Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Olga Gromyko
Autor Wiadomość
hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2012-05-16, 09:32   Olga Gromyko

Wszyscy znamy cykl o Wolsze Rednej. Na ostanią część czekaliśmy bardzo długo. Ostatnio zastanawiałam się czy istnieje możliwość wydania w Polce jej nowego cyklu "Rok szczura" Pierwsza część ukazała się 2009 a druga w 2010. Za bardzo nie wiem o czym to jest, ale czy ten z lewej, ze szpiczastym uchem i długimi jasnymi włosami kogoś wam nie przypomina? 8-) Przeczytałam tylko kawałek bo nie mam czasu, ale bez słownika nawet nie umiem przetłumaczyć tytułu pierwszej części ani magicznych zwierząt występujących w pierwszym rozdziale.

Na rosyjskich stronach podoba mi się to, że oficjalnie można sobie przeczytać książkę on-line. Masz wybór czytać lub kupić. I do tego z ilustracjami lub bez. :-)

Oficjalna stronę Gromyko blokuje mi komputer traktując ją jako zagrożenie dla mojego komputera. :evil:

Oto co znalazłam na youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=--KmMXL_hq8

Kawałki z Helboya lubią być wszędzie wykorzystywane. :-P Nawet Wiedźmin się załapał.

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2012-05-16, 13:39   

Zapowiada sie interesująco. Obawaiam sie tylko, że prędko się u nas nie ukaże. Wystarczy przypomnieć, ile trzeba było czekać na książki o przygodach Volhy.
Chyba, że książka zainteresuje jakieś inne wydawnictwo.
Jak sie nie boisz, to dla oficjalnej strony Gromyko możesz kmputerowi zezwolić na odblokowanie strony.

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2014-09-05, 13:21   

Rok szczura już w Polsce.

Premiera zapowiedziana jest na grudzień 2014r.

Białołęcka powiedziała na Pyrkonie, że w jej mniemaniu Rok szura jest lepszy od cyklu o Volsze. W takim razie szkoda, że to tylko dwa tomy.

A to główna bohaterka z trójkąta i jej wierzchowiec.

I reszta towarzystwa:

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2014-09-06, 15:27   

W takim razie liczę na ten Rok szczura. Jak na razie wszystkie książki Gromyko się podobały, więc myślę, że ta też się spodoba ;-)
Oby tylko te tomy oba wyszły i to w niezadługim odstępie czasu.

Sophie: I oby tym razem korekta nie zawaliła...

wiedźma z bagna 
Redaktor
...zakała rodu...

Wysłany: 2015-01-25, 17:48   

A ja mam przed sobą książkę i na okładce jest napisane, że "Rok Szczura.Widząca" to pierwszy tom trzytomowej sagi? To ile w końcu jest tych tomów?

Przeczytałam i powiem Wam - warto. Teraz siedzę jak na szpilkach, bo nigdzie nie mogę dogrzebać się informacji, kiedy wydadzą kolejne części/część.
Co jest dla mnie szalenie pozytywne - książka jest odmienna od Wolhy, a jednocześnie zachowuje swoiste poczucie humoru Gromyko.
Ryska jest absolutnym przeciwieństwem Wiedźmy. Jest prostolinijna, do bólu uczciwa i praworządna, naiwna do granic przyzwoitości - taka popierdółka chodząca - marzy o mężu i dzieciach. Co prawda w miłość jakoś nie wierzy, dzieci są do kochania, a mąż to w sumie tak, żeby był jakoś, ale sielski obrazek rodzinnego szczęścia jej nie opuszcza. Łączy je dar (odmienny zresztą) i bezwzględna lojalność wobec przyjaciół.
Przyjaciela se zresztą dobrała zgodnie z zasadą o przeciwieństwach i szczerze wierzy w jego nawrócenie. A Żar jest uroczym łajdakiem, złodziejaszkiem i huncwotem. Osobiście nie wzbudził we mnie większej sympatii, antypatii zresztą też. Inaczej sprawa ma się z Alkiem - szczurowaty ma chamskie, czasem wręcz wulgarne odzywki. Jest przemądrzały, obcesowy, bezczelny i za to go lubię. :-)
Akcja rozkręca się powoli. Najpierw dostajemy opowieść o dzieciństwie Ryski, szybki skrót historii jej dorastania, a potem wiuuu i leci... Jak wczoraj zaczęłam to dziś o 3 nad ranem skończyłam. I chcę wiedzieć co dalej. Już!

hlukaszuk 
Nadworny Smok

Wysłany: 2015-01-26, 08:55   

wiedźma z bagna napisał/a:
ja mam przed sobą książkę i na okładce jest napisane, że "Rok Szczura.Widząca" to pierwszy tom trzytomowej sagi? To ile w końcu jest tych tomów?

W oryginale są dwa tomy, ale Marina Makarevskaya powiedziała, że tom drugi byłby cegłą, a wiadomo, że w Polsce nie może być cegieł, więc został podzielony na dwie części i stąd z duologii wyszła trylogia.

Wypowiedź z grudnia 2014:
Marina Makarevskaya: "Tak, ale po pierwsze, niespecjalnie wyrobię się z tłumaczeniem, co oznacza że zamiast planowanej połowy przyszłego roku trzebaby opóźnić wydanie do połowy 2016 kiedy ma ukazać się ostatnia część (a przynajmniej takie są wstępne przymiarki), a po drugie względy praktyczne - bo fakt, Droga królów to to nie jest, wychodzi jakoś z 60%.... ale to i tak trochę za dużo."

wiedźma z bagna 
Redaktor
...zakała rodu...

