Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Archiwum Burzowego Światła
Autor Wiadomość
hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2015-01-12, 07:22   Archiwum Burzowego Światła

Przeczytałam, a właściwie łyknęłam za jednym zamachem Drogę Królów i Słowa Światłości. To najlepsze książki jakie udało mi się przeczytać w 2014r. (Warto kupić e-boka zamiast papieru). I nie prawda, że każda dotyczy kogo innego. Głównych bohaterów jest dwoje. Zabieg taki jak w PLO. Akcja gdzie indziej się zaczyna, ale finał przynajmniej drugiego tomu łączy. Masa drugoplanowych postaci wprowadzonych nie tylko do konkretnych epizodów, ale tak samo ważnych dla całej fabuły i tak samo ważnych jak postacie pierwszoplanowe. Mimo, że książki są takie treściwe wcale nie nudzą. Wszystko jest potrzebne. Ciekawe i wciągające. Nie da się ich opisać w kilku słowach. Powiem jedno. Na początku Drogi Królów miałam wrażenie, że akcja dzieje się na innej Planecie, bo inny kolor i układ gwiazd, bo księżyce, bo całkiem inna roślinność. Oczywiście fantasy, ale z taką domieszką Gwiezdnych Wojen: "Rycerzy Jedi", "świetlnych mieczy", mieszanki ras, sprenów, a także "dzwoneczka" oraz Grę Endera - "nie ma dołu ani góry" (trzy wiązania), a nawet armii królestwa Troy z Achai (sena nowicjusza przed pierwszą bitwą - umieranie i sikanie). Na początku tyle skojarzeń, porównań do tego co już się czytało, a potem to wszystko przestaje mieć znaczenie i tylko "leci" się dalej i szybciej. Polecam każdemu, od tego nie da się oderwać, a tajemnica sprenów - warta czekania. To seria w której kocha się wszystko: fabułę, bohaterów, styl. Nie mam nic do zarzucenia, a to naprawdę rzadkość. I moje skojarzenie z Star Wars naprawdę jest bardzo, bardzo subiektywne i zaginęło gdzieś po drodze. :-)

attra 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2015-01-16, 20:22   Droga Królów ( Archiwum Burzowego Światła) Brandon Sanderson

Dziś skończyłam czytać Drogę Królów - pierwszy tom serii Archiwum Burzowego Światła, autor Brandon Sanderson.

Książka jest niesamowita...

Przed chwilą ją odłożyłam na półkę i wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem.
Co za książka... Wspaniała...
Na początku napiszę, że znam twórczość pana Sandersona. I myślałam, że wiem czego się spodziewać.
Otóż myliłam się.
Droga Królów pokazała mi, że ten autor ma wspaniałe możliwości i stworzył coś genialnego.
Książka jest objętościowo ogromna. 958 stron dużego formatu.
Ale wcale się nie dziwię, że tak jest.
Autor przedstawia nam w nim dokładnie świat, bohaterów, przeszłość, teraźniejszość.
Pokazuje losy głównych bohaterów oraz tych "drugoplanowych".
Każdy ma w tej książce swoje miejsce i swoje zadanie do wykonania.
Domyślam się, że Ci z bohaterów, którzy w tym tomie pokazują się mniej, będą również w tomie drugim.
Niesamowity pomysł, zakrojone na dużą skalę stworzenia nowego świata, ludów, ras, mocy.
Splątane ludzie losy, zmierzanie do nieuniknionego.
Zdrady, honor, walka, przyjaźń, poświęcenie, strata, łzy, śmiech.
Mamy na kartach tej książki wszystko powyższe i wiele więcej.

Książka ma długi wstęp - ale patrząc na skalę przedsięwzięcia jakim jest cykl "Archiwum Burzowego Świata" - takie wstęp jest potrzebny.
Mamy tu podobny zabieg jak w Panu Lodowego Ogrodu - tzn. opowiadanie historii poszczególnych bohaterów oddzielnie. Przy czym już na końcu książki wiadomo, że ich losy się połączą.
Kilka rzeczy zostało wyjaśnionych, ale tylko po to żeby zrodzić więcej pytań i wzbudzić jeszcze większe zaciekawienia.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki, jej fabuły, prowadzenia narracji, wydarzeń, rozwiązań, dawkowania wiedzy i utrzymywania zaciekawienia na najwyższym poziomie.
Na półce czeka już drugi tom.
Jeśli w książce można się zakochać, to ja się w tej zakochałam.
Czytając Drogę Królów, czułam się jak wtedy gdy po raz pierwszy czytałam Sagę o Wiedźminie... Zachwycona, oszołomiona...
Polecam gorąco!

[ Dodano: 2015-01-22, 10:36 ]
SŁOWA śWIATŁOŚCI

Gdybym chciała napisać opinię inna niż reszta, musiałabym napisać, że książka przeciętna, podobna do innych, wtórna.
Więc muszę napisać to co wiele osób przede mną.
KSIĄŻKA WSPANIAŁA!!!
Porywająca, wciągająca...
Spójność stworzonego świata, postacie, akcja, drobne niuanse, wielkie wyzwania.
Wszystko to oszołamia czytelnika i zachwyca w swojej doskonałości.
Pan Sanderson podniósł sobie i przede wszystkim innym pisarzom poprzeczkę bardzo wysoko.
Stworzył niesamowity świat, świetną akcję, wyraziste postacie.
Drugi tom Kronik Burzowego Światła rozpoczyna się z tak mocnym uderzeniem jak wieczna Burza. Zmiata wszystko po drodze i nie sposób się oderwać od lektury.
Akcja zaskakuje. I mimo wygrania bitwy, do wygrania została cała wojna. Gdy czytelnik dostaje rozwiązanie jednej tajemnicy, w jej miejsce pojawia się kilka innych.
Rozmach z jakim tworzy swój świat Sanderson jest ogromny, z pozoru nieważne wątki i wydarzenia tworzą podwaliny kolejnych zagadek i wydarzeń.
Świat stanął w obliczu zagłady i wydaje się, że nic jej nie powstrzyma.
Autor zaskakuje czytelnika na każdym kroku.

Szkoda tylko, że tak długo przyjdzie mi czekać na kolejne tomy serii. Ale jestem pewna, że warto. Brandon Sanderson udowodnił, że nawet w dzisiejszych czasach, gdy wydaje się, że już napisano wszystko i nic nowego nie da się wymyślić, można stworzyć coś tak olśniewającego jak Archiwum Burzowego Światła.

260502-352x500.jpg
Plik ściągnięto 50 raz(y) 80.66 KB

Moje czytanie
http://miszmasz79.blogspot.com/

mroczna88 
Wielbiciel Ciemności

Wysłany: 2016-08-18, 10:02   

Myślę, że niektórych może zainteresować nius, że Tor Books - wydawca Stormlight Archive - udostępnia za darmo "The Stormlight Archive Pocket Companion".
Link tutaj :)

Odpowiedz do tematu