Dan Brown

Dział poświęcony autorom naszych ulubionych powieści, cyklów i serii.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Lamia

Dan Brown

Post autor: Lamia »

Co prawda, szczyt popularnoÂ?ci Dana Browna mamy juÂ? dawno za sobÂ?, ale ostatnio na polskim rynku pojawiÂ?a si?? jego nowa powieÂ??? - Zaginiony Symbol, wi??c myÂ?l??, Â?e temat jest, jak najbardziej aktualny.

Moim zdaniem Dan Brown to pisarz dobry, ale nie wybitny. Z pewnoÂ?ciÂ? zasÂ?uguje na brawa za uwag??, kt??rÂ? udaÂ?o mu si?? przyciÂ?gnÂ??? do swoich powieÂ?ci. PopularnoÂ??? jego ksiÂ?Â?ek z pewnoÂ?ciÂ? jest po cz??Â?ci zasÂ?ugÂ? kontrowersyjnych temat??w, kt??re porusza, ale i teÂ? lekkiego pi??ra. Jego ksiÂ?Â?ki czyta si?? bowiem szybko, Â?atwo i przyjemnie. WciÂ?gajÂ? dzi??ki dynamicznej akcji i ciekawostkom, od kt??rych aÂ? si?? roi na kaÂ?dej stronie.

W moim domu jest specjalna p??Â?ka na Browna, jako Â?e m??j ojciec go uwielbia. UwaÂ?am, Â?e nie do ko??ca ma racj?? w swoich zachwytach. Dlaczego? o tym zaraz.

Kod Leondarda da Vinci i AnioÂ?y i Demony to ksiÂ?Â?ki na prawd?? godne uwagi. PrzeczytaÂ?am je z zapartym tchem. Po Zwodniczy Punkt i CyfrowÂ? Twierdze jakoÂ? nie chciaÂ?o mi si?? si??gnÂ???, ale gdy ostatnio m??j ojciec kupiÂ? Zaginiony Symbol stwierdziÂ?am: co mi tam, przeczytam. Sko??czyÂ?am wczoraj i nasun??Â?y mi si?? pewne refleksje, kt??rymi chciaÂ?abym si?? z wami podzieli??.

No wi??c, Zaginiony Symbol to ksiÂ?Â?ka przekombinowana. Langdon umiera, potem si?? okazuje, Â?e nie umarÂ?, a moÂ?e jednak umarÂ?, ale jak m??gÂ? umrze??, jak nie umarÂ?? AngaÂ?uje si?? CIA. Pi??tnaÂ?cie tysi??cy razy pr??bujÂ? rozwiÂ?za?? zagadk?? i za kaÂ?dym razem jak si?? im udaje, okazuje si??, Â?e to jeszcze nie jest wÂ?aÂ?ciwie rozwiÂ?zanie, wi??c szukajÂ? dalej. RozwiÂ?zanie jednej tajemnicy prowadzi do nast??pnej, a na ko??cu jej rozwiÂ?zanie okazuje si?? jednÂ? wielkÂ? kichÂ?. Kr??tko m??wiÂ?c, rozczarowaÂ?am si??.

Og??lnie, jeÂ?li miaÂ?abym powiedzie?? coÂ? o tw??rczoÂ?ci Dana Browna to na pewno to, Â?e pisze on na jedno kopyto. Jego powieÂ?ci sÂ? do siebie wyjÂ?tkowo podobne i mogÂ? si?? szybko znudzi??. Poza tym uwaÂ?am, Â?e Brown nie potrafi kreowa?? peÂ?nokrwistych postaci. Nie daje nam szansy dobrze pozna?? bohater??w i do ko??ca pozostajÂ? oni tylko mglistym zarysem postaci bez nadmiaru cech i przymiot??w. Nawet Langdon, kt??ry pojawi si?? w wi??kszoÂ?ci powieÂ?ci jest troch?? niedorobiony moim zdaniem. Jednak jego ksiÂ?Â?ki wciÂ?gajÂ? i ciekawiÂ?. Podtrzymuj?? wszystkie pozytywne rzeczy, kt??re napisaÂ?am o nim na poczÂ?tku. Tak, wi??c ostateczna ocena tego pisarza jest moim zdaniem doÂ??? trudna. Na pewno nie przyszyÂ?abym mu Â?atki zÂ?ego tw??rcy. Ale jak dobry jest? Nie jestem w stanie powiedzie??.