Wysłany: 2015-01-26, 21:22   

To coś strasznie długo Ona tłumaczy. Ponad pół roku na tom. Hlu - dałabyś radę szybciej 8-)
To jest coś, czego strasznie nie lubię - czekanie na kolejne tomy. A tu mi napięcie skacze po pulpicie.
Sophie - niestety muszę Cię zmartwić - korekta to nadal,eufemistycznie rzecz ujmując, nie jest mistrzostwo świata.

Sophie: :-?

Wolf 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Wysłany: 2015-01-27, 13:31   

hlukaszuk napisał/a:
wiedźma z bagna napisał/a:
ja mam przed sobą książkę i na okładce jest napisane, że "Rok Szczura.Widząca" to pierwszy tom trzytomowej sagi? To ile w końcu jest tych tomów?

W oryginale są dwa tomy, ale Marina Makarevskaya powiedziała, że tom drugi byłby cegłą, a wiadomo, że w Polsce nie może być cegieł, więc został podzielony na dwie części i stąd z duologii wyszła trylogia.

Co do tej cześci twojej wypowiedzi że w "polsce nie moze byc cegieł" to trzeba zomdyfikowac wypowiedź że w fabryce nie moze być cegieł. Inne wydawnictwa nie robia problemu, np MAG i Droga Królów czy Słowa Światłości. Ja praktycznie już nie kupuje ksiązek z fabryki właśnie z względu na to dzielenie tytułów i nawet nie chodzi o to że zamiast płacic 50 zł za tom płacę 2 razy po 40 zł. Kase bym odzałował - szczególnie za interesujący mnie tytuł. Ale jak seria ma np 5 tomów to w fabryce prawie na pewno jej nie dokonczą, a jak podzielać każdy tom na 2 cząsci czyli w sumie w polsce byłoby 10 tomów, to na pewno po 2 latach w okolicy 2(4) lub 3(6) tomu stwierdą że im sie nie opłaca.

wiedźma: tyle, że Gromyko wydaje teraz Papierowy Księżyc, a nie Fabryka

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2015-01-28, 17:55   

Mi się książka podobała. Najbardziej chyba pomysł na głównych bohaterów. Przynajmniej jeden jest bardzo ciekawy.I cieszę się, że teraz to Papierowy księżyc wydaje. Może jednak będzie lepiej niż w FS.

Sophie 
Moderator
Mały Tyran

Wysłany: 2015-01-30, 17:01   

Przeczytałam „Widzącą” znacznie wolniej niż przez jedną noc, ale mnie również się podobało.

Rok Szczura” jest znacząco odmienny od Wolhy czy „Wiernych wrogów”, chociażby ze względu na bohaterkę – w poprzednich książkach są one silne, niezależne, a Rysce do tego daleko – to takie płochliwe, uparte i naiwne dziecko. Zabawne, ale też często irytujące. Z początku zupełnie mi to nie przeszkadzało, ale wraz z upływem stron i kolejnymi problemami tworzonymi przez to naiwne dziewczę już coraz bardziej działało mi to na nerwy. Rozumiem, miały ty jej cechy urozmaicić akcję, podrzucić bohaterom trochę problemów i okazji do rozruszania się, ale mimo wszystko co za dużo głupoty i naiwności, to niezdrowo. Na szczęście zaczęłam odczuwać ową irytację gdzieś pod koniec powieści, więc nie zraziła mnie ona do całości.

Bardziej od Ryski podobała mi się pozostała dwójka – złodziejaszek i przyjaciel dziewczyny Żar oraz, i przede wszystkim, szczur Alk, który krył w sobie bardzo dużo potencjału, napędzał akcję, dodawał niepewności i, podobnie do pozostałej dwójki, gwarantował rozrywkę, jednak w odróżnieniu od takiej Ryski, był to inteligentniejszy humor.

Tradycyjnie też, jak to u tego wydawnictwa normalne, trzeba sobie ponarzekać na korektę. Jest tragiczna. Znowu. To aż śmieszne, że wydawca nie może załatwić korekty – nawet półgłówek by wiedział, że przed „ale” czy „że” winien być przecinek. A tego tekstu nikt nie sprawdzał pod względem przecinkologii. Wolałabym poczekać ten tydzień, dwa, czy ile tam, i mieć tekst, w którym nie ma błędów. W tej chwili mogę otworzyć powieść na dowolnej stronie i na pewno znajdę błąd (sprawdziłam już to stwierdzenie kilkukrotnie).

Pomijając jednak te niedogodności, „Rok Szczura” bardzo mi się podobał. Gdyby tylko kolejne części wyszły w miarę szybko (zwłaszcza że są w zasadzie jednym tomem)…

Czarownica napisał/a:
I cieszę się, że teraz to Papierowy księżyc wydaje. Może jednak będzie lepiej niż w FS.
Różnie z tym może być - mamy większe szanse na to, że nie zarzucą wydawania kolejnych części, ale z drugiej strony cały czas premiera będzie się opóźniać, a korekta będzie do tyłka. :-?

Odpowiedz do tematu