Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Oksa
2013-11-20, 11:06
Pamięć krwi
Autor Wiadomość
Oksa 
Gawron

Wysłany: 2011-08-22, 18:48   Pamięć krwi

Tytuł: Pamięć Krwi
Autor: Izabela Degórska

Wydawnictwo: Zysk i S-ka, Czerwiec 201
Liczba stron: 336

Pierwsza polska powieść wampiryczna z prawdziwego zdarzenia!

Milena, zmęczona pracą dziennikarka, wpada na trop morderstw, do jakich dochodzi w podziemiach Szczecina. Równocześnie dowiaduje się o dziwnym zachowaniu jej byłego chłopaka, Darka. Spotkanie z nim kończy się w łóżku, a pobudka przynosi odkrycie dziwnych obrażeń na ciele. Od tego momentu jej świat ulega zmianie.

Przechodząc transformację w wampira, Milena odkrywa swoje niezwykłe zdolności - może bez obaw poruszać się w słońcu, a srebro i święte symbole nie są dla niej zagrożeniem.

To, co mogło zdawać się błogosławieństwem dla Mileny jako wampira, okazuje się równocześnie jej przekleństwem, ściąga bowiem na nią uwagę innych krwiopijców. Dzieje się tak, gdyż Milena nosi w sobie zagadkę nieśmiertelności - zagadkę krwi.

Ode mnie: Jestem po lekturze i jestem z tego zakupu zadowolona. Książka jest napisana ładnym językiem, aż czytało się ją z wielką przyjemnością. Poza tym bohaterka i jej problemy są naprawdę zwyczajne aż do bólu, pomimo jej niezwykłości po przemianie w wampira. Nie otrzymujemy jednak super wampirzycy, której nikt nie jest w stanie podskoczyć, ale nowo narodzoną wampirzycę, której nikła wiedza na temat krwiopijców powoduje, że potrzebuje jednak pomocy. Nie liczcie też na wątek romantyczny przez wielkie R, do którego przyzwyczaiły nas ostatnie pozycje z wampirami. I całe szczęście, bo człowiek ma ochotę na chwilę od tego w końcu odpocząć.
W pewnym momencie utknęłam przy końcu i jakoś nie mogłam ruszyć z czytaniem dalej... sama nie wiem czemu... taki mój chwilowy zanik ochoty.

Myślę, że mogę jej dać 7,5/10, a to u mnie wysoka nota.

Polecam ;-)

red_head
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-24, 11:48   

Oksa napisał/a:
Tytuł: Pamięć Krwi

Wydawnictwo: Zysk i S-ka, Czerwiec 201
Liczba stron: 336

Obrazek

Pierwsza polska powieść wampiryczna z prawdziwego zdarzenia!

Milena, zmęczona pracą dziennikarka, wpada na trop morderstw, do jakich dochodzi w podziemiach Szczecina. Równocześnie dowiaduje się o dziwnym zachowaniu jej byłego chłopaka, Darka. Spotkanie z nim kończy się w łóżku, a pobudka przynosi odkrycie dziwnych obrażeń na ciele. Od tego momentu jej świat ulega zmianie.

Przechodząc transformację w wampira, Milena odkrywa swoje niezwykłe zdolności - może bez obaw poruszać się w słońcu, a srebro i święte symbole nie są dla niej zagrożeniem.

To, co mogło zdawać się błogosławieństwem dla Mileny jako wampira, okazuje się równocześnie jej przekleństwem, ściąga bowiem na nią uwagę innych krwiopijców. Dzieje się tak, gdyż Milena nosi w sobie zagadkę nieśmiertelności - zagadkę krwi.

Ode mnie: Jestem po lekturze i jestem z tego zakupu zadowolona. Książka jest napisana ładnym językiem, aż czytało się ją z wielką przyjemnością. Poza tym bohaterka i jej problemy są naprawdę zwyczajne aż do bólu, pomimo jej niezwykłości po przemianie w wampira. Nie otrzymujemy jednak super wampirzycy, której nikt nie jest w stanie podskoczyć, ale nowo narodzoną wampirzycę, której nikła wiedza na temat krwiopijców powoduje, że potrzebuje jednak pomocy. Nie liczcie też na wątek romantyczny przez wielkie R, do którego przyzwyczaiły nas ostatnie pozycje z wampirami. I całe szczęście, bo człowiek ma ochotę na chwilę od tego w końcu odpocząć.
W pewnym momencie utknęłam przy końcu i jakoś nie mogłam ruszyć z czytaniem dalej... sama nie wiem czemu... taki mój chwilowy zanik ochoty.

Myślę, że mogę jej dać 7,5/10, a to u mnie wysoka nota.

Polecam ;-)

Przeczytałam, przetrawiłam i polecam każdemu, zgadzam się z Oksą prawie całkowicie, prawie, ponieważ ja ją przeczytałam jednym tchem ;-) . Szczerze mówiąc to brakowało mi trochę pazura i jakiegoś konkretniejszego zakończenia, ale sądząc po tym, można spodziewać się ciekawej kontynuacji, na co sama zresztą liczę, bo pozostał mi trochę niedosyt szczecińskich wampirów :-P . Książka jest bardzo fajnie i zgrabnie zbudowana, dużo na prawdę ciekawych wątków dających możliwości rozwinięcia lub zastanowienia się nad nimi samemu, na pewno nie można się przy niej nudzić. Moja ocena to 8/10 , ponieważ osobiście uważam za grzech nierozbudowanie do siedmiusetstronicowego tomiszcza tak ciekawej fabuły i wszystkich wątków towarzyszących :evil:

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2012-07-20, 08:51   

Również przeczytałam książkę jednym tchem, kilka godzin i był koniec. Czytało się rewelacyjnie. Mimo późnej pory nie mogłam się oderwać. Musiałam doczytać do końca. Potwierdzam - to Pierwsza polska powieść wampiryczna z prawdziwego zdarzenia! Fabuła od samego początku intryguje. Autorka wykorzystała własne doświadczenie w pracy osadzając główną bohaterkę Milenę w środowisku dziennikarskim. Ponadto co jakiś czas pojawiają się retrospekcje innego bohatera. Na początku wydają się do niczego nie pasować, ale są intrygujące. Później wszystko zgrabnie łączy się w jedną całość. Fabuła cały czas trzyma w napięciu. Nie wiem czy zdecydowałabym się na zakup, ale Pamięć krwi bardzo mi się podobała.Można spokojnie dać notę 8/10 i to pewnie dlatego, że to nie cykl.

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2013-06-25, 12:47   

Skoro taka wysoka nota ze względu na to, że nie jest cyklem, to będziesz musiała ją hlu zmienić, ponieważ wyczytałam, że 1 lipca ma się pojawić kontynuacja :-D
http://www.zysk.com.pl/pl...zabela_Degorska

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2014-05-01, 14:14   

Krew to nie wszystko

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 24-01-2014
Ilość stron: 674

Opis z okładki:

Czy nadzieja na życie za dnia warta jest każdej ceny?
Milena to dziennikarka w lokalnej gazecie, ale także niedawno przemieniona wampirzyca o niespotykanych dla tego gatunku zdolnościach – potrafi chodzić za dnia. Jej życie zaczyna się powoli układać: w redakcji robi wymarzoną karierę, w wampirzym mieście w podziemiach Szczecina poznaje swego Mistrza. Zyskuje popularność, o jakiej nigdy nie marzyła. W miłości również jest spełniona, bowiem ukochany Dorian nie odstępuje jej na krok. Jest jednak pewna niedokończona sprawa, która ją niepokoi – jej inicjacja.
Podczas uroczystości, na którą przybywa elita wampirzego światka, dochodzi do tragedii. Półżywa Milena staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Odkryte zostają głęboko skrywane tajemnice i ujawniają się siły, których boją się nawet najstarsi krwiopijcy. Czy krew wampirzycy chodzącej za dnia to dar czy przekleństwo?
Moja opinia

Powiem szczerze, że wyczekiwałam tej pozycji z niecierpliwością. Dlaczego? Bo to polskie Urban Fantazy i pierwsza część mi się w miarę podobała. Czytając jednak drugą zaczęłam jednak odnosić wrażenie, że książki zostały napisane z dekadę temu, kiedy panowała moda na wampiry - niektóre niuanse książki jakby o tym świadczą – a dopiero teraz, autorka zdecydowała się opublikować lub znalazł się wydawcę. Z kolei inne rzeczy wręcz przeciwnie. Kanwą Krew to nie wszystko jest pogoń wampirów za dniem. Wampiry nie chcą być ludźmi, ale chcą chodzić w pełnym słońcu. Tę cechę ma Milena. Czy to dar czy przekleństwo? Zależy dla kogo. A może jednak przekleństwo dla wszystkich? Przynajmniej ja to tak widzę, ponieważ nikt nie chce aby wampiry chodziły za dnia. O Milenę toczy się wojna. Dla niej samej, jej umiejętność, staje się przekleństwem. Jej życie zostaje wywrócone do góry nogami. Różne frakcje chcą ją dopaść, a ona sama nie ma nic do powiedzenia. Do gry wraca Otto. Bardzo podobała mi się jego relacja z Mileną. Świetne przepychanki, konwersacja pomiędzy nimi dostarcza niezłego ubawu. Poznajemy całkiem innego Ottona niż w pierwszej części. Ponadto druga część daje odpowiedzi na na wiele pytań:
- skąd Milena ma umiejętność chodzenia za dnia,
- skąd u Mileny pamięć krwi,
- kto stworzył wampiry i dlaczego są one dziećmi nocy.
Ta ostatnia odpowiedź nie została do końca wyczerpana i można to pociągnąć tworząc kolejną część. Żałuję, że nie zrobiłam powtórki z pierwszej części. Wiele rzeczy mi umknęło. Nie pamiętałam Doriana (jak przez mgłę), Sinsina. Ponadto jestem trochę rozczarowana wampirami Dagórskiej: mistrza Korneliusza było za mało (nie do końca wykorzystana postać z potencjałem), asceza Czyścicieli jest do bani, trąca Edziem (nie pamiętam zbyt wiele o nich z pierwszej części), tak samo pragnienie posiadania dziecka przez wampirzyce oraz pożywianie się na sobie nawzjem. Najbardziej podobali mi się Stworzyciele. Powiało nowością, czymś prastarym, ich umiejętności, kierowanie Familiantami. Powtórzę się, ale ten pomysł ma ogromny potencjał. Nie powinno się go zmarnować, ale patrząc na to, że książka jest mało znana, może nie dojść do kolejnych publikacji. Dagórska podjęła jeszcze jeden problem, który najlepiej obrazuje przykład Dity. Ona miała najwięcej czasu na przemyślenia i praktykę. Inni mieli mniej, ale i tak wybrali to samo. Chodzi mi oto, co by było gdyby przemiana wampira w człowieka była możliwa? Ilu by się ucieszyło, a ilu natychmiast zapragnęło na powrót stać się wampirem? Przesłanie jest jasne. Naprawdę żałuję, że ta seria jest tak mało reklamowana, bo warto ją przeczytać. Świat jest spójny, fabuła ciekawa. Bohaterka dowiaduje się coraz więcej o wampirach, zdobywa nowe doświadczenia i umiejętności. Zmienia się. A zakończenie mówi, że wiele jeszcze przed nią. I to mi się podoba.

Odpowiedz do tematu