Słowa mocy

Tutaj poruszamy tematy ogólne dotyczące książek o Kate.<br>

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Czarownica
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Słowa mocy

Post autor: Czarownica »

Chciałaby poznać Waszą opinię o słowach mocy. wiemy że Kate opanowała kilka, co wcale nie jest łatwo. Niektóre miała bodajże od ojca, inne odziedziczyła od Grega. Ale skąd mieli je oni. Jak rozumiem słowa mocy to słowa ze starego języka którym posługiwały się istoty magiczne. Tylko jak ludziom udało się je poznać i dlaczego są tak trudne do opanowania.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 07:27 przez Czarownica, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
tusia13pl
Trzy Ćwierci Do Śmierci

Post autor: tusia13pl »

Wydaje mi si?, ?e tak je przekazywano z pokolenia na pokolenie. Jednak s? bardzo pot??ne i niektórzy ludzie nie maj? do?? mocy, ?eby je opanowa? i dlatego umieraj?.

Awatar użytkownika
Czarownica

S?owa mocy

Z tym przekazywaniem z pokolenia na pokolenie to nie jestem pewna. Słowa i język są bardzo stare, a w końcu magia wróciła do świata niedawno. Więc przez te lata bez magii ludzie pewnie o nich zapomnieli - z wyjątkiem istot i ludzi którzy zawsze byli magiczni. Ale nie wydaje mi się żeby Rycerze istnieli przed powrotem magii, więc Greg nie powinien ich odziedziczyć , a jednak gdzieś je zdobył.
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 17:49 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tusia13pl
Trzy Ćwierci Do Śmierci

A mo?e je si? po prostu znajduj?, gdzie? odkrywa, a tylko Kate dosta?a je "w prezencie".

Awatar użytkownika
Loleczka

Post autor: Loleczka »

tusia13pl pisze:A mo?e je si? po prostu znajduj?, gdzie? odkrywa, a tylko Kate dosta?a je "w prezencie".
Wydaje mi si? raczej, ?e si? je zdobywa. No wiecie, na przyk?ad Kate zabi?aby jakiego? Pana Umar?ych i mog?aby zdoby? s?owo: 'B?d? pos?uszny" czy jako? tak.
Mo?liwe jest równie?, ?e takie s?owa wyryte s? w jaki? staro?ytnych miejscach, przedmiotach, a kto? kto wie czego szuka? mo?e to znale?? i zapanowa? nad tym s?owem. Nast?pnie ta osoba mo?e przekaza? je nawet na papierze. Z tego co pami?tam, to chyba nawet zwykli ludzie mogli mie? s?owa mocy, wi?c mo?liwe jest, ?e na przyk?ad jaki? pradziad Kate zapisa? sobie par?, przekaza? synowi b?d? córce a oni swoim dzieciom itd. Nie zapominajmy, ?e na zwyk?ych ludzi magia równie? oddzia?uj?.
Jestem sobą. A kim innym powinnam być? Przecież nie zmienię się w ciebie.

Awatar użytkownika
Czarownica

S?owa mocy

No tak, tylko Kate nie znała swojego biologicznego ojca. Rozumiem że ten przybrany mógł jej zdobyć jako Pan Wojny. Ale według mnie to świadczy o tym, że nawet kiedy światem władała tylko technologia uchowały się gdzieś magiczne istoty,
tak jak Bono
których te słowa były językiem ojczystym. Jeśli te s?owa zdobyli ludzie to także musieli wiedzieć o istnieniu magii i w nią wierzyć, nawet w okresie niemagicznym.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2011, 14:50 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Loleczka

Có?, to jest oczywiste. Jestem pewna, ?e spisano ró?ne historie o magii, a przecie? ludzie musz? w co? wierzy?. Poza tym, bior?c pod uwag? ksi??ki o Kate, sam Bóg jest postaci? magiczn?. W czasie technologi rozwin??a si? wiara, wi?c jaka? cz?stka magii pozosta?a. Ogólnie zmiennokszta?tni równie? mogli istnie? gdy? o ile dobrze pami?tam, to mogli si? przemienia? podczas czasu technologi. W takim razie mo?emy przyj??, ?e inne stworzenia równie? istnia?y.

dorota7677 wiadomo?ci z wydanych w Polsce ksi??ek nie musimy zaznacza? jako spoilerów poniewa? zak?adamy, ?e je?li kto? pojawi? si? na tym forum, to obie ksi??ki przeczyta?.

Awatar użytkownika
Czarownica

S?owa mocy

Ja się tak rozpisuję o wiedźmach i słowach mocy bo mam trochę hopla na tym punkcie. Tak samo ciekawią mnie postacie mitologiczne - jak występują w ksi??ce to staram się zdobyć o nich jak najwięcej wiadomości. Problem tylko w tym?e robi? to czytając książkę. Potem, kiedy do niej wracam często muszę te same wiadomości sprawdzać ponownie bo je zapomniałam. Ale lubię wszystko co magiczne. A słowa mocy występują też w różnych innych książkach- tam najczęściej czarodzieje długie lata spędzają na ich poszukiwaniu, np. studiując zaginione języki. Tu jest problem z zaginionym językiem, bo o nim nie mam wcale mowy.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 07:31 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Loleczka

dorota7677 pisze:A s?owa mocy wyst?puj? te? w ró?nych innych ksi??kach- tam najcz??ciej czarodzieje d?ugie lata sp?dzaj? na ich poszukiwaniu, np. studiuj?c zaginione j?zyki. Tu jest problem z zaginionym j?zykiem, bo o nim nie mam wcale mowy.
Có?, przyznam si? szczerze, ?e ja równie? uwielbiam wszystko co magiczne :-)
A co do s?ów mocy to Kate b?dzie ich mia?a bodaj?e
chyba 7.
Bardzo mo?liwe, ?e w dalszych cz??ciach b?dzie to wyja?nione. Przynajmniej ja mam tak? nadzieje.

