Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Cykl Kroniki Amberu
Autor Wiadomość
Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-04, 10:24   Cykl Kroniki Amberu

Właściwie już od dawna chciałem stworzyć ten temat, a teraz tyle osób się dopomina więc proszę:

Kroniki Amberu - Dziesięcio-tomowy cykl Rogera Zelaznego opisujący dzieje królewskiej rodziny rządzącej w Amberze - proto świecie, od którego pochodzą wszystkie inne światy. Kiedy znika ojciec rodziny, król Oberon jego dzieci rzucają się sobie do gardeł w walce o koronę. A poza światami cieniami czai się jeszcze jeden wróg - którego hasłem jest "Amber musi zostać zniszczony"

Cykl składa się z dwóch części: pierwsze pięć tomów (czasami wydawane razem jako Kroniki Corwina) to w kolejności:

Dziewięciu książąt Amberu (Nine Princes in Amber)
Karabiny Avalonu (The Guns of Avalon)
Znak Jednorożca (Sign of the Unicorn)
Ręka Oberona (The Hand of Oberon)
Dworce Chaosu (The Courts of Chaos)

Druga część to (Wydawane też jako Kroniki Merlina)

Atuty zguby (Trumps of Doom)
Krew Amberu (Blood of Amber)
Znak Chaosu (Sign of Chaos)
Rycerz cieni (Knight of Shadows)
Książę Chaosu (Prince of Chaos)

Do tego dochodzą opowiadania (dostępne w zbiorku Manna from Heaven, razem z innymi, nie związanymi z serią)

dziejące się pomiędzy kronikami

Prolog do Atutów zguby (Prolog to Trumps of Doom)

Oraz dziejące się po całym cyklu (w kolejności czytania):

Opowieść komiwojażera (The Salesman's Tale)
Błękitny koń, Tańczące Góry (Blue Horse, Dancing Mountains)
Skrywiec i Guisel (The Shroudling and the Guisel)
Przebudzenie powrozu (Coming to a Cord)
Korytarz luster (Hall of Mirrors)

Do tego powstała jeszcze gra RPG którą polecam, stworzona przez Zelaznego razem z Erickiem Wujcikiem - ciekawa nawet dla tych co nie przepadają za grami, ponieważ Zelazny ciekawie opisał tam wszystkich bohaterów, razem z hipotezami na ich temat i swoje przemyślenia na temat całej historii- pokazuje to że nie wszystko jest takie jakie się wydaje i że narracja pierwszoosobowa pozwala bohaterowi oszukiwać czytelnika... Gra została wydana w dwóch częściach:

Amber Diceless Role-playing - podstawa i opis kronik Corwina
Shadow Knight - dodatek skupiający się na kronikach Merlina

Są to książki które można czytać w kółko, za każdym razem znajdując w nich coś nowego. Co prawda nie znajdziecie w niej wielkiego romansu czy romantycznych uniesień, ale są świetnie opisani bohaterowie, wartka akcja, specyficzny humor i dużo różnorakich zagadek. Nie ma tam banalnych rozwiązań, większość spraw ma drugie i trzecie dno, intryga goni intrygę. Dla mnie jest to jedna z tych serii którą powinien przeczytać każdy kto uważa że lubi fantastykę.

@lma
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-09, 12:57   

Dzi??ki za temat :-D

MiaÂ?am okazj?? kupi?? ten omnibus, zawierajÂ?cy 5 cz??Â?ci za 28zÂ? ale okazja przefrun??Â?a mi koÂ?o nosa :-/
Ale sprawdziÂ?am na stronie mojej biblioteki i sÂ?! Jutro si?? wybieram po nowe "Â?upy" i mam nadziej??, Â?e b??dzie dost??pna.

Belit
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-10, 19:45   

JeÂ?li jest poruszany temat Zelaznego to ja dorzuc?? swoje 3 grosze :)

Kroniki Amberu przeczytaÂ?am leÂ?Â?c w szpitalu i porostu strasznie si?? nudzÂ?c. Znajomi przytaszczyli mi wszystkie tomy po to tylko Â?ebym miaÂ?am " duÂ?Â? iloÂ??? tekstu". I caÂ?e szcz??Â?cie. Do dzisiaj pami??tam noce z latarkÂ? na oddziale i burami od pani piel??gniarki: (" co Ty dziecko wyprawiasz"). Co wi??cej, udaÂ?o mi si?? nimi "zarazi??" Â???Â?kowe sÂ?siadki. Co prawda humor jak juÂ? ktoÂ? napisaÂ?, jest specyficzny- spotkaÂ?am takich kt??rym nie bardzo przypadÂ? do gustu :).

Jednak najwi??ksze wraÂ?enie z ksiÂ?Â?ek tego autora wywarÂ?a na mnie "Aleja Pot??pienia".KaÂ?dy kto lubi "buntownik??w" i niegrzecznych chÂ?opc??w w kt??rych kryje si?? coÂ? dobrego powinien po to si??gnÂ???. Dodajmy jeszcze Ameryk?? kt??ra wyglÂ?da jak po apokalipsie, zjawiska nadprzyrodzone i motocykl - mieszanka bardzo interesujÂ?ca i warta polecenia.

Gobur
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-11, 11:36   

Tak, Aleja Pot??pienia jest Â?wietna, ja teÂ? bardzo lubi?? Bramy w Piasku, szczeg??lnie tamtejsze opisy studiowania, od razu mi si?? moja edukacja kojarzy :-P

[ Dodano: 2010-03-11, 17:05 ]
ps. tak jak kiedyÂ? pisaÂ?em, tÂ?umaczenie Amberu jest niezÂ?e, ale w ostatnim tomie brakuje doÂ??? istotnego fragmentu. Okazuje sie ze brakuje go r??wnieÂ? w cz??Â?ci angielskich wyda??, wi??c daj?? tu wersj?? jaka jest po polsku (pogrubionym tekstem przetÂ?umaczony przez mnie brakujÂ?cy fragm??cik)i oryginaÂ?: (spoilery)
- ChodÂ?cie. Postawi?? wam filiÂ?ank?? kawy - zaproponowaÂ? Luke.
- Masz tu kaw???
- Wymagam jej, chÂ?opie. T??dy. WyprowadziÂ? nas na korytarz, skr??ciÂ? w lewo, ruszyÂ? schodami w d??Â?.
-Przy okazji, wydaje si?? Â?e Coral jest w ciÂ?Â?y, i twierdzi Â?e to twoja sprawka
ZakrztusiÂ?em si?? z lekka
-Ech, Luke, mog?? to wyjaÂ?ni??

- PrzyszÂ?a mi do gÂ?owy zabawna myÂ?l - powiedziaÂ?. - M??wiliÂ?cie, Â?e weÂ?miesz tron, a Coral jest poÂ?Â?danÂ?
kr??lowÂ?. M??gÂ?bym bez kÂ?opot??w uniewaÂ?ni?? nasze maÂ?Â?e??stwo. W ko??cu to ja rzÂ?dz??. Ty chcesz, Â?eby
zostaÂ?a twojÂ? kr??lowÂ?, a mnie zaleÂ?y na Traktacie ZÂ?otego Kr??gu z Amberem. Chyba mam spos??b, Â?eby
wszyscy byli zadowoleni.

“You've got coffee here?”
“I require it, man. This way.” He led us out the door, turned left, headed down a stair.
"By the way, Corral seems to be a little bit pregnant, and she says it's yours."
I choked slightly.
"Uh, I can explain that, Luke..."
“I had a funny thought,” he said, “while you were talking back there—about you reigning, and
Coral a desirable queen. I could get the marriage annulled pretty damn quick, since I'm in charge
here. Now, you want her for your queen and I want that Golden Circle Treaty with Amber. I
think I see a way to make everybody happy.”

Swoja drogÂ? ciekawe co go zjadÂ?o, policja myÂ?li?

Odpowiedz do tematu