Zmiennokształtni

Tutaj poruszamy tematy ogólne dotyczące książek o Kate.<br>

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Sophie
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Post autor: Sophie »

Mam spraw?: Ile w Gromadzie jest zmiennokszta?tnych? W oficjalnym t?umaczeniu jest, ?e pó? tysi?ca (np. w Magia Parzy str. 167). A w oryginale Magic Bleeds jest mowa o liczbie pó?tora tysi?ca. Wi?c jak to jest?
Curran rz?dzi? ponad pi?cioma setkami zmiennokszta?tnych.
Curran, the Beast Lord of Atlanta, the lord and master of fifteen hundred shapeshifters
Oh yes Daddy is home and he ain't happy. :twisted:

Awatar użytkownika
wiedźma z bagna

Post autor: wiedźma z bagna »

No cóż Sophie, pewno sama już podjęłaś decyzję. 500 istot - to jeszcze nie tłum. 1500 nadludzko silnych i zwinnych zmiennokształtnych to już pewna siła, która miasto wielkości Atlanty potrafiłaby przetrzepać i przewrócić do góry nogami. A skoro mamy dziadka znikąd, to cóż znaczy 1000 zmiennokształtnych mniej? Jedni zaginają czasoprzestrzeń inni przeginają...
Ostatnio zmieniony 29 sie 2011, 16:45 przez wiedźma z bagna, łącznie zmieniany 2 razy.
I cóż to zmieni, gdy z młodych gniewnych, wyrosną starzy wk..wieni ???

Awatar użytkownika
Sophie

Czyta?am ostatnio Magia K?sa i wy?apa?am pewn? nie?cis?o??. Otó? jest tam napisane, ?e Ciocia B by?a alf? czterech hien, które wchodzi?y w sk?ad Gromady. Natomiast w Magia Parzy jest wspomniane minimum sze?? boud (nie licz?c tych którzy s? w tym Klanie ale nie s? hienami), przy czym to z pewno?ci? nie jedyni. Wi?c co? Klan si? rozrós? przez 2 miesi?ce? Czy kolejna wpadka?
Stawiam na to drugie...

Awatar użytkownika
Czarownica

Post autor: Czarownica »

Podejrzewam, ?e to jaka? wpadka - tylko nie wiadomo kogo t?umaczy czy autorów. Trzeba by to sprawdzi? z orygina?em - zobaczymy jak tam jest. W którym miejscu to by?o w polskim wydaniu? Bo jednak nie podejrzewam, ?eby klan tak szybko si? rozrós?.

[center]Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie![/center]

Awatar użytkownika
WereWolf

Post autor: WereWolf »

Sophie pisze:Czytałam ostatnio Magia Kąsa i wyłapałam pewną nieścisłość. Otóż jest tam napisane, że Ciocia B była alfą czterech hien, które wchodziły w skład Gromady.
Mówisz o tym zdaniu?
"She was also the alpha female of the twelve hyenas the Pack counted among its members."
Bo ja tam widzę dwanaście, ale może się nie znam. :-P
Ostatnio zmieniony 17 sie 2011, 10:34 przez WereWolf, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sophie

W Magia K?sa w rozdziale 8 na stronie 345, a w Magia Parzy w rozdziale 19. Ale nie s?dz? by by?a to pomy?ka t?umacza, takiego b??du wr?cz nie mo?na pope?ni? (chocia? z drugiej strony je?li mo?na zmieni? ojca w dziadka)...
Ale czy tak ?atwo si? dosta? do Klanu? Wa?niejsze pytanie: jak szybko mo?e si? taki Klan rozrasta? (nie chodzi mi tu o dzieciaki)?

EDIT:
OMG O.O Jak beznadziejnym t?umaczem trzeba by? ?eby pope?nia? TAKIE b??dy ?!