Czy ktoÂ? si?? zgadza? KtoÂ? wnosi przeciw? Ch??tnie podyskutuj?? na temat pana Dana B.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2010, 15:41 przez Lamia, łącznie zmieniany 1 raz.

magosia

Post autor: magosia »

Widz?? Â?e nie tylko ja si?? rozczarowaÂ?am.
AnioÂ?y i Demony bardzo mi si?? podobaÂ?. Kod juÂ? mnie troch?? nudziÂ?. Ale to Zaginiony symbol dobiÂ? mnie kompletnie. Tak Â?le napisanej i nieprzemyÂ?lanej ksiÂ?Â?ki juÂ? dawno nie czytaÂ?am. Na poczÂ?tku nudna, w Â?rodku wciÂ?ga a zako??czenie jest tragiczne. WÂ?tpi?? Â?ebym si??gn??Â?a po nast??pnÂ? ksiÂ?Â?k?? Dana Browna bo szkoda czasu do marnowania na czytanie czegoÂ? tak tragicznego.

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Post autor: Sasanka »

Kurcze .. musz?? si?? w ko??cu za to zabra??.
Jak dla mnie kod byÂ? zab??jczy - przewracaÂ? swiat do g??ry nogami ;)
AnioÂ?y i Demony tez miaÂ?y w sobie coÂ? niesamowicie wciÂ?gajÂ?cego i porywajÂ?cego...

a tu nagle takie opinie...hmm..

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Post autor: Kometa »

widzisz Sas chodzi o wt??rnoÂ???. Te ksiÂ?Â?ki sÂ? robione na jedno kopyto, wedÂ?ug tego samego schematu. Jak filmy z Seagal'em: Jedna mina, jeden scenariusz - tysiÂ?c film??w. Nie wiem czy opr??cz Kodu czy AnioÂ???w czytaÂ?aÂ? coÂ? jeszcze Browna. JeÂ?li tak to MUSIAÂ?AÂ? dostrzec wz??r wedÂ?ug, kt??rego rozwija si?? akcja kaÂ?dej z powieÂ?ci.
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Post autor: Sasanka »

Hm.. nie z Browna jedynie te dwie... faktycznie schemat ten sam, ale tak byÂ?o i w kodzie i w anioÂ?ach a ksiÂ?Â?ki mnie na pewno nie znudziÂ?y.

Awatar użytkownika
Kometa

Ja teÂ? nie mog?? powiedzie?? Â?eby mnie znudziÂ?y, ale zaginiony symbol byÂ? przez to przewidywalny. O ile pierwsze ksiÂ?Â?ki Browna mnie zaskakiwaÂ?y o tyle Symbol odgadÂ?am od poczÂ?tku do ko??ca, pami??tajÂ?c jak rozgrywaÂ?a si?? akcja w innych jego ksiÂ?Â?kach. JuÂ? ci?? tak nie wciÂ?ga, czar Kodu uleciaÂ?. To niezÂ?a sensacja ale nic poza tym. Z resztÂ? mnie od samego poczÂ?tku brakuje w ksiÂ?Â?kach Browna jakiejÂ? Â?ywej postaci. Wszystki sÂ? takie pÂ?ytkie, tak powierzchownie zarysowane... takie... ameryka??skie :/

To są właśnie rzeczy

Gobur

Post autor: Gobur »

takie... ameryka??skie
???? nie wiem czemu uwaÂ?asz ameryka??skÂ? literatur?? za przewidywalnÂ?... Jakby nie m??wi?? podstawy pod wsp??Â?czesnÂ? literatur?? sensacyjnÂ? poÂ?oÂ?ono wÂ?aÂ?nie w USA. Ale zgodz?? si?? Â?e Brown bazuje na tanich skandalach plus Â?rednim pisaniu.

Awatar użytkownika
Kometa

nie uwaÂ?am ameryka??skiej literatury za przewidywalnÂ?. UwaÂ?am za przewidywalnego ameryka??skiego bohatera kt??rego kreuje Brown. Nie wiem jak ci to zdefiniowa??, jak pokaza?? o co mi chodzi... ale na przykÂ?ad jak sÂ? te wszystkie ameryka??skie filmy gdzie pokazujÂ? rzÂ?d czy prezydenta, nie waÂ?ne czy to sensacja czy s-f, to jest w tym coÂ? takiego patetycznego i typowego dla ameryki. To samo wyczuwam u Browna kt??ry lubi si?? czepia?? rzÂ?dowych sprawek i w jakiÂ? niewyjaÂ?niony spos??b przelewa tÂ? aur?? na swoich bohater??w. Nawet ci bohaterowie kt??rzy z pochodzenia nie sÂ? amerykanami majÂ? jakÂ?Â? takÂ? manier?? i styl bycia wÂ?asciwy dla tych kreowanych przez media 'ameryka??c??w'. I sÂ? jeszcze do tego tak maÂ?o zr??Â?nicowani, wszyscy m??wiÂ? tak samo, przejawiajÂ? ten sam tok myÂ?lenia... No zabij mnie ale nie wiem jak ci to wyjaÂ?ni??. Ale zwracam uwag?? Â?e dostrzegÂ?am to tylko u Browna i Cobena, kt??rzy z resztÂ?, w moim odczuciu sÂ? po jednych pieniÂ?dzach. MajÂ? tak podobny j??zyk, styl pisania i przedstawiania postaci Â?e mam wraÂ?nie jakby byli jednÂ? i tÂ? samÂ? osobÂ?.

To są właśnie rzeczy

Gobur

Post autor: Gobur »

Dla mnie ameryka??skÂ? postaciÂ? z kryminaÂ???w jest ktoÂ? taki jak Philip Marlowe Chandlera czy z nowszych postacie z ksiÂ?Â?ek Grishama czy Griffina. A jeden autorzyna kt??ry gÂ???wnie jedzie na tym Â?e jest kontrowersyjny, bo najpierw niby opiera si?? na faktach, potem to dementuje, a wszystko to rodzi r??Â?norakie protesty. A to nakr??ca sprzedaÂ?.

Awatar użytkownika
Panthera
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Panthera »

Dan Brown czytaÂ?am tylko "Kod..." i tyle mi wystarczy, ot czytadÂ?o do pociÂ?gu i tu swojÂ? rol?? speÂ?niÂ?o wspaniale. Nie zasn??Â?am pryz nim nawet o 6 rano ;) Poza tym jednak to tania sensacja, szczeg??lnie caÂ?a ta specjalnie nakr??cona sytuacja wok??Â? odkrywczoÂ?ci ksiÂ?Â?ki i Â?amania tabu itd.
Natomiast po nic wi??cej juÂ? raczej nie si??gn??. ale przyznam si??, Â?e na filmie "AnioÂ?y i..." bawiÂ?am si?? na prawd?? niezÂ?e, szczeg??lnie podziwiajÂ?c architektur?? :)
“There is always some madness in love. But there is also always some reason in madness.”

bizonicatoja

Post autor: bizonicatoja »

A ja gdy przeczytaÂ?am kod Leonarda byÂ?am pod duÂ?ym wraÂ?eniem. Wartka akcja, zaskoczenie, fajne. Potem si??gn??Â?am po AnioÂ?y i demony i mimo, Â?e r??wnieÂ? dobrze si?? czytaÂ?o troszk?? raziÂ?o mnie, Â?e schemat podobny. CyfrowÂ? twierdz?? i Zwodniczy punkt przeczytaÂ?am troch?? z rozp??du - nie miaÂ?am juÂ? Â?adnej innej ksiÂ?Â?ki na wakacjach, a m??j Ojciec tylko to wziÂ?Â?.
Ostatnio zacz??Â?am Zaginiony symbol i ... sko??czy?? nie mog??. Nuuuuuuda, zÂ?e, miaÂ?am juÂ? 4 podejÂ?cia i chyba nie przeczytam, dotarÂ?am do obci??tej r??ki i nie mam ochoty dalej czyta??. Mam wraÂ?enie, Â?e Brownowi kasa si?? sko??czyÂ?a :-/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Autorzy”