Awatar użytkownika
Czarownica

S?owa mocy

W takim razie
dojdzie jej jeszcze jedno
,bo na samym początku "Magia kąsa", kiedy wchodzi do gabinetu po Gregu, opanowuje cztery słowa, a dwa miała od ojca. Poszperałam trochę i znalazłam rozdział w którym Kate opowiada że nikt nie wie skąd i z jakiego świata się wzięły i nikt nie wie jak przeniknęły do jej świata, tam też wylicza słowa jakie posiada. Mam nadzieję, że w następnych tomach to będzie wyjaśnione, bo jest to trochę niekonsekwentne z jej twierdzenie, że te słowa z języka którym posługiwał się Bono. Chyba że Bono był z nie wiadomo jakiego świata.[
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 07:37 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

natka8

Post autor: natka8 »

Wydaje mi si? , ?e jest to troch? bardziej skomplikowane ni? zwyk?e przechodzenie z rodziców na dzieci czy szukanie tego... Gdyby to przechodzi?o z pokolenia na pokolenie to Kate zna?aby tych s?ów o wiele wi?cej. Na zasadzie, ?e kto? zna jedno, przekazuje dalej ta osoba poznaje nast?pne i tak dalej... Po pewnym czasie tych s?ów zrobi?o by si? wi?cej ni? dwadzie?cia, a tutaj jest mówione, ?e to jest rzadkie... Je?li chodzi o "znalezienie" tych s?ów to to te? nie mo?e by? zbyt proste, bo inaczej by?o by g?o?no w ca?ej ksi??ce, ?e ka?dy ich szuka, a jednak niewiele osób nawet o nich wie... "dawa?" innym te s?owa te? pewnie nie jest ?atwo, bo inaczej ka?dy z ka?dym, by si? wymieni? np. ja ci dam padnij, a ty mi s?uchaj... albo co? tego typu. Oraz te? by?oby o tym g?o?no w ca?ej ksi??ce o tym...
Na pewno jest to bardzo skomplikowane i znaj?c ?ycie szczegó?ów dowiemy si? dopiero w pó?niejszych cz??ciach, chocia? mi?o jest gdy domys?y si? sprawdzaj? :-D

Awatar użytkownika
tusia13pl
Trzy Ćwierci Do Śmierci

Tylko zwró? uwag? na to, ?e bardzo trudno opanowa? s?owa, a Kate kiedy? mówi?a, ?e ludzie zwykle maj? tak po 1 s?owie, wi?c jak maj? ju? tak 1 s?owo to mog? zwyczajnie nie chcie? ryzykowa? ?mierci dla nast?pnego.

Awatar użytkownika
Czarownica

S?owa mocy

Tylko zwróć uwagę na to, ?e bardzo trudno opanować słowa, a Kate kiedyś mówiła, że ludzie zwykle mają tak po 1 słowie, więc jak mają już tak 1 słowo to mogą zwyczajnie nie chcieć ryzykować śmierci dla następnego.
wiem , że słowa mocy trudno opanować. Dlatego myślę, że posiadają je i szukają ich tylko osoby obdarzone jakimiś mocami. Greg był przecież rycerzem Zakonu, Ojciec Kate Panem Wojny, a sama Kate ma "specjalne pochodzenie".
Ale ciekawe jak słowa mocy wpływają na zmiennokształtnych. Curran wie o ich istnieniu, ale chyba nie zna żadnego. Ciekawe jak jest z innym
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 07:40 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

kuszumai

Post autor: kuszumai »

A mi si? wydaj?, ?e Greg dosta? te s?owa mocy zapisane na kartce (?) od Vorona. No bo on je mia?, ale nie wiadomo czy w sensie takim, ?e je posiada? i móg? korzysta? z jej mocy. Wprawdzie by?a wzmianka o tym, ?e magowie potrafili maksymalnie opanowa? dwa - trzy s?owa mocy, wi?c mo?na te? przypuszcza?, ?e akurat je posiada?.

Awatar użytkownika
Czarownica

Ale nawet jeśli magowie mogli zdobyć 2 s?owa, to nie ma wzmianki czy mogli je zdobyć i używać zmiennokształtni. Przecież to istoty częściowo magiczne. A potężni zmiennokształtni powinni sobie poradzić z jednym lub 2 słowami. Np. jeśli Curran mógł siła niszczyć osłony magiczne, to może miał te? siłę do używania słów. A może, choć słowa mocy działają na zmiennokształtnych to nie mogą ich używać? Ciekawe też jak jest np z Andrea? Ona różni się przecież od innych zmiennokształtnych.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 07:44 przez Czarownica, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o serii Kate Daniels”