Mishla

Post autor: Mishla »

Sophie pisze: Ale czy tak ?atwo si? dosta? do Klanu? Wa?niejsze pytanie: jak szybko mo?e si? taki Klan rozrasta? (nie chodzi mi tu o dzieciaki)?
Te? sie nad tym zastanawiam, czy tak po prostu wst?pujesz do klanu jak jeste? zmiennokszta?tnym czy przechodzisz jakie? próby zaufania? Nie bardzo pami?tam, ale czy mo?na nale?e? do gromady, nie nale??c do klanu? Bo o ile dobrze kojarz? to wszystkie gatunki maj? swojego alf? czyli tak naprawd? to wszyscy zmiennokszta?tni(z gromady) nale?? do jakiego? klanu.

Awatar użytkownika
Sophie

W Magia Parzy jest wspomniane, ?e zwierzoludzie w miar?, jak dorastaj?, trac? zdolno?? do przemiany w form? zwierz?c?. W jakim wieku to mo?e nast?powa?? Andrea ma oko?o/jest po 30 (z tego co zrozumia?am), ale nadal mo?e zmienia? form?. Chocia? z drugiej strony nie jest to forma typowo zwierz?ca... Wi?c tak wygl?da tracenie zdolno?ci do przemiany? Coraz bardziej ludzki jest efekt tej zmiany w zwierz?? Kiedy takie co? mo?e si? zako?czy?? Corwin nie by? pierwszej m?odo?ci i Kate nie widzia?a nigdy, by zmienia? si?, ale nie wiadomo, czy nie móg?. Jest te? wspomniane, ?e zwierzoludzie rodz? si? w postaci zwierz?cia i po ?mierci równie? przybieraj? w?a?nie tak? form?. Czy to znaczy, ?e taki zwierzocz?owiek, który straci? mo?liwo?? przemiany w zwierz?, gdy umrze równie? przyjmie t? posta?? Pewnie tak, ale jak to mo?liwe, skoro straci? t? umiej?tno???

Poza tym nasz j?zyk jest troch? zbyt ograniczony, je?li chodzi o mo?liwo?ci nazewnictwa. Po angielsku wyst?puje werecat (zwyk?y zmiennokszta?tny zmieniaj?cy si? w kota) i catwere (czyli zwierzocz?owiek zmieniaj?cy si? w kota). A w polskim co? Jedno i drugie nazywa si? koto?akiem.

Mam nadziej?, ?e zrozumieli?cie mój be?kot :mrgreen:

Awatar użytkownika
Czarownica

Post autor: Czarownica »

Mo?e my te? powinny?my stosowa? takie przestawienie s?ów jak w angielskim. I by?by koto?ak - jako zwyk?y zmiennokszta?tny oraz ?akokot jako zwierzocz?owiek.
A jeszcze tak si? zastanawia?am: Andrea jest potomkiem hieno?aka i ?akohieny :-). A czy jest mo?liwe potomstwo zwierzocz?eka i zwyk?ego cz?owieka? Mam nadziej?, ?e nie, ale je?li zmiennokszta?tni mog? si? wi?za? ze zwyk?ymi lud?mi i mie? dzieci, to mo?e i taki zwi?zek by?by mo?liwy.
Co? ten wirus mocno miesza.

[center]Słowianie nie gęsi, swoją mitologię mają!
Przekonaj się sam jak najpotężniejsi potomkowie słowiańskich bóstw
radzą sobie we współczesnym Gdańsku i Warszawie.
Zajrzyj na http://elemental.fan-dom.pl lub odwiedź świat Szmaragdowej Tablicy na Facebook'u.
Jeżeli fascynuje Cię mitologia wszelakiej maści, alchemia i przygodowa, niezobowiązująca fantastyka
to Szmaragdowa Tablica jest opowieścią właśnie dla Ciebie![/center]

Awatar użytkownika
Mila
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Post autor: Mila »

Też zauważyżam, że jest sporo niedomówień w serii.
Czarownica pisze:A czy jest możliwe potomstwo zwierzoczłeka i zwykłego człowieka?
No i co by wyszło z tego połączenia? Jakiś mutant mośe. Mógłby się zmieniać?
Sophie pisze:Po angielsku występuje werecat (zwykły zmiennokształtny zmieniający się w kota) i catwere (czyli zwierzoczłowiek zmieniający się w kota).
Czyli co? Wyszedłby zwierzoczłowiek zmieniający się, np. w kota?
Ostatnio zmieniony 23 sie 2011, 17:09 przez Mila, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AISA
Żarłoczny Ghul

Post autor: AISA »

Sophie pisze:W Magia Parzy jest wspomniane, ?e zwierzoludzie w miar?, jak dorastaj?, trac? zdolno?? do przemiany w form? zwierz?c?. W jakim wieku to mo?e nast?powa?? Andrea ma oko?o/jest po 30 (z tego co zrozumia?am), ale nadal mo?e zmienia? form?.
Wydaje mi si?,?e chodzi o to ,?e rodz?c si? zwierzocz?owiek ma posta? zwierz?cia, a z wiekiem traci mo?liwo?? pe?nej przemiany w zwierz?. Przystosowuj?c si? do ?wiata ludzi, uczy si? w nim ?y?. Nie wszyscy zwierzoludzie s? w stanie zapanowa? nad instynktami, a tym samym dostosowa? si? do ?ycia w?ród ludzi. Dorastaj?c osobnik taki mo?e przyj?? form? po?redni?, tak jak Andrea, ale nie mo?e przyj?? postaci zwierz?cia, w której si? urodzi?.
Sophie pisze:Czy to znaczy, ?e taki zwierzocz?owiek, który straci? mo?liwo?? przemiany w zwierz?, gdy umrze równie? przyjmie t? posta??
No wydaje mi si? , ?e je?li straci? mo?liwo?? pe?nej przemiany, to umieraj?c mo?e przyj?? posta? po?redni? - co? mi?dzy zwierz?ciem a cz?owiekiem- podobnie jak z Corwinem.

Awatar użytkownika
scarlett
Nawiedzony Praktykant Grabarza

Post autor: scarlett »

A jeszcze co do tego czy mo?na tak swobodnie do??cza? do klanu.Wydaje mi si? ?e do Gromady nale?? wszyscy zmiennokszta?tni którzy chc?. Curran nie móg?by "odrzuci?" jakiego? zmiennokszta?tnego- nie wydaje mi si? ?eby tak by?o.
anima vilis

Awatar użytkownika
wiedźma z bagna

Post autor: wiedźma z bagna »

Mogą dołączać do Gromady o ile tylko przestrzegają Kodeksu. Zdaje się to być całkiem logiczne, skoro Gromada działa jak wielka korporacja i armia jednocześnie - polityka. Skoro Gromada odpowiada za zmiennokształtnych, to łatwiej kontrolować tych, którzy do niej należą i - o ile dopuszczają się łamania Kodeksu tudzież innych ekscesów - ukarać. Natomiast myślę, że Curran mógłby odrzucić jakiegoś zmiennokształtnego, ale prawdopodobnie wiązałoby się to z jakimiś etycznymi względami i byłoby prawdopodobnie jednoznaczne z jego wyeliminowaniem.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2011, 15:32 przez wiedźma z bagna, łącznie zmieniany 1 raz.
I cóż to zmieni, gdy z młodych gniewnych, wyrosną starzy wk..wieni ???

Awatar użytkownika
Blair

Post autor: Blair »

Mam takie pytanie. Skoro z wiekiem zwierzocz?owiek traci dar przemiany, to oznacza, ?e nie podlega wp?ywowi bestii? Ju? od pierwszego tomu jest powiedziane, ?e zmiennokszta?tni musz? podlega? kodeksowi i "t?amsi?" swoje zwierz?ce ego. W jaki sposób to dzia?a na zwierzo?aka?
Ostatnio zmieniony 29 mar 2011, 18:23 przez Blair, łącznie zmieniany 1 raz.
One prerson's craziness is another person's reality
- Tim Burton

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o serii Kate Daniels”