Słowa mocy

Tutaj poruszamy tematy ogólne dotyczące książek o Kate.<br>

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
AISA
Żarłoczny Ghul

Post autor: AISA »

No ale jak Kate jest ranna to te? nuci uzdrawiaj?ce zakl?cia.
Mo?e w j?zyku mocy maj? one po prostu wi?ksz? moc lecznicz???

Blair_Haywood

Post autor: Blair_Haywood »

kuszumai pisze:A mi si? wydaj?, ?e Greg dosta? te s?owa mocy zapisane na kartce (?) od Vorona. No bo on je mia?, ale nie wiadomo czy w sensie takim, ?e je posiada? i móg? korzysta? z jej mocy. Wprawdzie by?a wzmianka o tym, ?e magowie potrafili maksymalnie opanowa? dwa - trzy s?owa mocy, wi?c mo?na te? przypuszcza?, ?e akurat je posiada?.
Dok?adnie. To bardzo mo?liwe, ?e je posiada? w ko?cu on tak?e posiada? do?? sporo mocy z tego co o nim mówi?a Kate.

Gobur

Post autor: Gobur »

dorota7677 pisze:A wydaje mi się, że słowa mocy pomagają też utrzymać się przy życiu. Była taka scena w książce, kiedy Bono umierał i szeptał w języku mocy. Kate wydawało się wtedy, że intonował, próbując utrzymać się przy życiu, ale nie była tego pewna.
Wydaje mi si? ?e to by?o co? innego, co? w stylu plecienia zakl?cia, subtelnego u?ycia magii. Tymczasem s?owa mocy s? subtelne jak tona cegie? spadaj?ca z ci??arówki. To rodzaj magicznego tarana, droga na skróty, nie wymagaj?ca finezji tylko brutalnej mocy.

Ps. s?owa mocy i zakl?cia w ciekawy sposób s? opisane w cyklu Amber Zelaznego. Tam S?owa mocy czerpi? z mocy psychiki u?ywaj?cego (dlatego te najskuteczniejsze wypowiadaj? Amberyci) a do zakl?cia mag u?ywa zewn?trznej magii wi?c mo?e uzyska? du?o pot??niejsze efekty, ale wymaga to wiedzy i wcze?niejszych przygotowa?
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 08:01 przez Gobur, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hlukaszuk
Nadworny Smok

Post autor: hlukaszuk »

Gobur pisze:dorota7677 napisał/a:
A wydaje mi się, że słowa mocy pomagają też utrzymać się przy życiu. Była taka scena w książce, kiedy Bono umierał i szeptał w języku mocy. Kate wydawało się wtedy, że intonował, próbując utrzymać się przy życiu, ale nie była tego pewna.

Wydaje mi się że to było coś innego, coś w stylu plecienia zaklęcia, subtelnego użycia magii.
Co? jak w Krwawych. Przędzenie zaklęcia bardzo precyzyjna robota (koronkowa).
Ostatnio zmieniony 23 sie 2011, 19:18 przez hlukaszuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto wie, może Śmierć sypia z pluszowym misiem? Nigdy w życiu.

Aschi

Post autor: Aschi »

Zgadzam si? z teori?, ?e Kate zna wszystkie s?owa mocy. Tylko jeszcze o tym nie wiem. W sytuacji krytycznej sobie to u?wiadomi i uratuje wszystkich ;) A same s?owa mocy nios? ogromn? pot?g? i nie ma w nich nic z subtelno?ci. Porównanie do cegie? zwali?o mnie z krzes?a, ale by?o raczej odpowiednie.

MICHAŁ

Post autor: MICHAŁ »

A mo?e ona je zna tylko jeszcze nad nimi nie zapanowa?a :?:Albo ,?e zna j?zyk s?ów mocy poza tymi najpot??niejszymi np. ud,hasad,amehe,Itp.(te zna ale o inne tego typu s?owa mi chodzi)

Awatar użytkownika
Czarownica
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Post autor: Czarownica »

Według mnie, słowa mocy świadomie zna tylko te, o których wie - czyli tylko kilka. Ale musi być jakiś mechanizm, który wywołuje u niej znajomość całego języka mocy - tak jak przy rozmowie z Bono. I co dziwniejsze - takie posługiwanie się językiem - o którym nawet nie wiedziała że go zna , nie sprawia jej żadnej trudności. Nie musi starać się zapanować nad słowami, żeby one nie zapanowały nad nią.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 08:03 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

[center]Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie![/center]

MICHAŁ

Post autor: MICHAŁ »

Moim skromnym zdaniem uwa?am,?e ona mo?e mówi? ca?e zdania w s?owach mocy poza tymi s?owami rozkazuj?cymi nad którymi trzeba najpierw zapanowa?.
Zauwa?y?y?cie, ?e s?owa mocy s? zawsze s?owami w trybie rozkazuj?cym?

