Joanna Chmielewska

Dział poświęcony autorom naszych ulubionych powieści, cyklów i serii.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Joanna Chmielewska

Post autor: Kometa »

Jestem ciekawa czy ktoÂ? z Was kojarzy ksiÂ?Â?ki tej pani. Ja si?? na nich uczyÂ?am czyta??. Nie Â?adne lektury szkolne, tylko Chmielewska, niekt??re jej ksiÂ?Â?ki przeczytaÂ?am nawet po pi???? razy. Jest u mnie absolutnie poza konkurencjÂ?, nigdy nie wymieniam jej ksiÂ?Â?ek ani bohater??w w zestawieniu swoich ulubionych, bo zwyczajnie pierwsze miejsce to za maÂ?o.

Najlepsza na chandr?? i smutki. PÂ?akaÂ?am nad tymi ksiÂ?Â?kami... ze Â?miechu. Wstyd si?? przyzna??, ale nawet po Â?mierci babci. Ale wspomnie?? musz??, Â?e najlepsze sÂ? jej stare ksiÂ?Â?ki, te nowsze sÂ? juÂ? gorsze, wida?? stopniowe wypalanie si??, ale i tak zawsze warto si??gnÂ??? po pozycje tej pani.

Do moich ulubionych jej ksiÂ?Â?ek naleÂ?Â? (sÂ? ustawione chronologicznie, nie byÂ?abym w stanie ich uszeregowa?? wedle "ukochania". Trzeba przyjÂ???, Â?e wszystkie majÂ? pierwsze miejsce :) ) :

1. Klin - Jak przeczytaÂ?am pierwszy raz: "- Szkorbut, szkorbut! - Lumbago, Lumbago! " to si?? aÂ? opluÂ?am herbatÂ?. Uwielbiam Klin za ten telefoniczny melanÂ?.
KsiÂ?Â?ka o tym jak to ci??Â?ko znaleÂ??? sobie klina na niespeÂ?nionÂ? miÂ?oÂ???. A kiedy ci si?? wydaje, Â?e juÂ? go masz on wrednie wymyka ci si?? z rÂ?k, podszywa pod innych ludzi i sprowadza ci na gÂ?ow?? kryminalnÂ? afer?? telefonicznÂ?.

2. Wszyscy jesteÂ?my podejrzani - Druga ksiÂ?Â?ka Chmielewskiej jakÂ? przeczytaÂ?am w swoim Â?yciu. O jaaa, kocham pana, panie prokuratorze xD
Biuro architektoniczne, grupa zÂ?ytych pracownik??w, znajÂ?cych si?? jak Â?yse konie, nikogo obcego i... jeden trup. Instalator sanitarny nie Â?yje, kapitan z prokuratorem majÂ? caÂ?e biuro podejrzanych, z kt??rych kaÂ?dy m??gÂ? popeÂ?ni?? morderstwo, a nikt nie miaÂ? motywu. Albo wÂ?aÂ?nie kaÂ?dy miaÂ?... W dodatku jedna z podejrzanych, zdradza niepokojÂ?ce objawy jasnowidzenia, rozmawia z wyimaginowanym demonem, rzuca w niego cyrklami i raz uÂ?atwia, a raz utrudnia Â?ledztwo... Poza tym zdaje si??, Â?e wszyscy pracownicy tej instytucji sÂ? niespeÂ?na rozumu...

3. Krokodyl z Kraju Karoliny - Trzecia ksiÂ?Â?ka Chmielewskiej jakÂ? przeczytaÂ?am. Dalej pana kocham panie prokuratorze xD Naprawd?? bardzo jÂ? lubi??, no bo w ko??cu to Kraj Karoliny, a DiabeÂ? jest moim ulubie??cem spoÂ?r??d wszystkich facet??w Chmielewskiej.
Twoja najlepsza przyjaci??Â?ka dziwnie si?? zachowuje, a kilka dni p??Â?niej ktoÂ? jÂ? morduje. Â?eby tego byÂ?o maÂ?o tragicznie zmarÂ?a zostawia ci osobliwy testament wydrapany na Â?cianie, a jej ciaÂ?o znika z kostnicy. Zmuszona ukrywa?? przed milicjÂ? i swym osobistym DiabÂ?em zamiar odnalezienia mordercy, wysyÂ?asz kieÂ?bas?? nadziewanÂ? listem do przyjaciela i ruszasz do Danii na konne wyÂ?cigi! Po rozwiÂ?zanie zagadki i po wielkÂ? wygranÂ? na szpilki z krokodylej sk??ry!

4. CaÂ?e zdanie nieboszczyka - PÂ?akaÂ?am ze Â?miech przy tej ksiÂ?Â?ce - rozmowy w lochu z Cieciem i Szefem miaÂ?dÂ?Â?. I kocham pana panie prokuratorze mimo wszystko! DiabeÂ? dostaje po tyÂ?ku, podobno zasÂ?uÂ?yÂ?, ale i tak b??dzie mi go brakowa?? ;( Ale za to kocham teÂ? Rozczochranego i Szefa xD
CaÂ?kiem przypadkiem w jaskini hazardu jakiÂ? bandzior bierze ci?? za swojÂ? wsp??lniczk?? i przekazuje ci informacje o miejscu ukrycia skarb??w. Zaraz potem zÂ?oÂ?liwie umiera, czyniÂ?c ci?? jedynÂ? posiadaczkÂ? tajemnicy o miejscu ukrycia duÂ?ych pieni??dzy. Nie masz czasu sprawy przemyÂ?le??, bo porywa ci?? szajka przest??pc??w i wywozi do Brazylii. Ich intencje sÂ? jasne, chcÂ? zna?? ostatnie zdanie nieboszczyka, dosta?? si?? do skarbu, a ciebie jak najszybciej si?? pozby??. Niedoczekanie, psia ich ma??, p??ki milczysz - Â?yjesz. A wkr??tce pokaÂ?esz im teÂ?, Â?e nikt nie b??dzie ci?? do niczego zmuszaÂ? ani wi??ziÂ?, cho??byÂ? miaÂ?a to udowadnia??... szydeÂ?kiem!

5. Lesio - Lesio to najbardziej uroczy i nieudolny morderca w historii polskiej literatury. Roztargniony romantyk i niespeÂ?niony artysta, przez swe osobliwe nawyki zawsze wpakuje si?? w kÂ?opoty. Tym razem Lesio postanawia zamordowa?? swojÂ? personalnÂ?, aby wstr??tna megiera daÂ?a mu w ko??cu Â?y?? i przestaÂ?a podtyka?? pod nos ksiÂ?Â?k?? sp??Â?nie??, do kt??rej jest si?? zmuszony wpisywa?? kaÂ?dego ranka...

6. Zwyczajne Â?ycie - Pierwsza cz??Â??? przyg??d Tereski i Okr??tki. SÂ? we dwie niesamowite, Â?wietne uj??cie dw??ch mÂ?odych dziewczyn, caÂ?e mn??stwo z nimi zabawy.

7. Wszystko Czerwone – Spokojny domek miÂ?oÂ?niczki ogrodnictwa w niewielkim Allerod nagle przemienia si?? w krwawÂ? oberÂ?e. Alicja i jej wakacyjni goÂ?cie sÂ? w wielkim niebezpiecze??stwie, gdyÂ? nieudolny morderca dybiÂ?c na niÂ? zastawia puÂ?apki, w kt??re wpadajÂ? inni domownicy...

8. Romans wszechczas??w – Okazuje si??, Â?e romantyczne historie, peÂ?ne poryw??w serca nie rozgrywajÂ? si?? tylko na stronicach romans??w. Â?ywym dowodem na to jest pan Palanowski, kt??ry aby wyrwa?? swojÂ? ukochanÂ? z Â?ap m??Â?a-tyrana wprowadza w Â?ycie sw??j szalony plan. W tajemnicy przed Â?wiatem pÂ?aci przypadkowej ochotniczce zawrotnÂ? sum?? pieni??dzy aby ta zastÂ?piÂ?a jego oblubienic?? przez parenÂ?cie dni u boku zwyrodnialca. Ochotniczka jako, Â?e ma do zapÂ?acenia r??wnie zawrotnÂ? sum?? za napraw?? samochodu zgadza si?? i przemienia si?? w Â?on?? tyrana. Okazuje si?? jednak, Â?e mÂ?Â? bardziej zasÂ?uguje na miano idioty. Nie doÂ???, Â?e wcale si?? nie poznaÂ? na mistyfikacji, to jeszcze sam si?? zachowuje tak jakby byÂ? kimÂ? obcym we wÂ?asnym domu...

9. Wi??kszy kawaÂ?ek Â?wiata – Pierwsza ksiÂ?Â?ka Chmielewskiej jakÂ? przeczytaÂ?am. Tereska i Okr??tka znowu w akcji, tym razem ruszajÂ? na podb??j Mazur, szukajÂ?c swojej wakacyjnej przygody. Tymczasem trafiajÂ? na tajemniczÂ? afer??, ze stosem kamieni w roli gÂ???wnej i zwyrodniaÂ?ym ArystokratÂ? z wadÂ? wymowy oraz przystojnym, niebieskookim mÂ?odzie??cem w tle...

10. Boczne Drogi – Z rodzinÂ? podobno dobrze tylko na zdj??ciach. Joanna coÂ? o tym wie. A juÂ? wakacje z rodzinÂ? to istny koszmar. ZwÂ?aszcza kiedy zostaje porwana krewna z Kanady, a ktoÂ? dybie na, nomen-omen, pamiÂ?tkowe fotografie z rodzinnej wycieczki...

11. Studnie przodk??w – Nie nauczona jeszcze przykrymi doÂ?wiadczeniami z poprzedniego razu, Joanna zn??w planuje rodzinne wakacje. Tym razem Â?wiadomie pakuje si?? w kryminalnÂ? afer??, gdyÂ? okazuje si??, Â?e obcy facet zabity w sÂ?siedztwie rodzinnej posiadÂ?oÂ?ci jej przodk??w, miaÂ? przy sobie adresy caÂ?ej jej rodziny. Tymczasem mÂ?ody historyk sztuki caÂ?kiem przypadkiem trafia na bardzo stare dokumenty, Â?wiadczÂ?ce o tym, Â?e rodzina Joanny dziedziczy wielki skarb po swoich przodkach... Pytanie brzmi gdzie on jest i kto jeszcze o tym wie?

12. Â?lepe szcz??Â?cie – Tereska i Okr??tka powracajÂ?, tym razem w towarzystwie swoich braci – Januszka i Zgmunta. Â?owiÂ? raki i szukajÂ? skarb??w, podejmujÂ? si?? samodzielnej przeprowadzki z dw??jkÂ? rozbrykanych dzieci sÂ?siad??w na gÂ?owie, aÂ? w ko??cu ruszajÂ? Â?apa?? ducha! MajÂ? slepe szcz??Â?cie do nietypowych przyg??d...

14. Autobiografia – Kwintesencja tw??rczoÂ?ci Chmielewskiej, odpowiada na wiele pyta?? odnoÂ?nie jej ksiÂ?Â?ek, ale przede wszystkim wyciska Â?zy radoÂ?ci z oczu.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2010, 15:38 przez Kometa, łącznie zmieniany 1 raz.
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Awatar użytkownika
Czarownica
Zaawansowany Stopień Zupiorzenia

Post autor: Czarownica »

Ja czytaÂ?am prawie wszystkie ksiÂ?Â?ki Chmielewskiej - prawie , bo nie przeczytaÂ?am jeszcze najnowszej. KiedyÂ? kupowaÂ?am wszystko co tylko wychodziÂ?o, ale teraz niestety juÂ? nie. Dalej ja czytam, ale chyba z sentymentu do wczeÂ?niejszych ksiÂ?Â?ek. Te ostatnie to juÂ? nie to. Owszem, jest humor, ale zazwyczaj akcja jest tak poplÂ?tana, Â?e si?? gubi i wyglÂ?da na to Â?e ksiÂ?Â?ki sÂ? pisane na siÂ???. Ale z tych ostatnich podobaÂ?a mi si?? jeszcze "Najstarsza prawnuczka".
Natomiast z wczeÂ?niejszych - bezkonkurencyjne jest "Lesio" - 2 cz??Â???, czyli "Dzikie biaÂ?ko " to juÂ? nie to. No i chyba jeszcze "Wszystko czerwone" i "CaÂ?e zdanie nieboszczyka". Lubi?? teÂ? cykl o PaweÂ?ku i Janeczce, ale im dÂ?uÂ?ej trwa, tym bardziej jest niestety niewiarygodny.
A jeÂ?li ktoÂ? lubi taki babski kryminaÂ? z duÂ?a dozÂ? humoru jak u Chmielewskiej to powinien poczyta?? ksiÂ?Â?ki Darii Doncowej np 'Zupa ze zÂ?otej rybki" lub "Zjawa w adidasach"

Awatar użytkownika
Oksa

Post autor: Oksa »

No i zainteresowaÂ?yÂ?cie mnie, przyznaj?? ze wstydem, Â?e prawie w og??le nie czytam polskiej literatury, takie juÂ? zboczenie czytelniczne, ale po takich opiniach... Raczej daruj?? sobie te nowsze i rzeczywiÂ?cie zaczn?? od najwczeÂ?niejszych ksiÂ?Â?ek, bo z tego co spojrzaÂ?am teÂ? w sieci wiele os??b podziela Wasze zdanie. Tak wi??c... dostan?? wypÂ?at??, coÂ? tam zakupi?? i na pewno znowu wstÂ?pi?? z opiniÂ? ;-)
The problem with reading a good book is that you want to finish the book, but you don't want to finish the book.

Lamia

Post autor: Lamia »

CzytaÂ?am jednÂ? ksiÂ?Â?k?? Chmielewskiej. ByÂ?o to dosy?? dawno i nie jestem pewna, czy dobrze zapami??taÂ?am tytuÂ?, ale wydaje mi si??, Â?e byÂ?a to "Zapalniczka". Pami??tam za to doskonale wraÂ?enie, jakie zrobiÂ?a na mnie ksiÂ?Â?ka.
Nie jestem zwolenniczkÂ? kryminaÂ???w, ale ten przeczytaÂ?am z przyjemnoÂ?ciÂ?. Najwi??kszÂ? zaletÂ? jest na pewno olbrzymia dawka humoru, kt??ra sprawia, Â?e ksiÂ?Â?k?? czytaÂ?o si?? Â?atwo, szybko i sprawnie (no i oczywiÂ?cie z uÂ?miechem na ustach). PotraktowaÂ?am tÂ? ksiÂ?Â?k?? jedynie jako coÂ? lekkiego na wakacje i juÂ? nigdy do Chmielewskiej nie wr??ciÂ?am (cho?? nie wykluczam, Â?e to si?? moÂ?e jeszcze zmieni??). Kr??tko m??wiÂ?c - ksiÂ?Â?ka niezÂ?a, ale nie wybitna. Takie czytadeÂ?ko przyjemne, kt??re nie zmusiÂ?o mnie zbytnio do myÂ?lenia.

Awatar użytkownika
WereWolf

Post autor: WereWolf »

Niestety zgodz?? si?? z opiniÂ?, Â?e najnowsze ksiÂ?Â?ki Chmielewskie to juÂ? nie to co kiedyÂ?. Cho?? "Byczki w pomidorach" , "Porwanie" juÂ? troch?? gorzej, to "RzeÂ? bezkr??gowc??w" to byÂ?a masakra.

Oksa teraz moÂ?na dosta?? w kioskach, itp "Kolekcj?? KryminaÂ???w" Chmielewskiej
Pierwszym tomem jest powieÂ??? kryminalna „Klin”. KsiÂ?Â?ka dost??pna jest wraz z dwutygodnikiem „Przyjaci??Â?ka” oraz w samodzielnej sprzedaÂ?y w promocyjnej cenie 5,99 zÂ?. Kolejne tomy Kolekcji KryminaÂ???w b??dÂ? si?? ukazywaÂ?y co tydzie??. 29 lipca wyjdzie „CaÂ?e zdanie nieboszczyka”, a wÂ?r??d zapowiedzianych tytuÂ???w sÂ? takÂ?e „Lesio”, „Dzikie biaÂ?ko”, „Wszystko czerwone” i „Romans wszech czas??w”.
Z moich ulubionych to: Lesio, Dzikie BiaÂ?ko, Krokodyl z Kraju Karoliny, cykl z PaweÂ?kiem i JaneczkÂ?, Wszystko Czerwone, ZÂ?ota Mucha, Najstarsza Prawnuczka, Autobiografia i jeszcze kilka innych. Ale teÂ? sÂ? to r??wnieÂ? starsze dzieÂ?a autorki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Oksa

Post autor: Oksa »

Super, dzi??ki Were, bo pewnie zakupi??. ChociaÂ? ciekawe ile kolejne cz??Â?ci b??dÂ? kosztowa??.
The problem with reading a good book is that you want to finish the book, but you don't want to finish the book.

Awatar użytkownika
WereWolf

Post autor: WereWolf »

Oj coÂ? si?? uci??Â?o. Kolejne sÂ? za 12,90. W ten czwartek byÂ?o "CaÂ?e zdanie nieboszczyka".
Obrazek

Awatar użytkownika
Kometa
Psychodeliczne Ciało Niebieskie

Post autor: Kometa »

Kolejne cz??Â?ci kosztujÂ? 12.90 wi??c na przykÂ?ad takie CaÂ?e Zdanie Nieboszczyka kosztuje normalnie coÂ? koÂ?o 25 zÂ? to si?? opÂ?aca. Poza tym Klin i CaÂ?e Zdanie to jedne z najlepszych jej ksiÂ?Â?ek, polecam bo sÂ? naprawd?? Â?wietne, wyÂ?am ze Â?miechu.
I read a book about the self, Said I should get expensive help.

To są właśnie rzeczy
jakie przychodzą mi do głowy
kiedy siedzę w domu podczas burzy,
czekając na telefon od kuratora sądowego

Awatar użytkownika
Czarownica

Post autor: Czarownica »

Ale nie musisz kupowa?? tych ksiÂ?Â?ek. Wystarczy biblioteka. Jeszcze nie widziaÂ?am takiej w kt??rej by ich nie mieli. Dopiero jak Ci si?? spodobajÂ? to kupuj.

Awatar użytkownika
Onyks

Post autor: Onyks »

Zaczytywałam się w Chmielewskiej jako nastolatka. Zaraziła mnie koleżanka mamy, ale urwało się na "Bocznych drogach". Strasznie się nudziłam czytając ją i do dzisiaj sięgam tylko po "Wszyscy jesteśmy podejrzani", "Krokodyl z kraju Karoliny", "Całe zdanie nieboszczyka". Zawsze na poprawę humoru. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 09 lis 2011, 22:55 przez Onyks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Smile_

Post autor: Smile_ »

Bardzo lubi?? powieÂ?ci Chmielewskiej, jej poczucie humoru i spos??b rozwijania akcji :-D natkn??Â?am si?? na niÂ? przypadkowo, w bibliotece. WyjÂ?tkowo miÂ?a pani poleciÂ?a mi lektur?? CaÂ?ego zdania nieboszczyka, a Â?e mi si?? spodobaÂ?o zacz??Â?am wyszukiwa?? inne ksiÂ?Â?ki tej autorki.
"Je?li jest co?, co nie jest wykonalne
trzeba znale?? kogo? kto o tym nie wie i to zrobi."

"We are such stuff as dreams are made on. "

Awatar użytkownika
wiedźma z bagna

Post autor: wiedźma z bagna »

Pierwsze kryminały Chmielewskiej - rewelacja. Ubóstwiam je. Niestety Wszystko czerwone, Klin, czy Całe zdanie nieboszczyka już mi się w szwach rozchodzą, od częstego czytania. Lesio się trzyma, ale tylko dlatego, że koleżanka pożyczyła na jakieś 8 lat :evil: Idealne antydepresanty bez skutków ubocznych -chyba, że czyta się w miejscach publicznych, wtedy skutki uboczne mogą się pojawić :-P
Tak jak pisałyście ostatnie książki zdecydowanie obniżają loty, ale i tak czytam - z sentymentu, choć już nie kupuję. Skończyłam chyba zakupy na Wielkim diamencie.
Jako nastolatka uwielbiałam też przygody Tereski i Okrętki. Pływające peryskopy - miodzio.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2011, 11:53 przez wiedźma z bagna, łącznie zmieniany 1 raz.
I cóż to zmieni, gdy z młodych gniewnych, wyrosną starzy wk..wieni ???

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Post autor: Sasanka »

Jak ja wyÂ?am ze Â?miechu na CaÂ?ym zdaniu nieboszczyka, maÂ?o nie ochrypÂ?am.
Rozmowa z cieciem to juz klasyk normalnie XD

Awatar użytkownika
hlukaszuk
Nadworny Smok

Post autor: hlukaszuk »

Zgadzam się z wami. Stare książki Chmielewskiej są o niebo lepsze od obecnych. Zarzuciłam kupowanie a zatem i ich czytanie. Ale lubię do nich wracać. Chyba zapomniałyście wspomnieć o małych bohaterach Chmielewskiej: młodym pokoleniu Chabrowiczów i ich psie Chabrze. Mimo że już dawno wyrosłam z wieku dziecięcego do tych książek też lubię wracać. "Lewek? - to pewnie taki mały lew."
Ostatnio zmieniony 28 sie 2011, 21:46 przez hlukaszuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto wie, może Śmierć sypia z pluszowym misiem? Nigdy w życiu.

Awatar użytkownika
Tula
Uśmiercony Na Amen

Post autor: Tula »

ObrazekPoduszka w R??Â?owe SÂ?onie

Opis:W na poz??r uporzÂ?dkowanym Â?yciu trzydziestoletniej singielki Hanki nie ma miejsca na dziecko. Tak naprawd?? nie ma w nim miejsca na Â?adne bliskie relacje, poza przyjaÂ?niÂ? z koleÂ?ankÂ? jeszcze ze szkolnej Â?awki. Ale prawdziwa przyjaÂ??? ma swojÂ? cen?? i Hania staje si?? niespodziewanie dla samej siebie jedynÂ? opiekunkÂ? maÂ?ej dziewczynki. Problemy emocjonalne utrudniajÂ? Hance nie tylko relacje z m??Â?czyznami, ale r??wnieÂ? kontakt z dzieckiem. Potrafi jej zapewni?? byt, a to okazuje si?? dalece niewystarczajÂ?ce. Zagubiona we wÂ?asnych emocjach kobieta i rozpaczliwie t??skniÂ?ca za matkÂ? dziewczynka nieporadnie pr??bujÂ? odnaleÂ??? si?? w nowej sytuacji. Poznanie Â?ukasza wprowadza dodatkowe zawirowania w Â?yciu Hanki. Te wydarzenia stajÂ? si?? katalizatorem zmian. Ale aby zmieni?? cokolwiek, Hanka musi na nowo zmierzy?? si?? z traumatycznymi przeÂ?yciami z dzieci??stwa...

MoÂ?e ta b??dzie lepsza :-P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Autorzy”