Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Sophie
2011-08-22, 22:57
Portret Doriana Graya
Autor Wiadomość
Ola
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-04, 10:54   Portret Doriana Graya

Kometa napisał/a:
Portret Doriana Graya - ma czerwony grzbiet cho?? sama okÂ?adka trzyma si?? w tonacji niebieskiej. Podobno rewelacja (moja koleÂ?anka z pracy mi poleciÂ?a, a jej wierz??, juÂ? wczeÂ?niej poleciÂ?a mi kilka innych dobrych ksiÂ?Â?ek), ale przyznam ze wstydem, Â?e Â?adnej jeszcze nawet nie zacz??Â?am.

Ja tylko potwierdz??, Â?e "Portret..." faktycznie jest rewelacyjny. Pami??tam, jak przerabialiÂ?my fragmenty jako lektur?? szkolnÂ? dawno temu i wtedy mnie do siebie nie przekonaÂ?. Jednak niedawno postanowiÂ?am znowu si??gnÂ??? po t?? ksiÂ?Â?k?? (tym razem w oryginale) i niesamowicie mnie zachwyciÂ?a (zwÂ?aszcza pierwsza poÂ?owa). Nie spodziewaÂ?am si??, Â?e b??dzie mi si?? to aÂ? tak dobrze czyta??. Zdecydowanie polecam!

Kat70
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 09:18   

Kometa trzymaj si?? z daleka od Portretu Doriana, chyba Â?e chcesz mie?? doÂ?a przez nast??pny miesiÂ?c. Wczoraj Â?ciÂ?gn??Â?am sobie z chomiczka film i pobieÂ?nie przejrzaÂ?am. Jest to gwaÂ?t na talencie, mÂ?odoÂ?ci i naiwnoÂ?ci bohatera, zako??czony tragediÂ? bez nadziei na przyszÂ?oÂ???. Autor piszÂ?c t?? powieÂ???, pewnie chciaÂ? niÂ? ukara?? niedoceniajÂ?cych go krytyk??w.

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2011-01-05, 09:30   

Cytat:
zako??czony tragediÂ? bez nadziei na przyszÂ?oÂ???.

No nie! Nie to, Â?e bezpoÂ?rednio podaÂ?aÂ? zako??czenie tej ksiÂ?Â?ki, ale tak si?? skÂ?ada, Â?e nigdy z tÂ? historiÂ? nie miaÂ?am do czynienia, a zainteresowaÂ?a mnie na tyle, Â?e nie chciaÂ?abym juÂ? zanim zaczn?? czyta?? wiedzie??, Â?e zako??czy si?? tragediÂ? :-?

Kat70
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 09:44   

Oksa napisał/a:
Cytat:
zako??czony tragediÂ? bez nadziei na przyszÂ?oÂ???.

No nie! Nie to, Â?e bezpoÂ?rednio podaÂ?aÂ? zako??czenie tej ksiÂ?Â?ki, ale tak si?? skÂ?ada, Â?e nigdy z tÂ? historiÂ? nie miaÂ?am do czynienia, a zainteresowaÂ?a mnie na tyle, Â?e nie chciaÂ?abym juÂ? zanim zaczn?? czyta?? wiedzie??, Â?e zako??czy si?? tragediÂ? :-?

Wybacz, nie pomyÂ?laÂ?am Â?e wi??kszoÂ??? os??b nie lubi zna?? zako??czenia. Po prostu przeraziÂ?am si?? takim finaÂ?em, zresztÂ? moÂ?e w ksiÂ?Â?ce jest nieco inne zako??czenie.