Awatar użytkownika
destrakszyn
Destrukcyjna Esencja Wszechświata

Post autor: destrakszyn »

MICHA? pisze:Zauwa?y?y?cie, ?e s?owa mocy s? zawsze s?owami w trybie rozkazuj?cym?
To chyba logiczne, bior?c pod uwag?, ?e s?u?? do wywo?ania jakiego? efektu. Nikt nie zareaguje, je?li powiedz "wstaje". Chocia? nie, reakcja b?dzie, o taka: o.O

Ja si? zgadzam z dziewczynami. My?l?, ?e gdzie? tam w pod?wiadomo?ci Kate zna j?zyk mocy, ale umie go u?y? tylko w jakiej? okre?lonej sytuacji (ale z drugiej strony, autorzy wi?cej o tym nie wspominaj?, wi?c mo?e robimy co? z niczego). I w zwi?zku z tym nie posiada go na w?asno??.
Obrazek

Nothing is true, everything is permitted.

Nic není pravda, vše je dovoleno.

Awatar użytkownika
Sophie
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Post autor: Sophie »

MICHA? pisze:Zauwa?y?y?cie, ?e s?owa mocy s? zawsze s?owami w trybie rozkazuj?cym?
To jest wina t?umaczenia, ale nie wszystkie s?owa mocy to rozkazy. Hesaad w oryginale to Mine czyli mój, a t?umaczka zrobi?a z tego Do mnie.
Chocia? co do reszty mog? si? zgodzi?. Za wyj?tkiem Dair - &#8222;Uwalniam ci?" - ale to te? wina t?umaczenia (w oryginale jest Release).
Oh yes Daddy is home and he ain't happy. :twisted:

Awatar użytkownika
hlukaszuk
Nadworny Smok

Post autor: hlukaszuk »

To wolę już nie znać prawdy. Ciągle wszystko okazuje się inne niż w oryginale nawet słowa mocy, które nie są jednak wszystkie w trybie rozkazującym, dlatego może tłumaczka się zasugerowała zmieniając mój na do mnie. Czy słusznie. Mój kojarzy mi się z okrzykiem Danusi "Mój Ci on jest" tj. Kate wypowiadając słowo mój w stosunku do osoby naznacza go jakby i ta osoba staje się jej niewolnikiem, zrobi wszystko na rozkaz. Zmian tłumaczki na "Do mnie" dla zmienia sens tego słowa. Kojarzy mi się z przybądź do mnie ale nie ma już takiego silnego wydźwięku jak "Mój". Uważam, że tłumaczce się nie udało trafić w tłumaczenie. Przedobrzyła.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2011, 19:21 przez hlukaszuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto wie, może Śmierć sypia z pluszowym misiem? Nigdy w życiu.

Ewa

Post autor: Ewa »

Biorąc pod uwagę że świat ciągle się zmienia - gatunki powstają i wymierają to mam przeczucie że słowa mocy pochodzą od rasy starszej od ludzkiej. Ale widać z tego że posiadanie takiej mocy wcale nie zapewnia przetrwania - wszystko ma swój czas wzrostu i umierania. A tak dla rozluźnienia - my też mamy swoje słowa mocy: proszę, dziękuję kocham. Z drugiej strony cała masa przekleństw - nie nadarmo mówi się że słowa potrafią zabić :-|
Ostatnio zmieniony 22 sie 2011, 21:53 przez Ewa, łącznie zmieniany 2 razy.

Mishla

Post autor: Mishla »

Ponieważ czytałam tylko polskie wydanie nie wiedziałam że w oryginale słowa mocy brzmiały trochę inaczej. Ale zgadzam się z hlukaszuk &#8222;Mój&#8221; brzmi lepiej niż &#8221;Do mnie&#8221;. Dlatego zacznę podszkalać swój angielski i zabiorę się za oryginał:) Mam nadzieje ze autorzy rozszerzą nam temat języka mocy i słów mocy, bo bardzo mnie to ciekawi, jakie jest ich żródło ? itp.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2011, 21:53 przez Mishla, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
scarlett
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Post autor: scarlett »

Wydaje mi się że te słowa w jakiś sposób są pierwotne - w jakimś pierwotnym języku. Może łacina. Chociaż nie w łacinie to prawie każdy sobie może słowa wygooglować po łacinie. Może to jakiś język z epoki kamienia łupanego?
Ostatnio zmieniony 22 sie 2011, 21:53 przez scarlett, łącznie zmieniany 1 raz.
anima vilis

Mishla

Post autor: Mishla »

łacina to, to z pewnością nie jest. Stawiałabym na jakiś starożytny język, chociaż aż w epokę kamienia łupanego bym się nie zapuszczała :D może kiedy Kate zmierzy się z Rolandem poznamy genezy tych słów. W końcu chyba jest na tyle stary by wiedzieć skąd pochodzą:)
Ostatnio zmieniony 22 sie 2011, 21:55 przez Mishla, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o serii Kate Daniels”