Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Ksi▒┐ki i ich ekranizacje - co o nich s▒dzimy
Autor WiadomoŠ
Czarownica 
Gawron

Do│▒czy│a: 23 Cze 2010
Sk▒d: z planety Ziemia
Wys│any: 2011-01-23, 08:26   Ksi▒┐ki i ich ekranizacje - co o nich s▒dzimy

Du┬?o piszemy tu o ewentualnych ekranizacjach Mercy, przy okazji wspominaj┬?c inne ekranizacje ksi┬?┬?ek.
I musz?? przyzna??, ┬?e ja nie mam ostatnio wyrobionego zdania na temat ekranizacji. Pewnie to zale┬?y od ekranizacji kt??ra akurat ogl┬?dam. Bo trafiaj┬? si?? dobre, ┬?rednie i z┬?e. Do tych ostatnich zaliczy┬?abym chocia┬?by ekranizacj?? cyklu o Wied┬?minie Sapkowskiego. Ksi┬?┬?k?? uwielbiam, na ekranizacj?? czeka┬?am z niecierpliwo┬?ci┬? i ju┬? pierwszy odcinek przyni??s┬? mi ogromne rozczarowanie. Wiem, ┬?e to serial nie na podstawie powie┬?ci tylko na jej motywach, ale spodziewa┬?am si?? czego┬? lepszego.
Z kolei ekranizacja np. "W┬?adcy pier┬?cieni" - odwrotnie. Te┬? nie jest wierna, ale obejrza┬?am j┬? z przyjemno┬?ci┬?, bo wg mnie zachowa┬?a klimat tolkienowski.
A ekranizacji jest przecie┬? wiele. Cz??sto, jak tylko jaka┬? ksi┬?┬?ka zdob??dzie popularno┬??? - kino si?? o ni┬? upomina. I dotyczy to ksi┬?┬?ek z r??┬?nych gatunk??w literatury. Mamy sfilmowane "Quo vadis" i "Diabe┬? ubiera si?? u Prady", "Psy wojny" i ba┬?nie braci Grimm.
Wi??c jestem ciekawa, jakie macie zdanie o ekranizacjach, jakie s┬? wasze ulubione i najbardziej znienawidzone i czy chcieliby┬?cie ┬?eby jakie┬? ksi┬?┬?ki zekranizowano?

S│owianie nie gŕsi, swoj▒ mitologiŕ maj▒!
Przekonaj siŕ sam jak najpotŕ┐niejsi potomkowie s│owia˝skich bˇstw
radz▒ sobie we wspˇ│czesnym Gda˝sku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwied╝ Âwiat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Je┐eli fascynuje Ciŕ mitologia wszelakiej maÂci, alchemia i przygodowa, niezobowi▒zuj▒ca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieÂci▒ w│aÂnie dla Ciebie!

Selene 
Wielbiciel CiemnoÂci

Do│▒czy│a: 27 Pa╝ 2009
Sk▒d: z Gostynina
Wys│any: 2011-01-23, 14:14   

Je┬?eli chodzi o ekranizacje to za bardzo nie przepadam za nimi. Szczeg??lnie, gdy przeczytam ksi┬?┬?k??, spodoba mi si??, a ekranizacja jest totalnie do niczego. Jak doda?? do tego wielki sza┬? (taak mam na my┬?li Zmierzch xD) to ju┬? w og??le. Ostatnio, jak przegl┬?da┬?am stron?? Kotek.pl (czasami mi si?? zdarza :p) to przeczyta┬?am bardzo niepokoj┬?c┬? i jak┬?e dla mnie szokuj┬?c┬? informacj?? o ewentualnej ekranizacji "Wake" Lisy McMann u nas wydanej jako "Sen" a w roli g┬???wnej cudowna i przez wszystkie nastolatki kochana...Miley Cyrus! Prosz?? dobijcie mnie. Jak to zobaczy┬?am to si?? za┬?ama┬?am. Nie wyobra┬?am jej sobie w takim filmie. Mo┬?e gdyby gra┬?a jak┬?┬? posta?? drugoplanow┬?, ale Janie? Mam nadziej??, ┬?e to nie dojdzie do skutku. Je┬?eli chodzi o inne ekranizacje, te kt??re mamy to jak Czarownica ju┬? wymieni┬?a na pewno lubi?? "Quo vadis" i Trylogi?? Sienkiewicza. "Diabe┬? ubiera si?? u Prady" te┬? bardzo lubi??. By┬? czas, ┬?e przynajmniej raz w tygodniu musia┬?am sobie obejrze?? ten film :) "W┬?adca Pier┬?cienia" te┬? nawet, nawet. Z tych mniej lubianych to np. nie przepadam za "Eragonem".