Ola
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 10:08   

Nie rozumiem pomysÂ?u oceniania i odradzania ksiÂ?Â?ki po obejrzeniu (i to nawet nie dokÂ?adnym) jej ekranizacji. ZwÂ?aszcza w przypadku "Portretu...", gdzie jego magia kryje si?? wg mnie nie tylko w treÂ?ci, ale gÂ???wnie w pi??knym j??zyku i opisach. Nie m??wiÂ?c juÂ? o tym, Â?e najnowsza ekranizacja znacznie si?? od ksiÂ?Â?ki r??Â?ni :roll:

Kat70
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 11:34   

Dla mnie tragiczne zako??czenie dyskwalifikuje ksiÂ?Â?k??, po co dodatkowo utrudnia?? sobie cz??sto i tak ci??Â?kÂ? egzystencj??. Dlatego jest to pozycja dla os??b, kt??re nie przeÂ?ywajÂ? tak bardzo los??w bohater??w, a skupiajÂ? si?? bardziej na walorach ksiÂ?Â?ki.

Panthera 
Starszy Asystent Balsamisty
Kotołak

Wysłany: 2011-01-15, 19:29   

Po pierwsze przypominam, iÂ? na prawd?? fajnie jest nie zdradza?? waÂ?nych element??w fabuÂ?y.
Tak wi??c zauroczona na przyszÂ?oÂ??? prosz?? zaznaczaj spoilery, to taki fajny zwyczaj. Nie psuje innym zabawy.

Poza tym podpisuje si?? wszelkimi odn??Â?ami pod postem Oli, nie rozumiem, jak moÂ?na ocenia?? ksiÂ?Â?k?? na podstawie filmu. Filmy rzadko sÂ? bardzo wierne oryginaÂ?owi.
PowieÂ??? Wilde'a jest na prawd?? fajna i zawiera duÂ?o ciekawych przemyÂ?le?? dodatkowo jest doÂ??? fantastyczna wi??c ja myÂ?l??, Â?e powinna si?? podoba??. A co do zako??czenia to co, kto lubi ale dla mnie zako??czenie ksiÂ?Â?ki powinno by?? sensowne i uzasadnione a nie tylko "dobre i wszyscy Â?yli szcz??Â?liwie" bo tak i nie waÂ?ne co byÂ?o w ksiÂ?Â?ce.

Kat70
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-15, 19:38   

Czy ty widzisz jakiÂ? sens w zako??czeniu tej ksiÂ?Â?ki, bo ja tylko przesÂ?anie Â?e za bÂ???dy naleÂ?y sÂ?ono zapÂ?aci?? i nikt nie dostaje drugiej szansy, nawet gdyby bardzo chciaÂ? si?? poprawi??. To nie nastraja za bardzo pokojowo do Â?ycia.

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-15, 20:02   

Do mnie raczej dociera przesÂ?anie, Â?e nadmiar Â?aski korumpuje, ale za wszystko wczeÂ?niej czy p??Â?niej przychodzi nam zapÂ?aci??, a zwykle jest tak, Â?e cena okazuje si?? duÂ?o wi??ksza od tego ile to byÂ?o warte.

Kat70
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-15, 21:39   

Czy wieczna mÂ?odoÂ??? przy braku prawdziwych przyjaci??Â? i miÂ?oÂ?ci partnerskiej, do kt??rej dÂ?Â?y kaÂ?da istota, to wedÂ?ug ciebie nadmiar Â?aski. To drwina z uczu?? mÂ?odego ,niedoÂ?wiadczonego czÂ?owieka.

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-16, 16:05   

ta wieczna mÂ?odoÂ??? mogÂ?a by?? roÂ?nie wykorzystana, ten mÂ?ody czÂ?owiek potraktowaÂ? jÂ? jako przyzwolenie do utraty hamulc??w moralnych i za to zapÂ?aciÂ?. ByÂ? to dar, ale Â?e Â?atwo przyszedÂ? nie zostaÂ? doceniony i na dodatek skorumpowaÂ? dusz?? Doriana. A potem byÂ?a tylko droga w d??Â?. To co robimy z naszym Â?yciem i z darami jakie od niego dostajemy naleÂ?y do nas. JeÂ?li te dary marnujemy lub wykorzystujemy w zÂ?y spos??b musimy liczy?? si?? z konsekwencjami.

