Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Operacja Dzień Wskrzeszenia
Autor Wiadomość
hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2012-07-22, 22:25   Operacja Dzień Wskrzeszenia

Operacja Dzień Wskrzeszenia

Autor: Andrzej Pilipiuk
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 496
Rok wydania: 2006
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Opis z okładki:

Rozpoczęło się końcowe odliczanie... Rakiety z głowicami atomowymi są już gotowe do odpalenia. Nikt się nie spodziewa, że właśnie Polsce przypadnie niechlubna rola wywołania ostatecznej wojny. A wszystko z powodu ambicji nowego prezydenta, który postanowił uczynić z naszego kraju atomowe mocarstwo. Jak na rasowego polityka przystało, nie wziął pod uwagę, że jego program może wymknąć się spod kontroli, a świat stanie w obliczu zagłady...

Młodzi bohaterowie biorą odpowiedzialność za losy przyszłych pokoleń. I nie tylko przyszłych, bowiem cel ich tajnej misji znajduje się w przeszłości. Podjęte przez nich zadanie jest tym trudniejsze, że podróżom w czasie towarzyszą liczne paradoksy, które mogą zmienić obraz świata w teraźniejszości. Może się przecież zdarzyć, że po cofnięciu się w przeszłość syn zawróci w głowie swojej przyszłej matce... Czy któremuś z bohaterów uda się zakończyć "Operację Dzień Wskrzeszenia" z powodzeniem i uratować świat przed atomową katastrofą?

Moja opinia:

Nie miałam w ogóle pojęcia czego mogę się po tym opasłym tomiszczu spodziewać. Miałam tylko nadzieję, że to będzie zwarta całość a nie opowiadania. Pod tym względem się nie rozczarowałam, ależ jakie było moje zdziwienie kiedy otworzyłam książkę, a tam pierwsze słowa jakie przeczytałam to data. I to jaka!
Kod:
"Lipiec 2012, gdzieś w Polsce."
Ależ się zdziwiłam. O rety. To teraz. Od razu spojrzałam na rok wydania – 2006. Nieźle. Po przeczytaniu kolejnych kilku stron stwierdziłam, że chyba niewiele życia mi już zostało. Co najwyżej tydzień.

Pilipik kocha tworzyć alternatywy dla świata po apokalipsie, będącej następstwem działania kosmitów czy bomby nuklearnej. Jego podróże w czasie są mi bliskie. Jako dziecko bardzo często marzyłam, że jakimś cudem wsiadam co wehikułu czasu, żeby odbyć bohaterską misję i ocalić świat. Kochałam historię i zawsze chciałam ją zobaczyć na własne oczy, a zarazem zawsze miałam dylemat jak bym sobie poradziła bez wynalazków XX wieku. Oczami Pilipiuka mogłam tego dokonać. Zarówno w Cyklu Oko Jelenia jak i w Operacji Dzień Wskrzeszenia.

Kogo nie spytasz, każdy mówi błe, słabe, dno, choć i o Jakubach tak mówią. Nie zgadzam się z tym. Dla Pilipiuka o wiele lepiej wchodzą zbiory opowiadań niż powieści. Po prostu jego pomysły są czasem zbyt wielowątkowe i w pewnym momencie trudno mu je połapać wszystkie. Czasem popełnia błąd i ciągnie nie te co powinien, albo nie ma pomysłu na te ciekawsze. Zakończenia też mają wady lub zalety. Są niedokończone. Pozostawiają wiele otwartych kwestii dla czytelnika, jakby dawał do wyboru, aby samemu wybrać zakończenie. A ile ludzi tyle zakończeń tej samej historii. Czytając Dzień Wskrzeszenia w ogóle się nie nudziłam. Jena przygoda goniła drugą. Nie było czasu na złapanie oddechu ani na odłożenie książki na bok. Wątki romantyczne jak zawsze słabe lub w powijakach, co dla mnie jest zaletą w tym gatunku, nie one są najważniejsze. Więc… naprawdę nie wiem skąd te dziwne awersje wśród czytelników. Niektórzy nie trawią Pilipiuka, a inni np. ja Kossakowskiej. Co jakiś czas próbuję coś jej czytać i mi nie wychodzi. Grillbar Galaktykę strawiłam owszem, ale Siewcę Wiatru nie dało rady. Widać nie każdy autor musi się podobać wszystkim, ale każdy znajdzie swoich fanów. Ja na pewno należą do fanklubu Andrzeja Pilipiuka. Nie uważam jego dzieł za wybitne, ale świetnie się przy nich bawię. Potrafię śmiać się sama z siebie i pewnie dlatego humor autora mi odpowiada.

Odpowiedz do tematu