Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
Dan Brown
Autor WiadomoŠ
Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-04-06, 14:23   Dan Brown

Co prawda, szczyt popularno┬?ci Dana Browna mamy ju┬? dawno za sob┬?, ale ostatnio na polskim rynku pojawi┬?a si?? jego nowa powie┬??? - Zaginiony Symbol, wi??c my┬?l??, ┬?e temat jest, jak najbardziej aktualny.

Moim zdaniem Dan Brown to pisarz dobry, ale nie wybitny. Z pewno┬?ci┬? zas┬?uguje na brawa za uwag??, kt??r┬? uda┬?o mu si?? przyci┬?gn┬??? do swoich powie┬?ci. Popularno┬??? jego ksi┬?┬?ek z pewno┬?ci┬? jest po cz??┬?ci zas┬?ug┬? kontrowersyjnych temat??w, kt??re porusza, ale i te┬? lekkiego pi??ra. Jego ksi┬?┬?ki czyta si?? bowiem szybko, ┬?atwo i przyjemnie. Wci┬?gaj┬? dzi??ki dynamicznej akcji i ciekawostkom, od kt??rych a┬? si?? roi na ka┬?dej stronie.

W moim domu jest specjalna p??┬?ka na Browna, jako ┬?e m??j ojciec go uwielbia. Uwa┬?am, ┬?e nie do ko??ca ma racj?? w swoich zachwytach. Dlaczego? o tym zaraz.

Kod Leondarda da Vinci i Anio┬?y i Demony to ksi┬?┬?ki na prawd?? godne uwagi. Przeczyta┬?am je z zapartym tchem. Po Zwodniczy Punkt i Cyfrow┬? Twierdze jako┬? nie chcia┬?o mi si?? si??gn┬???, ale gdy ostatnio m??j ojciec kupi┬? Zaginiony Symbol stwierdzi┬?am: co mi tam, przeczytam. Sko??czy┬?am wczoraj i nasun??┬?y mi si?? pewne refleksje, kt??rymi chcia┬?abym si?? z wami podzieli??.

No wi??c, Zaginiony Symbol to ksi┬?┬?ka przekombinowana. Langdon umiera, potem si?? okazuje, ┬?e nie umar┬?, a mo┬?e jednak umar┬?, ale jak m??g┬? umrze??, jak nie umar┬?? Anga┬?uje si?? CIA. Pi??tna┬?cie tysi??cy razy pr??buj┬? rozwi┬?za?? zagadk?? i za ka┬?dym razem jak si?? im udaje, okazuje si??, ┬?e to jeszcze nie jest w┬?a┬?ciwie rozwi┬?zanie, wi??c szukaj┬? dalej. Rozwi┬?zanie jednej tajemnicy prowadzi do nast??pnej, a na ko??cu jej rozwi┬?zanie okazuje si?? jedn┬? wielk┬? kich┬?. Kr??tko m??wi┬?c, rozczarowa┬?am si??.

Og??lnie, je┬?li mia┬?abym powiedzie?? co┬? o tw??rczo┬?ci Dana Browna to na pewno to, ┬?e pisze on na jedno kopyto. Jego powie┬?ci s┬? do siebie wyj┬?tkowo podobne i mog┬? si?? szybko znudzi??. Poza tym uwa┬?am, ┬?e Brown nie potrafi kreowa?? pe┬?nokrwistych postaci. Nie daje nam szansy dobrze pozna?? bohater??w i do ko??ca pozostaj┬? oni tylko mglistym zarysem postaci bez nadmiaru cech i przymiot??w. Nawet Langdon, kt??ry pojawi si?? w wi??kszo┬?ci powie┬?ci jest troch?? niedorobiony moim zdaniem. Jednak jego ksi┬?┬?ki wci┬?gaj┬? i ciekawi┬?. Podtrzymuj?? wszystkie pozytywne rzeczy, kt??re napisa┬?am o nim na pocz┬?tku. Tak, wi??c ostateczna ocena tego pisarza jest moim zdaniem do┬??? trudna. Na pewno nie przyszy┬?abym mu ┬?atki z┬?ego tw??rcy. Ale jak dobry jest? Nie jestem w stanie powiedzie??.

Czy kto┬? si?? zgadza? Kto┬? wnosi przeciw? Ch??tnie podyskutuj?? na temat pana Dana B.

magosia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-05-07, 15:01   

Widz?? ┬?e nie tylko ja si?? rozczarowa┬?am.
Anio┬?y i Demony bardzo mi si?? podoba┬?. Kod ju┬? mnie troch?? nudzi┬?. Ale to Zaginiony symbol dobi┬? mnie kompletnie. Tak ┬?le napisanej i nieprzemy┬?lanej ksi┬?┬?ki ju┬? dawno nie czyta┬?am. Na pocz┬?tku nudna, w ┬?rodku wci┬?ga a zako??czenie jest tragiczne. W┬?tpi?? ┬?ebym si??gn??┬?a po nast??pn┬? ksi┬?┬?k?? Dana Browna bo szkoda czasu do marnowania na czytanie czego┬? tak tragicznego.

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Do│▒czy│a: 14 Wrz 2009
Sk▒d: Festung Breslau
Wys│any: 2010-05-08, 15:32   

Kurcze .. musz?? si?? w ko??cu za to zabra??.
Jak dla mnie kod by┬? zab??jczy - przewraca┬? swiat do g??ry nogami ;)
Anio┬?y i Demony tez mia┬?y w sobie co┬? niesamowicie wci┬?gaj┬?cego i porywaj┬?cego...

a tu nagle takie opinie...hmm..

Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2010-05-08, 17:35   

widzisz Sas chodzi o wt??rno┬???. Te ksi┬?┬?ki s┬? robione na jedno kopyto, wed┬?ug tego samego schematu. Jak filmy z Seagal'em: Jedna mina, jeden scenariusz - tysi┬?c film??w. Nie wiem czy opr??cz Kodu czy Anio┬???w czyta┬?a┬? co┬? jeszcze Browna. Je┬?li tak to MUSIA┬?A┬? dostrzec wz??r wed┬?ug, kt??rego rozwija si?? akcja ka┬?dej z powie┬?ci.

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Sasanka 
Weteran
Alpha Pack Member

Do│▒czy│a: 14 Wrz 2009
Sk▒d: Festung Breslau
Wys│any: 2010-05-09, 10:04   

Hm.. nie z Browna jedynie te dwie... faktycznie schemat ten sam, ale tak by┬?o i w kodzie i w anio┬?ach a ksi┬?┬?ki mnie na pewno nie znudzi┬?y.

Kometa 
Doppel X

Wys│any: 2010-05-09, 14:32   

Ja te┬? nie mog?? powiedzie?? ┬?eby mnie znudzi┬?y, ale zaginiony symbol by┬? przez to przewidywalny. O ile pierwsze ksi┬?┬?ki Browna mnie zaskakiwa┬?y o tyle Symbol odgad┬?am od pocz┬?tku do ko??ca, pami??taj┬?c jak rozgrywa┬?a si?? akcja w innych jego ksi┬?┬?kach. Ju┬? ci?? tak nie wci┬?ga, czar Kodu ulecia┬?. To niez┬?a sensacja ale nic poza tym. Z reszt┬? mnie od samego pocz┬?tku brakuje w ksi┬?┬?kach Browna jakiej┬? ┬?ywej postaci. Wszystki s┬? takie p┬?ytkie, tak powierzchownie zarysowane... takie... ameryka??skie :/

To s▒ w│aÂnie rzeczy

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-05-09, 17:13   

Cytat:
takie... ameryka??skie

???? nie wiem czemu uwa┬?asz ameryka??sk┬? literatur?? za przewidywaln┬?... Jakby nie m??wi?? podstawy pod wsp??┬?czesn┬? literatur?? sensacyjn┬? po┬?o┬?ono w┬?a┬?nie w USA. Ale zgodz?? si?? ┬?e Brown bazuje na tanich skandalach plus ┬?rednim pisaniu.

Kometa 
Doppel X

Wys│any: 2010-05-09, 18:58   

nie uwa┬?am ameryka??skiej literatury za przewidywaln┬?. Uwa┬?am za przewidywalnego ameryka??skiego bohatera kt??rego kreuje Brown. Nie wiem jak ci to zdefiniowa??, jak pokaza?? o co mi chodzi... ale na przyk┬?ad jak s┬? te wszystkie ameryka??skie filmy gdzie pokazuj┬? rz┬?d czy prezydenta, nie wa┬?ne czy to sensacja czy s-f, to jest w tym co┬? takiego patetycznego i typowego dla ameryki. To samo wyczuwam u Browna kt??ry lubi si?? czepia?? rz┬?dowych sprawek i w jaki┬? niewyja┬?niony spos??b przelewa t┬? aur?? na swoich bohater??w. Nawet ci bohaterowie kt??rzy z pochodzenia nie s┬? amerykanami maj┬? jak┬?┬? tak┬? manier?? i styl bycia w┬?asciwy dla tych kreowanych przez media 'ameryka??c??w'. I s┬? jeszcze do tego tak ma┬?o zr??┬?nicowani, wszyscy m??wi┬? tak samo, przejawiaj┬? ten sam tok my┬?lenia... No zabij mnie ale nie wiem jak ci to wyja┬?ni??. Ale zwracam uwag?? ┬?e dostrzeg┬?am to tylko u Browna i Cobena, kt??rzy z reszt┬?, w moim odczuciu s┬? po jednych pieni┬?dzach. Maj┬? tak podobny j??zyk, styl pisania i przedstawiania postaci ┬?e mam wra┬?nie jakby byli jedn┬? i t┬? sam┬? osob┬?.

To s▒ w│aÂnie rzeczy

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-05-09, 19:38   

Dla mnie ameryka??sk┬? postaci┬? z krymina┬???w jest kto┬? taki jak Philip Marlowe Chandlera czy z nowszych postacie z ksi┬?┬?ek Grishama czy Griffina. A jeden autorzyna kt??ry g┬???wnie jedzie na tym ┬?e jest kontrowersyjny, bo najpierw niby opiera si?? na faktach, potem to dementuje, a wszystko to rodzi r??┬?norakie protesty. A to nakr??ca sprzeda┬?.

Panthera 
Starszy Asystent Balsamisty
Koto│ak

Do│▒czy│a: 28 Lis 2009
Sk▒d: Gliwice/Bangkok
Wys│any: 2010-05-10, 06:36   

Dan Brown czyta┬?am tylko "Kod..." i tyle mi wystarczy, ot czytad┬?o do poci┬?gu i tu swoj┬? rol?? spe┬?ni┬?o wspaniale. Nie zasn??┬?am pryz nim nawet o 6 rano ;) Poza tym jednak to tania sensacja, szczeg??lnie ca┬?a ta specjalnie nakr??cona sytuacja wok??┬? odkrywczo┬?ci ksi┬?┬?ki i ┬?amania tabu itd.
Natomiast po nic wi??cej ju┬? raczej nie si??gn??. ale przyznam si??, ┬?e na filmie "Anio┬?y i..." bawi┬?am si?? na prawd?? niez┬?e, szczeg??lnie podziwiaj┬?c architektur?? :)

bizonicatoja
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-05-16, 18:48   

A ja gdy przeczyta┬?am kod Leonarda by┬?am pod du┬?ym wra┬?eniem. Wartka akcja, zaskoczenie, fajne. Potem si??gn??┬?am po Anio┬?y i demony i mimo, ┬?e r??wnie┬? dobrze si?? czyta┬?o troszk?? razi┬?o mnie, ┬?e schemat podobny. Cyfrow┬? twierdz?? i Zwodniczy punkt przeczyta┬?am troch?? z rozp??du - nie mia┬?am ju┬? ┬?adnej innej ksi┬?┬?ki na wakacjach, a m??j Ojciec tylko to wzi┬?┬?.
Ostatnio zacz??┬?am Zaginiony symbol i ... sko??czy?? nie mog??. Nuuuuuuda, z┬?e, mia┬?am ju┬? 4 podej┬?cia i chyba nie przeczytam, dotar┬?am do obci??tej r??ki i nie mam ochoty dalej czyta??. Mam wra┬?enie, ┬?e Brownowi kasa si?? sko??czy┬?a :-/

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: