Igrzyska Śmierci

Dział założony z myślą o seriach i cyklach książkowych. Tu wszystko o naszych ulubionych bohaterach i ich przygodach ukazujących się w częściach.

Moderatorzy: Administratorzy, Moderatorzy, Junior Admini

@lma

Cykl Igrzyska Śmierci

Post autor: @lma »

Autor: Suzanne Collins
TytuÂ?: Igrzyska Â?mierci
Cykl: Igrzyska Â?mierci
Tom: I
TÂ?umaczenie: MaÂ?gorzata Hesko-KoÂ?odzi??ska
J??zyk oryginaÂ?u: angielski
Liczba stron: 352
Rok wydania: 2009
Oprawa: mi??kka
Wymiary: 125 x 195 mm
Wydawca: Media Rodzina

Recenzja: Na ruinach dawnego USA rozciÂ?ga si?? pa??stwo Panem, z imponujÂ? stolicÂ? - Kapitolem, otoczonÂ? przez 12 dystrykt??w.
Okrutne wÂ?adze stolicy zmuszajÂ? podlegÂ?e sobie rejony do skÂ?adania upiornej daniny. Co roku urzÂ?dzane sÂ? Igrzyska GÂ?odowe. KaÂ?dy dystrykt musi dostarczy?? chÂ?opca i dziewczyn?? mi??dzy dwunastym a osiemnastym rokiem Â?ycia, by wzi??li udziaÂ? w Igrzyskach Â?mierci. Trybuci wyÂ?aniani sÂ? w drodze losowania, tak wi??c z 24 trybut??w (po dw??ch z dwunastu dystrykt??w) wygra?? moÂ?e tylko jeden. Tu stawkÂ? jest Â?ycie. Ponadto zwyci??zca do ko??ca Â?ycia b??dzie Â?y?? w "dostatku i szcz??Â?ciu". Igrzyska sÂ? transmitowane na Â?ywo przez telewizj??. Na oczach entuzjastycznego tÂ?umu widz??w, Â?Â?dnego krwi i sensacji, obstawiajÂ?cych zakÂ?ady kto wygra, rozgrywa si?? koszmar. MÂ?odzi uczestnicy mordujÂ? si?? nawzajem, Â?eby przetrwa??, Â?eby wygra??.
GÂ???wnÂ? bohaterkÂ? jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, kt??ra mieszka z matkÂ? i mÂ?odszÂ? siostrÂ? w jednym z najbiedniejszych dystrykt??w. Katniss po Â?mierci ojca jest gÂ?owÂ? rodziny - musi troszczy?? si?? o dwunastoletniÂ? siostr?? Primrose, kt??rÂ? kocha nad Â?ycie i chorÂ? matk??.
Podczas "doÂ?ynek" wyÂ?aniane si?? nazwiska uczestnik??w igrzysk. Pada nazwisko... Primrose Everdeen... Jak myÂ?licie co zrobi gÂ???wna bohaterka?
Moje pierwsze skojarzenia z ksiÂ?Â?kÂ? to popularne show Big Brother, powieÂ??? George'a Orwella "Rok 1984" oraz film "Truman Show".
KsiÂ?Â?ka jest niesamowicie wciÂ?gajÂ?ca i poruszajÂ?ca. Trzyma w napi??ciu. Porusza tematy czÂ?owiecze??stwa, ch??ci przetrwania, ludzkiej godnoÂ?ci. Do czego jest zdolny czÂ?owiek Â?eby wygra?? (przetrwa??)?
CzÂ?owiek jest ludzki w ludzkich warunkach...
Nie ma drastycznych opis??w bo w ko??cu jest to ksiÂ?Â?ka skierowana gÂ???wnie do mÂ?odzieÂ?y (starszej mÂ?odzieÂ?y!). Ale jeÂ?li komuÂ? przeszkadza motyw mordowania si?? wzajemnie nastolatk??w, to lepiej niech poszuka innej ksiÂ?Â?ki...

Ocena:Dla mnie bomba, 10/10! Dla kaÂ?dego coÂ? tu si?? znajdzie. Jest ciÂ?gÂ?a akcja, jest teÂ? subtelny romans, kt??ry pewnie w kolejnych cz??Â?ciach bardziej si?? rozwinie, troch?? humoru teÂ? si?? znajdzie.
KsiÂ?Â?ka mnie oczarowaÂ?a. Bohaterowie sÂ? genialni. Uwielbiam gÂ???wnÂ? bohaterk??. W ko??cu "dziewczyna z jajami".

MaÂ?y niusik:
Lionsgate zakupiÂ?o prawa do "The Hunger Games" Suzanne Collins. Autorka sama przygotuje pierwszÂ? wersj?? scenariusza.

Oraz zupeÂ?nie Â?wieÂ?a informacja!!!
JuÂ? 28 paÂ?dziernika tego roku ukaÂ?e si?? druga cz??Â??? zatytuÂ?owana "W pierÂ?cieniu ognia"!!!

UwaÂ?am, Â?e ta ksiÂ?Â?ka zasÂ?uguje na osobny temat. Czy jeszcze ktoÂ? opr??cz mnie i Sasanki przeczytaÂ? "Igrzyska"?
Ostatnio zmieniony 15 sie 2011, 16:24 przez @lma, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Post autor: Sasanka »

Â?oooÂ?... a czemu ten temat zredukowaÂ? sie do 1 postu ?? :shock:

no .. tak czy inaczej jest juÂ? zapowiedz 2 cz??Â?ci :mrgreen:

Obrazek
KaÂ?dego roku w pa??stwie Panem na zlecenie Kapitolu telewizja relacjonuje reality show zwane GÂ?odowymi Igrzyskami. Dwudziestu czterech losowo wybranych nastolatk??w z kaÂ?dego dystryktu toczy Â?miertelnÂ? walk??. Ich zwyci??zca moÂ?e by?? tylko jeden. W "Igrzyskach Â?mierci" dw??jka uczestnik??w Katniss Everdeen i Peeta Mellark udaremnia plany Kapitolu, wymuszajÂ?c zwyci??stwo obojga. Za to zwyci??stwo bohaterowie zapÂ?acÂ? cen??, jakiej si?? nie spodziewajÂ?... W drugim tomie trylogii, "W pierÂ?cieniu ognia" Katniss i Peeta przygotowujÂ? si?? do odbycia obowiÂ?zkowego Tournee Zwyci??zc??w, kiedy dowiadujÂ? si?? o fali zamieszek, do kt??rych przyczyniÂ? si?? ich zuchwaÂ?y czyn. W tle trwajÂ? przygotowania do rocznicowych, 75. GÂ?odowych Igrzysk, kt??re przyniosÂ? bardziej niÂ? zaskakujÂ?cy obr??t spraw... Bo Kapitol jest zÂ?y. I Kapitol pragnie zemsty!
Wszystkich niecierpliwych czytelnik??w z przyjemnoÂ?ciÂ? informujemy, Â?e znana jest juÂ? data premiery oraz tytuÂ? drugiego tomu trylogii Suzanne Collins!

Tom "W PierÂ?cieniu Ognia" drukarni?? opuÂ?ci juz caÂ?kiem niedÂ?ugo, bo 28 paÂ?dziernika! :)

@lma

Ja ma tylko nadziej??, Â?e faktycznie premiera b??dzie 28 paÂ?dziernika, Â?e nie b??dÂ? przesuwa??. Tak w og??le jestem zaskoczona, Â?e tak szybko b??dzie u nas :-) 1 wrzeÂ?nia byÂ?a premiera w USA, a u nas niecaÂ?e 2 miesiÂ?ce p??Â?niej. Mnie to strasznie cieszy :mrgreen:
Niestety na trzeciÂ? cz??Â??? poczekamy zdecydowanie dÂ?uÂ?ej.

Lily

Post autor: Lily »

Moja siostra kupiÂ?a sobie t?? ksiÂ?Â?k?? i toch?? mnie to odstraszyÂ?o bo ona ma caÂ?kiem inny gust :-| nie lubi ksiÂ?Â?ek fantasy. Woli takie naiwne ksiÂ?Â?ki dla nastolatek :-x
Ale jak m??wicie, Â?e ciekawa ksiÂ?Â?ka to moÂ?e przeczytam ;-)

@lma

Lily pisze:Moja siostra kupiÂ?a sobie t?? ksiÂ?Â?k?? i toch?? mnie to odstraszyÂ?o bo ona ma caÂ?kiem inny gust :-| nie lubi ksiÂ?Â?ek fantasy. Woli takie naiwne ksiÂ?Â?ki dla nastolatek :-x
Ale jak m??wicie, Â?e ciekawa ksiÂ?Â?ka to moÂ?e przeczytam ;-)
Lily, nawet si?? nie zastanawiaj tylko przeczytaj ;) KsiÂ?Â?ka jest bardzo fajna, naprawd??. Jak przeczytasz to koniecznie podziel si?? z nami wraÂ?eniami czy Ci si?? podobaÂ?a czy nie :)

Lily

OczywiÂ?cie :-D tylko, Â?e ja mam tyle ksiÂ?Â?ek do przeczytania, Â?e nie wiem kiedy znajd?? na to czas :-?

@lma

Hmm, na empiku pisze, Â?e "W pierÂ?cieniu ognia" ukaÂ?e si?? 12 listopada :cry:
Mam nadziej??, Â?e to tylko pomyÂ?ka... No ale c??Â?, i tak zaczekamy...

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Â?ooooo - ale pewnie w internetowych ksi??garniach szybciej b??dzie :D
nie zamierzam czeka?? do 12 listopada - ani mi si?? Â?ni XD

@lma

Niby to tylko 2 tygodnie, ale... MyÂ?l??, Â?e wytrzymam ewentualnie do tego 12 listopada, cho?? nadal Â?yj?? nadziejÂ?, Â?e jednak premiera b??dzie 28 paÂ?dziernika :-/
Na stronie wydawnictwa jest juÂ? udost??pniony fragment, ale w formie audio :-|
No c??Â?, przesÂ?uchaÂ?am kawaÂ?ek i wyÂ?Â?czyÂ?am. Zdecydowanie wol?? przeczyta?? ksiÂ?Â?k??, niÂ? jej sÂ?ucha??. W kaÂ?dym bÂ?dÂ? razie podaj?? link tutaj link

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Nie nie nie, sÂ?ucha?? ksiÂ?Â?k?? to jakaÂ? profanacja :/

Lily

Ja tam lubi?? czasem posÂ?ucha?? np. jak wracam ze szkoÂ?y albo gdzieÂ? daleko jad?? i mam doÂ??? sÂ?uchana muzyki to wÂ?Â?cz?? sobie audiobooka ;-) OczywiÂ?cie lepiej przeczyta?? ale czasami nie da :-?

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

Ech .. 28 opuszcza ksi??garni?? ale w sklepach b??dzie dopiero 12
- i to we wszystkich sklepach...buuu...

[ Dodano: 2009-11-13, 19:29 ]
CZYTAÂ? KTOÂ??? W PIERÂ?CIENIU OGNIA ??
CZYTAÂ? ???
JA PRZECZYTAÂ?AM I JAK SI?? ZARAZ Z KIMÂ? NIE PODZIEL?? WRAÂ?ENIAMI TO P??KN?? !!

zryczaÂ?am si?? na ko??cu jak b??br...

wiadomo kiedy b??dzie kolejna cz??Â??? ??

Gobur

Post autor: Gobur »

Drogie panie, wisicie mi nieprzespanÂ? noc :-P MiaÂ?em sobie zostawi?? t?? ksiÂ?Â?k?? na potem, ale tak zachwalaÂ?yÂ?cie... Wi??c ZaÂ?atwiÂ?em sobie obie cz??Â?ci. PrzyszÂ?y wczoraj wieczorem i jak zaczÂ?Â?em czyta?? to nie byÂ?em w stanie si?? oderwa?? aÂ? nie sko??czyÂ?em obu, przez co dziÂ? chodz?? jak zombi. Ale byÂ?o warto... Cho?? nie wiem czy nazwaÂ? bym jÂ? ksiÂ?Â?kÂ? dla mÂ?odzieÂ?y... Polecam do przeczytania

Ps. A moÂ?e mi ktoÂ? podeÂ?le tu jakieÂ? niepotrzebne mu dwie godziny snu? ;-)

Awatar użytkownika
Sasanka
Wystrzyżona Strzyga

No i przybyÂ? kolejny miÂ?oÂ?nik Igrzysk :mrgreen:
Gobur a nie przypomina ci to Orwella?

@lma

W ko??cu przeczytaÂ?am W pierÂ?cieniu ognia :mrgreen:

Moje wraÂ?enia po lekturce:
Ta cz??Â??? jest po prostu GENIALNA! Pierwsza cz??Â??? byÂ?a Â?wietna i baÂ?am si??, Â?e druga moÂ?e by?? sÂ?absza, ale nie... Ta cz??Â??? jest jeszcze lepsza!

Tyle si?? dziaÂ?o, naprawd?? coraz to nowe akcje, nieoczekiwane wydarzenia.

Autorka jest rewelacyjna. Ma talent w budowaniu akcji, powiÂ?za?? tych akcji, peÂ?no pomysÂ???w, przede wszystkim nie boi si?? uÂ?mierca?? bohater??w. Zdarza si?? teÂ? humor, kt??ry naprawd?? pasuje do sytuacji.

Uwaga! MoÂ?liwe spoilery
Przyznam Â?e zaskoczyÂ?y mnie igrzyska, gdzie trybutami byli juÂ? zwyci??zcy z poprzednich igrzysk. ZwÂ?aszcza, Â?e nie wszyscy trybuci byli mÂ?odzi i w peÂ?ni sprawni... W og??le pomysÂ? tej areny byÂ? naprawd?? interesujÂ?cy i pomysÂ?owy.
Co do bohater??w, tak pokr??tce:
Katniss - nadal jÂ? uwielbiam. Jedynie denerwowaÂ?o mnie jej brak zdecydowania: Gale czy Peeta. No bo jeÂ?li zaleÂ?y jej na Gale to po co zaprasza do Â???Â?ka Peete? :-P OczywiÂ?cie, ja si?? nie dziwi??, Â?e dziewczyna nie moÂ?e si?? zdecydowa?? na jednego, bo naprawd?? obaj panowie sÂ? tacy... ach...
Gale - w pierwszej cz??Â?ci byÂ?o go maÂ?o, za to w tej wi??cej, ale i tak wciÂ?Â? za maÂ?o Â?ebym go jakoÂ? bardziej polubiÂ?a...
Peeta - tak, tego pana to uwielbiam. Od pierwszej cz??Â?ci m??j zdecydowany faworyt :-> Uwielbiam jego wystÂ?pienia w telewizji w programie Caesara Flickermana... W obydwu cz??Â?ciach mnie zaskoczyÂ? i rozÂ?mieszyÂ?.
Haymitch - lubi?? go i troch?? mi go Â?al. ZmarnowaÂ? sobie Â?ycie. WybraÂ? alkohol i samotnoÂ???. Jednak to jest bardzo inteligentny czÂ?owiek, czego dowi??dÂ? nie raz.
Aha, nasz tr??jkÂ?t miÂ?osny nadal pozostawia wiele pyta?? i niejasnoÂ?ci. Mnie to cieszy, bo czytelnik do ko??ca nie wie, kogo wybierze Katniss, jeÂ?li w og??le kogoÂ? wybierze (w por??wnaniu do Zmierzchu, gdzie od razu wiadomo kogo wybierze Bella). Ja przypuszczam i mam teÂ? ogromnÂ? nadziej??, Â?e wybierze Peet?? :mrgreen: JednoczeÂ?nie boj?? si??, Â?e autorka Â?eby uÂ?atwi?? wyb??r Katniss postanowi kogoÂ? wyeliminowa?? (czyt. uÂ?mierci??). Tego bym bardzo nie chciaÂ?a.

KsiÂ?Â?ka ko??czy si?? w takim momencie, Â?e nie wiem jak wytrzymam do czasu premiery trzeciej cz??Â?ci... Z tego co wiem w USA trzecia cz??Â??? ma mie?? premier?? we wrzeÂ?niu, no a my troch?? p??Â?niej. Tak czy siak, musimy czeka?? okrÂ?gÂ?y roczek :-( Nie dam rady :cry:

Jedna z lepszych ksiÂ?Â?ek mÂ?odzieÂ?owych jakie przeczytaÂ?am ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serie, sagi i cykle”