Czarownica 
Gawron

Wys│any: 2011-01-23, 15:01   

A co powiesz o ekranizacjach dla m┬?odzie┬?y i dzieci czyli np. o Narnii, Perseuszu Jacksonie i oczywi┬?cie o Harrym Potterze. Przyznam, ┬?e o tym ostatnim wola┬?abym si?? nie wypowiada??. Mam mieszane uczucia. Natomiast ekranizacja Narnii (ogl┬?da┬?am tylko jeden film) do┬??? mi si?? podoba┬?a. I na dodatek przywr??ci┬?a do ┬?ask zapomnian┬? ju┬? prawie ksi┬?┬?k?? - a nie jest to z┬?a ksi┬?┬?ka. Tak samo my┬?l?? o Perseuszu. Uwa┬?am ┬?e cykl jest fajny a i sk┬?ania troch?? do nauki mitologii. I te┬?, bez filmu ksi┬?┬?ka - naprawd?? dobra ksi┬?┬?ka- przesz┬?aby (przynajmniej u nas) bez echa.

Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwied╝ Âwiat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Je┐eli fascynuje Ciŕ mitologia wszelakiej maÂci, alchemia i przygodowa, niezobowi▒zuj▒ca fantastyka

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Do│▒czy│a: 29 Sie 2010
Sk▒d: z nicoÂci
Wys│any: 2011-01-23, 18:28   

Nie za bardzo lubiŕ ogl▒daŠ ekranizacje. Zawsze co mi siŕ w nich nie podoba tj. zawsze co znajdŕ. Nawet we W│adcy PierÂcieni. Pomijaj▒c, du┐y skrˇt, Sam nie otrzyma│ od Pani Garadieli szkatu│ki, wiŕc po│owy ostatniego tomu zabrak│o w filmie. Ale tak ju┐ jest. Z kolei nie mog│am przeboleŠ, ┐e w ekranizacji zrobili z Faramira z│y charakter. Jak mogli. Jego w▒tek zosta│ sp│ycony do jednego ujŕcia i przeinaczony. W│aÂnie takie rzeczy bol▒ mnie w ekranizacjach. JeÂli chodzi o Narniŕ. Obejrza│am 2 czŕÂci. Dziwne ale bardzo mi siŕ podoba│y. Pewnie dlatego, ┐e odk▒d czyta│am ksi▒┐ki minŕ│o wiele lat. Harry Potter. Zaczytywa│am siŕ t▒ seri▒. Posiadam wszystkie czŕÂci. Wyrzuci│abym tylko epilog. Film to ju┐ nie to. Najbardziej podoba│a mi siŕ w ekranizacji odtwˇrczyni profesor Maggonagal. Wypisz wymaluj. Hary, Ron i Hermiona jeszcze na pocz▒tku tak. Jak zaczŕli dorastaŠ przestali mi siŕ podobaŠ. Obejrza│am tylko 4 czŕÂci i ostatni▒ I. Kiedy j▒ ogl▒da│am myÂla│am, ┐e miejscami ogl▒dam jaki pasti┐ dialogˇw z Harrego, jak Hoot Szot czy Strzelaj▒c Âmiechem. Nie mam zamiaru pˇjŠ na II cz੠ostatniej ekranizacji. Czyta│am trzy czŕÂci o Perseuszu. Fajne ale nie bŕdŕ ich kupowaŠ. Ogl▒da│am te┐ ekranizacjŕ. Nie zachwyca. Wind▒ na Olimp.
A co do Quo Vadis Bajor Neronem. Ohyda. A g│ˇwna para bohaterˇw. Okropne. Jedynie Trela mi siŕ podoba│. A scena z bykiem. Poni┐ej krytyki. Bardziej ju┐ podobaj▒ mi siŕ stare ekranizacje ksi▒┐ek. Przedwojenne Rodziewiczˇwny. Powojenne Nad Niemnem krŕcone 5 kilosˇw ode mnie. No i Akademia Pana Kleksa. Jak na tamte czasy i technikŕ Âwietna. Dzi ju┐ przestarza│a.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2011-01-24, 10:13   

Ekranizacje nie musz┬? by?? wierne by by?? udane. Najlepszym przyk┬?adem jest Bladerunner. Cho?? z ksi┬?┬?k┬? ma ma┬?o wsp??lnego, w┬?a┬?ciwie tylko g┬???wny pomys┬?, to jest jednym z najbardziej kultowych film??w jaki nakr??cono.

