Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kometa
2011-08-11, 00:57
Cykl Nocarz
Autor Wiadomość
Kometa 
Psychodeliczne Ciało Niebieskie
Doppel X

Wysłany: 2009-09-12, 18:12   Cykl Nocarz

Autor: Magdalena Kozak
Tytuł: Nocarz
Cykl: Nocarz
Tom: 1
Język oryginału: Polski
Liczba stron: 400
Rok wydania: luty 2006
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 195 mm
Wydawca: Fabryka Słów, Wydawnictwo Sp. z o.o.

Nocarz to historia Jurka Arleckiego czy też Vespera, byłego farmaceuty, który gorąco pragnął zostać oficerem ABW. Poniekąd osiąga swój cel, dostał wezwanie, ma się stawić na szkoleniu. Będzie super tajnym komandosem broniącym niewinnych obywateli, spełnienie snu małego chłopca o byciu supermanem. Rzeczywistość jednak jawi się mniej różowa. Trafia do głucho zabitej dechami zapomnianej dziury gdzieś pod Warszawą gdzie przełożeni albo wycierają nim podłogę, albo każą zbierać informacje o... wampirach. Jurek szuka w ich niecodziennym zachowaniu jakiś psychologicznych gierek, jednak z upływem czasu zaczyna godzić się z faktem, że trafił do zwykłego wariatkowa, a nie do szanującego się oddziału ABW.
Nagle sytuacja się diametralnie zmienia. Do tej pory traktowany jak popychadło zostaje wysłany na poważną akcje w trakcie której umiera... i rodzi się na nowo. Jako Wampir.
Brzmi banalnie i na początku tak faktycznie jest, ale osadzenie akcji w polskich realiach, umieszczenie wampirów w Agencji Bezpieczeństwa intryguje i zachęca do dalszego czytania. Mamy bardzo jasno rozgraniczone strony konfliktu - Dobrzy Nocarze strzegący prawa i porządku w swoim kraju przedz złymi Renegatami - wampirami wyjętymi spod prawa, którzy ani myślą układać się z ludźmi w pokojowe koegzystencje. Jeśli chodzi o to, to fabuła jest prosta jak budowa cepa, nakręca ją głównie akcja, akcja i jeszcze raz akcja. Dzieje się dużo i szybko, jest sporo zwrotów, zaskoczeń ale i tak czytelnik wie jak to się skończy. Przewidywalność i prostota to główne wady tej książki, po sznurku do kłębka. Nie mniej jednak książkę czyta się momentalnie i jest jeszcze coś co działa na jej wielki plus. Jej kontynuacja.

Tytuł: Renegat
Tom: 2
Liczba stron: 400
Rok wydania: styczeń 2007

Renegat jest jak olśnienie, autorka się wyraźnie się rozkręciła, złapała rytm. Oprócz dużej ilości świetnej i dobrze rozplanowanej akcji, dostajemy ludzkie dramaty i rozterki, tu już nie chodzi o bezmyślne walenie do siebie z wielkich splów, tu chodzi o ludzkie psyche, każdy z bohaterów jest kształtowany stopniowo, nic nie jest jasne ani właściwe, już nie ma rozgraniczenia to dobre a to złe. Każda ze stron ma swoje racje. I każda o nie walczy.
Vesper nagle znajduje się po środku. Pomiędzy światem w którym się narodził, a światem z którym walczył, a teraz jest zmuszony nauczyć się w nim żyć i grać według jego reguł. Na granicy szaleństwa uczy się siebie od nowa.
Pojawia się też cały wachlarz nowych, świetnych postaci, na dobre wkracza na scenę Pani Renegatów Aranea, jej wierny generał Nex, Pan Domów Krwi - Strix, Later, Alex, Res, Icta... Każda z postaci jest dość silnie zarysowana, ma coś do zrobienia i powiedzenia (czego nie można powiedzieć o Nocarzu, zarys postaci ograniczał się do dwóch, góra trzech bohaterów, reszta była wyblakłym tłem, a i główna dwójka nie reprezentowała sobą nic ciekawego). Świetnie i realistycznie ukazane relacje między ludzkie, ich pragnienia i dążenia. Daje kopa. Na każdej płaszczyźnie.