Kat70
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-16, 17:09   

Po pierwsze ta wieczna mÂ?odoÂ??? nigdy nie miaÂ?a pozosta?? bez kary, gdyÂ? zostaÂ?a darowana przez siÂ?y nieczyste ,a one zawsze odbierajÂ? swojÂ? zapÂ?at??. Po drugie, moÂ?e byÂ?o by inaczej, gdyby na naiwnoÂ?ci Doriana nie pasoÂ?ytowaÂ? jego pseudo przyjaciel, kt??ry jego kosztem chciaÂ? zaspokoi?? swoje niespeÂ?nione fantazje.

pyczunia
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-05, 18:23   

Zacznę od tego że uwielbiam teksty Oscara Wilda, i że książka "Portret Doriana Graya" jest dużo lepsza niż film. Dla mnie motywem przewodnim tej książki jest pokazanie jak człowiek może być zepsuty "w środku", będąc ciągle pięknym z zewnątrz. Spoiler Ale przecież na początku był piękny na ciele i duszy, dopiero poznanie Henryka go zmienia, wprowadza w inny świat i manipuluje nim, a obraz Bazylego ma pokazać nam jaki i samemu Dorianowi ogrom jego grzech??w.

Ja akurat uważam "Portret.." jak i inne bajki Wilda za arcydzieło, które przeczytałam wiele razy. Niektóre cytaty to prawdziwe perełki, które mam zapisane w pamiętniku, który kiedyś prowadziłam :-P .
Dlatego też ja szczerze polecam to dzieło. :-)

Sophie 
Moderator
Mały Tyran

Wysłany: 2012-03-14, 19:15   

Wysłuchałam "Portretu Doriana Greya" w audiobooku, a wiecie jak to jest, tu się człowiek nie skupi, tamto umknie, to zostanie zagłuszone... Na "Portrecie..." sprawdzałam, czy spodobają mi się audiobooki, ponieważ nie miałam wcześniej okazji by wysłuchać fragmentu książki dłuższego niż kilka minut. Ostatnie rozdziały już domęczyłam, lecz niewiele z nich zapamiętałam, tak więc nie będę się zbytnio o nich wypowiadać. Mogę natomiast stwierdzić, że Dorian, choć irytujący (lecz cechy, które go takim czynią, były zamierzone) był interesującą postacią. Tak ja napisała powyżej pyczunia, niektóre cytaty to prawdziwe perełki. Jeśli ktoś chce, może rozmyślać o tym jak doskonale ukazane jest sprowadzanie na złą drogę, zatruwanie duszy i umysłu, wyparcie własnych złych uczynków, to proszę bardzo, ja nie jestem taką osobą. Skupiłam się raczej na akcji, która była niestety skromna i mało interesująca. Nie przepadam też za umiejscowieniem akcji w takich czasach (tak, wiem, kiedy żył autor). To po prostu nie była książka dla mnie.

wiedźma z bagna 
Redaktor
...zakała rodu...

Wysłany: 2013-01-21, 20:07   

Nie wiem jak to się stało, że tu jeszcze nie napisałam swojego zdania, noe niedopatrzenie okrutne z mej strony.
Portret Doriana Graya- to naprawdę niezapomniane dzieło. Wilde jest mistrzem słowa i klimatu. Już choćby za te słowa: "Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są tylko książki dobrze napisane i źle napisane" należą mu się oklaski :-) Ponoć pierwsza wersja portretu została źle przyjęta przez krytyków i czytelników ze względu na liczne i... ekhm nazbyt rażące aluzje do homoseksualnego związku bohaterów.

Nie oglądałam filmu, widziałam natomiast kiedyś dawno temu spektakl w Teatrze Telewizji - było kiedyś takie cóś - i pamiętam, że zrobił na mnie pozytywne wrażenie http://chomikuj.pl/Mia85/...4715.avi(video)

Odpowiedz do tematu