Panthera 
Starszy Asystent Balsamisty
Koto│ak

Do│▒czy│a: 28 Lis 2009
Sk▒d: Gliwice/Bangkok
Wys│any: 2011-01-24, 11:49   

Nie jestem wielk┬? fank┬? ekranizacji ksi┬?┬?ek, jako ┬?e te rzadko miewaj┬? dobry scenariusz. Poza tym wizja autora i wizja re┬?ysera si?? gdzie┬? tam rozmija lub te┬? po prostu rozbija o ilo┬??? element??w kt??re mo┬?na umie┬?ci?? w jednak nie za d┬?ugim filmie. Postacie si?? upraszcza, ucina si?? wa┬?ne wyszarzenia i przez to film staje si?? p┬?aski i nijaki.
Chyba bardziej lubi?? ekranizacje opowiada??. Taki "Johnny Mnemonic" rz┬?dzi ;) i chyba bardziej podoba mi si?? ni┬? orginalne opowiadanie. Zreszt┬? opowiadania daj┬? wieksze pole manewru dla scenarzysty by je rozwin┬???, ubarwi?? czy dopracowa??.

No i Blade Runner, uwielbiam, scenariusz genialny i bardzo inny od orygina┬?u ksi┬?┬?kkowego. Ale dla mnie chyba lepszy, ciekawszy na pewno i poruszaj┬?cy jednak troch?? inne sprawy w troch?? inny spos??b. Musze przyzna??, ┬?e ksi┬?┬?k?? czyta┬?am du┬?o p??┬?niej ni┬? film i by┬?am do┬??? zszokowana r??┬?nicami. Poza tym filmowi dzi??kujemy za niesamowit┬? posta?? Roya w wykonaniu Hauera.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2011-01-24, 12:02   

I've seen things you people wouldn't believe.
Attack ships on fire off the shoulder of Orion.
I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate.
All those moments will be lost in time, like tears in rain.
Time to die.

Faktycznie Hauer genialny, ale Ford wcale mu nie ust??powa┬?. I ┬?wietna wizja przysz┬?o┬?ci, miasto zakryte smogiem, nachalne reklamy, budki z tlenem i wszechmocne korporacje. Wizja godna Gibsona, cyberpunk na ca┬?ego. Johny Mnemonik faktycznie nie by┬? z┬?y, cho?? ja wola┬?em ksi┬?┬?k??, mo┬?e dlatego ┬?e dla mnie to opowiadanie jest prologiem Neuromancera i reszty trylogii Ci┬?gu i mo┬?e dlatego ┬?e ksi┬?┬?kowa wizja Molly Milion bardziej mi si?? podoba┬?a. Zreszt┬? jestem wielkim fanem Gibsona i ┬?a┬?uj?? ┬?e tylko dwa jego opowiadania zosta┬?y sfilmowane (Mnemonic i hotel Rose). Ma┬?y mi si?? Neuromancer w wersji filmowej (a jeszcze bardziej 2 tom - Graf Zero i moja ulubiona posta?? z cyklu - Specjalista od ekstrakcji :-P , chocia┬? Ninja lady Jane te┬? by┬? ok :-) )

Majster 
Starszy Asystent Balsamisty

Do│▒czy│: 10 Lut 2010
Sk▒d: Piastˇw
Wys│any: 2011-01-24, 12:35   

Co do ekranizacji powie┬?ci to moim zdaniem nie ma regu┬?y, kt??ra by gwarantowa┬?a powodzenie. Wszytko zale┬?y od re┬?ysera, adaptacji, aktor??w itd. Mo┬?na znale┬??? takie przyk┬?ady gdzie wierno┬??? ksi┬?┬?ce pogr┬?┬?y┬?a film, jak r??wnie┬? wprost przeciwne. Czasami powie┬??? zawiera tre┬?ci kt??rych wydawa┬?oby si??, ┬?e nie mo┬?na opowiedzie?? j??zykiem filmu, a kt??re jednak tw??rcy filmowi w brawurowy spos??b ekranizuj┬? (Wojna polsko-ruska).
Generalnie uwa┬?am, ┬?e du┬?o genialnych film??w jest ekranizacjami, jak wspomniany wy┬?ej Blade Runner, moim zdaniem najlepszy film fantastyczny.

