[manga] Magi - Labyrinth of Magic

Dział dla fanów i wielbicieli komiksów.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
mroczna88
Posty: 20
Rejestracja: 03 sie 2016, 08:23

[manga] Magi - Labyrinth of Magic

Post autor: mroczna88 »

Waneko ogłosiło dziś, że od listopada tego roku będzie wydawało mangę Magi - Labyrinth of Magic :mrgreen:
Fani serii od lat prosili trzy główne wydawnictwa na naszym rynku - Waneko, JPF oraz StudioJG - o polskie wydanie przygód Alibaby i wreszcie się doczekali. Waneko, które od kilku lat zaskakuje coraz to lepszymi tytułami, od dłuższego czasu króluje na scenie wydawniczej jako niekwestionowany lider. Wydają serie znane, popularne i - jeśli są mniej znane - warte poznania, a ich szeroki wachlarz gatunków pozwala dosłownie każdemu na znalezienie czegoś dla siebie.

Magi jest historią przygód młodego Alibaby, chłopaka z ulicy, który jest kimś więcej. Akcja zaczyna się w momencie, gdy poznaje dziwnego chłopca Alladina, który podróżuje wraz ze swoim dżinnem Ugo i od razu zaprzyjaźnia się z naszym bohaterem. Wspólnie ruszają na podbój Labiryntów, dzięki którym można zyskać sławę, bogactwo i moc.

Od tego historia dopiero się rozpoczyna, bo niedługo Alibaba i Alladin - wraz z uratowaną Morgianą - spotykają na swej drodze króla Sindrii, zostają uwikłani w międzynarodowy konflikt, zaczynają rozeznawać się w kwestiach gospodarczych i militarnych, poczują smak porażki, a także zrozumieją, że krytyczna sytuacja świata zaczęła się bardzo, bardzo dawno temu i same Labirynty skrywają wiele tajemnic.

Magi jest serią wyjątkową i to bez dwóch zdań. Sama konwencja - świat pełen magii, tajemnicze Labirynty, dżinny oraz bardzo intensywna lekcja ekonomii, jaką serwuje manga - wybija się ponad inne shouneny, które można spotkać na rynku. Znane nam z baśni postacie takie jak właśnie Alibaba, Alladin, Sindbad, Ja'far czy choćby Szeherezada, są tu kimś zupełnie innym, a jednak klimat Dalekiego Wschodu jest jak najbardziej żywy. Zresztą, każda z postaci ma silną osobowość i trudno je przegapić, zwłaszcza, że nikt nie jest tym, na kogo wygląda. Plot twistów tu więcej, niż w nie jednym kryminale.

Bardzo cieszę się, że to Waneko w końcu zdecydowało się na Magi. JPF i ich potworki słowotwórcze mogliby zniszczyć klimat serii, a StudioJG z niedbałością językową czasami doprowadza do rozpaczy. Waneko jednak trzyma poziom i choć czasami ich zdania są dość kalekie, to i tak wolę ich tłumaczenia od pozostałej dwójki. (Tak na marginesie - medal za największą poprawność językową należy się wydawnictwu Yumegari, gdzie każde zdanie jest dopieszczone i przeprowadzone przez gęste sito beta-readerów.)

Szkoda jedynie, że manga zostanie wydana w formacie standardowym, a nie powiększonym, jak - na przykład - Gangsta. W Magi mamy pełno przepięknych scen, w tym niesamowitych krajobrazów i nie ścieśnianie ich mogłoby wyjść serii na plus. No, ale darowanemu koniowi... ;)

Jeśli ktoś nie miał możliwości zapoznać się dotychczas z Magi polecam zarówno mangę, jak i anime, które dość wiernie trzyma się serii, choć z tego co się orientuję drugi sezon troszkę zaczął pod koniec odbiegać od pierwowzoru.
Ustami Nynaeve, moje wymagania co do książek:
"Jeśli już skończyłyście plotkować o mężczyznach," syknęła Nynaeve jadowicie, "może wrócimy do tego, co jest naprawdę ważne?"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komiksy”