Własny biznes

Dyskusje o zainteresowaniach, hobby, rozmaite gry i zabawy. Wszystko to, co nas kręci ;)

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Własny biznes

Post autor: Kometa »

.

Ostanio z Ilir'em doÂ??? luÂ?no zastanawialiÂ?my sie nad rozkr??ceniem wÂ?asnego biznesu. Jako, Â?e nasze preferncje sÂ? podobne i jasno okreÂ?lone myÂ?leliÂ?my Â?eby zaÂ?oÂ?y?? wydawictwo. Niestety w dziedzinie robienia jakichkolwiek interes??w jesteÂ?my kompletnie zieloni. Dlatego teÂ? postanowiÂ?am zaÂ?oÂ?y?? taki temat. LuÂ?ne dyskusje, niezobowiÂ?zujÂ?ce, o rozk??caniu wÂ?asnego interesu, porady i pytania, wasze opinie o danym pomyÂ?le i wasze wÂ?asne pomysÂ?y. A moÂ?e uda nam si?? nawiÂ?za?? jakÂ?Â? ciekawÂ? wsp??Â?prac??? Zapraszam do wypowiadania si?? w temacie ;) Niec coÂ? si?? dzieje, zr??bmy wsp??lnie moÂ?e jakÂ?Â? maÂ?Â? burz?? m??zg??w?
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 15:57 przez Kometa, łącznie zmieniany 1 raz.
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Gobur

Post autor: Gobur »

co trzeba do wÂ?asnego biznesu wedÂ?ug mnie (ale to teoria, nigdy nie zamierzaÂ?em i nie zamierzam prowadzi?? wÂ?asnego biznesu nastawionego na zarobek)

1) PomysÂ? - np wydawnictwo, ok, ale jakie, czym ma walczy?? z konkurencjÂ?, w czym ma si?? specjalizowa??.
2)Analiza ekonomiczna - ok, mam pomysÂ? skÂ?d bra?? materiaÂ?y, ale ile b??dÂ? kosztowa??, czy b??d?? musiaÂ? za nie zapÂ?aci?? od razu czy b??dzie to % od sprzedaÂ?y, czy jeszcze inaczej. Jak rozwiÂ?za?? kwestie edycji, skÂ?adu, kto to b??dzie robiÂ? i za ile. I druk, ile b??dzie kosztowaÂ?, zwykle to zaleÂ?y od nakÂ?adu, wi??c ile si?? sprzeda na tyle szybko Â?e nie "uwi??zi" Â?rodk??w, jak b??d?? rozprowadzaÂ? towar, przez jakÂ?Â? sie??, internet, inaczej...
3)Kwestia Â?rodk??w na start, ile potrzeba, czy sta?? mnie na kredyt, czy mog?? liczy?? na jakieÂ? dofinansowanie
4)Kwestia prawno-skarbowa - rejestracja firmy, prowadzenie ksiÂ?g, kwestie ubezpiecze??

trzeba siÂ?Â??? i rozpisa?? to sobie punkt po punkcie, waÂ?ne Â?eby nie rozpatrywa?? tego Â?yczeniowo, tylko maksymalnie realistycznie. A jeÂ?li po tym nadal uwaÂ?acie Â?e to da si?? zrobi?? to spr??bowa??.

Awatar użytkownika
Ilir
Admin Techniczny

Post autor: Ilir »

Gobur bardzo Â?le do tego podchodzisz. Przede wszystkim nastawiasz si?? na to iÂ? ta firma z g??ry b??dzie zÂ?ym trafem. Przynajmniej tak odbieram to co napisaÂ?eÂ?. OczywiÂ?cie, Â?e masz racje proponujÂ?c by wszystko napisa?? sobie w punktach i przeanalizowa?? za i przeciw. Jednak pesymizm nie jest tutaj wskazany.

Ja Komecie wysÂ?aÂ?em kilka link??w. Mam nadzieje, Â?e przeczytaÂ?a to wszystko. ZakÂ?adajÂ?c wydawnictwo, trzeba na pewno liczy?? si?? z tym iÂ? wypromowanie danej ksiÂ?Â?ki b??dzie liczy?? si?? z ogromnymi trudnoÂ?ciami, nie tylko finansowymi ale gÂ???wnie monopolowymi. W Polsce mamy kilku kluczowych wydawnictw i do tego dystrybutor??w tychÂ?e ksiÂ?Â?ek. Trzeba teÂ? rozpatrzy?? moÂ?liwoÂ??? wsp??Â?pracy z danÂ? firmÂ?, kt??ra zaj??Â?aby si?? zapeÂ?nieniem p??Â?ek w innych sklepach.
Istnieje ryzyko, Â?e wielki dystrybutor np. Olesiejuk nie zechce spojrze?? na maÂ?e wydawnictwo, kt??re jest bardzo mÂ?ode i nie ma Â?adnych osiÂ?g??w 'autorskich'.

Z innej strony, jeÂ?li ktoÂ? chce to odniesie sukces. Ja jestem jak najbardziej za wydawnictwem:)
Jesteśmy tylko maleńkimi pyłkami, tańczącymi do rytmu natury...

@lma

Post autor: @lma »

C??Â?, ja myÂ?l?? Â?e Gobur to bardzo dobrze ujÂ?Â?. Nie wyczuwam tam pesymizmu, raczej twardy realizm. To powaÂ?ny interes, gdzie zyski moÂ?na odczu?? dopiero po roku, a nawet po dw??ch, tak wi??c nie patrzmy na to w spos??b Hurra entuzjastyczny, ale w realistyczny. Ale nie powiem, Â?e bez Â?wieÂ?ego optymizmu nic nie wsk??racie.

PomysÂ? z wydawnictwem jest bardzo ciekawy, ale sami przyznajcie, Â?e dosy?? ryzykowny. Trzeba mie?? duÂ?y wkÂ?ad wÂ?asny (Â?rodki wÂ?asne - money). Musicie si?? zorientowa?? jakie ksiÂ?Â?ki ewentualnie wydawnictwo wydawaÂ?oby, tak Â?eby podpasowa?? si?? pod wymagania rynkowe, do jakich os??b skierowa?? ksiÂ?Â?ki. Ale przypuszczam, Â?e pewnie w Waszym przypadku chodzi o fantastyk?? :-P

Napisa?? dobry biznes plan (albo zatrudni?? kogoÂ? kto zrobi to profesjonalnie za Was) i wtedy jest szansa o dofinansowanie ze Â?rodk??w unijnych, albo w ostatecznoÂ?ci zaciÂ?gnÂ??? kredyt w banku.

Wypromowanie ksiÂ?Â?ki jest kosztowne. Ale dziaÂ?a teÂ? reklama szeptana, kt??ra teÂ? przynosi maÂ?y zysk. Strona internetowa wydawnictwa nie jest najwaÂ?niejszym priorytetem, ale pomaga.

Przede wszystkim czyje ksiÂ?Â?ki chcielibyÂ?cie wydawa??? Macie coÂ? na oku? KtoÂ? znajomy pisze, a moÂ?e Wy? Poszuka?? dobrego korektora, bez tego ani rusz.

Ja b??d?? Wam kibicowa??, jeÂ?li zdecydujecie si?? zaÂ?oÂ?y?? to wydawnictwo.

Gobur

Absolutnie nie zakÂ?adam Â?e firma to coÂ? zÂ?ego, po prostu wiem z doÂ?wiadczenia Â?e bez wczeÂ?niejszego skalkulowania po prostu si?? nie da. Musisz wszystko mie?? zaplanowane, bo najgorsza moÂ?liwoÂ??? to Â?e utykasz gdzieÂ? po Â?rodku z braku funduszy. Moi znajomi z Krakowa przez pewien czas mieli wydawnictwo zajmujÂ?ce si?? mi??dzy innymi wydawaniem gry Legenda Pi??ciu Kr??g??w, mieli teÂ? zap??dy komiksowo Mangowe. Wiem Â?e dla nich najwi??kszym problemem byÂ?a dystrybucja. TeÂ? Faber z ksi??garni Faber??w z Warszawy na to narzekaÂ?. MaÂ?e ksi??garnie nie majÂ? Â?rodk??w wi??c kupujÂ? tylko pewne tytuÂ?y, a tacy giganci jak EMPIK dyktujÂ? ostre warunki.

