Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Chicagoland Vampires
Autor Wiadomość
Oksa 
Gawron

Wysłany: 2011-03-29, 09:24   Chicagoland Vampires

1. Niektóre dziewczyny gryzą
Autor: Chloe Neill

Właśnie zostałam wampirem. I moje nowe życie balansuje na ostrzu kołka…
Życie Merit, studentki z Chicago, zmieniło się tej nocy, gdy zaatakował ją wampir.
Na szczęście spłoszył go inny krwiopijca.
Na nieszczęście - uznał, że najlepszym sposobem, żeby ją uratować, będzie zmienić ją w nieumarłą.
Teraz Merit musi służyć swojemu wybawcy, przywódcy wampirycznego klanu, który najwyraźniej miałby ochotę na coś więcej. Ale kiedy nagle objawia się jej zadziwiający talent posługiwania się śmiercionośną bronią, jej pan wyznacza jej inną rolę w świecie wampirów z Chicagolandu, w którym wkrótce poleje się krew...

Moja opinia: Dzięki temu, że przeczytałam wszystkie trzy wydane części widzę, że tę należy traktować trochę jak wprowadzenie do kolejnych. Są to początki Merit jako wampira zaraz po przemianie oraz zapowiedź przyszłych kłopotów i fabuły następnych tomów. Trochę mnie zraziła pewna akcja Merit w stosunku do jej "Mastera" (Ethan) przy ich pierwszym spotkaniu, ale później na szczęście zostało to wyjaśnione.

2. Piątkowe noce wampirów

Moje pierwsze tygodnie w roli wampirzycy upłynęły mi dość burzliwie. Ale wszystko wskazuje na to, że teraz czeka
mnie prawdziwe piekło…
Chicago jest pełne ludzi… i wampirów. Ale o dziwo śmiertelnicy nie wypowiedzieli jeszcze wojny takim krwiopijcom
jak my. Wręcz przeciwnie, jesteśmy celebrytami obleganymi przez paparazzich. Wszystko to może się jednak zmienić,kiedy ludzie dowiedzą się o ucztach krwi…
Dlatego mój „mistrz” (ma już kilka wieków, ale naprawdę świetnie się trzyma, jest niemożliwie przystojny i chyba skończył jakieś specjalne kursy całowania), zażyczył sobie, żebym się postarała, by pewne aspekty naszej egzystencji nie przeciekły do mediów i nie wywołały burzy. Tylko że ktoś nie chce, by wampiry i ludzie żyli razem długo i szczęśliwie...

Moja opinia: Dzieje się tu już o wiele więcej, wątki z poprzedniej części łączą się z nowymi, których znowu zapowiedź znajdziemy pod koniec książki. Merit jest już pełnoprawnym członkiem swojego Domu i ukazane są jej zmagania z pogodzeniem nowego życia oraz obowiązków, chcąc zachować jednocześnie związek z bliskimi z jej poprzedniego życia.

3. Twice Bitten

Opis trzeciej części:
Merit, Chicago’s newest vampire, is learning how to play well with others. Other supernaturals, that is. Shapeshifters from across the country are convening in the Windy City, and as a gesture of peace, Master Vampire Ethan Sullivan has offered their leader a very special bodyguard: Merit. Merit is supposed to protect the Alpha, Gabriel Keene—and to spy for the vamps while she’s at it. Oh, and luckily Ethan’s offering some steamy, one-on-one combat training sessions to help her prepare for the mission.

Merit must accept the assignment, even though she knows that she’ll probably regret it. And she’s not wrong. Someone is gunning for Gabriel Keene, and Merit soon finds herself in the line of fire. She’ll need all the help she can get to track down the would-be assassin, but everywhere she turns, there are rising tensions between supernaturals—not least between her and a certain green-eyed, centuries old master vampire.