Tytuł: Nikt
Tom: 3
Liczba stron: 344
Rok wydania: październik 2008

31 października 2008 ukazała się ostatnia odsłona cyklu - Nikt. Trzyma poziom Renegata i ukazuje nam większą i bardziej skomplikowaną intrygę, budowaną jak się okazuje już od pierwszego tomu. Książkę się zwyczajnie połyka, nawet niewiadomo kiedy, jak zwykle świetna akcja, świetna kreacja postaci i odpowiednia dawka humoru. Mocna rzecz.

Do tej lektury namówił mnie kolega, wychwalający pod niebiosa prozę pani Kozak. Jako, że moja obecna praca bardzo mi ułatwia dostęp do wszelakich książek postanowiłam zobaczyć z czym to się je, zwłaszcza, że dzieła autorki wyszły pod znakiem Fabryki Słów (wydawnictwo, z tego co do tej pory zauważyłam, znające się na rzeczy). Początkowo miałam bardzo mieszane uczucia, ale teraz przeważają te pozytywne. I to mocno przeważają. Nocarz mnie trochę rozczarował, ale nie na tyle by nie sięgnąć po Renegata, który okazał się strzałem w dziesiątkę. A Nikt okazał się dobrym zakończeniem serii. To literatura owszem prosta i szybka, naprawdę dobra na nudę czy głód sensacji. Ale naprawdę urzekająca w swej formie. I warto najpierw jednak sięgnąć po Nocarza żeby zobaczyć jak bardzo zmienia się podejście bohaterów do tego co robią.

Ja generalnie wolę Renegatów i cieszyłam się kiedy Vesper do nich przystał. Choć w jego przypadku nie był to świadomy wybór a "zbieg okoliczności". Btw nie lubię go, drażnił mnie dupek jeden, rozmemłaniec. Za to Nex i Strix rządzą, chyba głównie przez tę dwójkę uwielbiam renegacką brać. Nie lubiłam Nocarzy jako bohaterów i chyba właśnie dlatego pierwszy tom średnio mi się podobał. Po pierwsze mimoza Vesper mnie drażnił, po drugie Ultora miałam ochotę lać mokrą ścierą, po trzecie Nidor ofiara Boża... po czwarte nikogo więcej do lubienia lub też nie lubienia po stronie nocarzy. Wszystko inne co tam się plątało to statyści.
I już jak się okazało że Vesper taki czuły na prawdziwą krew wiedziałam że trafi do renegatów. Po pierwszym tomie nie miałam o nich zdania, choć Aranea jako postać mnie ciekawiła. Szkoda że potem okazała się być taka do niczego. W ogóle pod względem postaci kobiecych książka jest straszna. Właściwie mamy tam tylko dwie panie i obie nudne, szablonowe i pozbawione charakteru. Jeszcze Aranea coś tam próbuje pokazać, ale brak jej logiki i konsekwencji, a kurwienie się na prawo i lewo jako lekarstwo na samotność nigdy do mnie nie przemawiało.

Za to panowie renegaci trzymają ładnie poziom. Z resztą wampir to wampir, ma pić krew a nie jakieś substytuty, to jest prawo tego gatunku. Generalnie dla mnie 'dobry' wampir to wampir który pije krew. To stworzenie z horroru, ma byc groźne i mroczne, niebezpieczne. I doprawdy idea pacyfistycznych, ugrzecznionych wampirów do mnie nie przemawia zbytnio.

Ale tak czy inaczej serdecznie polecam ;)

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2009-09-14, 11:55   

Jak na razie przeczytaÂ?em pierwszy tom i jestem pod wraÂ?eniem. Lekko, przyjemnie. Autorka uÂ?atwiÂ?a wczucie si?? w bohater??w tej ksiÂ?Â?ki. Zabieram si??, za jakiÂ? czas do tomu drugiego i mam nadzieje, Â?e b??dzie lepszy niÂ? tom pierwszy. ;-)

Panthera 
Starszy Asystent Balsamisty
Kotołak

Wysłany: 2009-12-14, 14:36   

U mnie byÂ?o odwrotnie. Si??gn??Â?am po "Nocarza" bo idea wampir??w w polskich siÂ?ach specjalnych bardzo mi si?? spodobaÂ?a. I tom pierwszy moÂ?e nie rzuciÂ? mnie na kolana ale zapowiadaÂ? caÂ?kiem ciekawÂ? seri??. Niestety juÂ? w cz??Â?ci drugiej byÂ?o wi??cej gadania i cierpienia i gadania o cierpieniu niÂ? to warte a akcja pojawiÂ?a si?? na samym ko??cu... jak na "m??skÂ? proz??"m kt??ra obiecujÂ? na okÂ?adkach i w reklamach to za duÂ?o uÂ?alania si?? wedle mnie. Tom trzeci przeczytaÂ?am szybko, gÂ?ownie po to by mie?? to z gÂ?owy i nie babra?? si?? w dÂ?uÂ?yznach. Acz i tak "Nikt" chyba miaÂ? wi??cej ciekawych pomysÂ???w niÂ? "Renegat". Ale og??lnie rozczarowaÂ?a mnie ta seria, a szkoda :(

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2009-12-15, 00:42   

Aaaa.... miaÂ?em podzieli?? si?? dalszymi losami Misia czytajÂ?cego Kozak. No ok. Tak mnie wciÂ?gn??Â?a ta ksiÂ?Â?ka iÂ? trzeci tom od razu po drugim przeczytaÂ?em w formie eBooka.
Drugi tom zdecydowanie byÂ? bogatszy o akcje. Bardziej obnaÂ?yÂ? Vespera i przybliÂ?yÂ? spraw?? wampir??w, tzn renegat??w.
Magdalena Kozak moim zdaniem pokazaÂ?a teÂ? fajnie Warszaw?? i nie tylko. I (nie wiem czy si?? myl??) byÂ?a chyba pierwszÂ?, kt??ra w warszawski Â?wiat (i mojÂ? dzielnic??) wprowadziÂ?a Â?ycie wampir??w.
Polecam ksiÂ?Â?k??, dla tych, kt??rzy albo wprowadzajÂ? si?? Â?wiat fantastyki o wampirach lub majÂ? jakieÂ? doÂ?wiadczenie w tym zakresie.

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-21, 10:57   

Si??gn??Â?am po Nocarza z przekory, bo pomysÂ? wampir??w w ABW wydawaÂ? mi si?? tak gÂ?upi, Â?e spodziewaÂ?am si??, Â?e b??d?? miaÂ?a ubaw. Zamiast ubawu miaÂ?am wypieki na twarzy. PrzeleciaÂ?am przez wszystkie tomy z pr??dkoÂ?ciÂ? bÂ?yskawicy (dosÂ?ownie, bo Nikta przeczytaÂ?am w 8 godzin z maÂ?Â? przerwÂ? na siusiu i p??jÂ?cie do sklepu). To jedna z lepszych ksiÂ?Â?ek o wampirach, gÂ???wnie przez innowacyjnoÂ?c. Jestem jej wielkÂ? fankÂ?.

Cytat:
I (nie wiem czy si?? myl??) byÂ?a chyba pierwszÂ?, kt??ra w warszawski Â?wiat (i mojÂ? dzielnic??) wprowadziÂ?a Â?ycie wampir??w.