Awatar użytkownika
Kometa

Co do dyktowania warunk??w przez Empik to coÂ? o tym wiemy - pracujemy tam ;) I cho?? ksiÂ?Â?ka to nie nasz dziaÂ?, mamy poj??cie o tym jak empik pogrywa sobie z wydawcami i dystrybutorami. Ale nie o tym chciaÂ?am.

Tak Misiek przeczytaÂ?am to wszystko, cho?? niekt??re rzeczy toche po Â?epkach. Najbardziej optymistycznie wyglÂ?da to: http://fortunet.eu/ tu byÂ?my mieli za plecami kogoÂ? z doÂ?wiadczeniem - moglibyÂ?my od tego zaczyna??. Nie mniej jednak nawet gdybyÂ?my mieli kogoÂ? kto by nas za rÂ?czk?? prowadziÂ? przez caÂ?y czas wciÂ?Â? nam brakuje jednego - pieni??dzy.

MyÂ?laÂ?am juÂ? o jakiejÂ? rozsÂ?dnej poÂ?yczce, nie chc?? polega?? na dofinansowaniu kt??rego nie wiadomo czy uda si?? nam dosta??. A z tego co zdÂ?Â?yÂ?am si?? zorientowa?? nasza zdolnoÂ??? kredytowa jest doÂ??? n??dzna.

Co do tego co by miaÂ?o wydawa?? to wydawnictwo, myÂ?leliÂ?my przedewszystkim o mÂ?odych i nieznanych autorach. Tematyka fantastyka, horror, thriller w porywach do kryminaÂ?u. (Misiek wiem juÂ? chyba jak nazwiemy to wydawnictwo xD ) . ChodziÂ?o mi teÂ? po gÂ?owie wydawanie e-book??w (tak e-book??w, a nie adio-book??w), ale tu kompletnie nie wiem na ile to jest moÂ?liwe. Ale byÂ?aby to jakaÂ? nowoÂ???. JuÂ? chodzÂ? sÂ?uchy o tym Â?e monitor ma zastÂ?pi?? papier i Â?e majÂ? by?? specjalne czytniki do e-book??w. Cho?? wcale mi si?? nie podoba odstawianie papierowych ksiÂ?Â?ek w kÂ?t, to pod wzgl??dem oryginalnoÂ?ci bylibyÂ?my bardzo do przodu. I chyba wyszÂ?oby taniej, nie trzeba pÂ?aci?? za druk... ale m??wi?? to taki pomysÂ? z sufitu, za maÂ?o si?? na tym znam.

To są właśnie rzeczy

Gobur

z E-bookami to b??dzie wam ci??Â?ko, tak jak to tu wyglÂ?da i pewnie podobnie b??dzie w Polsce to dystrybutorem jest firma produkujÂ?ca sprz??t - czytnik. Jako Â?e zarabia wÂ?aÂ?nie na nim i na abonamencie (E-booki dostaje si?? za darmo, pÂ?aci si?? tylko abonament) to nie zaleÂ?y jej za bardzo na tym co tam pakujÂ?. Dla nich waÂ?ne sÂ? znane nazwiska dobrze wyglÂ?dajÂ?ce w reklamie, a te wsp??Â?pracujÂ? z najwi??kszymi wydawnictwami - te najlepiej pÂ?acÂ?. Problem jest chyba na poczÂ?tku z tym Â?e jak nie macie znanych nazwisk w menu i specjalizujecie si?? w wÂ?skiej klienteli to b??dÂ? was traktowa?? po macoszemu. Dlatego chyba te wydawnictwa takie jak MAG powstaÂ?y jako dodatek do innej dziaÂ?alnoÂ?ci, mieli czas na to by przebi?? si?? na rynek bo dochody czerpali z innych Â?r??deÂ?. MAG na poczÂ?tku byÂ? hurtowniÂ? gier, gÂ???wnie karcianek, zaczeli bawi?? si?? w wydawnictwo Â?eby wyda?? swojÂ? gazet?? i gr??. Potem byÂ?y prawa do 1 edycji warhammera w czasach kiedy byÂ?a moda na RPG a na rynku nie byÂ?o nic po polsku. A dopiero potem zabrali si?? za ksiÂ?Â?ki, tak na powaÂ?nie to po okoÂ?o 10 latach dziaÂ?alnoÂ?ci. Ale wtedy mieli juÂ? mark?? i Â?atwiej byÂ?o im prowadzi?? negocjacje.
Co do pieni??dzy to odradzam kredyt jeÂ?li nie macie bardzo dobrego biznes planu z realnÂ? szansÂ? na dziaÂ?anie. Ze wzgl??du na obecnÂ? sytuacj?? w bankowoÂ?ci b??dzie drogi i ryzykowny. A jeÂ?li jest tylko szansa na jakieÂ? dofinansowanie to trzeba jÂ? Â?apa??.

Awatar użytkownika
Ilir
Admin Techniczny

Kometa zgadzam si?? z Goburem. MoÂ?e wÂ?aÂ?nie stworzy?? coÂ? innowacyjnego by potem wprowadzi?? na rynek prawdziwÂ? bomb??? Tylko co by to mogÂ?o by???

Awatar użytkownika
Panthera
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Panthera »

Ja mam jedno pytanie w sumie.
KsiÂ?Â?ki polskich autor??w czy zagranicznych? Bo jeÂ?li tych drugich to trzeba teÂ? zapewni?? sobie tÂ?umaczy na poczÂ?tek i dobrÂ? korekt??.
E-booki to Â?liski temat i mogÂ? by?? dodatkiem do oferty w duÂ?ej firmie imo, a nie jedna z gÂ???wnych atrakcji bo w Polsce e-booki raczej widzi si?? w Â?wietle Â?ciÂ?gni??cia z neta za darmo niÂ? kupienia ;) I to si?? tak szybko nie zmieni.
“There is always some madness in love. But there is also always some reason in madness.”

Awatar użytkownika
Ilir
Admin Techniczny

Panthera teÂ? masz racj?? :-> Czekam na wypowiedÂ? Komety :-)

Gobur

przeczytaÂ?em tÂ? reklam?? z linka http://fortunet.eu/ . NieÂ?le sobie liczÂ?. Zysk na ksiÂ?Â?ce to mi??dzy 10 a 20%, a oni biorÂ? 15... Â?eby si?? to opÂ?acaÂ?o finansowo to musiaÂ?a by by?? niezÂ?a bomba. To raczej coÂ? dla kogoÂ? kto chce wyda?? coÂ? w niewielkim nakÂ?adzie i nie wie jak.
A tak z ciekawoÂ?ci to ktoÂ? jeszcze ma jakieÂ? pomysÂ?y na biznes? Ja kiedyÂ? jako plan awaryjny zastanawiaÂ?em si?? nad firmÂ? zajmujÂ?cÂ? si?? obsÂ?ugÂ? "General Aviation", maÂ?ych prywatnych samolot??w. CoÂ? jak warsztat samochodowy, tylko na lotnisku. A teraz mam takie maÂ?e marzenie, na emerytur??, zaÂ?oÂ?y?? stadnin?? i hodowl?? koni. Tyle Â?e to nie tyle dla zysku co dla siebie.

Awatar użytkownika
Kometa

Panthera pisze:KsiÂ?Â?ki polskich autor??w czy zagranicznych? Bo jeÂ?li tych drugich to trzeba teÂ? zapewni?? sobie tÂ?umaczy na poczÂ?tek i dobrÂ? korekt??.
Ja myÂ?laÂ?am bardziej o polskich autorach, a jeÂ?li zagraniczni to tak mi si?? marzyÂ?o zeby tylko klasyki w wersji kolekcjonerskiej. Takie Â?liczne wypasione wydania.

ale co ciekawe, ostatnio si?? dowiedziaÂ?am o czymÂ? takim jak ksiÂ?Â?ka na Â?yczenie. U mnie w pracy na szkoleniu o tym wspomniano. Na rynek wchodzi taka maszyna kt??ra drukuje ksiÂ?Â?k?? Â?rednio w 3,5 minuty. JeÂ?li masz jÂ? w formie cyfrowej moÂ?esz jÂ? na zawoÂ?anie wydrukowa?? klientowi. OczywiÂ?cie musisz mie?? do niej prawa, ale sam pomysÂ? jest ciekawy uwaÂ?am. Ale to tak byÂ?o tylko luÂ?no wspomniane a w samej sieci brak jeszcze konkret??w wi??c sama nie wiem co mam o tym myÂ?le??. Nie mniej jednak jest to juÂ? jakaÂ? podpowiedÂ? w jakim kierunku zmierza rynek ksiÂ?Â?kowy.
Panthera pisze:E-booki to Â?liski temat i mogÂ? by?? dodatkiem do oferty w duÂ?ej firmie imo, a nie jedna z gÂ???wnych atrakcji bo w Polsce e-booki raczej widzi si?? w Â?wietle Â?ciÂ?gni??cia z neta za darmo niÂ? kupienia ;) I to si?? tak szybko nie zmieni.
Owszem Â?liski temat. Na szkoleniu pokazywali nam urzÂ?dzenie do odczytu e-book??w. Rozmiar??w ksiÂ?Â?ki w fajnym sk??rzanym pokrowcu... Jako produkt kt??rym chciaÂ?abym handlowa??, to niekoniecznie, ale jako dodatek do oferty...

Tak czy inaczej nie mog?? si?? odczepi?? od pomysÂ?u wydawnictwa. Chodzi za mnÂ? i n??ci. Jednak za maÂ?o wiem o zakÂ?adaniu wÂ?asnego biznesu :(

To są właśnie rzeczy

Lamia

Post autor: Lamia »

Ja dÂ?ugo Â?yÂ?am w przekonaniu, Â?e otworz?? wÂ?asny biznes. SzÂ?am z tÂ? myÂ?lÂ? na studia, pewna na 100%, Â?e po 3 latach otworz?? wÂ?asny gabinet dietetyczny. Wtedy na warszawskim rynku byÂ?y moÂ?e 3, moÂ?e 4 takie gabinety. A tu nagle, dosÂ?ownie w ciÂ?gu kilku miesi??cy z 4 gabinet??w zrobiÂ?o si?? 30. W kaÂ?dej siÂ?owni, przychodni i gabinecie kosmetycznym jest dietetyk. Rynek wysyciÂ? si?? do granic moÂ?liwoÂ?ci i nie ma gdzie wepchnÂ??? maÂ?ego palca. Za 2 miesiÂ?ce dostan?? dyplom i szczerze m??wiÂ?c, wÂ?tpi??, Â?eby byÂ?a szansa, Â?ebym w moim mieÂ?cie znalazÂ?a prac?? w zawodzie, a juÂ? na pewno nie otworz?? wÂ?asnego gabinetu. C??Â?... Pono?? w biznesie trzeba by?? przede wszystkim elastycznym i chyba b??d?? musiaÂ?a tej elastycznoÂ?ci w sobie poszuka??.

Awatar użytkownika
Kometa

Lamia moÂ?esz pisa?? ksiÂ?Â?ki dietetyczne, to si?? zawsze dobrze sprzedaja, jak juÂ? b??dziemy mie?? wydawnictwo to ci je wydamy xD

To są właśnie rzeczy

Lamia

Post autor: Lamia »

Kometa pisze:Lamia moÂ?esz pisa?? ksiÂ?Â?ki dietetyczne, to si?? zawsze dobrze sprzedaja, jak juÂ? b??dziemy mie?? wydawnictwo to ci je wydamy xD
Good point :mrgreen: Ale i tak wol?? pisa?? powieÂ?ci.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”