Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Trylogia Achaja
Autor Wiadomość
Kometa 
Psychodeliczne Ciało Niebieskie
Doppel X

Wysłany: 2009-09-12, 18:10   Trylogia Achaja

Autor: Andrzej Ziemiański
Cykl: Achaja
Liczba tomów: 3
Język oryginału: Polski
Rok wydania:
- Tom 1 - grudzień 2002
- Tom 2 - listopad 2003
- Tom 3 - grudzień 2004
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 195
Wydawca: Fabryka Słów

Księżniczka Achaja z Troy nie ma łatwego życia, a to za sprawą swojej macochy - Asiji. Młodziutka (bo zaledwie czternastoletnia) żona Wielkiego Księcia Archentara, władcy Troy, postawiła sobie za punkt honoru pozbyć się niewygodnej pasierbicy. Zwłaszcza, że Achaja może stanowić znaczącą przeszkodę dla dojścia do władzy syna Asiji.
Nagle okazja sama wpada w ręce młodej Księżnej. Rozpoczął się nabór do armii, każda rodzina ma obowiązek oddać chłopca. Jeśli nie ma chłopca to obowiązek spada na dziewczynę. Syn Asiji jako niemowlę automatycznie odpada, ale piętnastoletnia Achaja jest w wieku jak najbardziej poborowym. Oczywiście jako członek rodziny książęcej nie musi tego robić, wystarczy, że Wielki Książę zapłaci wojsku zadośćuczynienie (czy też jak kto woli - łapówkę), a nikt się o dziewczynę nie upomni. Ale już w tym głowa Asiji żeby Archentar uznał za stosowne wstąpienie swej córki w szeregi wojsk...

Tymczasem starego skrybę świątynnego - Zaana - dopadły problemy natury egzystencjalnej. W pobliskiej karczmie, w alkoholowych oparach doszedł do twórczego wniosku, że niczego w życiu nie osiągnął. Każdy jego dzień wygląda tak samo, a wszystkie są i tak już policzone. I być może nic by z tych rozmyślań nie wynikło, gdyby na drodze starego skryby nie stanął młody Syrius - najemnik zaszczytnie zwący siebie rycerzem, o gwałtownej naturze ryzykanta. Szybko okazuje się, że żywiołowość chłopaka i spryt Zaana świetnie idą ze sobą w parze. Wkrótce nietypowy duet wpada na bardzo szalony pomysł, którego konsekwencje mogą być dla nich tragiczne w skutkach. Ale nie muszą jeśli tylko obaj to dobrze rozegrają. Kto wie, jeśli się uda, będą mogli wiele zmienić w swoim kraju...

Achaja jest napisana językiem dość prostym, oczywiście stylizowanym odpowiednio aby nadać klimatu opowieści fantasy, ale jak przychodzi co do czego to czytelnik nie czuje ciężkiej i mrocznej atmosfery magii oraz mistycyzmu, ale ryczy ze śmiechu na całe gardło. Proza Ziemiańskiego jest łatwa, lekka i przyjemna, miejscami ociera się nawet o prymitywność, główna bohaterka często biega roznegliżowana, klnie jak szewc i wypija morze gorzały (Bogiem a prawdą to w dalszych tomach chodzi permanentnie napruta, że nie wspomnę co wyprawia Biafra - potencjalna para do bohaterki - ten to dopiero leci po bandzie ile się da), ale jest coś urzekającego w tej opowieści, dzieje się naprawdę dużo, akcja jest świetna i pełna dobrego humoru. Sama bohaterka bywa irytująca, ale można ją lubić, za determinację i mnóstwo zacięcia w dążeniu do celu. Umie się przystosować. W dodatku równie dobrze, jak nie lepiej prezentują się pozostałe postaci. Duet ryzykantów-oszustów czyli Zaan i Sirius, spragnieni wrażeń i chwały, z dna wędrują na same szczyty. Od zera do bohatera, mącą w polityce kraju dla zwykłego ubawu, wygrywając bitwy i wojny. Równie intrygująca jest para niewolników których Achaja spotyka na swej drodze czyli Hekke i Krótki. To oni głównie uczą ją życia, jak przetrwać, jak zabić, jak wygrać.

Ogólnie rzecz biorąc książka mi się podobała, ale nie jest to pozycja dla osób wymagających, spragnionych literackich popisów i głębokich przesłań. Tu chodzi o przygodę i dobrą zabawę. I o nic więcej.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2009-10-18, 03:09   

Nikt o naszej kochanej Achajce si?? ne wypowiedziaÂ?? Ludzie, polecam tÂ? seri??:) Na prawd?? godna uwagi. Lekka, zwinna i Â?mieszna. NieÂ?le si?? moÂ?na ubawi??.

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wysłany: 2009-10-18, 12:37   

Posiadam jÂ? nawet w zbiorach.
I teÂ? polecam do przeczytania :)
naprawde dobry kawaÂ?ek Polskiej Fantasy.

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-18, 16:38   

ja to czytaÂ?em z mieszanymi uczuciami. Og??lnie niby si?? dobrze czyta ale... Mam par?? zarzut??w. Po pierwsze postacie kobiet... To chyba og??lny problem tego autora, z kaÂ?dej kobiety robi k... . Poza tym mas?? niewykorzystanych wÂ?tk??w, kt??re niewiele zmieniajÂ?... aÂ? prosi si?? o ich rozwini??cie albo skasowanie... Poza tym strona militarna jest beznadziejna... Wida?? Â?e autor przeczytaÂ? kilka ksiÂ?Â?ek do historii i tyle. CaÂ?a ta kampania kupy si?? nie trzyma... Tak Â?e mogÂ?o by by?? Â?wietnie, a jest jak zwykle, czyli tak sobie...

Lily
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-20, 20:36   

PrzeczytaÂ?am dwa razy (2 razy tylko dlatego, Â?e mi si?? nudziÂ?o i nie miaÂ?am co robi??) ale jakoÂ? mnie to nie zachwyciÂ?o :-? duÂ?o wulgaryzm??w i zabijania si?? i chyba nic poza tym ;-) Zgadzam si?? z Goburem, autor baaaardzo przedmiotowo traktuje kobiety :-x
czy taka lekka ta ksiÂ?Â?ka jest to ja nie wiem :roll: raczej chyba nie :-/

Najbardziej to ja lubi?? Zaana i Syriusa, Achajka teÂ? moÂ?e by?? ale oni sÂ? the best :mrgreen:

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2009-10-20, 23:59   

To tylko ksiaÂ?ka, w dodatku fantastyczna. Autor moÂ?e zrobi?? ze swoimi bohaterami co tylko mu si?? przyÂ?ni. On doskonale zdawaÂ? sobie spraw?? co robi.

Dla mnie Â?wietna ksiÂ?Â?ka. Bohaterowie wspaniale sÂ? przedstawieni i wszystkie wÂ?tki dla mnie dobrze byÂ?y napisane :-P

Kometa 
Doppel X

Wysłany: 2009-10-21, 22:06   

M??wcie sobie co chcecie, Biafra miaÂ?dÂ?y xD I tak na dobrÂ? spraw?? chyba tylko przez niego lubi?? te ksiÂ?Â?ki tak bardzo.
A co do kobiet tam, to si?? zgodz??, Â?e to banda idiotek tak na dobrÂ? spraw??. Â?adna nie przypadÂ?a mi do gustu ani troch??.

Ale Â?miaÂ?am si?? miejscami tak, Â?e aÂ? si?? popÂ?akaÂ?am. Ma dobre momenty ta ksÂ?Â?ka. A nawet bardzo dobre.

