Cykl Czarna Kompania

Dział założony z myślą o seriach i cyklach książkowych. Tu wszystko o naszych ulubionych bohaterach i ich przygodach ukazujących się w częściach.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
hlukaszuk
Nadworny Smok
Posty: 1696
Rejestracja: 29 sie 2010, 19:22

Cykl Czarna Kompania

Post autor: hlukaszuk »

Cykl Czarna Kompania
Autor: Glen Cook


Kiedy umiera nadzieja, pozostaje przetrwanie.
I wciąż jest jeszcze Czarna Kompania.Część I: Kroniki Czarnej Kompani
Czarna Kompania, Cień w ukryciu, Biała Róża

Obrazek

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 920
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Rebis
Wymiary: 15.0 x 22.5 cm

Opis z okładki:

Ciemność walczy z mrokiem, gdy pokryci bliznami najemnicy z Czarnej Kompanii bezwzględnie wykonują swą robotę. Wszelkie wątpliwości zostają pochowane razem z poległymi towarzyszami broni. Pogrążone w wojnie krainy z nadzieją oczekują wypełnienia pradawnego proroctwa, wieszczącego narodziny Białej Róży, która może odmienić losy świata. W wypełnieniu proroctwa lub w jego zniweczeniu kluczową rolę może odegrać Czarna Kompania. Kogo będzie stać, by zdobyć lojalność ostatniej z odwiecznych Kompanii, i komu zaufa Konował i zgraja jego najemników?

"Czarną Kompanią Glen Cook w pojedynkę dokonał rewolucji na polu fantasy - z czego mnóstwo czytelników wciąż nie zdaje sobie sprawy. Sprowadził opowieść do poziomu zwykłego człowieka, porzucając zużyte schematy królów, książąt i złych czarnoksiężników.
Było to niczym lektura powieści o wojnie w Wietnamie czytanych na haju".
Steven Erickson

"Po lekturze Czarnej Kompanii oczywiste jest, skąd Steven Erickson, wiodący pisarz realistycznego nurtu fantasy, czerpał inspiracje. (...) Erickson rozwinął te koncepty tak, by pasowały do megaepickiej skali jego fabuły, ale na wielu poziomach prostsze pomysły Cooka sprawdzają się o wiele lepiej. Najlepszą oceną wizjonerskiego pomysłu Cooka jest fakt, że wciąż świetnie się trzyma ćwierć wieku po pierwszym wydaniu i idealnie wpasowuje się we współczesny trend realistycznej fantasy".
Scott Andrews, www.bscreview.com

Część II: Księga Południa
Srebrny Grot, Gry cienia, Sny o stali

Obrazek

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 840
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Rebis
Wymiary: 15.0 x 22.5 cm

Opis z okładki:

Po wyniszczającej bitwie pod Wieżą Uroku, Konował, chcąc odnaleźć zaginione Kroniki, prowadzi resztki towarzyszy na południe. Tu jednak natrafiają na nowego wroga - Władców Cienia - przerażające istoty, nurzające się w mroku i rozpaczy. W starciu z nimi Kompania ponosi straszliwą klęskę. Pani, jedna z nielicznych ocalałych, zdecydowana pomścić braci i pokonać Władców, zbiera nową armię. Tymczasem ci spośród Kompanii, którzy poszli inną drogą - Milczek, Kruk, Puplika - muszą ponownie stawić czoło duchowi Dominatora, którego ktoś próbuje wciąż oswobodzić.


Część III: Powrót Czarnej Kompanii
Ponure lata, A imię jej ciemność

Obrazek

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 840
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Rebis
Wymiary: 15.0 x 22.5 cm


Opis z okładki:

Czarna Kompania odbija z rąk Władców Cienia twierdzę Burzogard. Zaczyna się strategiczna gra – wyczekiwać na ripostę okrutnych panów ciemności czy uprzedzić ich atak? Wyczerpana długim oblężeniem, nękana potężną magią garstka straceńców kładzie na szali swe dusze i głowy. Konowałowi, Pani, Murgenowi i reszcie braci na drodze do upragnionego Khatovaru stają wojska zdrajcy Mogaby i mury Przeoczenia, największej twierdzy świata, a także upiorna zima. Kiedy jednak słabnie bariera między światami, do gry wchodzi nowy makabryczny przeciwnik. Czy swą potęgą będzie w stanie przeszkodzić Kompanii w marszu do Khatovaru, miejsca spowitego coraz mroczniejszą legendą?

Część IV: Zagłada Czarnej Kampanii
Woda śpi, Żołnierze żyją

Obrazek

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 1078
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Rebis
Wymiary: 15.0 x 22.5 cm

Opis z okładki:

Ocalali członkowie Kompanii potajemnie przegrupowują siły w Taglios. Ich celem jest uwolnienie braci uwięzionych pod równiną lśniącego kamienia. Podróżując w koszmarnych warunkach, docierają do celu, nim magiczna pożoga ujawni prawdziwe oblicze rzeczywistości, odsłoni nieznane dzieje Kompanii, a nowe światy powstaną i zginą…

Cena, którą przyjdzie za to zapłacić będzie niezwykle wysoka.

Przez lata żaden z członków Czarnej Kompanii nie ginie w bitwie. Konował wie, że taka sytuacja nie może trwać wiecznie. Nie musi długo czekać na potwierdzenie swych obaw – nadchodzi meldunek, że dawny wróg znów zaczął działać. Jego atak przy Bramie Cienia, wywoła łańcuch zdarzeń, który przywiedzie Kompanię na skraj przepaści i, jak zwykle w jej historii, o kilka kroków dalej.


Moja opinia:

Skończyłam wczoraj czytać I tom wydanej na nowo i w nowym układzie Cyklu Czarna Kompania. Tyle o nim słyszałam, ale … zacznijmy od początku.
Akcja powieści rozgrywa się w wymyślonym przez Cooka świecie fantasy. Pani wraz z dziesięcioma Schwytanymi została obudzona po 400 latach i pragnie opanować świat. Pani ma męża, któremu nie pozwoliła się obudzić, by nie zapanował nad nią. Ma wiec w nim przeciwnika. Kolejnym jest Biała Róża z legend o upadku Pani. Schwytani są potężnymi czarownikami o charakterystycznych imionach (Kulawiec, Duszołap, Wyjec, Władczyni Burz, Księżycogryz, Gnotołam, Zmiennokształtny), którzy przemieszczają się na duże odległości na latających dywanach. Czarna Kompania to armia najemników, posyłana tam gdzie zwykłe wojsko nie daje sobie rady. Mówią o sobie, że są łotrzykami, których łączy chwila obecna oraz tradycja wspólnej walki przeciw całemu światu. Ich zasady:
1) Nikt nie opuszcza Kompanii, chyba, że nogami do przodu.
2) Kampania to rodzina, której poczucie braterstwa stanowi siłę napędową.
3) Podstęp to podstawa działania Kompanii.
4) Kompania walczy dla pieniędzy i nimożliwej do określenia domeny. Polityka, etyka i moralność nie mają znaczenia.
5) Kompania jest schronieniem, kryjówką przed dniem wczorajszym, w którym można stać się nowym człowiekiem.
Głównymi bohaterami są: lekarz i kronikarz Kompani zwany Konowałem; trzech czarowników: Jednooki, Milczek i Goblin, dzięki którym udaje się każdy podstęp; wojownicy którzy grają pierwsze skrzypce: Elmo i Kruk. Pierwsza część Kronik to zbiór opowiadań, o operacjach wojskowych zleconych Czarnej Kompanii, które dość ciężko się czyta, choć są i lepsze momenty. Z kolei Cień w Ukryciu bardzo mi się podobał. Może niezbyt dużo się działo, ale opisane wydarzenia były bardzo interesujące. Rosnący w niewiadomy sposób Czarny zamek i jego mieszkańcy skupujący trupy lub żywych. To tu losy Czarnej Kompani się odmieniają. Ostania część, Biała Róża, jest również interesująca. Pojawiają się nowe postacie i magiczne istoty niespotykane dotąd w fantasy. Główną rolę gra magia imienia.

Jestem trochę rozczarowana Kronikami Czarnej Kompanii. Tyle się nasłuchałam o tym dziele, że spodziewałam się czegoś innego. Czegoś co mnie porwie. Tak jednak nie było. Były momenty kiedy się nawet nudziłam. Chyba przez nijakie opisy. Inaczej przedstawiały się opisy przeżyć wewnętrznych kilku wspomnianych wyżej postaci. Konował, Kruk i Pupilka trzymały mnie przy książce. Konował jest narratorem wszystkich trzech częśći i tylko jego poznałam dogłębnie i na tyle, żeby przejmować się jego losem. Kruk i Pupilka byli z kolei bardzo tajemniczy, co pobudzało moją wyobraźnię. Reszta została zbagatelizowana, a szkoda, bo złośliwości jakie prawili sobie nawzajem czarownicy były super.

Może powinnam przeczytać ten cykl wieki wcześniej, kiedy fabuła tchnęła świeżością, a nie kiedy wszystko już było.
Mimo wszystko mam zamiar sięgnąć po następne części, które wypożyczyłam z biblioteki.
Kto wie, może Śmierć sypia z pluszowym misiem? Nigdy w życiu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serie, sagi i cykle”