbardziej mnie do czytników skłania). Postanowiłam poważnie pomyśleć o zakupie i rozejrzeć się w ofercie. Najwięcej osób poleca Kindle.

Tutaj przechodzę do pytań. Macie jakieś doświadczenie z e-czytnikami? Jeżeli tak, co polecacie - Kindle czy coś innego? I jak to właściwie jest, bo gdzieś przeczytałam, że obecnie jedyny w Polsce legalny sposób na Kindla to zakup na Amazonie, a jednocześnie znalazłam Kindla w ofercie Vobisu. Wreszcie - o co chodzi z tymi reklamami, są (droższe) czytniki bez reklam i (tańsze) z reklamami - cóż to za reklamy? Będę wdzięczna za wszelkie informacje. :)

Czarownica: O czytnikach pisalismy sporo w temacie ebooki, tam sa różne opinie.

http://forum.fan-dom.pl/v...r=asc&start=105

Majster 
Starszy Asystent Balsamisty

Wysłany: 2013-01-10, 21:24   

Jeżeli potrzebujesz czegoś tylko do czytania, to Kindle (zwany dalej Kundlem) jest rewelacyjny - przynajmniej jak dla mnie. Mam najprostszy, najtańszy model, obecnie kosztuje 69S lub 69Ł, zależy gdzie, pewnie plus coś tam za wysyłkę. Męczy oczy mniej więcej na poziomie książki drukowanej - dużo czytam i noszę okulary, dlatego to jest dla mnie najważniejsze. W dowolnym momencie możesz sobie zmienić wielkość liter itd. Jeżeli chcesz sobie wziąć kilka książek na wakacje to nie ma problemu, bo w pamięci mieści się ok tysiąca, sam nie wiem dokładnie ile. Mój kundel mieści się w większej kieszeni i baterie starczają na ok 2 tygodnie - jak w sam raz do przeczytania kilku książek na urlopie. Długość pracy najbardziej zależy od ilości zmienionych(przeczytanych) stron a nie od czasu. W zestawie nie ma ładowarki, mój kundel ma standardowe wejście mikro USB, ładuje się przy połączeniu z komputerem lub używam ładowarki od telefonu. Książki możesz ściągać z komputera, Kundel obsługuje się tak samo jak pendrive`a lub przez wi-fi. Mając książkę w pdf możesz ją przekonwertować do formatu ebooków MOBI np za pomocą programu Calibre, lub kupić w Amazonie w natywnym formacie chyba AZW, Empiku czy dowolnej innej księgarni w formacie ebooka MOBI.
Co do reklamy, to mi nie przeszkadza, bo jest to wygaszacz ekranu, czyli wyświetla ci się jak nie korzystasz z czytnika. W praktyce oglądasz ją jedynie (lub za każdym razem jak powiedziałby spec od marketingu) jak włączasz kundla. Czyli nie jest zbyt nachalna ;-) Jeżeli nie skonfigurujesz nigdy połączenia z wi-fi, bo np nie zamierzasz nic kupować na amazonie, to reklama ci się nie będzie wyświetlała ;-)
Jak dla mnie kundel to jeden z moich lepszych zakupów. Ale trzeba powiedzieć, że Kindle został zaprojektowany do czytania książek i nie nadaje się do niczego innego. Jeżeli szukasz czegoś uniwersalnego, jakiegoś tabletu do gier, przeglądania sieci itd to odradzam. Ta wersja Kundla którą posiadam nie ma ekranu dotykowego, klawiatury, ani żadnego innego wodotrysku. I bardzo mi to odpowiada. Jeszcze bardziej odpowiada to moim udręczonym od gapienia się w różne ekrany oczom. Tutaj e-papier Kindla bije resztę ekranów konkurencyjnych czytników na głowę.

Lilu
[Usunięty]

Wysłany: 2013-01-12, 09:18   

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź! Chodzi mi tylko o urządzenie do czytania, żadne inne gadżety mnie nie interesują, i bardzo cieszy mnie to, co napisałeś o oczach, bo właśnie zależy mi na tym, żeby trochę oszczędzić wzrok i dać mu odpocząć od ekranu komputera. W ten oto sposób zdecydowałam, że kupię Kindla. :)

attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2013-03-28, 11:26   

Lilu ja dostałam pod choinke czytnik Prestigio. Nie jest dotykowy tylko ma zwykłe przyciski, jest podświetlany, ale można podświetlenie zminimalizować, bardzo dobrze sie go obsluguje, bateria naprawdę dlugo trzyma, jest poręczny i nie ma wiele dodatkowych gadżetów. No i cena to coś około 300 PLN (ja dostałam w prezencie wiec nie wiem oficjalnie) :-P

Bardzo łatwo zarządza sie e-bookami, można tez sobie dokupić karte pamieci i oglądać filmy.
Poza tym to ja go uwielbiam, choć tak jak Ty - kocham papierowe ksiazki.

Moje czytanie
http://miszmasz79.blogspot.com/

Lilu
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-08, 09:54   

Przepraszam, że dopiero odpisuję, trochę mnie tutaj nie było...

Attra, możesz jeszcze powiedzieć: jakie pliki odczytuje Prestigio i jakiego rodzaju ma ekran? Piszesz, że można na nim oglądać filmy, więc zastanawiam się, czy to jest e-papier, bo właśnie na takim ekranie mi zależy. Ja już dawno miałam kupić czytnik, ale było trochę zawirowań finansowych i dopiero teraz w końcu będę mogła sobie pozwolić na takie cacko. Właściwie jestem zdecydowana na Kindle'a, ale zawsze warto zorientować się w innych opcjach.
Pozdrawiam!

attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2013-05-08, 10:17   

Hej,

Ja czytam formaty epub i pdf.
Ekran jest podświetlany, tzn biała kartka, czarny tekst i podświetlenie. Ale można je też zmniejszyć na minimum. Mi zależało na podświetleniu, bo często jeżdże pks i chciałam móc czytać nawet jak jest ciemno :)

Filmów jeszcze na nim nie ogladałam przyznam sie szczerze, ani zdjęć... Mi zależy na czytaniu i z tego wywiazuje sie znakomicie. Dodatkowo bateria jest mega mocna i czytanik trzyma nawet 4 - 5 godzin.
No i cena jest przystepna (dostałam pod choinkę) ale z tego co sie orientowałam to około 300 pln.

Moje czytanie

Majster 

Wysłany: 2013-05-08, 14:53   

attra napisał/a:
Dodatkowo bateria jest mega mocna i czytanik trzyma nawet 4 - 5 godzin.

Czyli jak na czytnik bardzo kiepsko, dla przykładu najtańszy Kindle ok. 2 tygodnie przy intensywnym czytaniu. Oprócz Kindla, ostatnio czytałem pozytywne opinie o Onyx i PocketBook. Kindle mogę polecić z własnego doświadczenia, te 2 następne to zasłyszane opinie.

attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2013-05-08, 15:01   

Majster to mnie zaskoczyleś, bo 2/3 moich znajomych którzy mają Kindla (cena do 1000 PLN) bardzo marudzi na baterie, że trzyma 2 godziny ciągłego czytania... A Ty piszesz 2 tygodnie...

Musze poszperać na forach na ten temat...

Moje czytanie

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2013-05-08, 15:11   

Osobiście posiadam Kindle Fire HD, który nie jest może tak wytrzymały jak mniej wyposażone wersje, ale spokojnie wytrzymuje 10 godzin ciągłego grzebania w nim. Ze względu na swoje możliwości można go praktycznie uznać za tablet. Nie zależało mi na czymś takim, głównie chodziło o możliwość czytania książek na nie męczącym ekranie, ale zaczęłam doceniać też inne jego funkcje. Odtwarza piosenki lepiej niż mój laptop, w każdym momencie mogę sobie obejrzeć ulubiony serial w świetnej jakości bez konieczności ciągania ze sobą komputera, a i internet oraz aparat się przydają. Największą jego wadą była dla mnie waga, ale już się zdążyłam przyzwyczaić i nie zwracam uwagi.

No i najważniejsze - czytanie na nim książek to naprawdę wygoda i czysta przyjemność :-)

attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2013-05-08, 15:15   

10 godzin to fajny wynik. Majster mnie zaciekawił tymi 2 tygodniami, na forach piszą o miesiącu...

Mój czytanik trzyma 4/5 godzin, czasem dłużej bo bywa że czytam całą noc i bateria nie pada...Zaznaczam, ze mój jest podświetlany, bo właśnie na tym mi zależało :)

Moze jesli ceny tych czytaników, co trzymają parę tygodni byłyby przystępne, to zaczęłabym na taki odkladać...

Narazie ten co mam kocham mocno, zwłaszcza że to prezent. a ksiazki czyta sie na nim świetnie, dzięki niemu mam szansę przeczytać wiecej ksiażek :)

Moje czytanie

Majster 

Wysłany: 2013-05-09, 08:10   

attra napisał/a:
Moze jesli ceny tych czytaników, co trzymają parę tygodni byłyby przystępne, to zaczęłabym na taki odkladać...

I tutaj jest najciekawiej, bo najdłużej można czytać właśnie na najtańszych wersjach. Ma to też swoje wady, bo np nie można na nich słuchać muzyki (jak i odsłuchiwać książek), nie ma ekranu dotykowego, zmiana strony trwa ok. 1 sekundy - nie nadają się do gier ani oglądania filmów, przeglądanie internetu jest tak siermiężne, że w zasadzie się do tego nie nadają. Podsumowując, nadają się w zasadzie tylko do czytania książek :-) Moim zdaniem jedyną konsekwencją braku wszelkich wodotrysków (jedynym ekstra wyposażeniem jest WI-FI) jest brak podświetlania ekranu - tak jak zwykłej książki nie da czytać się w ciemności. Mówię o swoim modelu za ok. 65$(lub 65Ł) + wysyłka.

attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2013-05-09, 08:56   

No widzisz, może brak prądożernych funkcji przedłuża żywotność baterii.
Mój czytanik nie ma wi-fi, na szczęście nie ma dotykowego ekranu (niecierpię ich), za to można słuchać muzyki, oglądać filmy. Nie wiem jak to wygląda, bo jeszcze tego nie testowałam. Ja czytam ksiazki tylko :)

Gdy czytam jakąś godzinkę czy dwie dziennie, to mój Prestigio trzyma tak max. do 2 tygodni.
Jak czytam non stop to jak pisałam 4/5 godzin, czasem dłużej.

No i dla mnie mega ważna sprawa - ma podświetlenie.

Zastanawia mnie wymiana baterii na mocniejszą... Musze poszperać w internecie :)

Moje czytanie

Lilu
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-22, 09:03   

Donoszę, że zamówiłam Kindla Classic, czyli właśnie taki model, o jakim pisze Majster: bez dodatkowych funkcji, tylko czytanie. Czytnik idzie do mnie z USA, a jak już dojdzie to dam znać, jak się sprawuje i ile wytrzymują jego baterie. Amazon podaje, że do miesiąca - zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce. Trochę mnie kusił model Paperwhite, właśnie ze względu na podświetlenie, ale jednak pięćdziesiąt dolarów więcej to dla mnie na chwilę obecną za wysoka cena. Może następnym razem...

attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2013-05-22, 09:07   

Hej ciesze się, że wreszcie zdecydowałaś :) Czytniki to jednak fajna sprawa. Co do wytrzymalości baterii, to ten miesiąc to czytania w dosłownym rozumieniu tego słowa, czy gotowosci do użycia?

Moje czytanie

Lilu
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-22, 09:19   

Według danych Amazonu bateria wytrzymuje miesiąc przy czytaniu przez pół godziny dziennie. Ale wszystko zależy od konkretnego użytkownika. Oczywiście to tylko dane teoretyczne, od producenta, zobaczymy, jak to wygląda w teorii...

Cytat:
One-Month Battery Life
Kindle also has the advantage of significantly lower power consumption than tablets. Kindle does not require power to maintain a page of text, allowing you to read for up to a month on a single charge, with wireless off and a half hour of reading per day, versus hours on a tablet or smart phone.
Battery Life
A single charge lasts up to one month with wireless off based upon a half-hour of daily reading time. Battery life will vary based on wireless usage.
Charge Time
Fully charges in approximately 3 hours from a computer via USB cable.

Czytnik już w drodze. Teraz trzeba by zakupić jakieś e-booki... :mrgreen:

Odpowiedz do tematu