Moja opinia: Jest to moja ulubiona część, zarówno pod względem akcji, fabuły jak i ukazanych relacji pomiędzy bohaterami. Nie mogę się też napatrzyć na okładkę, ponieważ modelka na niej jak i na okładce 4 części pasuje mi do Merit idealnie. Tutaj skupiona wojowniczka, a tam z lekkim przewrotnym uśmiechem - cała ona :-)

4. Hard Bitten - data wydania 3 maja 2011

Opis czwartej części:
Spoiler:

Times are hard for newly minted vampire Merit. Ever since shapeshifters announced their presence to the world, humans have been rallying against supernaturals--and they're camping outside of Cadogan House with protest signs that could turn to pitchforks at any moment. Inside its doors, things between Merit and her Master, green-eyed heartbreaker Ethan Sullivan are ... tense. But then the mayor of Chicago calls Merit and Ethan to a clandestine meeting and tells them about a violent vamp attack that has left three women missing. His message is simple: get your House in order. Or else.

Merit needs to get to the bottom of this crime, but it doesn't help that she can't tell who's on her side. So she secretly calls in a favor from someone who's tall, dark, and part of underground vamp group that may have some deep intel on the attack. Merit soon finds herself in theheady, dark heart of Chicago's supernatural society--a world full of vampires who seem to ready to fulfill the protesting human's worst fears, and a place where she'll learn that you can't be a vampire without getting a little blood on your hands...

5. Drink Deep - data wydania 1 listopada 2011

Opis piątej części:
Spoiler:

Clouds are brewing over Cadogan House, and recently turned vampire Merit can't tell if this is the darkness before the dawn or the calm before the storm. With the city iself in turmoil over paranormals and the state threatening to pass a paranormal registration act, times haven't been this precarious for vampires since they came out of the closet. If only they could lay low for a bit, and let the mortals calm down.

That's when the waters of Lake Michigan suddenly turn pitch black-and things really start getting ugly.

Chicago's mayor insists it's nothing to worry about, but Merit knows only the darkest magic could have woven a spell powerful enough to change the very fabric of nature. She'll have to turn to friends old and new to find out who's behind this, and stop them before it's too late for vampires and humans alike.

6. Biting Cold - sierpień 2012

Opis szóstej części:
Spoiler:

Turned into a vampire against her will, twenty-eight-year-old Merit found her way into the dark circle of Chicago’s vampire underground, where she learned there was more to supernaturals than met the eye—and more supernaturals than the public ever imagined. And not all the secrets she learned were for sharing—among humans or inhumans.

Now Merit is on the hunt, charging across the stark American Midwest, tailing a rogue supernatural intent on stealing an ancient artifact that could unleash catastrophic evil on the world. But Merit is also the prey. An enemy of Chicagoland is hunting her, and he’ll stop at nothing to get the book for himself. No mercy allowed. No rules apply. No lives spared. The race is on.

7. Chicagoland Vampires 7 - data wydania ?

Podsumowanie: No i znowu te wampiry i zmiennokształtni. Ano znowu, ale to nie zmienia faktu, że warto przerobić tę tematykę jeszcze raz. Bardzo się obawiałam tych zapowiedzi 5, 6 ba 7 części ze względu na ich jakość, ale widzę,że im dalej tym lepiej. Widzę też potencjał i rzeczywisty materiał do rozłożenia na kolejne tomy, chociaż zobaczymy jeszcze w jakim kierunku pójdzie autorka. Generalnie - jest naprawdę dobrze.

Bohaterzy. Merit to dla mnie jedna z porządniejszych protagonistek. Z przyjemnością śledzi się akcję w jej narracji. Silna, ale i wrażliwa. Inteligentna, stoi twardo na ziemi, sarkastyczna i okropny obżartuch. Od razu widać, że dziewczyna nie jest z tych, którzy zatracą się w kłótni, bez względu na to czy mają rację czy nie, ale stara się spojrzeć na wszystko z dystansem i przemówić rozmówcy do rozsądku. Nie to, że jest robotem, o nie, ma swoje humorki i gorsze chwile. Właśnie. Chwile. Bo zaraz wraca do życia jej analityczna natura zmuszając do podejmowania decyzji niechcianych, ale koniecznych. Kolejna cecha, za którą ją cenię (szczególnie objawiająca się w 3 części) to konsekwencja w jej działaniach. Kiedy podejmie decyzję, to nie ma odwrotu, tak właśnie postąpi. Ale człowiek (czy wampir) jak wiadomo, zmienić zdanie może, więc jeszcze zobaczymy ;-)

I to kieruje nas do kolejnego bohatera - Ethana Sullivan, Mistrza Domu Cadogan. Jest arogancki, pewny siebie i niestety w kwestiach uczuciowych sam nie wie czego chce i ma tendencje do wycofywania się z wcześniej podjętych decyzji. Bardzo irytuąca cecha. Ale jako przywódcy nie można mu nic zarzucić. W każdym działaniu widać, że kieruje się dobrem swoich wampirów. Jest sprawiedliwy i słucha rad innych. Zdecydowany oraz innowacyjny w poszukiwaniu nowych sojuszników (zwracając uwagę na podejście pozostałych Domów).

Mallory to przyjaciółka Merit, zaś Catcher to czarownik, którego Mer poznaje po swojej przemianie. Genialna para :mrgreen: Później oczywiście poznajemy więcej bohaterów, ale to już pozostawiam Wam do odkrycia :-P

Polecam 8-)

@lma
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-29, 12:48   

Oksa napisał/a:
Wiem, Â?e wydawnictwo Amber szykuje si?? do wydania tej serii, moÂ?e nawet w tym roku. Nie podali konkret??w.

PisaÂ?am w tamtym tygodniu do wydawnictwa i dostaÂ?am odpowiedÂ?, Â?e planujÂ? wyda?? w lipcu pierwszÂ? cz??Â??? ;-)
Bardzo czekam na tÂ? seri??, bo na amazonie ma wysokie oceny, wi??c licz?? na dobrÂ? rozrywk?? :mrgreen:

red_head
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-25, 02:00   

CzytaÂ?am pierwsze chomikowe tÂ?umaczenia i z niecierpliwoÂ?ciÂ? czekam na kolejnÂ? cz??Â??? :-D

Zdecydowanie caÂ?a seria znajdzie si?? na liÂ?cie moich ulubionych ksiÂ?Â?ek, co tu wiele pisa??, bardzo mi si?? podoba styl i atmosfera CV i zdecydowanie polecam ;-)

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2011-05-20, 08:58   

Ha! Jest juÂ? zapowiedÂ? w Amber wydania pierwszej cz??Â?cie "Niekt??re dziewczyny gryzÂ?" 21 czerwca!!!
Tylko ta ohydna okÂ?adka... :roll:
http://wydawnictwoamber.pl/autor/618/chloe-neill

Czarownica 
Gawron

Wysłany: 2011-05-25, 16:37   

Ciesz?? si??, Â?e to wydadzÂ?. Zach??cona waszÂ? opiniÂ? si??gn??Â?am po te ksiÂ?Â?ki i nie Â?aÂ?uj??. Ciekawe, czy b??dÂ? wydawa?? caÂ?y cykl, czy teÂ? poprzestanÂ? na 1 - 2 tomach.

Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie!

red_head
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-25, 17:12   

Cicho licz?? na to, Â?e b??dÂ? wydawa?? caÂ?Â? seri?? i oby nie w dwu-trzyletnich odst??pach pomi??dzy tomami :-?

A'propos okÂ?adek, to oryginalne sÂ? caÂ?kiem caÂ?kiem- oddajÂ? klimat, a polskie wydanie teÂ? nie rani oczu ;-)

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2011-11-04, 09:31   

Wiem, że się powtarzam, ale... okładki są tak wstrętne w porównaniu do oryginałów :roll: Nie reprezentują sobą absolutnie nic związanego z książkami. Cholernie żałuję, że za wydanie wziął się Amber, nie tylko przez te okładki, ale i sam przekład... który jest dość kiepski.
Jak na profesjonalne tłumaczenie było tam jak dla mnie za dużo zdań, które miały potencjał, żeby je jednak zgrabniej ująć. Żaden ze mnie specjalista, więc jeśli ja coś takiego zauważyłam, to nie wygląda to za dobrze. I to namiętne zaczynanie zdania od "więc". Ok rozumiem raz, dwa, kilka razy, ale nie na prawie każdej stronie! (i uwierzcie, że nie przesadziłam z tą każdą stroną).

Uff.

No nic. Przeczytałam sobie po polsku i nadal polecam tę serię, tym bardziej, że dalej jest coraz lepiej. Jedynka jest pod wieloma względami najgorsza, odgrywa głównie rolę wprowadzenia do cyklu. Nie jest on wybitny ani w jakiś szczególny sposób rewelacyjny, ale zwyczajnie przyjemny.

Merit, dochodzę do wniosku, jest nieco zagubioną dziewczyną. Nie szanowana przez ojca i resztę kochanej rodzinki ma parę kompleksów i w dość przewrotny sposób jest też nieśmiała, pomimo sporej dawki pewności siebie i inteligencji. Widać, że jesszcze próbuje się odnaleźć w nowej sytuacji, wybiera uległość i podporządkowanie z braku wiedzy i pewności, czy może się zachować inaczej. O dziwo, odnajduje swoje miejsce i nowych przyjaciół, a także namiastkę rodziny w ostatnim miejscu, gdzie się tego wszystkiego spodziewała - właśnie w domu Cadogan.

Ze schematami, ale całkiem zgrabnie nimi operująca, idealna lektura na wieczór i dla odprężenia. Przeczytałam bardzo niechcący spoiler z zakończenia 4 części i... oj będzie się działo. Przyznaję, ten zwrot akcji zaskoczył mnie totalnie, ale zobaczymy jeszcze jak autorka to wszystko poprowadzi dalej. A 24 listopada u nas następna część...

Blair 
Junior Admin

Wysłany: 2012-04-28, 23:18   

Przeczytałam na razie trzy części i jestem zadowolona.
Nie jest to pozycja górnolotna, ale kto powiedział, że mam czytać tylko takie? Zgadzam się z Oksą - pierwsza część jest najgorsza, ale można się wciągnąć, tym bardziej że Merit jest całkiem niczego sobie.

Szczerze - nie wymagałam od tej serii niczego wielkiego. Wiedziałam, że znajdę tam znowu wampiry, zmiennokształtnych - ogólnie rzecz biorąc schematy. Autorka nie wprowadziła niczego świeżego, nie popisała się wyszukanym bogactwem językowym (albo była to wina wydawnictwa). Czyta się naprawdę przyjemnie, historia jest całkiem zgrabnie opisana. Powieść na dwa wieczory i kilka przemyśleń. Nic głębokiego, ale wciąga. :->

Loleczka 
Weteran
dziecko losu

Wysłany: 2012-05-01, 20:20   

Mi się ogólnie seria podobała, ale, jak już wcześniej napisano, aż tak bardzo zachwycająca nie jest. Chociaż na początku bardzo ją lubiłam.
Można przeczytać, przez 10 minut myśleć co będzie dalej a potem zapomnieć i przejść do kolejnej książki.
Główni bohaterowie oczywiście walczą z atrakcją do siebie. Merit to taka trochę zakompleksiona mała dziewczynka, a Ethan to duży, zły wampir. Trochę banalne, z pewnością to już było.
Czasami czytając książkę miałam wrażenie, że czytam wynurzenia nastolatki, a nie dorosłej kobiety, ale może to tylko ja.
Mimo tego wszystkiego polecam przeczytać :)