To są właśnie rzeczy

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wysłany: 2009-10-21, 22:18   

Cytat:
M??wcie sobie co chcecie, Biafra miaÂ?dÂ?y xD

Uuuuuuuu widz??, Â?e mamy podobny gust co do bohater??w XD

Ilir 
Admin Techniczny
Niedźwiedź

Wysłany: 2009-10-22, 02:12   

O wÂ?aÂ?nie :mrgreen: ZapomniaÂ?em jak on si?? zwie. Wymiata goÂ??? :-D

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2010-02-07, 19:58   

Mimo, Â?e seria po drugim tomie Â?rednio przypadÂ?a mi do gustu, to przyznaj??, Â?e r??wnieÂ? z niecierpliwoÂ?ciÂ? czekaÂ?am na kolejne wzmianki o Biafrze, cwany dra?? :) Seria jest naprawd?? zabawna, ale posta?? Achai podobaÂ?aby mi si?? bardziej, gdyby z takÂ? ch??ciÂ? nie puszczaÂ?a si?? gdzie popadnie... :| Fakt, Â?e przetrwaÂ?a pobyt w wojsku, niewolnictwo i koniecznoÂ??? sypiania z innymi za Â?ycie sprawia, Â?e jÂ? podziwiam, ale nie przeszkadzaÂ?oby gdyby miaÂ?a troch?? wi??cej, no nie wiem, dumy i poczucia wÂ?asnej wartoÂ?ci?

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-07, 21:41   

Ja si?? szybko poddaÂ?am przy Achai. WystarczyÂ? opis w pierwszym tomie, gdy gÂ???wna bohaterka trafiÂ?a do obozu niewolnik??w i musiaÂ?a si?? przespac z dwoma panami, kt??rzy si?? niÂ? 'zaopiekowali'. Teaz nie wiem, co mnie zbulwersowaÂ?o, ale wtedy powiedziaÂ?am "NIE!" i ksiÂ?Â?k?? porzuciÂ?am.

Kometa 
Doppel X

Wysłany: 2010-02-07, 21:58   

Lamia Achaja jako bohaterka cz??sto g??sto daje dupy, ale naprawd?? warto przeczyta?? te ksiÂ?Â?ki ze wzgl??du na innych bohater??w. JuÂ? pomijam Biafr??, kt??rego wielbi?? nad Â?ycie (niestety uÂ?wiadczysz go dopiero w 3 tomie), ale Zaan i Syrius teÂ? dajÂ? nieÂ?le czadu xD Powaga, pÂ?akaÂ?am ze Â?miechu przy tek ksiÂ?Â?ce. To czytadÂ?o, ale naprawd?? fajne. Daj Ziemia??skiemu jeszcze jednÂ? szanse, zwÂ?aszcza Â?e Fabryka planuje dodruki Achai.

To są właśnie rzeczy

Lamia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-07, 22:32   

Cytat:
Daj Ziemia??skiemu jeszcze jednÂ? szanse

CoÂ? mi si?? wydaje, Â?e chyba b??d?? musiaÂ?a tak zrobic. Wszyscy dookoÂ?a mnie wyjÂ? z zachwytu nad AchajÂ? (Â?Â?cznie z moim chÂ?opakiem), wi??c moÂ?liwe, Â?e moja pochopna ocena byÂ?a niesprawiedliwa. DopiszÂ? tÂ? ksiÂ?Â?k?? do mojej przedÂ?ugaÂ?nej listy powieÂ?ci do przeczytania :-) Jak si?? wreszcie do niej dobior??, to dam znac, czy zmieniÂ?am zdanie.

Szept 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2010-04-06, 18:59   

Hm, mam podobne mniemanie o trylogi?? co Wy. O ile gÂ???wna bohaterka puszcza si?? g??sto i cz??sto, to jednak w samych postaciach jest to coÂ?, przy czym cz??sto sÂ? prowadzeni z jajem. Np Sirius, o ile pami??tam.
No i bardzo fajny opis walk.
Szkoda, Â?e wi??kszoÂ??? postaci kobiecych jest zrobiona na kompletne debilki. No ale, nie moÂ?na mie?? wszystkiego:)

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-06, 23:26   

Ech, opisy walk to chyba sÂ? wÂ?aÂ?nie najsÂ?absze, ale moÂ?e si?? za bardzo przyzwyczaiÂ?em do tutejszych pisarzy SF, co drugi byÂ? w wojsku i przez to przynajmniej wiedzÂ? o czym piszÂ?.

Odpowiedz do tematu