E-booki i audiobooki

Czytałeś ostatnio ciekawą książkę bądź komiks? A może ciekawy artykuł w gazecie? Podziel się tym z nami. Rozpocznij dyskusję na temat ulubionych dzieł literackich i nie tylko.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

E-booki i audiobooki

Post autor: Sasanka »

Ja nienawidzę audiobooków. Nie cierpię jak ktoś za mnie interpretuje tekst. Połowę zabawy szlag trafia.
Brrr...
Ostatnio zmieniony 23 sie 2011, 11:29 przez Sasanka, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Seand96
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Seand96 »

O BoÂ?e "audiobook" no nie wiem kto o zdrowych zmysÂ?ach si?? za to zabiera jak moÂ?e ksiÂ?Â?k?? samemu przeczyta??. Raz sÂ?yszaÂ?am fragment audiobook'a z Igrzysk Â?mierci, po prostu tylko czÂ?owiek siebie krzywdzi czymÂ? takim :-/

Awatar użytkownika
WereWolf
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Post autor: WereWolf »

No dla os??b, kt??re same mogÂ? przeczyta?? ksiÂ?Â?k?? audiobook moÂ?e wydawa?? si?? dziwnym pomysÂ?em. Sama nigdy nie uÂ?ywaÂ?am ale sÂ?dz??, iÂ? szybko by mnie zdraÂ?niÂ?o. Wol?? sama czyta??.
Ale wi??kszego wyboru nie majÂ? osoby niewidome, bo sÂ?dz??, Â?e pisane Braillem tego typu ksiÂ?Â?ki raczej trudno znaleÂ???.
Obrazek

Nika

Post autor: Nika »

B??dÂ?c w te wakacje w Szkocji w drodze do pracy sÂ?uchaÂ?am "BuszujÂ?cego w zboÂ?u"... Po 3 dniach daÂ?am sobie spok??j (jechaÂ?am do pracy 15 min czyli przesÂ?uchaÂ?am 45 min ksiÂ?Â?ki) i stwierdziÂ?am, Â?e wol?? czyta?? po angielsku, chociaÂ? miaÂ?am pewne trudnoÂ?ci ze zrozumieniem wszystkiego.
JeÂ?eli chodzi o e-booki... C??Â? ja z natury kocham zapach ksiÂ?Â?ek i m??czy mnie czytanie na kompie, ale wol?? to niÂ? czekanie aÂ? niekt??re z pozycji pojawiÂ? si?? w bibliotece lub w mojej maÂ?ej ksi??garni.
Dlatego cz??sto zamawiam ksiÂ?Â?ki przez internet^^

Awatar użytkownika
Andiomene

Post autor: Andiomene »

Tylko raz sÂ?uchaÂ?am audiobooka, a mianowicie "Pana Tadeusza". DokÂ?adnie teraz nie pami??tam ale daÂ?am rad?? chyba do poÂ?owy Inwokacji. Poza tym sama przeczytaÂ?am szybciej.

Awatar użytkownika
WereWolf
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Post autor: WereWolf »

A swojÂ? drogÂ? to ciekawe jak to si?? czÂ?owiekowi z wiekiem zmienia. Bo jakby nie byÂ?o dzieci lubiÂ? jak im ktoÂ? czyta ksiÂ?Â?ki. Nawet takie, kt??re juÂ? same potrafiÂ? czyta??.
Obrazek

Gobur

Post autor: Gobur »

ale z dzie??mi to co innego, one lubiÂ? jak ktoÂ? im czyta, a nie samo czytanie. Poczucie wi??zi, zainteresowanie dorosÂ?ych, tego potrzebujÂ?, a czytanie ksiÂ?Â?ek im to daje. Ja sÂ?ucham czasami audiobook??w, ale tylko ksiÂ?Â?ek kt??re juÂ? czytaÂ?em wczeÂ?niej, w sytuacjach gdzie albo nie mam jak czyta??, albo musz?? oszcz??dza?? oczy. Ale pierwszy raz musz?? przeczyta?? ksiÂ?Â?k?? normalnie.

@lma

Post autor: @lma »

JeÂ?li chodzi o e-booki to sprawa jest jasna - oczy bolÂ? i jest to niewygodny spos??b czytania ;/
Natomiast audiobooki... Raczej jestem na nie. Wol?? sama czyta?? i trzyma?? ksiÂ?Â?k??. MaÂ?o tego, w zadumie oderwa?? si?? od czytania i spojrze?? w okno... Nie audiobooki u mnie nie majÂ? szans. ChociaÂ? moÂ?e jeszcze zmieni?? zdanie :-> WygraÂ?am audiobook "W pierÂ?cieniu Ognia" ale jeszcze go nie przesÂ?uchaÂ?am, ale gdy juÂ? to uczyni?? moÂ?e zmieni?? zdanie na temat audiobook??w :lol:

Gobur

Post autor: Gobur »

z ebookami i oczami to kwestia na czym si?? je czyta. JeÂ?li na komputerze czy tablecie to tak, ale jeÂ?li na czytniku w stylu Kindla, uÂ?ywajÂ?cym jako ekranu Epapieru to nie, wtedy czyta si?? praktycznie jak zwykÂ?Â? ksiÂ?Â?k??. Mam w domu taki czytnik i jest to niesamowicie praktyczna sprawa, szczeg??lnie z opcjÂ? zdalnego zakupu.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2010, 11:44 przez Gobur, łącznie zmieniany 1 raz.

pyczunia

Post autor: pyczunia »

Ja to na audiobookach sÂ?uchaÂ?am niekt??re lektury, ale musiaÂ?am je odsÂ?uchiwa?? z rana i wyspana, albo jak biegaÂ?am bo szybko usypiajÂ?, a jak jeszcze czyta osoba z miÂ?ym rytmicznym gÂ?osem to odpr??Â?a.

Audiobooki sprawdzajÂ? si?? u mojego ojczyma, pracuje jako kierowca i lubi sobie posÂ?ucha?? ksiaÂ?ek :P - zawsze to jakaÂ? odmiana od muzyki/ radia. Z resztÂ? to on mi przesÂ?aÂ? "7 piguÂ?ek Lucyfera" i wtedy stwierdziÂ?am Â?e moÂ?naby w ten spos??b zaÂ?atwi?? lektury.

Awatar użytkownika
Anne
Żarłoczny Ghul

Post autor: Anne »

Audiobookom m??wi?? stanowcze i gÂ?oÂ?ne NIE! Nienawidz?? ich. Po pierwsze nie mog?? si?? skupi?? na treÂ?ci tylko zastanawiam si?? dlaczego dana osoba w dany spos??b przeczytaÂ?a treÂ???. Po drugie nie potrafi?? si?? wczu??. Zazwyczaj jak czytam to mam przed oczami bohater??w miejsc??wki itd. Przy audiobookach moja wyobraÂ?nia nie pracuje. Lubi?? myÂ?le?? przy tym co czytam i sama tworzy?? sobie ten Â?wiat jaki autor nam zaproponowaÂ?.
E book??w w zasadzie nie lubi?? poniewaÂ? preferuje ksiÂ?Â?ki w wersji standardowej a poza tym bolÂ? mnie oczy od takiego czytania. Czytam czasami wersje elektroniczne i sÂ? one dobrym sposobem na przeczytanie ksiÂ?Â?ek jakich normalnie bym nie kupiÂ?a.
Nothing is true. Everything is permitted.

Awatar użytkownika
tusia13pl
Trzy Ćwierci Do Śmierci

Post autor: tusia13pl »

Audiobook??w nie lubi??. UsypiajÂ? mnie, ale m??wiÂ?c szczerze nie przeszkadza mi interpretacja tekstu. Ani to, Â?e nie widz?? przed oczami miejsca i os??b, o kt??rych czytam, bo normalnie teÂ? tego nie widz?? (jak sama czytam).
Ebooki czytam bez Â?adnych problem??w. SÂ? dla mnie wygodniejsze od ksiÂ?Â?ek, bo mog?? si?? rozsiÂ?Â??? wygodnie w fotelu i nie musz?? przez kilka godzin trzyma?? rÂ?k w g??rze oraz co chwile zmienia?? pozycji. Lubie czu?? zapach nowej ksiÂ?Â?ki i tylko to mi przeszkadza ;-)

Awatar użytkownika
Panthera
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Panthera »

e-book??w nie lubi??, bo bolÂ? mnie oczy i jest to dla mnie maÂ?o wygodne acz fakt, Â?e czytaÂ?am tylko na kompie moÂ?e z prawidÂ?owym oprogramowaniem i sprz??tem dziaÂ?a to jakoÂ? lepiej ale nie wiem lubi?? trzyma?? ksiÂ?Â?k?? w r??ce i tyle.

Co do audiobook??w sprawa ma si?? r??Â?nie.
Po pierwsze to zaleÂ?y jaki audiobook, jak wydany, jak czytany itd. Do dziÂ? pami??tam dramatyzacj?? "WÂ?adcy pierÂ?cieni" i "Hobbita" zrobionÂ? przez BBC. SÂ?uchaÂ?o si?? tego bosko, bardzo fajnie dobrane gÂ?osy bohater??w i ciekawa narracja plus dodatkowe dÂ?wi??ki w tle. Cz??sto do tego wracaÂ?am, niestety odtwarza?? kaset si?? popsuÂ? jakiÂ? czas temu ;)
Ostatnio wÂ?aÂ?nie szukaÂ?am jakiÂ? ksiÂ?Â?ek w audiobookach. I darmowych i pÂ?atnych. Sporo rzeczy jest darmowych, szczeg??lnie z ksiÂ?Â?ek, kt??re sÂ? juÂ? na tyle stare Â?e podchodzÂ? pod Projekt Gutenberga [jest to zwiÂ?zane z wygasaniem praw autorskich]. Sporo z nich zostaÂ?o nagrane ale poniewaÂ? sÂ? darmowe, obstawiam, Â?e teÂ? osoby nagrywajÂ?ce roiÂ?y to za darmo wi??c kaÂ?dy rozdziaÂ? jest nagrany przez kogoÂ? innego a do tego, z rzeczy kt??re ja przesÂ?uchaÂ?am ... well, byÂ?o to monotonne i nudne. Po trzech minutach odjechaÂ?am myÂ?lami gdzieÂ? indziej.
Natomiast po przeglÂ?dni??ciu kilku pÂ?atnych audiobook??w, kt??re to byÂ?y zrobione juÂ? porzÂ?dniej natkn??Â?am si?? na pozycje, kt??re nie usypiajÂ? i pozwalajÂ? przynajmniej mnie podÂ?Â?a?? za akcjÂ?. Ale jest to oczywiÂ?cie zwiÂ?zane z tym, czy dany gÂ?os nam odpowiada, czy spos??b narracji do nas przemawia itd.
Tak wi??c generalnie, teÂ? mam problem na skupieniu si?? na audiobookach ale bywajÂ? miÂ?e wyjÂ?tki :)
“There is always some madness in love. But there is also always some reason in madness.”

natka8

Post autor: natka8 »

JeÂ?li chodzi o audio booki to szybko zaczynam si?? wkurza??, jak dany goÂ???, lub goÂ?ci??wa, m??wi powoli, usypiajÂ?cym jednostajnym gÂ?osem, podczas gdy jest jakaÂ? akcja, po za tym ja czytam szybciej niÂ? oni gadajÂ? :/
A co do e-book??w to czasami je czytam... Stokro?? bardziej wol?? normalne ksiÂ?Â?ki, ale np. na podr??Â? sÂ? niewygodne, bo ci??Â?kie, duÂ?o miejsca zajmujÂ?... Dlatego czasami wol?? przerzuci?? sobie e-booka na mp4 i czyta?? do woli... Czcionk?? ustawiam takÂ? jakÂ? chc?? wi??c oczy mi si?? tak szybko nie m??czÂ?....
Og??lnie to wol?? zwykÂ?e ksiÂ?Â?ki, ale e-booki moim zdaniem teÂ? sÂ? poÂ?yteczne :-D

pyczunia

Post autor: pyczunia »

Natka8 pisze:Dlatego czasami wol?? przerzuci?? sobie e-booka na mp4 i czyta?? do woli... Czcionk?? ustawiam takÂ? jakÂ? chc?? wi??c oczy mi si?? tak szybko nie m??czÂ?....
Ja tak robi?? z kom??rkÂ?. Fachowo nazywa si?? to mbook, moja kom??rka nie czyta pdf'??w ani aplikacji offica wi??c zmieniam programem na jav??.

Przydaje mi si?? w poczekalniach, w autobusach itp- w takich miejsach do kt??rych nie bierze si?? ksiÂ?Â?ki i wog??le nie spodziewa si?? Â?e b??dzie si?? czytaÂ?o. Zawsze mam chociaÂ? jednego mbooka wgranego na kom??rk??.
Niby por??cznie, ale niezbyt praktyczny bo malutki ekranik i trzeba ciÂ?ge przewija??, wi??c opr??cz tych sytuacji, kt??re wymieniÂ?am, nie czytam ksiÂ?Â?ek takim sposobem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”