anita_cz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-06, 11:19   

Fenomenalna seria! Czytajac trzy pierwsze czesci ani przez chwile sie nie nudzilam. Ksiazki strasznie mnie wciagnely - musialam czytac dzien i noc:)
Tak jak Blair, uwazam, ze nie jest to pozycja gornolotna ale ma w sobie to cos, co nie pozwala sie nawet na chwile od niej oderwac. Poczatek pierwszej czesci troszke sie ciagnal ale pozniej byly juz same tylko pozytywy. Fajni bohaterowie, duzo akcji no i przystojniak tez jest - czego nam wiecej trzeba? :mrgreen: Z niecierpliwoscia czekam do sierpnia na czwarta czesc.

Ronni 
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Wysłany: 2012-05-06, 21:46   

Przeczytałam chyba 3 pierwsze części i już potem nie rozpoczęłam następnej. Seria niby mi się podobała, ale bez żadnego szału, takiego jak w przypadku serii Fever:) Strasznie irytował mnie zwłaszcza Ethan - jakoś nie mogłam się do niego przemóc, był jakiś taki nieprzyswajalny:). Co do Merit to nie wiem co ona w ogóle widziała w tym Ethanie, o niebo lepszy był ten drugi wampir który do niej startował- miał to coś w sobie:)

Oksa 
Gawron

Wysłany: 2012-05-31, 13:44   

Gust człowieka naprawdę potrafi się zmienić z miesiąca na miesiąc. To nie jest tak, że nagle zaczęłam uważać tę serię za chłam, absolutnie nie, ale jakoś tak znacząco spadła jej jakość w moich oczach. Na pewno miały na to wpływ poprzednie pozycje, w jakichś 3-4 ostatnich moich książkach narratorem był facet. W sumie to zaczęłam mieć ochotę na zmianę frontu 8-) Wiecie, przeczytać coś babskiego, z romansem i trochę bardziej emocjonalnego. A więc czytam i czytam drugą część "Piątkowe noce wampirów" i, hmm, no średnio coś idzie.
Loleczka napisał/a:
Czasami czytając książkę miałam wrażenie, że czytam wynurzenia nastolatki, a nie dorosłej kobiety, ale może to tylko ja.

Miałam identycznie! Merit jest generalnie rozsądną i inteligentą kobietą, ale coraz częściej łapałam się na takich właśnie myślach, że jest też strasznie dziecinna. Nie pomagało na pewno używanie przez nią słów "chłopak" i "dziewczynka" w odniesieniu do 28-letniej kobiety i prawie 400-letniego wampira. Drażniły mnie też niektóre odzywki Merit oraz Mallory. Brzmiały sztucznie albo w ogóle były niezgrabnie przetłumaczone.

Kolejna rzecz - luki w fabule i nielogiczności. Dla przykładu:
Spoiler:

Celina zostaje uwolniona i Ethan podejrzewa, że użyła na członkach Rady mocy oczarowania. Wszystko fajnie, ale czemu nic z tym nie robi? Czy inni tego w ogóle nie podejrzewają? Jeśli jest w tym tak potężna, to oczywistym powinno być, że jej moc należy zbadać, aby wykluczyć ewentualne wpływy na Radę. Czemu podczas głosowania nie było Dariusa? Głosowanie nad uwolnieniem Celiny to nie byle błahostka, nie rozumiem, jak mogło przy czymś takim kogoś tak po prostu nie być albo informacja o głosowaniu mogła być zatajona.

Na razie odłożyłam książkę na bok. Może złapię się za jakiś romans, gdzie wiem czego oczekiwać i wszystko jest na swoim miejscu. Chicagoland pretenduje do bycia urban fantasy i chyba zwyczajnie spodziewałam się po nim więcej. O dziwo, nawet jeśli już czytałam 3 części :-P ale to było po angielsku, więc to też mogło wpłynąć na ogólne wrażenie.

Odpowiedz do tematu