A ja b??d?? druga jak tylko sko??cz?? moje wypociny :mrgreen:

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2009-12-21, 23:00   

Lamia napisał/a:

Rozwi?? :mrgreen:

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-22, 09:56   

Ilir napisał/a:
Lamia napisał/a:

Rozwi?? :mrgreen:

Pisz?? powieÂ?c o pewnej mÂ?odej lekarce, do kt??rej trafia osoba ugryziona przez wampira. Dziewczyna, jak przystaÂ?o na prawdziwego szalonego doktora, przeprowadza badania, pr??bujÂ?c wyjaÂ?nic czym wÂ?aÂ?ciwie wampir jest, a przy okazji wpada w sam Â?rodek walki dw??ch wampirzych klan??w. Akcja dzieje si?? w Warszawie. To tak w duÂ?ym skr??cie. JuÂ? caÂ?kiem pot??Â?ne dzieÂ?o z tego wychodzi (etap: 35 rozdziaÂ?). Mam zamiar zamknÂ?c to do czerwca i spr??bowac wydac (uda si??, uda!)

Anthien
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-22, 16:54   

Lamia, b??d?? trzyma?? kciuki, Â?eby udaÂ?o ci si?? wyda?? ksiÂ?Â?k?? :!:
Mam nadziej??, Â?e to b??dzie sukces :-D
Z ch??ciÂ? kupi?? i przeczytam Twoje dzieÂ?o, bo streszczenie zapowiada ciekawÂ? histori??.

Lily
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-15, 18:59   

Jestem wÂ?aÂ?nie w trakcie 2 tomu i uwaÂ?am Â?e ksiÂ?Â?ka jest genialna :-P . Na poczÂ?tku nie podobaÂ?o mi si?? to, Â?e Vesper przeszedÂ? do Renegat??w, draÂ?niÂ?o mnie to ale tylko na poczÂ?tku, teraz uwaÂ?am, Â?e to byÂ?o genialne ,Â?e fabuÂ?a jest dzi??ki temu ciekawsza i zaskakujÂ?ca :mrgreen:

Kometa 
Doppel X

Wysłany: 2010-01-15, 21:55   

Ja tam wol?? Renegat??w i cieszyÂ?am si?? kiedy Vesper do nich przystaÂ?. Cho?? w jego przypadku nie byÂ? to Â?wiadomy wyb??r a "zbieg okolicznoÂ?ci". Btw nie lubi?? go, draÂ?niÂ? mnie dupek jeden, rozmemÂ?aniec. Za to Nex i Strix rzÂ?dzÂ?, chyba gÂ???wnie przez tÂ? dw??jk?? uwielbiam renegackÂ? bra?? ;)

To są właśnie rzeczy

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-15, 22:27   

A ja w tej trylogii uwielbiam to, Â?e po przeczytaniu 1 tomu byÂ?am przekonana, Â?e nocarze sÂ? wspaniali i dobrze, a renegaci wydawali mi si?? odraÂ?ajÂ?cy. Gdy zacz??Â?am czytac Renegata, czuÂ?am si?? absolutnie skoÂ?owana. Nagle nocarze stracili w moich oczach, a renegaci uroÂ?ci do rangi tych dobrych. Po przeczytaniu 3 tomu dalej nie wiedziaÂ?am, kt??rej ze stron powinnam kibicowac. Kibicuj?? wi??c obu :)

PS. Ostatnio m??j ojciec poÂ?knÂ?Â? wszystkie 3 tomy. Zwykle niezbyt gruba ksiÂ?Â?ka starcza mu na jakiÂ? miesiÂ?c. Nocarza i reszt?? przeczytaÂ? w tydzie??. ByÂ?am zdziwiona i zapytaÂ?am, czy mu si?? podobaÂ?o. PowiedziaÂ? "gÂ?upie to, taka bajka". Na co ja "tato, to czemu tak szybko przeczytaÂ?eÂ?". UsÂ?yszaÂ?am "bo nic w telewizji nie byÂ?o". Co moÂ?na przetÂ?umaczyc z jego na j??zyk ludzki "bardzo, bardzo mi si?? podobaÂ?o. doskonaÂ?a, wciÂ?gajÂ?ca ksiÂ?Â?ka dzi??ki kt??rej zapomniaÂ?em o n??dznej rozrywce jakÂ? jest oglÂ?danie TVN Turbo" :mrgreen:

Kometa 
Doppel X

Wysłany: 2010-01-15, 22:53   

E nie, ja tam nie lubiÂ?am Nocarzy i pierwszy tom Â?rednio mi si?? podobaÂ?. Po pierwsze mimoza Vesper mnie draÂ?niÂ?, po drugie Ultora miaÂ?am ochot?? lac mokÂ? Â?cierÂ?, po trzecie Nidor ofiara BoÂ?a... po czwarte nikogo wi??cej do lubienia lub teÂ? nie lubienia po stronie nocarzy. Wszystko inne co tam si?? plÂ?taÂ?o to statyÂ?ci.

Poza tym juÂ? jak si?? okazaÂ?o Â?e Vesper taki czuÂ?y na prawdziwÂ? krew wiedziaÂ?am Â?e trafi do renegat??w. Po pierwszym tomie nie miaÂ?am o nich zdania, cho?? Aranea jako posta?? mnie ciekawiÂ?a. Szkoda Â?e potem okazaÂ?a si?? by?? taka do niczego. W og??le bod wzgl??dem postaci kobiecych ksiÂ?Â?ka jest straszna. WÂ?aÂ?ciwie mamy tam tylko dwie panie i obie nudne, szablonowe i pozbawione charakteru. Jeszcze Aranea coÂ? tam pr??buje pokaza??, ale brak jej logiki i konsekwencji, a kurwienie si?? na prawo i lewo jako lekarstwo na samotnoÂ??? nigdy do mnie nie przemawiaÂ?o.

Za to panowie renegaci trzymajÂ? Â?adnie poziom. Z resztÂ? wampir to wampir, ma pi?? krew a nie jakieÂ? substytuty, to jest prawo tego gatunku.

To są właśnie rzeczy

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2010-01-15, 23:27   

Ale to jest prawo gatunku polskiego. Nie kaÂ?dy autor musi trzyma?? si?? szablonu. O to chodzi, Â?e pisarz ma peÂ?ne pole do popisu. Tutaj Magdalena Kozak pokazaÂ?a to tak jak chciaÂ?a. A poza tym.... i tak wi??kszoÂ??? ksiÂ?Â?ek o wampirach to bzdury.

Kometa 
Doppel X

Wysłany: 2010-01-15, 23:50   

Nie tyle chodzi mi o szablon ile o... kanon? Sama nie wiem jak to ujÂ???.

Generalnie dla mnie 'dobry' wampir to wampir kt??ry pije krew. To stworzenie z horroru, ma by?? groÂ?ne i mroczne, niebezpieczne. I doprawdy idea pacyfistycznych wampir??w do mnie nie przemawia zbytnio.

Nie wiem, moÂ?e jestem dziwna.

To są właśnie rzeczy

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2010-01-16, 00:12   

A mi si?? wydaje, Â?e ona chciaÂ?a pokaza?? 'dwa Â?wiaty' by kaÂ?dy z tych raj??w zyskaÂ? swoich fan??w. PrzecieÂ? byÂ?y osoby, kt??re do ko??ca zostaÂ?y Nocarzami. Nidor do ostatniej chwili byÂ? niezdecydowany. Musz?? powiedzie??, Â?e Â?ycie Nocarskie mi si?? podobaÂ?o, ale to pewnie przez to iÂ? lubiÂ?em Vespera. Po stronie renegat??w teÂ? kilka os??b zwr??ciÂ?o mojÂ? uwag??. Cho?? Vesper czasem Â?le si?? zachowaÂ? to byÂ? dobrÂ? postaciÂ?.

Odpowiedz do tematu