Strona 1 z 1

Brandon Sanderson

: 23 gru 2010, 10:11
autor: Oksa
Bardzo jestem ciekawa Waszych opinii na temat tego pisarza, bo ostatnio przeglądając recenzje zauważyłam, że zbierał bardzo dobre, za każdym prawie razem ceniony wysoko za oryginalność mimo zachowania pewnych schematów spotykanych w fantastyce. Tym bardziej, że jeśli się zdecyduję to od razu hurtem mam zamiar zakupić to co napisał :-P

Do tej pory wydane:

1. Elantris - została w pewnym stopniu porównana do Trylogii Kusziela, gdzie panują wszechobecne intrygi i tworzą się spiski, wielowątkowa fabuła... brzmi od razu ciekawie

2. Siewca wojny - Siewca wojny to opowieść o dwóch siostrach, które urodziły się księżniczkami, o Królu-Bogu, który ma poślubić jedną z nich, pomniejszym bóstwie, które nie wierzy w siebie, i o nieśmiertelnym człowieku, starającym się naprawić błędy, jakich dopuścił się setki lat temu.
Taki sobie opis, ale recenzant zapewniał, że zawartość jest na szczęście o wiele ciekawsza ;-)

3. Trylogia Ostatnie Imperium

- tom 1. Z mgły zrodzony- Przez tysiąc lat popiół zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, Skrawek Nieskończoności rządził władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony jak bóg. A kiedy nadzieja została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia, pokryty bliznami p-skaa ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnym więzieniu Ostatniego Imperatora. Tam poznaje moce Zrodzonego z Mgły. Znakomity złodziejaszek i urodzony przywódca, wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora.

- tom 2. Studnia wstąpienia

- tom 3. Bohater wieków

: 04 maja 2011, 16:30
autor: Czarownica
Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia jeśli chodzi o tego autora." Elantris" mi się podobało, ale "Z mgły zrodzony" już bardzo średnio. Z tym, że to subiektywna opinia. Natomiast Sandreson pisze kontynuację serii jednego z moich ulubionych cykli "Koła czasu" Roberta Jordana. Bardzo jestem ciekawa jak mu wyjdzie.Cykl wydawał dotychczas Zysk, ale coś teraz o tym cicho.

: 05 maja 2011, 05:41
autor: hlukaszuk
Czarownica pisze:Cykl wydawał dotychczas Zysk, ale coś teraz o tym cicho.
A czy w stanach już coś wydano? Chyba nie... Trudno napisać za kogoś książkę, a nawet kilka, żeby dokończyć serię i do tego ta-aką serię. Wielowątkowość - żeby to połapać i nie strzelić gafy, trzeba zrobić notatki w trakcie czytania. A może się podjął, a jak zaczął to ogarniać, to teraz rwie włosy z głowy.

: 05 maja 2011, 15:38
autor: Czarownica
Wydano. Już jakiś czas temu. Zdaje się, że wyszły :
"The Gathering Storm" (Robert Jordan i Brandon Sanderson), 2009 i "Towers of Midnight" (Robert Jordan i Brandon Sanderson), 2010. A ma wyjść jeszcze jedna "A memory of Light" (Robert Jordan i Brandon Sanderson, planowana data ukazania się: 2011). Dlatego jestem ciekawa czy ktoś to czytał i może wie czy się u nas ukaże.

: 09 sty 2015, 11:07
autor: attra
No to wyciągam wątek.
Przeczytałam Siewcę Wojny - dla mnie ekstra.
Elantris - świetna.
Sanderson ma wg mnie długie wprowadzenia w swój świat. Może czasem za długie. Ale potem już leci z górki i ciężko się oderwać.
Zaczęłam czytać Drogę Królów. 958 stronicowy kolos, a jest już druga cześć Słowa Światłości. Ta sama objętość.
Gdzieś przeczytałam, że w zamierzeniu ma być 10 tomów serii.
Jeśli każdy ma mieć prawie tysiąc stron, to pan Sanderson będzie miał co robić do emerytury.
Póki co Droga Królów zaczyna się bardzo ciekawie.

: 09 sty 2015, 16:49
autor: Czarownica
To mnie trochę przestraszyłaś. Lubię długie cykle, ale ten o którym piszesz wydaje się za długi. Najczęściej co najmniej kilka tomów jest na słabszym poziomie (no, nie twierdzę, że tu będzie tak samo). Poza tym, żeby napisać dużą książkę trzeba czasu, a to znaczy,że kiedy cykl się zakończy, pewnie już będę ślepa i nie poznam zakończenia. Miejmy nadzieję, że moje pesymistyczne podejrzenia się nie sprawdzą.

: 09 sty 2015, 17:41
autor: attra
Czarownica pisze: Poza tym, żeby napisać dużą książkę trzeba czasu, a to znaczy,że kiedy cykl się zakończy, pewnie już będę ślepa i nie poznam zakończenia. Miejmy nadzieję, że moje pesymistyczne podejrzenia się nie sprawdzą.
Padłam jak to przeczytałam, to samo pomyślałam. A ja mam do tego predyspozycje, bo na jedno oko nie widzę.

Co do serii, to zobaczę jak zakończy się Droga Królów. Może się okaże, że to tylko losy kolejnych bohaterów osadzone w tym świecie.
A może nie :)
Ale ukazał się już drugi tom - Słowa Światłości - więc może Sanderson ma już napisane kolejne tomy.
Na Lubimy czytać znalazłam chyba 5 tomów z cyklu z tytułami.

: 12 sty 2015, 11:34
autor: Majster
hlukaszuk pisze: (Warto kupić e-boka zamiast papieru)
Nie zgadzam się :-P
1. Wersje na ebooki wychodzą z 4-rotygodniowym opóźnieniem
2. lubię jak dobre książki stoją u mnie na półce :-)
A ten cykl mi się podoba.

: 12 sty 2015, 12:09
autor: attra
hlukaszuk pisze:Przeczytałam, a właściwie łyknęłam za jednym zamachem Drogę Królów i Słowa Światłości. To najlepsze książki jakie udało mi się przeczytać w 2014r.
Wiele takich opinii czytałam, a TY tylko mnie utwierdziłaś, że warto. Zresztą ja tego pisarza lubię bardzo już od jakiegoś czasu.
hlukaszuk pisze:I nie prawda, że każda dotyczy kogo innego.
To tylko były takie moje spekulacje :-D
Jestem obecnie na 300-nej stronie, bo zaczęłam czytać 2 książki na raz (różne), ale teraz już oddaje się całkiem Drodze Królów.
hlukaszuk pisze:a tajemnica sprenów - warta czekania.
Mam już swoje podejrzenia, ale nic nie będę pisała. Co do Gwiezdnych Wojen, to mi się też nasunęły takie skojarzenia, zwłaszcza gdy przeczytałam o Kodeksie.
Mam wersję papierową, Słowa Światłości też już czekają, więc mam co czytać.
Dziękuję Ci za opinię.

: 03 sie 2016, 23:54
autor: mroczna88
Z Sandersonem po raz pierwszy zetknęłam się w momencie, gdy Harriet ogłosiła, że osobą, która dokończy cykl "Koło Czasu" będzie właśnie Sanderson. Pierwsza reakcja była "kto zacz?" i tak oto wyszukałam "Siewcę wojny".
Pierwsze wrażenie nie było najlepsze. Światy Sandersona są zawsze niesamowicie złożone, ale ich opis często jest tak gęsty i niezrozumiały (albo ja tak głupia - nie wykluczam tej opcji) że zabiera to przyjemność z czytania.
Czego jednak nie można mu odmówić, to stylu, zaskakujących zwrotów akcji i interesujących postaci.
Ponad to jego książki to zawsze przyjemne dla oka cegły :P