Recenzja serii Halloween

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Ulwar
Posty: 8
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:03

Recenzja serii Halloween

Post autor: Ulwar »

Kiedy John Carpenter rozpoczął robienie niskobudżetowego horroru o nazwie Halloween w 1977 roku, nie mógł wiedzieć, że tworzy podstawy dla serii grozy, która obejmowałaby kolejne trzy dekady.

W rzeczywistości, przy budżecie wynoszącym zaledwie 300 000 USD, Halloween podbije publiczność do wysokości 70 milionów dolarów na całym świecie, co czyni ją szalenie dochodowym przedsięwzięciem. Tak jak robi to Hollywood, pragnienie sequelu przyszło i nigdy się nie poddało. Mit Michaela Meyersa został zbudowany, rozbity, pokręcony, zrujnowany (kilka razy) i ponownie odbudowany w ciągu następnych 30 lat. Carpenter pozostałby słabo zaangażowany w pierwsze dwie kontynuacje, ale jego dziedzictwo przetrwało, gdy kolejni filmowcy próbowali uchwycić to, co sprawiło, że Halloween był tak wyjątkowy. Dlatego warto się przyjrzeć każdemu sequelowi z osobna i poznać trochę historii.

1.Ten, gdzie liczy się rodzina.

Nikt nie spodziewał się, że Halloween stanie się masywnym fenomenem, więc kiedy przyszedł czas, aby wykonać sequel, John Carpenter i Debra Hill musieli stworzyć franczyzę z tego, co miało być jednorazowym horrorem. W drugiej części więc dowiadujemy się, że nasza bohaterka jest w sumie siostrą Meyersa. Ta punkt filmu zajmuje większość historii. Reżyser Rick Rosenthal stara się bardzo kopiować powolne budowanie napięcia jak u Carpentera. Jednak, tak bardzo go to zajmuje, że film się ciągnie niczym spaghetti. Jest o to jednak najbardziej chronologiczna część – bo dziejąca się bezpośrednio po akcji oryginału.

2. Sezon Czarownic

Sezon Czarownic, niemal powszechnie potępiany w momencie wydania, z biegiem lat zyskał uznanie. Początkowym pomysłem Carpenter i Hill na Halloween III było uruchomienie franczyzy filmów antologicznych, z których każdy skupiał się wokół tytularnego święta. To genialny pomysł sam w sobie, ale Carpenter i Hill nie docenili zapału fanów Michaela Meyersa. Kiedy dowiedzieli się oni, że film nie skupi się na zamaskowanym mordercy jednogłośnie wydali wyrok skazujący. Sezon czarownic jest dobrym filmem grozy, jednak totalną klapą jeżeli chodzi o kontynuowanie serii.

3. Powrót Meyersa

Po całkowitym odrzuceniu przez fanów Michaela Myersa, Halloween III, producenci zorganizowali wielki powrót do zamaskowanego psychopaty dla wszystkich fanów filmu Halloween bez udziału Johna Carpentera czy współscenarzysty/producenta Debry Hill. Rezultatem są rzeczy, które mają nadejść: tandetne sekwencje, które zbyt mocno opierają się na Donaldzie Pleasance i grożą zrujnowaniem tajemnicy stojącej za mitem Michaela Myersa. Tym razem dowiadujemy się też o siostrzenicy Meyresa – Jamie.

4. Zemsta Meyersa

Całkowite cofnięcie się po zakończeniu Halloween 4 jest dość niewybaczalne. Zamiast przenieść historię na swój naturalny krok – zła siostrzenica Michaela –Jamie jest teraz po prostu niemową, zakłopotaną młodą dziewczyną nękaną wizjami wujka prześladującego i zabijającego ludzi. To jest głupie.

5. Klątwa Meyersa

Burmistrz Haddonfield, po 6 latach zezwala na organizowanie imprez z okazji Halloween. Tymczasem w przeddzień owego święta, do rozgłośni radiowej dzwoni Jamie Lloyd, która ostrzega wszystkich przed powrotem Michaela Meyersa. Po raz kolejny stacza ona walkę ze swoim morderczym wujkiem, lecz niestety, tym razem nie udaje się jej przeżyć. Okazuje się, że znalezione dziecko przez Tommy’ego Doyle’a jest w rzeczywistości synem Jamie. Myers powraca do Haddonfield w celu zamordowania ostatniego członka rodziny. W ochronie małego bobasa pomaga mu doktor Loomis. Być może producenci i reżyser, Joe Chappelle, nie powinni próbować wytłumaczyć pozornie nadprzyrodzonych mocy Michaela, ale pociągnęli ten okultystyczny wątek, który był tak zły, że kolejne filmy udają, że nigdy nie istniał.

6. 20 lat póżniej

Po czterech kolejnych filmach i po torturowanej produkcji Halloween 6 producenci wreszcie mieli dobry pomysł: sprowadzić Jamie Lee Curtis. Choć wciąż frustruje fakt, że nie można uprosić Johna Carpentera, by powrócił na fotel reżysera, ewolucja postaci Laurie Strode sprawia, że ​​H20 jest satysfakcjonującym i wiarygodnym filmem. Oczywiście, że stała się alkoholiczką i oczywiście wciąż dręczy ją troska o jej brata. Trochę to irytujące, że film nie poświęca czasu na wyjaśnienie istnienia Jamie, córki Laurie, ale wybór ignorowania wszystkich bzdur „Curse of Thorn” był prawdopodobnie mądry. W gruncie rzeczy jest to bezpośrednia kontynuacja Halloween II.

7. „Powrót”

Po sukcesie Halloween 20 lat później, franczyza rujnuje się na nowo, przynosząc historię Laurie Strode do strasznego, słabego zakończenia, gdy została ugodzona nożem, a następnie wyrzucona z dachu szpitala psychiatrycznego. Pomijając fakt, że retroaktywne wyjaśnienie, w jaki sposób Michael przeżył jego ścięcie H20, jest idiotyczne, zabicie Laurie Strode w tak głupi sposób jest wręcz haniebne dla serii. A to tylko w pierwszych 10 minutach filmu! Reżyser Halloween II, Rick Rosenthal, powrócił do steru, co okazało się bardziej naśladowaniem popularnych trendów horroru (found footage! Casting kaskaderski!!) Niż prawdziwą kontynuacją.

Nadciąga Nowe

Ale jest szansa, że to się zmieni. W ubiegłym tygodniu w sieci zadebiutował zwiastun do nowego „Halloween”. Carpenter reklamuje film swoim nazwiskiem, Curtis znowu gra Strode, a Meyers znowu budzi strach, a nie żałość. Nowe „Halloween” reżyseruje David Gordon Green, który na koncie ma m.in. „Śnieżne anioły” i dramat „Joe”.

Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Podobno nowe „Halloween” ma całkowicie ignorować sequele dzieła Carpentera. To mądra decyzja, bo tylko dzięki temu seria może zrobić jakiekolwiek wrażenie na nowym pokoleniu
Strzyg, wiwern, endriag i wilkołaków wkrótce nie będzie już na świecie. A skurwysyny będą zawsze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sagi Filmowe”