atlanta
[Usuniŕty]

Wys│any: 2011-01-24, 13:10   

To ja troch?? z innej beczki.
Ksi┬?┬?ki Denisa Lehane'a Rzeka Tajemnic i Wyspa Skaza??c??w. Rzeka Tajemnic wyre┬?yserowana przez C.Eastwooda z doborow┬? obsad┬?. Wszyscy ┬?wietnie odegrali swoje role. Tim Robbins jako Dave by┬? strza┬?em w dziesi┬?tk??. Zagra┬? poprostu genialnie kogo┬? kto w dzieci??stwie prze┬?y┬? koszmar. Sean Penn w roli Jimmy'ego te┬? by┬? ┬?wietny.
D┬?ugo czeka┬?am na ekranizacj?? drugiej ksi┬?┬?ki. Zastanawia┬?am si?? jak wplot┬? w fabu┬??? filmu halucynacje Teddy'ego Danielsa. Ale Scorsese zrobi┬? naprawd?? kawa┬? dobrej roboty re┬?yseruj┬?c Shutter Island.

Ksi┬?┬?ki D.Koontz'a jak np. Jedyna Ocalona, S┬?udzy Ciemno┬?ci czy Opiekunowie te┬? mia┬?y niczego sobie ekranizacj??.

Jest jeszcze jedna ksi┬?┬?ka Jacka Ketchuma Dziewczyna z S┬?siedztwa. Pomys┬? na jej ekranizacj?? uwa┬?am za naprawd?? z┬?y pomys┬?. Po przeczytaniu ksi┬?┬?ki d┬?ugo nie mog┬?am si?? otrz┬?sn┬???. W g┬?owie nadal siedz┬? mi przera┬?aj┬?ce sceny. Nie wiem kto wpad┬? na taki szalony pomys┬? ┬?eby to jeszcze pokaza?? szerszej publiczno┬?ci na ekranie. Takie filmy powinny by?? zakazane. Ju┬? i tak mamy na ┬?wiecie wystarczaj┬?c┬? ilo┬??? czubk??w, po co im jeszcze podsuwa?? pomys┬?y.

Neria
[Usuniŕty]

Wys│any: 2011-01-24, 22:54   

Mo┬?e zaczn?? od pocz┬?tku. Jestem zdruzgotana wasz┬? opini┬? o ekranizacji Opowie┬?ci z narni. To jedna z moich ulubionych powie┬?ci, by┬?am na pierwszych dw??ch, ale trzeci┬? sobie odpu┬?ci┬?am (moja ulubiona). Pierwsza cz??┬??? by┬?a jeszcze w miar?? zgodna z ksi┬?┬?k┬?. Ale druga, to jaki┬? ┬?miech na sali.
Z Harrym Potterem jest podobnie. Ksi┬?┬?ki i filmy do pewnego momentu (drugiej cz??┬?ci) s┬? w miare zgodne. Ale dalej, to si?? robi film o tej samej nazwie co ksi┬?┬?ka i nic wi??cej, pr??cz nazw ich nie ┬?┬?czy.
W┬?adca pier┬?cieni jest w miar?? ok. Ale te┬? nie ma jakiej┬? rewelacji.
Og??┬?em nie ubi?? ekranizacji. Moim zdaniem ksi┬?┬?ka powinna pozosta?? ksi┬?┬?k┬?, a film powinien pozosta?? filmem, pomys┬?em oryginalnym, a nie ┬?ci┬?gni??tym z ksi┬?┬?ki.

Ronni 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Do│▒czy│a: 15 Mar 2010
Sk▒d: Z krainy marze˝
Wys│any: 2011-01-26, 18:16   

Z regu┬?y te┬? nie lubi?? ekranizacji ksi┬?┬?ek, poniewa┬? zawsze co┬? mi nie pasuje, albo dob??r aktor??w albo zgodno┬??? z ksi┬?┬?k┬?. Musz?? jednak przyzna??, ┬?e cho?? ich nie lubi?? to zawsze id?? na ekranizacj?? ksi┬?┬?ki kt??r┬? przeczyta┬?am :-) . Wed┬?ug mnie najlepsze ekranizacj?? ksi┬?┬?ek to: "P.S. Kocham Ci??" Ceceli Ahern i "Pami??tnik" Nicholas Sparks. Jak dla mnie by┬?y po prostu ┬?wietne. :mrgreen:

Czarownica 
Gawron

Wys│any: 2011-01-26, 18:33   

Neria - ale ja ogl┬?da┬?am tylko pierwsz┬? cz??┬??? Narnii- a o innych nic nie pisa┬?am, bo nie znam tematu.
Zawsze czekam z niecierpliwo┬?ci┬? na ekranizacje ksi┬?┬?ki kt??ra mi sie podoba i niestety, zazwyczaj prze┬?ywam zaw??d. bo postacie z ksi┬?┬?ki ka┬?dy sobie sam wizualizuje, a na filmie mamy takie, jak je widzi re┬?yser. Najlepszy przyk┬?ad to Ogniem i mieczem - posta?? Heleny. W ksi┬?┬?ce to by┬?a postawna kruczow┬?osa dziewoja. A w filmie zrobili z niej lnianow┬?os┬? miss.

Neria
[Usuniŕty]

Wys│any: 2011-01-26, 19:33   

Czarownica - spokojnie, pierwsza cz??┬??? by┬?a akurat najlepsza z film??w ;)

Najwi??ksz┬? pora┬?k┬? ekranizacji by┬? bez dw??ch zda?? Eragon.

Anthien
[Usuniŕty]

Wys│any: 2011-01-30, 15:00   

Ekranizacje film??w s┬? zr??┬?nicowane. Zreszt┬? re┬?yserzy nakr??caj┬?c film na podstawie ksi┬?┬?ki staj┬? przed ogromnym wyzwaniem, poniewa┬? fani zawsze znajd┬? nie┬?cis┬?o┬?ci i inne niezgodno┬?ci z fabu┬?┬?. My┬?l??, ┬?e bardzo trudno jest prze┬?o┬?y?? 500 stron fabu┬?y na du┬?y ekran nie sp┬?ycaj┬?c ani pomijaj┬?c niekt??rych w┬?tk??w. No i oczywi┬?cie wa┬?ny jest dob??r aktor??w. Przecie┬? jak si?? nie lubi jakiego┬? aktora to traci si?? ochot?? do obejrzenia filmu, kt??ry mo┬?e okaza?? si?? bardzo ciekawy i dobrze zrealizowany.
Z ekranizacji podoba mi si?? Trylogia Sienkiewicza, Krzy┬?acy, W┬?adca Pier┬?cieni czy Diabe┬? ubiera si?? u Prady. Natomiast z film??w Harrego Pottera podobaj┬? mi si?? te pierwsze, bo ostatnich 2 to jeszcze nie widzia┬?am, mo┬?e to przez doros┬?ych bohater??w odgrywaj┬?cych nastolatk??w...
Jestem ciekawa jak przedstawi┬? Hobbita Tolkiena, bo podobno ma si?? pojawi?? na wielkim ekranie.

TrudeDie 
Wielbiciel CiemnoÂci
Zmy?lona

Do│▒czy│a: 29 Sty 2011
Sk▒d: Z umys?u
Wys│any: 2011-02-01, 18:40   

Ja bardzo czekam na ekranizacj?? ksi┬?┬?ki "Inni" Ewy Dragi. S┬?ysza┬?am, ┬?e maj┬? takow┬? wyprodukowa??, ale to chyba tylko pog┬?oski. Jednak boj?? si??, ┬?e - je┬?li to prawda - kto┬? (za przeproszeniem) spaprze spraw?? i ze ┬?wietnej ksi┬?┬?ki powstanie beznadziejny film. Do czego nasi polscy arty┬?ci s┬? ca┬?kiem zdolni.
Og??┬?em w tym temacie mam niewiele do powiedzenia, bo widzia┬?am tylko ekranizacje Quo Vadis(do po┬?owy), Mostu do Therabithi(polecam ksi┬?┬?k?? i film), W┬?adcy Pier┬?cieni, Narnii, Diabe┬? ubiera si?? u Prady. No i pseudo-kultowy Zmierzch.
Te, kt??re s┬? wyt┬?uszczone podoba┬?y mi si?? najbardziej.

I macie racj??, ┬?e re┬?yserowie staj┬? przed trudnym zadaniem przy ekranizacjach, ale nie powinni bra?? si?? za co┬? czego nie potrafi┬?, bo potem wychodz┬?, ┬?e si?? tak brzydko wyra┬???, zwyk┬?e g??wna.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: