Rejestracja  | Zaloguj

Poprzedni temat «» Nastŕpny temat
W│asny biznes
Autor WiadomoŠ
Kometa 
Psychodeliczne Cia│o Niebieskie
Doppel X

Do│▒czy│a: 10 Wrz 2009
Sk▒d: z Kosmosu
Wys│any: 2009-11-27, 18:39   W│asny biznes

.

Ostanio z Ilir'em do┬??? lu┬?no zastanawiali┬?my sie nad rozkr??ceniem w┬?asnego biznesu. Jako, ┬?e nasze preferncje s┬? podobne i jasno okre┬?lone my┬?leli┬?my ┬?eby za┬?o┬?y?? wydawictwo. Niestety w dziedzinie robienia jakichkolwiek interes??w jeste┬?my kompletnie zieloni. Dlatego te┬? postanowi┬?am za┬?o┬?y?? taki temat. Lu┬?ne dyskusje, niezobowi┬?zuj┬?ce, o rozk??caniu w┬?asnego interesu, porady i pytania, wasze opinie o danym pomy┬?le i wasze w┬?asne pomys┬?y. A mo┬?e uda nam si?? nawi┬?za?? jak┬?┬? ciekaw┬? wsp??┬?prac??? Zapraszam do wypowiadania si?? w temacie ;) Niec co┬? si?? dzieje, zr??bmy wsp??lnie mo┬?e jak┬?┬? ma┬?┬? burz?? m??zg??w?

To s▒ w│aÂnie rzeczy
jakie przychodz▒ mi do g│owy
kiedy siedzŕ w domu podczas burzy,
czekaj▒c na telefon od kuratora s▒dowego

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-11-27, 20:28   

co trzeba do w┬?asnego biznesu wed┬?ug mnie (ale to teoria, nigdy nie zamierza┬?em i nie zamierzam prowadzi?? w┬?asnego biznesu nastawionego na zarobek)

1) Pomys┬? - np wydawnictwo, ok, ale jakie, czym ma walczy?? z konkurencj┬?, w czym ma si?? specjalizowa??.
2)Analiza ekonomiczna - ok, mam pomys┬? sk┬?d bra?? materia┬?y, ale ile b??d┬? kosztowa??, czy b??d?? musia┬? za nie zap┬?aci?? od razu czy b??dzie to % od sprzeda┬?y, czy jeszcze inaczej. Jak rozwi┬?za?? kwestie edycji, sk┬?adu, kto to b??dzie robi┬? i za ile. I druk, ile b??dzie kosztowa┬?, zwykle to zale┬?y od nak┬?adu, wi??c ile si?? sprzeda na tyle szybko ┬?e nie "uwi??zi" ┬?rodk??w, jak b??d?? rozprowadza┬? towar, przez jak┬?┬? sie??, internet, inaczej...
3)Kwestia ┬?rodk??w na start, ile potrzeba, czy sta?? mnie na kredyt, czy mog?? liczy?? na jakie┬? dofinansowanie
4)Kwestia prawno-skarbowa - rejestracja firmy, prowadzenie ksi┬?g, kwestie ubezpiecze??

trzeba si┬?┬??? i rozpisa?? to sobie punkt po punkcie, wa┬?ne ┬?eby nie rozpatrywa?? tego ┬?yczeniowo, tylko maksymalnie realistycznie. A je┬?li po tym nadal uwa┬?acie ┬?e to da si?? zrobi?? to spr??bowa??.

Ilir 
Admin Techniczny
Nied╝wied╝

Do│▒czy│: 10 Wrz 2009
Sk▒d: Warszawa
Wys│any: 2009-11-28, 13:12   

Gobur bardzo ┬?le do tego podchodzisz. Przede wszystkim nastawiasz si?? na to i┬? ta firma z g??ry b??dzie z┬?ym trafem. Przynajmniej tak odbieram to co napisa┬?e┬?. Oczywi┬?cie, ┬?e masz racje proponuj┬?c by wszystko napisa?? sobie w punktach i przeanalizowa?? za i przeciw. Jednak pesymizm nie jest tutaj wskazany.

Ja Komecie wys┬?a┬?em kilka link??w. Mam nadzieje, ┬?e przeczyta┬?a to wszystko. Zak┬?adaj┬?c wydawnictwo, trzeba na pewno liczy?? si?? z tym i┬? wypromowanie danej ksi┬?┬?ki b??dzie liczy?? si?? z ogromnymi trudno┬?ciami, nie tylko finansowymi ale g┬???wnie monopolowymi. W Polsce mamy kilku kluczowych wydawnictw i do tego dystrybutor??w tych┬?e ksi┬?┬?ek. Trzeba te┬? rozpatrzy?? mo┬?liwo┬??? wsp??┬?pracy z dan┬? firm┬?, kt??ra zaj??┬?aby si?? zape┬?nieniem p??┬?ek w innych sklepach.
Istnieje ryzyko, ┬?e wielki dystrybutor np. Olesiejuk nie zechce spojrze?? na ma┬?e wydawnictwo, kt??re jest bardzo m┬?ode i nie ma ┬?adnych osi┬?g??w 'autorskich'.

Z innej strony, je┬?li kto┬? chce to odniesie sukces. Ja jestem jak najbardziej za wydawnictwem:)

@lma
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-11-28, 13:26   

C??┬?, ja my┬?l?? ┬?e Gobur to bardzo dobrze uj┬?┬?. Nie wyczuwam tam pesymizmu, raczej twardy realizm. To powa┬?ny interes, gdzie zyski mo┬?na odczu?? dopiero po roku, a nawet po dw??ch, tak wi??c nie patrzmy na to w spos??b Hurra entuzjastyczny, ale w realistyczny. Ale nie powiem, ┬?e bez ┬?wie┬?ego optymizmu nic nie wsk??racie.

Pomys┬? z wydawnictwem jest bardzo ciekawy, ale sami przyznajcie, ┬?e dosy?? ryzykowny. Trzeba mie?? du┬?y wk┬?ad w┬?asny (┬?rodki w┬?asne - money). Musicie si?? zorientowa?? jakie ksi┬?┬?ki ewentualnie wydawnictwo wydawa┬?oby, tak ┬?eby podpasowa?? si?? pod wymagania rynkowe, do jakich os??b skierowa?? ksi┬?┬?ki. Ale przypuszczam, ┬?e pewnie w Waszym przypadku chodzi o fantastyk?? :-P

Napisa?? dobry biznes plan (albo zatrudni?? kogo┬? kto zrobi to profesjonalnie za Was) i wtedy jest szansa o dofinansowanie ze ┬?rodk??w unijnych, albo w ostateczno┬?ci zaci┬?gn┬??? kredyt w banku.

Wypromowanie ksi┬?┬?ki jest kosztowne. Ale dzia┬?a te┬? reklama szeptana, kt??ra te┬? przynosi ma┬?y zysk. Strona internetowa wydawnictwa nie jest najwa┬?niejszym priorytetem, ale pomaga.

Przede wszystkim czyje ksi┬?┬?ki chcieliby┬?cie wydawa??? Macie co┬? na oku? Kto┬? znajomy pisze, a mo┬?e Wy? Poszuka?? dobrego korektora, bez tego ani rusz.

Ja b??d?? Wam kibicowa??, je┬?li zdecydujecie si?? za┬?o┬?y?? to wydawnictwo.

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-11-28, 13:50   

Absolutnie nie zak┬?adam ┬?e firma to co┬? z┬?ego, po prostu wiem z do┬?wiadczenia ┬?e bez wcze┬?niejszego skalkulowania po prostu si?? nie da. Musisz wszystko mie?? zaplanowane, bo najgorsza mo┬?liwo┬??? to ┬?e utykasz gdzie┬? po ┬?rodku z braku funduszy. Moi znajomi z Krakowa przez pewien czas mieli wydawnictwo zajmuj┬?ce si?? mi??dzy innymi wydawaniem gry Legenda Pi??ciu Kr??g??w, mieli te┬? zap??dy komiksowo Mangowe. Wiem ┬?e dla nich najwi??kszym problemem by┬?a dystrybucja. Te┬? Faber z ksi??garni Faber??w z Warszawy na to narzeka┬?. Ma┬?e ksi??garnie nie maj┬? ┬?rodk??w wi??c kupuj┬? tylko pewne tytu┬?y, a tacy giganci jak EMPIK dyktuj┬? ostre warunki.

Kometa 
Doppel X

Wys│any: 2009-11-28, 16:22   

Co do dyktowania warunk??w przez Empik to co┬? o tym wiemy - pracujemy tam ;) I cho?? ksi┬?┬?ka to nie nasz dzia┬?, mamy poj??cie o tym jak empik pogrywa sobie z wydawcami i dystrybutorami. Ale nie o tym chcia┬?am.

Tak Misiek przeczyta┬?am to wszystko, cho?? niekt??re rzeczy toche po ┬?epkach. Najbardziej optymistycznie wygl┬?da to: http://fortunet.eu/ tu by┬?my mieli za plecami kogo┬? z do┬?wiadczeniem - mogliby┬?my od tego zaczyna??. Nie mniej jednak nawet gdyby┬?my mieli kogo┬? kto by nas za r┬?czk?? prowadzi┬? przez ca┬?y czas wci┬?┬? nam brakuje jednego - pieni??dzy.

My┬?la┬?am ju┬? o jakiej┬? rozs┬?dnej po┬?yczce, nie chc?? polega?? na dofinansowaniu kt??rego nie wiadomo czy uda si?? nam dosta??. A z tego co zd┬?┬?y┬?am si?? zorientowa?? nasza zdolno┬??? kredytowa jest do┬??? n??dzna.

Co do tego co by mia┬?o wydawa?? to wydawnictwo, my┬?leli┬?my przedewszystkim o m┬?odych i nieznanych autorach. Tematyka fantastyka, horror, thriller w porywach do krymina┬?u. (Misiek wiem ju┬? chyba jak nazwiemy to wydawnictwo xD ) . Chodzi┬?o mi te┬? po g┬?owie wydawanie e-book??w (tak e-book??w, a nie adio-book??w), ale tu kompletnie nie wiem na ile to jest mo┬?liwe. Ale by┬?aby to jaka┬? nowo┬???. Ju┬? chodz┬? s┬?uchy o tym ┬?e monitor ma zast┬?pi?? papier i ┬?e maj┬? by?? specjalne czytniki do e-book??w. Cho?? wcale mi si?? nie podoba odstawianie papierowych ksi┬?┬?ek w k┬?t, to pod wzgl??dem oryginalno┬?ci byliby┬?my bardzo do przodu. I chyba wysz┬?oby taniej, nie trzeba p┬?aci?? za druk... ale m??wi?? to taki pomys┬? z sufitu, za ma┬?o si?? na tym znam.

To s▒ w│aÂnie rzeczy

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-11-28, 19:06   

z E-bookami to b??dzie wam ci??┬?ko, tak jak to tu wygl┬?da i pewnie podobnie b??dzie w Polsce to dystrybutorem jest firma produkuj┬?ca sprz??t - czytnik. Jako ┬?e zarabia w┬?a┬?nie na nim i na abonamencie (E-booki dostaje si?? za darmo, p┬?aci si?? tylko abonament) to nie zale┬?y jej za bardzo na tym co tam pakuj┬?. Dla nich wa┬?ne s┬? znane nazwiska dobrze wygl┬?daj┬?ce w reklamie, a te wsp??┬?pracuj┬? z najwi??kszymi wydawnictwami - te najlepiej p┬?ac┬?. Problem jest chyba na pocz┬?tku z tym ┬?e jak nie macie znanych nazwisk w menu i specjalizujecie si?? w w┬?skiej klienteli to b??d┬? was traktowa?? po macoszemu. Dlatego chyba te wydawnictwa takie jak MAG powsta┬?y jako dodatek do innej dzia┬?alno┬?ci, mieli czas na to by przebi?? si?? na rynek bo dochody czerpali z innych ┬?r??de┬?. MAG na pocz┬?tku by┬? hurtowni┬? gier, g┬???wnie karcianek, zaczeli bawi?? si?? w wydawnictwo ┬?eby wyda?? swoj┬? gazet?? i gr??. Potem by┬?y prawa do 1 edycji warhammera w czasach kiedy by┬?a moda na RPG a na rynku nie by┬?o nic po polsku. A dopiero potem zabrali si?? za ksi┬?┬?ki, tak na powa┬?nie to po oko┬?o 10 latach dzia┬?alno┬?ci. Ale wtedy mieli ju┬? mark?? i ┬?atwiej by┬?o im prowadzi?? negocjacje.
Co do pieni??dzy to odradzam kredyt je┬?li nie macie bardzo dobrego biznes planu z realn┬? szans┬? na dzia┬?anie. Ze wzgl??du na obecn┬? sytuacj?? w bankowo┬?ci b??dzie drogi i ryzykowny. A je┬?li jest tylko szansa na jakie┬? dofinansowanie to trzeba j┬? ┬?apa??.

Ilir 
Admin Techniczny
Nied╝wied╝

Wys│any: 2009-11-28, 23:25   

Kometa zgadzam si?? z Goburem. Mo┬?e w┬?a┬?nie stworzy?? co┬? innowacyjnego by potem wprowadzi?? na rynek prawdziw┬? bomb??? Tylko co by to mog┬?o by???

Panthera 
Starszy Asystent Balsamisty
Koto│ak

Do│▒czy│a: 28 Lis 2009
Sk▒d: Gliwice/Bangkok
Wys│any: 2009-11-29, 12:09   

Ja mam jedno pytanie w sumie.
Ksi┬?┬?ki polskich autor??w czy zagranicznych? Bo je┬?li tych drugich to trzeba te┬? zapewni?? sobie t┬?umaczy na pocz┬?tek i dobr┬? korekt??.
E-booki to ┬?liski temat i mog┬? by?? dodatkiem do oferty w du┬?ej firmie imo, a nie jedna z g┬???wnych atrakcji bo w Polsce e-booki raczej widzi si?? w ┬?wietle ┬?ci┬?gni??cia z neta za darmo ni┬? kupienia ;) I to si?? tak szybko nie zmieni.

Ilir 
Admin Techniczny
Nied╝wied╝

Wys│any: 2009-11-29, 19:30   

Panthera te┬? masz racj?? :-> Czekam na wypowied┬? Komety :-)

Gobur
[Usuniŕty]

Wys│any: 2009-11-29, 20:18   

przeczyta┬?em t┬? reklam?? z linka http://fortunet.eu/ . Nie┬?le sobie licz┬?. Zysk na ksi┬?┬?ce to mi??dzy 10 a 20%, a oni bior┬? 15... ┬?eby si?? to op┬?aca┬?o finansowo to musia┬?a by by?? niez┬?a bomba. To raczej co┬? dla kogo┬? kto chce wyda?? co┬? w niewielkim nak┬?adzie i nie wie jak.
A tak z ciekawo┬?ci to kto┬? jeszcze ma jakie┬? pomys┬?y na biznes? Ja kiedy┬? jako plan awaryjny zastanawia┬?em si?? nad firm┬? zajmuj┬?c┬? si?? obs┬?ug┬? "General Aviation", ma┬?ych prywatnych samolot??w. Co┬? jak warsztat samochodowy, tylko na lotnisku. A teraz mam takie ma┬?e marzenie, na emerytur??, za┬?o┬?y?? stadnin?? i hodowl?? koni. Tyle ┬?e to nie tyle dla zysku co dla siebie.

Kometa 
Doppel X

Wys│any: 2010-04-25, 15:17   

Panthera napisa│/a:
Ksi┬?┬?ki polskich autor??w czy zagranicznych? Bo je┬?li tych drugich to trzeba te┬? zapewni?? sobie t┬?umaczy na pocz┬?tek i dobr┬? korekt??.

Ja my┬?la┬?am bardziej o polskich autorach, a je┬?li zagraniczni to tak mi si?? marzy┬?o zeby tylko klasyki w wersji kolekcjonerskiej. Takie ┬?liczne wypasione wydania.

ale co ciekawe, ostatnio si?? dowiedzia┬?am o czym┬? takim jak ksi┬?┬?ka na ┬?yczenie. U mnie w pracy na szkoleniu o tym wspomniano. Na rynek wchodzi taka maszyna kt??ra drukuje ksi┬?┬?k?? ┬?rednio w 3,5 minuty. Je┬?li masz j┬? w formie cyfrowej mo┬?esz j┬? na zawo┬?anie wydrukowa?? klientowi. Oczywi┬?cie musisz mie?? do niej prawa, ale sam pomys┬? jest ciekawy uwa┬?am. Ale to tak by┬?o tylko lu┬?no wspomniane a w samej sieci brak jeszcze konkret??w wi??c sama nie wiem co mam o tym my┬?le??. Nie mniej jednak jest to ju┬? jaka┬? podpowied┬? w jakim kierunku zmierza rynek ksi┬?┬?kowy.

Panthera napisa│/a:
E-booki to ┬?liski temat i mog┬? by?? dodatkiem do oferty w du┬?ej firmie imo, a nie jedna z g┬???wnych atrakcji bo w Polsce e-booki raczej widzi si?? w ┬?wietle ┬?ci┬?gni??cia z neta za darmo ni┬? kupienia ;) I to si?? tak szybko nie zmieni.

Owszem ┬?liski temat. Na szkoleniu pokazywali nam urz┬?dzenie do odczytu e-book??w. Rozmiar??w ksi┬?┬?ki w fajnym sk??rzanym pokrowcu... Jako produkt kt??rym chcia┬?abym handlowa??, to niekoniecznie, ale jako dodatek do oferty...

Tak czy inaczej nie mog?? si?? odczepi?? od pomys┬?u wydawnictwa. Chodzi za mn┬? i n??ci. Jednak za ma┬?o wiem o zak┬?adaniu w┬?asnego biznesu :(

To s▒ w│aÂnie rzeczy

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-04-25, 15:58   

Ja d┬?ugo ┬?y┬?am w przekonaniu, ┬?e otworz?? w┬?asny biznes. Sz┬?am z t┬? my┬?l┬? na studia, pewna na 100%, ┬?e po 3 latach otworz?? w┬?asny gabinet dietetyczny. Wtedy na warszawskim rynku by┬?y mo┬?e 3, mo┬?e 4 takie gabinety. A tu nagle, dos┬?ownie w ci┬?gu kilku miesi??cy z 4 gabinet??w zrobi┬?o si?? 30. W ka┬?dej si┬?owni, przychodni i gabinecie kosmetycznym jest dietetyk. Rynek wysyci┬? si?? do granic mo┬?liwo┬?ci i nie ma gdzie wepchn┬??? ma┬?ego palca. Za 2 miesi┬?ce dostan?? dyplom i szczerze m??wi┬?c, w┬?tpi??, ┬?eby by┬?a szansa, ┬?ebym w moim mie┬?cie znalaz┬?a prac?? w zawodzie, a ju┬? na pewno nie otworz?? w┬?asnego gabinetu. C??┬?... Pono?? w biznesie trzeba by?? przede wszystkim elastycznym i chyba b??d?? musia┬?a tej elastyczno┬?ci w sobie poszuka??.

Kometa 
Doppel X

Wys│any: 2010-04-25, 17:47   

Lamia mo┬?esz pisa?? ksi┬?┬?ki dietetyczne, to si?? zawsze dobrze sprzedaja, jak ju┬? b??dziemy mie?? wydawnictwo to ci je wydamy xD

To s▒ w│aÂnie rzeczy

Lamia
[Usuniŕty]

Wys│any: 2010-04-25, 20:18   

Kometa napisa│/a:
Lamia mo┬?esz pisa?? ksi┬?┬?ki dietetyczne, to si?? zawsze dobrze sprzedaja, jak ju┬? b??dziemy mie?? wydawnictwo to ci je wydamy xD

Good point :mrgreen: Ale i tak wol?? pisa?? powie┬?ci.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: