Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Hyperion
Autor Wiadomość
bizonicatoja
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-16, 20:37   Hyperion

Autor: Dan Simmons
Tytuł: Hyperion, Zagłada Hyperiona, Endymion, Triumf Endymiona
Cykl: cykl czterotomowy
Tom: I - IV
Tłumaczenie: Hyperiona przełożył Arkadiusz Nakoniecznik, pozostałe Wojciech Szypuła
Język oryginału: język angielski
Liczba stron: 617 (podaję bez reklam), 714, 722 i 800
Rok wydania: wydanie ponowne 2007r. – 2009r. Wydawnictwo Mag (pierwsze nie wiem kiedy było, ale na straganach z używanymi książkami można znaleźć egzemplarze z wydawnictwa Rebis)
Oprawa: twarda
Wymiary: B5 (czyli kiedyś tzw. zeszyt studencki)
Wydawca: Wydawnictwo Mag
Cena: 1 część 49 zł, 2 i 3 po 55 zł, 4 to juÂżwydatek rzędu 59,99 (zgroza!!!)
Czas w jakim przeczytałem/am: 5 dni na każdą część z potężnym zaniedbaniem obowiązków domowych
Recenzja: To jest klasyka fantastyki, to trzeba przeczytać, książka dostała liczne nagrody, moim zdaniem zasłużenie. Wielowątkowa opowieść o życiu, miłości, rodzicielstwie (tak i to w powieści s-f), wierze, przyjaźni, honorze, tolerancji i jej braku. Zafascynowała mnie, opisany świat jest niesamowity (np. ludzkość żyjee w Hegemonii, związku odległych o tysiące lat świetlnych światów, połączonych między sobą portalami. Korzysta z licznych udogodnień stworzonych przez SI. Jest opis niesamowitych posiadłości na jakie mogą sobie pozwolić bogacze – pokoje połączone portalami na różnych planetach), postaci z krwi i kości i od pierwszej do ostatniej strony nie można wywnioskować, co będzie dalej. A uwierzcie mi, chce się to wiedzieć!
I tutaj troszkę opisu od wydawcy – w obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej zagłady na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan Lenar Hoyt, żołnierz Fedmahn Kassad, Poeta Martin Silenus, Uczony Sol Weintraub, Detektyw Browne Lamia, Kapitan Het Masteen oraz Konsul, którego imię nie zostaje nigdy wymienione. Celem ich podróży są mityczne Grobowce Czasu zamieszkane przez budzącą grozę istotę zwaną Chyżwarem. Chyżwar jest bytem fizycznym uznawanym przez wielu wyznawców za boga. Być może zna on tajemnicę, której wyjawienie może zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów będzie mógł przedstawić swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali zginą.
Fabuła I części zbudowana jest z opowieści sześciorga z pielgrzymów (jedna opowieść nie została opowiedziana). Opowieści są zupełnie różne, ale wraz z poznawaniem motywów przybycia bohaterów na Hyperiona odkrywamy, że wszyscy oni są w taki czy inny sposób połączeni. Każda historia jest inna – przerażająca jest historia kapłana, bardzo wzruszająca jest opowieść uczonego czyli Sola o córce – przy tej opowieści popłakałam się. Dużo książek przeczytałam, ale ta była dla mnie bardzo nowa. W miarę jak poznawałam bohaterów (a już na początku powiedziano, że tylko jeden zostanie wysłuchany i pozostali mają zginąć) zaczęłam kibicować im, zastanawiać się kogo „ułaskawi” Chyżwar. Byłam wkurzona na autora, że chce wszystkich fajnych bohaterów wykosić. Nie piszę co dalej, kto przeżyje, kto i czy w ogóle ktoś zginie – warto samemu się dowiedzieć!

Ocena: zdecydowanie 10/10

Poniżej opis dalszych części na biało – nie chciałabym komuś zepsuć niespodzianki.
Zagłada Hyperiona - powieść kontynuuje historię siedmiorga pielgrzymów, rozpoczętą w powieści Hyperion. Pielgrzymi docierają do Grobowców Czasu, gdzie mają nadzieję spotkać Chyżwara. Tymczasem Hegemonia prowadzi wojnę z Intruzami, którzy nie tylko wygrywają bitwę o Hyperiona, ale również dokonują ataku na Sieć. Narastają tarcia między ludźmi a sztucznymi inteligencjami z TechnoCentrum. Okazuje się, że SI zdołały w przyszłości stworzyć Najwyższy Intelekt (NI), który wysłał do przeszłości informację o istnieniu innego NI – NI ludzi, powstałego w wyniku kosmicznego przypadku, złożonego z trzech elementów: Intelektu, Empatii i Pustki Która Łączy. Oba NI prowadziły ze sobą wojnę, dopóki Empatia nie ukryła się w przeszłości. NI sztucznych inteligencji stara się ją odnaleźć, aby móc kontynuować walkę.
Endymion - Raul Endymion uratowany przed wyrokiem śmierci przez tysiącletniego Martina Silenusa dostaje od niego niezwykłe zadanie: Ma on uchronić jego wychowankę Eneę, która lada dzień przeniesie się z przeszłości i wyłoni w Dolinie Grobowców Czasu, przed Paxem - katolickim państwem międzygwiezdnym. Ma także zniszczyć największego wroga ludzkości, czyli Techo-Centrum, oraz sprowadzić na miejsce Ziemię, ukradzioną przed tysiącem lat przez tajemnicze Lwy Tygrysy i Niedźwiedzie, zamieszkujące Metasferę. Po udanej ucieczce z Hyperiona, podróżuje razem z Eneą i androidem Bettikiem przez osiem planet, wykorzystując do tego międzygwiezdną rzekę Tetydę stworzoną za czasów Hegemoni przez Ostatecznych - jeden z elementów Techno-Centrum, by w końcu znaleźć architekta-nauczyciela u którego Enea ma pobierać naukę. W podróży czasami towarzyszy im Chyżwar, chroniąc ich przed niebezpieczeństwami.
Tryumf Endymiona - zbrojne ramię Kościoła katolickiego to organizacja Pax. Od upadku Hegemonii większością planet rządzi Kościół katolicki wraz z tajemną organizacją Pax. Okazuje się, jednak, że nowej władzy zagraża Enea, która ma się stać nowym mesjaszem ludzkości.Ścigani przez wszechwładny Pax dziewczynka i jej ochroniarz Raul Endymion przemierzają czas i przestrzeń, by w końcu trafić na Ziemię ukrytą poza naszą galaktykę przez tajemniczą siłę...

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Wysłany: 2010-05-17, 13:47   

Hmm... chyba się skusze i to przeczytam.

Mam nieodparte wrażenie, że to mi się będzie bardzo podobało.

Dam znać jak już przerobię cykl :)

Anne 
Junior Admin
Cesarzowa zła :D

Wysłany: 2010-05-17, 14:05   

Polecam serie o Hyperionie. Jest to najlepsza (zaraz obok Diuny) seria o takiej tematyce jaką kiedykolwiek przeczytałam. Przeważnie pierwsze część powala na kolana i czyta się ją z zapartym tchem i z pytaniem co będzie dalej kiedy swoje historie opowiedzą kolejni pielgrzymi. Pamiętam, że wiele razy byłam jednoczesnie zachwycona i w szoku po przeczytaniu jakiegoś rozdziału.
POLECAM!

Odpowiedz do tematu