Jodi Picoult

Dział poświęcony autorom naszych ulubionych powieści, cyklów i serii.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Tula
Uśmiercony Na Amen

Jodi Picoult

Post autor: Tula »

W ksiÂ?Â?kach Jodi Picoult, podoba mi si?? spos??b w jaki autorka pokazuje kaÂ?dÂ? z historii. KaÂ?da z nich to bardzo duÂ?y Â?adunek emocjonalny. .
Autorka nie skupia si?? tylko i wyÂ?Â?cznie na jednym z bohater??w, lecz wydaje si?? by?? kimÂ? w rodzaju reportera, bezstronnie pokazujÂ?cego caÂ?Â? sytuacje z punktu widzenia wszystkich kt??rych ona dotyczy. Dzi??ki temu moÂ?na spojrze?? oczami kaÂ?dego z bohater??w i poczu?? to, co i oni czuli. W takiej sytuacji, ci??Â?ko jest teÂ? ocenia?? post??powanie kaÂ?dego z nich jako negatywne. Bo wiadomo, Â?e za ich decyzjami lub uczynkami nie staÂ?y zÂ?e intencje. Do tego autorka pokazuje nam nie tylko to, co dzieje si?? teraz, ale r??wnieÂ? to jak bohaterowie dojrzewali do swoich decyzji i jak dochodziÂ?o do pewnych zdarze?? kt??rych konsekwencje mamy pokazane na samym poczÂ?tku.
Za kaÂ?dym razem robi wraÂ?enie, w jaki spos??b Picoult pokazuje brutalny fakt - cz??sto nie uÂ?wiadamiany samemu sobie - nie wiedzy na temat naszych najbliÂ?szych. Cho?? wydaje nam si??, Â?e znamy nasze dziecko najlepiej na Â?wiecie, to fakt pozostaje faktem, nie siedzimy mu w gÂ?owie, wi??c nie moÂ?emy wiedzie?? co czuje i myÂ?li. Cz??sto teÂ? nie dostrzegamy tego co si?? z nim dzieje.
Kolejnym plusem ksiÂ?Â?ek jest ukazanie bohater??w jako ludzi kt??rzy z miÂ?oÂ?ci do najbliÂ?szych, cz??sto nieÂ?wiadomie krzywdzÂ? innych jak i tych kt??rym chcemy pom??c. Jest to plus poniewaÂ? moÂ?na takie zachowanie zobaczy?? u kaÂ?dego, kto jest w stanie poÂ?wi??ci?? bardzo wile dla osoby kochanej. CzytajÂ?c trzeba sobie odpowiedzie?? na pytanie, czy samemu nie zrobiÂ?o by si?? tego samego, lub jeszcze wi??cej. Wi??c jak tu ocenia?? bohater??w.
CzytajÂ?c ksiÂ?Â?ki Picoult, za kaÂ?dym razem bardzo si?? wzruszam, dlatego, Â?e sÂ? to historie ludzi zwyczajnych kt??rych spotkaÂ?o coÂ? niezwykÂ?ego i strasznego. Najlepiej oddajÂ? to sÂ?owa jednej z bohaterek :
"Takiego Â?ycia, jakie mam, teÂ? nigdy sobie nie wyobraÂ?aÂ?am.
Nie mog?? sobie nawet przypomnie??, jak czuÂ?am si?? kiedyÂ?, dawno
temu, kiedy sÂ?yszaÂ?am opowieÂ?ci o matkach, u kt??rych wykryto raka
sutka, albo o dzieciach z wrodzonÂ? wadÂ? serca lub innÂ? patologiÂ?. Nie
pami??tam tego osobliwego uczucia rozdarcia pomi??dzy szczerym wsp??Â?czuciem
a gÂ???bokÂ? ulgÂ?, Â?e mojÂ? rodzin?? los uchroniÂ? od podobnych nieszcz??Â???.
Tymczasem to my staliÂ?my si?? bohaterami takich opowieÂ?ci,
ludÂ?mi, o kt??rych inni m??wiÂ? z trwogÂ? i ulgÂ? zarazem."
U nas w kraju wyszÂ?y:
#Jak z obrazka (Picture Perfect) - 1995
# Deszczowa noc (Mercy) - 1996
# Karuzela uczu?? (The Pact) - 1998
# Jesie?? cud??w (Keeping Faith) - 1999
# Â?wiadectwo prawdy (Plain Truth) - 2000
# Czarownice z Salem Falls (Salem Falls) - 2001
# W imi?? miÂ?oÂ?ci (Perfect Match) - 2002
# Drugie spojrzenie (Second Glance) - 2003
# Bez mojej zgody (My Sister's Keeper) - 2004