Wyższa Magia

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Wyższa Magia

Post autor: Kometa »

Stwierdziłam że taki temat powstać musi, bo całkiem lubię tą książkę. Koniec. Kropka.

Autor: Kira Izmajłowa
Tytuł: Wyższa Magia (Зачет по высшей магии)
Tłumaczenie: Agnieszka Chodkowska-Gyurics
Język oryginału: Rosyjski
Liczba stron: 416
Rok wydania: lipiec 2008
Oprawa: miękka
Wymiary: 125 x 195
Wydawca: Fabryka Słów, Wydawnictwo Sp. z o.o.

[center]Okładka[/center]

Naina Czernowa studiuje na PUM - Państwowym Uniwersytecie Magicznym. Wybrała tą uczelnie w nadziei, że uda jej się nauczyć czegoś niezwykłego i da jej to szanse na ciekawy zawód w przyszłości. Okazuje się, że nic z tego. Wykłady są koszmarnie nudne, zawierają mnóstwo teorii i gdybania, a bardzo mało praktyki i konkretnych informacji. Panna Czernowa jako dziewczę ambitne, co prawda wciąż szukające swojej drogi, lecz mierzące wysoko, jest oczywiście rozczarowana. Zaczyna nawet nieśmiało myśleć o rzuceniu tych studiów.
Pewnego dnia, całkiem przypadkiem Naina dowiaduje się o specjalnym "kąciku" w szkolnej bibliotece – miejscu tylko dla wybranych. Z zamkniętego na cztery spusty pomieszczenia i znajdujących się w nim tajnych ksiąg, korzystają studenci z tajemniczego szóstego piętra. Dziewczyna nie byłaby sobą gdyby nie postanowiła uchylić rąbka tajemnicy i nie zajrzeć za zamknięte drzwi. Zwłaszcza, że ma nadzieje znaleźć tam coś, co wreszcie okaże się „kawałkiem” prawdziwej i porządnej magii, a nie ledwie jej popłuczynami.
Naina również nie byłaby sobą gdyby zwyczajnie przy zakradaniu się do specjalnej biblioteki nie została przyłapana. Okazuje się, że włamując się tam, popełniła bardzo poważne przewinienie i grozi jej wyrzucenie z uczelni. Ale dostaje szansę, i to jaką! Musi się tylko przygotować na to, że tu zabawa w studia się kończy. Tu zaczyna się poważna nauka i dzikie zakuwanie. Pchana ciekawością Czernowa zgadza się i tak oficjalnie zostaje usunięta z PUM, a nieoficjalnie zostaje przydzielona do grupy studentów na owianym tajemnicą szóstym piętrze, pod skrzydła wykładowcy z piekła rodem.
Igor Georgiewicz Dawletiarownajwidoczniej postawił sobie za punkt honoru doprowadzić swoich podopiecznych do skrajnej histerii i zbiorowego samobójstwa. Szybko awansowany na zmorę całej grupy, wyjątkowo uwziął się na Nainę chcąc ją zmusić aby zrezygnowała z uczęszczania na zajęcia. Ale trafiła kosa na kamień, panna Czernowa potrafi w ułamku sekundy doprowadzić swojego wykładowcę do wrzenia. I ani myśli rezygnować. Dodatkowo dziewczyna znów wtyka nos w nieswoje sprawy i odkrywa, że na szóstym piętrze rozgrywa się może niezbyt intensywne, ale bardzo intrygujące „nocne życie” nauczycieli. Jest światkiem kilku dziwnych sytuacji, a wkrótce potem jeden z wykładowców umiera w niewyjaśnionych okolicznościach…

Całą historię poznajemy z punktu widzenia Nainy, która całkiem dobrze sprawdza się w roli narratora. Owszem czasem zdarzają jej się przydługie dygresje i monotonne dłużyzny, ale da się to wytrzymać i wcale nie boli. Napiszę krótko - książka mi się bardzo podobała, głównie ze względu na dwójkę głównych bohaterów. Cała ta historia, choć podzielona na części (co mnie ogólnie zwykle średnio odpowiada) należy do jednych z moich ulubionych, nawet jeśli oryginalnością nie grzeszy. Zżyłam się z postaciami, ze światem jaki nakreśliła Izmajłowa, czytało się szybko, lekko i przyjemnie. Dobre. Może nie jakieś wybitne, ale mam ogromny sentyment do tej opowiastki. Polecam ;-)
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 22:09 przez Kometa, łącznie zmieniany 3 razy.
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Carnival

Post autor: Carnival »

mi r??wnieÂ? si?? bardzo podobaÂ?a ta ksiÂ?Â?ka, nie przesÂ?odzona, w charakterystcznym stylu

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Post autor: Sasanka »

Mi r??wnieÂ? czytaÂ?o sie ja bardzo dobrze :)
I jak Kometa mog?? powiedzie?? podobaÂ?o sie i tyle.
WÂ?tki nie za oczywiste i wciÂ?gajÂ?ce :)

Awatar użytkownika
Seand96
Starszy Asystent Balsamisty

Post autor: Seand96 »

Â?wietna ksiÂ?Â?ka :-P Nie jest to banalne romansidÂ?o od kt??rego aÂ? mdli.

DuÂ?o akcji i (co najlepsze) ksiÂ?Â?ka trzyma w napi??ci aÂ? do ostatniej strony.

Gobur

Post autor: Gobur »

Ja mam mieszane uczucia co do tej ksiÂ?Â?ki. Og??lnie jÂ? lubi??, ale jest par?? rzeczy kt??re mnie w niej draÂ?niÂ?. Jest chyba troszk?? niedopracowana jakby. Co nie przeszkadza w czytaniu, ale powoduje Â?e nie jest to 1 liga. Co mi si?? podoba to gÂ???wni bohaterowie, moÂ?na powiedzie?? Â?e sÂ? siebie warci. Co do brak??w to gÂ???wnie sÂ? w wÂ?tku kryminalnym, par?? rzeczy jest maÂ?o logicznych. Ale mimo wszystko polecam, na pewno jest lepsza niÂ? np. czytadÂ?a pani Harris

Luna

Post autor: Luna »

TeÂ? mam jÂ? na swojej p??Â?ce:) Ciekawa, dobrze si?? czytaÂ?o, mimo Â?e miaÂ?a nieco oschÂ?y styl (ale z drugiej strony trudno si?? dziwi?? - zwaÂ?ywszy na to, Â?e to radzieckie, a nie rosyjskie klimaty).
SÂ? pewne braki. Na szcz??Â?cie oryginalnoÂ??? i moÂ?liwoÂ?ci gÂ???wnych postaci to wynagradzajÂ?.

Lamia

Post autor: Lamia »

PrzeczytaÂ?am i wÂ?aÂ?ciwie mi si?? podobaÂ?o, choc nie piaÂ?am z zachwytu. Og??lnie caÂ?kiem sympatyczny pomysÂ? i krwiste postacie, ale zabrakÂ?o mi tego czegoÂ?, co sprawia, Â?e ksiÂ?Â?ka zostaje mi w pami??ci na bardzo dÂ?ugo. Podejrzewam, Â?e to wykreowany Â?wiat nie do ko??ca przypadÂ? mi do gustu.

ann_07

Post autor: ann_07 »

Mnie r??wnieÂ? si?? podobaÂ?a, chociaÂ? z poczÂ?tku nie wydaÂ?a si?? aÂ? nazbyt wciÂ?gajÂ?ca. Jednak ostanie dwie cz??Â?ci czytaÂ?am z zapartym tchem (zwaÂ?ywszy Â?e byÂ?o to w czasie wykÂ?ad??w ;-) ). Przyznam, Â?e akcja jest w niekt??rych momentach doÂ??? zagmatwana ale caÂ?oÂ??? caÂ?kiem niezÂ?a. Najbardziej interesujÂ?ce sÂ? relacje mi??dzy gÂ???wnymi bohaterami. Te gÂ?oÂ?ne awantury i umiej??tnoÂ??? dogadania si?? mimo wszystko (aÂ? cud, Â?e si?? nie pozabijali). Ale zgadzam si?? z Goburem, sÂ? siebie warci.

Awatar użytkownika
Selene07

Post autor: Selene07 »

Heh, ty cwaniaku, a od kogo ksiÂ?Â?ke poÂ?yczyÂ?aÂ? :mrgreen:
A jeÂ?li chodzi o treÂ???, wi??c jak si?? przebrnie przez pierwsze 50 stron to juÂ? dalej leci, mi si?? najbardziej podobaÂ?a jak bohaterka zaÂ?atwiÂ?a Â?ledzÂ?cy jÂ? samoch??d, Â?wietne teÂ? byÂ?o zako??czenie. KsiÂ?Â?ka jest dobra mimo Â?e nie oszaÂ?amiajÂ?ca.

Lily

Post autor: Lily »

Fajna ksiÂ?Â?ka :mrgreen: z ch??ciÂ? przeczytaÂ?abym kolejne cz??Â?ci jakby byÂ?y, wedÂ?ug mnie ksiÂ?Â?ka za szybko si?? sko??czyÂ?a. (Niestety nie ma, sprawdziÂ?am od razu po przeczytaniu). ;-) MoÂ?e nie jest to najbardziej oryginalna ksiÂ?Â?ka jakÂ? czytaÂ?am ale podoba mi si?? tamten Â?wiat. ChociaÂ? autorka mogÂ?a dokÂ?adniej go opisa??, bardziej wyjaÂ?ni?? jak magia funkcjonuje w spoÂ?ecze??stwie.
OczywiÂ?cie Naina i Igor sÂ? genialni :lol: (chociaÂ? Igor ma straszne nazwisko :roll: nigdy nie mogÂ?am go przeczyta??) :-)

naja1985

Post autor: naja1985 »

hmm chyba dziÂ? ja przeczytam:) skoro tak polecacie. Jak b??dzie naprawd?? dobra to pewnie zn??w nie p??jd?? spa?? i z marszu p??jd?? do pracy ale czego si?? nie robi dla dobrej ksiÂ?Â?ki:)

Belit

Post autor: Belit »

Rzadko mi si?? zdarza Â?eby jakiÂ? bohater ( w tym wypadku Igor) mnie w ksiÂ?Â?ce irytowaÂ? i to w pozytywny spos??b- czyli wkurzam si?? i czytam dalej :D.Momentami miaÂ?am ochot?? pogryÂ??? poduszk?? ze zÂ?oÂ?ci i w myÂ?lach bÂ?agaÂ?am Naine Â?eby mu coÂ? odszczekaÂ?a.

Aivin

Post autor: Aivin »

KsiÂ?Â?k?? przeczytaÂ?am dosÂ?ownie w chwile. Na poczÂ?tku podchodziÂ?am do niej z mieszanymi uczuciami, zdziwiÂ?o mnie jeden tom tylko? Ale jako, Â?e po pierwszych stronach nie odrzuciÂ?a mnie, dotarÂ?am zadowolona do ko??ca, a co najwaÂ?niejsze nie czuÂ?am niedosytu. Zdecydowanie polecam!

Awatar użytkownika
Loleczka
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Wyższa Magia

Post autor: Loleczka »

Naina, studentka Państwowego Uniwersytetu Magii, ma nie tylko wybitny talent do pakowania się w kłopoty. Jej nadnaturalne zdolności doceniają szychy z ministerstwa i wydziału magii bojowej. Lokują w niej nawet nadzieję na powodzenie eksperymentu „Demiurg”.

Sama Naina uważa, że najlepiej wychodzi jej wszelaka destrukcja. Z łatwością zdematerializuje samochód. Z trudem opiera się "nieznośnemu" urokowi arcyciekawego faceta z przeszłością...

Ta książka jest jak jajko z niespodzianką. Najpierw fajerwerki magicznego pozłotka. Potem słodycz gorzkiej czekolady. I ani się obejrzysz, jak zaskoczy Cię kombinacja magii, humoru, tajemnicy, zbrodni, śledztwa i międzyludzkich zawiłości. Aha, jeszcze jedno. Tylko tu znajdziesz satysfakcjonujące wyjaśnienie dręczącego Cię pytania - dlaczego nie można wyczarować monet, banknotów, złota ani diamentów?

Cóż, początek wydawał mi się nudny, ale potem robiło się coraz ciekawiej.
Moja ocena: 9/10 :-D
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 22:14 przez Loleczka, łącznie zmieniany 3 razy.
Jestem sobą. A kim innym powinnam być? Przecież nie zmienię się w ciebie.

Anthien

Post autor: Anthien »

Niedawno skończyłam czytać tą książkę i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobała. Tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją w jakieś 1,5 dnia, z przerwami na czynności potrzebne do funkcjonowania :mrgreen: Jest to historia (nie)zwykłej studentki Nainy i jej studenckiego życia, której upór i dążenie do osiągnięcia celu mogą zdziałać wszystko.
► Pokaż Spoiler
Na początku trochę drażniły mnie przeskoki w czasie, ale szybko się do tego przyzwyczaiłam. Jest to trochę logiczne, bo przecież nie każdy dzień Nainy musiał być niezwykły czy coś się musiało dziać.
Podoba mi się nawiązywanie, w przemyśleniach bohaterki, do otaczającej ją rosyjskiej rzeczywistości.
I chociaż autorka mogłaby z jednego tomu zrobić 2 to warto przeczytać tą historię, ponieważ jest w niej magia, humor, tajemnica, zbrodnia, śledztwo i wielka miłość.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 21:47 przez Anthien, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki”