Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Z archiwum X
Autor Wiadomość
WereWolf 
Moderator
...rodem z piekła...

Wysłany: 2012-04-14, 17:52   Z archiwum X

Z Archiwum X (The X-Files) to amerykański serial telewizyjny z pogranicza wielu gatunków: sensacji, thrillera, horroru, fantastyki naukowej oraz kilku innych.

Serial opowiada o nietypowej parze agentów FBI. Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) prowadzą tytułowe Archiwum X, komórkę Federalnego Biura Śledczego, do której trafiają wszystkie sprawy nie dające się wyjaśnić na drodze konwencjonalnego rozumowania. Mulder głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich i innych niewytłumaczalnych zjawisk, będących przedmiotami ich śledztw. Praca w Archiwum X jest dla niego próbą wyjaśnienia zagadki zaginięcia swojej siostry, która - jak twierdzi Mulder - została porwana przez obcych. Scully natomiast, jako naukowiec, jest bardzo sceptycznie nastawiona do wszelkich badanych przez nich spraw, choć w toku wydarzeń sama także zaczyna wierzyć w paranormalne zjawiska. Z czasem do Muldera i Scully dołączają agenci John Doggett (Robert Patrick) i Monica Reyes (Annabeth Gish), tworząc drugi duet pracowników Archiwum X.

Pamiętacie bądź znacie te sławną parę agentów od spraw paranormalnych?

Ja pamiętam te czwartkowe wieczory z tv ustawionym na kanał TVP i oczekiwaniem na charakterystyczny opening http://www.youtube.com/watch?v=OBmX28p-6eM

Ale nie wszystkie odcinki serialu budziły moją ciekawość, Nigdy nie lubiłam tych, w których tematem przewodnim było UFO i porywanie przez nie ludzi. Jak i nigdy nie dane mi było obejrzeć ostatniej serii.

Prócz serialu powstały dwa filmy pełnometrażowe Z Archiwum X: Pokonać przyszłość oraz Z Archiwum X: Chcę wierzyć.

Wydano również serię książek, ot odcinki w wersji pisanej. Parę nawet zdarzyło mi się przeczytać.

A wy jak wspominacie lub nie ten serial?

anita_cz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-15, 15:32   

Ja uwielbialam ten serial! Nie wiem ile odcinkow w sumie obejrzalam ale na pewno nie wszystkie. Mulder i Scally byli niesamowici. Ja tez pamietam te czwartkowe wieczory kiedy razem z tata zasiadalam po kolacji przed tv. Czwartek byl jedynym dniem w tygodniu (poza weekendem),kiedy moglam pozniej pojsc spac - dlatego ten dzien i ten serial byl i zawsze pozostanie dla mnie wyjatkowy:)

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2012-04-16, 07:08   

O matko to już było tak dawno. Serial naprawdę był wciągający. Obejrzałam wszystko co leciało w TV, ale tylko jeden raz. Kiedy go wspominam przed oczami latają mi migawki scen. Gdyby się jednak przyszło streścić jakikolwiek odcinek, nie potrafiłabym przywołać go z pamięci. Ogólnie o czym były niektóre odcinki tak, ale przebieg... zbyt dawno to oglądałam. To był naprawdę ciekawie skonstruowany serial z kilku powodów. Po pierwsze postacie głównych bohaterów. Przeciwieństwa, które tworzyły wspaniałą parę. Po drugie fabuła każdego odcinka miała to wszystko co potrzeba tj. zagadkę do rozwiązania i punkt kulminacyjny. A przede wszystkim paranormalność, coś nie z tego świata. To wszystko dało wspaniały efekt.

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2012-04-17, 09:59   

WereWolf napisał/a:
Ale nie wszystkie odcinki serialu budziły moją ciekawość, Nigdy nie lubiłam tych, w których tematem przewodnim było UFO i porywanie przez nie ludzi. Jak i nigdy nie dane mi było obejrzeć ostatniej serii.

Mam dokładnie tak samo. Serial już kultowy, starałam się nie opuścić żadnego odcinka, ale w tamtym okresie nie było przecież takie łatwe nadrobienie zaległości jak teraz przez seriale online. Niektóre odcinki umknęły mi bezpowrotnie, szczególnie z pierwszego sezonu, ale kiedy już sobie przypomniałam o tej serii to tak myślę, że dobrze byłoby skolekcjonować sobie wersję DVD dla przyszłych pokoleń :-)
Najlepsze jednak odcinki, o dziwo, były właśnie te niezwiązane z UFO. W tych było dużo gadania, konspiracji, ludzi na wysokich stanowiskach, układów i takich tam.
A w całej reszcie cud, miód i orzeszki. Pełno legend, dziwadeł, przesądów i nawet trochę strasznych rzeczy. Wiecie, że ja jestem tchórz jeśli chodzi o jakiekolwiek przejawy horroru :-P
Do dziś pamiętam odcinek z Chupacabrą, albo ten, w którym agenci zostali uwięzieni na stacji naukowców na Alasce, ponieważ roznosił się tam jakiś kosmiczny wirus, a raczej coś w rodzaju grzyba... i ten naukowiec, któremu twarz dosłownie spływała do dziury... ble. Świetny odcinek :)
Był też taki fajny, w którym zabijał "śmieciowy człowiek" (czy jakoś tak) na osiedlu, gdy ktoś w jakikolwiek sposób je zanieczyszczał.

Bardzo dobrze pamiętam smutny odcinek
Spoiler:

w którym Scully dowiaduje się, że ma raka oraz późniejsze odcinki z tym związane

Nigdy nie obejrzałam serii do końca, przestałam, kiedy odszedł z obsady Mulder. Teraz chętnie bym je obejrzała wszystkie, bo nie jestem już tak sfiksowana na punkcie tego bohatera i na pierwszy plan wychodzi dla mnie opowiadana historia :-D

Z filmów pełnometrażowych oglądałam "Pokonać przyszłość", czytałam też książkę i bardzo mi się podobały obydwie pozycję.

Drugiego niestety nie, warto?

WereWolf 
Moderator
...rodem z piekła...

Wysłany: 2012-04-17, 19:15   

Serial obecnie leci na TVP Seriale, jakby ktoś chciał sobie popaczyć. Ale chyba już 3 sezon.
Co do DVD, to parę lat temu jakaś gazeta wydała całe 8 sezonów (tyle tego chyba było), wraz z książeczkami o tematyce paranormalnej. Oczywiście dostępne też są normalne wydania dvd z sezonami w boxach.

Odpowiedz do tematu